Jesenn aranmn z tekvc Nzov service learningovej aktivity

  • Slides: 11
Download presentation
Jesenný aranžmán z tekvíc

Jesenný aranžmán z tekvíc

Názov service learningovej aktivity: Jesenný aranžmán z tekvíc Termín realizácie: 26. 10. 2020 (pondelok)

Názov service learningovej aktivity: Jesenný aranžmán z tekvíc Termín realizácie: 26. 10. 2020 (pondelok) Čas realizácie: od 9. 30 do 11. 00 hod. Miesto realizácie: Materská škola v Horných Štitároch okres Topoľčany Ciele: Zoznámiť predškolákov v materskej škole so životným cyklom tekvičky a popritom poukázať na striedanie ročných období. Vzbudiť v nich záujem o tradičný jesenný zvyk. Naučiť ich vyrábať látkové tekvičky a tekvičky vyrobené kombináciou toaletného papiera a látky, ktoré oproti prírodným tekvičkám vydržia veľmi dlho. Individuálne a skupinovo pracovať na vyzdobovaní pestovaných tekvičiek pomocou rôznych prírodnín a dekorácií precvičovaním si jemnej motoriky. Jesenný aranžmán z tekvíc v časovom rozvrhu 90 minút umožní zúčastneným prostredníctvom zážitku a skúsenosti získať vedomosti, postoje, zručnosti a kompetencie, osvojiť si ich pre svoj život. Cieľová skupina: 7 starších predškolákov (4 dievčatá a 3 chlapci) vo veku 4 až 6 rokov Zámer: Naša service learningová aktivita patrí do prírodovedno-environmentálnej oblasti výchovy, chceme ňou priblížiť predškolákom obľúbenú jesennú činnosť – tekvičkovanie, zrelizovať ju vybranými spôsobmi.

Reakcia inštitúcie na spoluprácu: Po telefonáte s pani Hedvigou Lučanskou riaditeľkou a zároveň učiteľkou

Reakcia inštitúcie na spoluprácu: Po telefonáte s pani Hedvigou Lučanskou riaditeľkou a zároveň učiteľkou Materskej školy v Horných Štitároch v okrese Topoľčany sme si dohodli osobné stretnutie dňa 13. 10. 2020. Oslovili sme ju s prosbou o umožnenie realizácie service learningovej aktivity pod názvom Jesenný aranžmán z tekvíc. Bolo nám povedané, že vzhľadom na závažnú epidemologickú situáciu COVID-19 to momentálne nebude možné. Aj napriek prvotnému nesúhlasu sme spolu rozoberali ako by mohla daná aktivita v materskej škole prebiehať. Pani Lučanská zamietla vydlabávanie a vyrezávanie tekvičiek, podľa nej vhodnejšie je tekvičky vyzdobiť dostupnými prírodninami a dekoratívnym materiálom. Vnukla nám nápad, vyrobiť tekvičky z rôznych materiálov a nás to zaujalo a zostalo na nás z čoho ich vytvoriť a ako. Rozhodli sme sa rešpektovať nastavené podmienky (rúško, rukavice, primeraný čas dĺžky aktivity) a možnú podobu realizovanej aktivity. Dňa 15. 10. 2020 bola podpísaná a opečiatkovaná dohoda o spolupráci. Vzhľadom na stále zhoršujúcu sa situáciu sme sa zhodli, že je potrebné aktivitu zrealizovať čo najskôr, určili sme termín realizácie na 26. 10. 2020. Časový harmonogram: Naplánovať aktivitu (čo, kde, kedy, ako, s kým, s čím a prečo) 1 hodina Inšpirovať sa na internete 4 hodiny Dôkladnejšie premyslieť prácu s materiálom 1 hodina Propagácia 10 minút Zabezpečiť potrený materiál (známi, kúpa a prírodniny) 2 + 4 hodiny Preprava materiálu do materskej školy 10 minút Pripraviť miesto realizácie 20 minút Realizovať aktivitu 90 minút (zoznámiť sa so životným cyklom tekvičky 10 minút, výrobiť tekvičky 30 minút a zdobiť tekvičky 50 minút) Upratať miesto realizácie 20 minút

Partneri: Mgr. Mariana Habajová – koordinátorka service learningovej aktivity (plánovanie, materiálne zabezpečenie a realizácia)

