Jmno autora Mgr Ji Kozk Datum vytvoen Listopad
- Slides: 11
Jméno autora Mgr. Jiří Kozák Datum vytvoření Listopad 2011 Ročník 6. Vzdělávací oblast obor tematický okruh Člověk a společnost Dějepis Nejstarší civilizace. Kořeny evropské kultury Téma – název Mezopotámie učebního materiálu Anotace Pomocí prezentace s výkladem zpracovávají poznámky a získávají vědomosti o nejstarší mezopotámské civilizaci
Mezopotámie
Mezopotámie byla kolébkou civilizace. První sumerské obyvatelstvo se v Mezopotámii objevilo na přelomu 4. a 3. tisíciletí př. n. l. Ve starověku byla rozdělena na severní Asýrii a jižní Babylonii. Horní část Babylonie se nazývala Akkad a dolní Sumer. V roce 539 př. n. l. do Babylónu vnikli Peršané z dynastie Achaimenovců a v roce 331 př. n. l. pak Alexandr Veliký, po jehož smrti se Babylón stal součástí Seleukovské říše.
Chammurapiho zákoník (nebo kodex krále Chammurapiho) je babylonský zákoník, vydaný králem Chammurapim. Pochází přibližně z roku 1686 př. n. l. (uvádí se též 1800 př. n. l. ), patří tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec, staršími jsou jen zápisy o zákonech sumerského krále Urnammy z města Uru (zhruba 2050 př. n. l. ) a další dva zákoníky z Mezopotámie. Po dlouhou dobu byl však Chammurapiho zákoník považovan za naprosto nejstarší.
Gilgameš • Gilgameš (původně Bilgames, řecky Gilgamos) byl podle Sumerského královského seznamu pátý král Uruku (raně Dynastický II, první dynastie Uruk). Sumerský královský seznam uvádí nejen jeho, ale i jeho otce Lugalbanda. Podle tohoto seznamu vládl 126 let, a jeho matkou měla podle legendy být bohyně Ninsun.
Písmo • Pojem klínové písmo neoznačuje konkrétní sadu znaků, jako např. latinka nebo alfabeta, nýbrž jde o způsob zápisu. • Znaky byly otiskovány rákosovým pisátkem do hlíny, která mohla být následně vypálena. K vypálení došlo často nechtěně, když byla města dobyta a vypálena nepřátelskými vojsky, což pro nás znamenalo uchování mnoha klínopisných textů. • Klínopisné znaky mohou být i tesány do kamene či psány na jiný materiál.
Míry • • Palec Píď Loket Sáh
Šedesátková soustava • Šedesátková soustava, také hexagesimální nebo sexagesimální, je nejstarší známá poziční číselná soustava (s místními hodnotami) o základu 60, která vznikala patrně v Sumeru a Akkadu od 4. do 3. tisíciletí př. n. l. Dodnes se používá při měření času (minuty, sekundy) a úhlů.
Závěr • To byla kolébka civilizace