Partneri: Mgr. Mariana Habajová – koordinátorka service learningovej aktivity (plánovanie, materiálne zabezpečenie a realizácia) Hedviga Lučanská – partnerka, riaditeľka a učiteľka materskej školy (propagácia, priestorové zabezpečenie a realizácia) Tomáš Habaj – partner (asistoval pri zabezpečovaní potrebného materiálu a pri preprave materiálu) Propagácia: Service learningová aktivita bola predškolákom oznámená 3 dni vopred prostredníctvom plagátu, ktorý sme vyrobili a poslali pani Lučanskej e-mailom a jej úlohou bolo informovať deti. Darcovstvo a sponzoring: Rodinná známa z otcovej strany veľká pestovateľka ovocia a zeleniny teta Darinka Streďanská a pani Mária Geschnábelová, ktorá sa neustále už roky angažuje v organizovaní rôznych akcií v našej obci a farnosti nás podporili tým, že nám ochotne poskytli spolu 20 okrasných tekvičiek v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Obe sme oslovili osobne, stručne sme im opísali prečo tekvičky potrebujeme, o akú aktivitu ide. Financovanie: Vlastné zdroje vo výške 20, 11 eura na zakúpenie potrebného materiálu. Ďalší potrebný materiál: (z parkov a pohoria Považský Inovec) rôzne prírodniny a materiál z domácnosti.

Proces realizácie service learningovej aktivity: Predškoláci sa po príchode do triedy rozdelili na skupinku

Proces realizácie service learningovej aktivity: Predškoláci sa po príchode do triedy rozdelili na skupinku chlapcov a skupinku dievčat, každá skupinka sedela za jedným stolom. Spýtali sme sa ich, či poznajú to čo sa nachádza na stoloch, či vedia s čím budeme pracovať. Deti vedeli, že sú to tekvičky, niektoré ich dokonca chytali do rúk a prezerali si ich. Pani učiteľka Lučanská nás upozornila, že medzi predškolákmi sa nachádza chlapec, ktorý sa bojí a hanbí cudzich ľudí, keď si zvykne na ich prítomnosť, osmelý sa a pridá sa k ostatným. Našou prvou úlohou bolo oboznámiť predškolákov so životným cyklom tekvičky a zároveň spomenúť čo sa odohráva s tekvičkou v ktorom ročnom období. Aby rozprávanie bolo predškolákov pútavejšie a zaujimavejšie doplnili sme ho obrázkami na ktorých je zobrazený životný kolobeh tekvičky, obrázky kolovali medzi predškolákmi. Vrátane obrázka na ktorom bolo zobrazení z čoho sa tekvička skladá. Potom prišla na rad výroba dvoch tekvičiek vo vintage štýle. Textilné dekoratívne tekvičky sme vyrobili zo starého oblečenia, vnútro bolo vyplnení tiež už nepotrebným oblečením a namiesto šitia sme tekvičky po vytvarovaní spojili gumičkami, zelenú sme previazali hačkovaným lemom a našili ružové motýle a bielu dozdobili červenou stužkou a červenými hviezdičkami a obe doplnili čiernou ružou. Jedno usmievavé dievčatko nám asistovalo pri dozdobovaní tekvičiek, vyberalo čím ktorú tekvičku skrášliť. Predškolákom sme ukázali aj výrobu dvoch tekvičiek kombináciou toaletného papiera a látky. Po obalení papiera látkou sa ešte vsunul hrubší konárok ako stopka. Takéto tekvičky vyzdobia miesto na ktorom budú vystavené na dlho. Všimli sme si, že predškoláci s pani učiteľkou Lučanskou sústredene pozorovali našu prácu. Bolo na nich vidieť, že ich to upútalo, že sa im to páčilo. Predškoláci už netrpezlivo čakali, kedy si budú môcť vyzdobiť svoju vlastnú tekvičku. Vyzvali sme ich aby si vzali tekvičku, aby si ju vyzdobili podľa seba, buď z prírodnín alebo z dekoratívneho materiálu, mohli použiť čokoľvek, čo bolo pre nich nachystané. Spolu s pani učiteľkou Lučanskou sme predškolákom pomáhali, keď nás požiadali s niečím o pomoc. Pracovali sme individuálne i skupinovo na výzdobe tekvičiek. Dievčatá tekvičky zdobili skôr nalepovaním dekoratívneho materiálu, chlapci tiež využili dekoratívny materiál a viac sa zamerali na prírodniny. Predškoláci sústredene pracovali na svojich tekvičkách a pritom sa zaujímali čo a ako robia druhí. V rámci skupiny sme spolupracovali s chlapcami na nalepovaní farebných listov na maslovú tekvičku.

Najaktívnejší chlapec vyrobil z tekvičky, pagaštanov konskych a dekorácie úžasnú korytnačku, týmto výtvorom sa

Najaktívnejší chlapec vyrobil z tekvičky, pagaštanov konskych a dekorácie úžasnú korytnačku, týmto výtvorom sa naplno prejavila jeho kreativita a zručnosť, jeho výtvor každý obdivoval. Nám sa zdalo, že bol všade, veľmi ho to bavilo, proste dominoval nad ostatnými. Spolu s pani učiteľkou Lučanskou sme druhú maslovú tekvičku vyrezali a do jej dutiny boli napichané rôznorodé prírodniny. Najväčšiu pomarančovú tekvičku sme oživili žltými chryzantémami z domácej záhrady, šiškami a ešte v prostriedku sme ju prepásali špagátom. Záujem predškolákov postupne upadal, túžili prácu s nami vymeniť za hru s hračkami, niektoré aj odbehli a znovu sa vrátili. Pani učiteľka Lučanská prišla počas aktivity s návrhom, aby sme zvyšný materiál, ktorý nám ostal využili tak, že ho napicháme do šedých polystyrenových kociek, aby nič nezišlo nazmar. Na vyhotovenie jesenného aranžmánu z tekvíc sme mali k dispozícii 23 prírodných tekvičiek a 4 tekvičky sme si sami vyrobili. Počas aktivity bola zaznamenávana činnosť fotoaparátom. Keď bolo všetko hotové, všetko sme spolu s pani učiteľkou Lučanskou naaranžovali a urobili kompletnú výstavku naších výtvorov v triede. Na pamiatku sme si urobili spoločné fotografie, na ktorých je zachytený výsledok vzájomnej spolupráce. Potom sme s pani učiteľkou Lučanskou premiestnili výstavku na chodbu materskej škôlky a dali sme do poriadku triedu po realizovanej aktivite. Na záver sme pani riaditeľke a predškolákom poďakovali za spoluprácu, cítili sme sa medzi nimi dobre a predškoláci boli za svoju aktivitu a výkon odmenení sladkosťami. Spätná väzba: Poslaná e-mailom od riaditeľky materskej školy pani Hedvigy Lukanskej na náš e-mail: Ahoj, projekt, ktorý si s deťmi realizovala v našej materskej škole bol pre deti veľkou zábavou, pri práci deti prejavili svoju tvorivosť, spolupracovali medzi sebou, prejavili svoju kreativitu, samostatnosť, predstavivosť, detské výtvory a tekvicové aranžmány obdivovali rodičia detí, ozdobili chodbové priestory našej školy. Ďakujeme za spoluprácu. S pozdravom Lučanská.

Reflexia: Myslíme si, že daná aktivita znamenala prínos pre všetkých zúčastnených (nás, predškolákov i

Reflexia: Myslíme si, že daná aktivita znamenala prínos pre všetkých zúčastnených (nás, predškolákov i pani riaditeľku). Máme dobrý pocit z toho, že sme spolu prežili príjemné dopoludnie a zmysluplne ho využili. Snažili sme sa predškolákov rozvíjať po kognitívnej, afektívnej a psychomotorickej stránke a týmto spôsobom prispieť k rozvoju ich kompetencií. Sebareflexia: Zrealizovať service learningovú aktivitu sme sa usilovali na viacerých základných školách v našom okolí, kontaktovanie prebiehalo prostredníctvom telefonátov, no školy nás odmietali kvôli pandemickej situácii. Zmierili sme sa, že zrejme k uskutočneniu tejto aktivity nedôjde a zostane pri jej návrhu, vzhľadom na neustále sa zhoršujúcu situáciu v našej spoločnosti. Len vďaka pani Hedvige Lučanskej, ktorá je riaditeľkou menšej materskej školy v susednej obci sa nám podarilo danú aktivitu realizovať, poznáme sa s ňou, preto sme ju oslovili, veď sme nemali čo stratiť. Sme si vedomí toho, že zmyslom prípravy a realizácie service learningovej aktivity bol pre nás rozvoj zručností v oblasti projektovania v sociálno-pedagogickej činnosti (naplánovať aktivitu, zrealizovať ju a vyhodnotiť). Podľa nás sme získané študijné vedomosti aplikovali do praxe, rozvinuli sme prezentačné zručnosti, schopnosť spolupracovať s inými v tíme a viesť stretnutie, upevnili postoje voči druhým ľuďom a došlo i k prehĺbeniu komunikačných kompetencií, kompetencií v oblasti riešenia problémov, učebných kompetencií, sociálnych a personálnych kompetencií a pracovných kompetencií. Aktivitu berieme ako príležitosť pre náš sebarozvoj, sebarealizáciu a ďalšie posúvanie sa vpred. Predpokladáme, že to čo sme sa naučili budeme môcť využiť v ďalšom štúdiu, prípadne v živote. Za iných podmienok je možné realizovať aktivitu inými spôsobmi. Vyhodnotenie: Service learningovú aktivitu považujeme za úspešnú, sme na ňu hrdí, ceníme si ústretovosť pani riaditeľky bez jej súhlasu by nebolo možné ju zrealizovať. Ciele, ktoré sme si stanovili boli naplnené, spoločne sme sa veľa naučili, podnietili záujem o tradičný zvyk, rozvíjali zručnosti a kompetencie. Akvita bola primeraná veku predškolám a ich schopnostiam. Podľa nás sme dokázali našu úlohu splniť, dokázali sme uspokojiť potreby predškolákov a prispieť k ich všestrannému rozvoju osobnosti.

Prílohy

Prílohy

Autorka: Mgr. Mariana Habajová

Autorka: Mgr. Mariana Habajová