Izrada presude i albeni postupak Prema pravilima lana
Izrada presude i žalbeni postupak Prema pravilima člana 191. Zakona o parničnom postupku pismeno izrađena presuda mora imati uvod, izreku, obrazloženje i uputstvo o pravu na izjavljivanje pravnog lijeka protiv presude.
UVOD PRESUDE, član 191. stav 2. Zakona o parničanom postupku RS. U uvod presude sud je dužan unijeti sljedeće podatke: naziv suda, ime i prezime sudije, ime i prezime, prebivalište ili boravište stranaka, njihovih zastupnika i punomoćnika, kratku oznaku predmeta spora i njegovu vrijednost, dan zaključenja glavne rasprave, naznaku stranaka njihovih zastupnika i punomoćnika koji su bili prisutni i dan donšenja presude.
Šta opterećuje uvod presude? -unošenje termina tužilac-protivtuženi, odnosno, tuženi-protivtužilac -unošenje imena i prezimena zakonskog zastupnika pravnog lica, ako pravno lice zastupa punomoćnik - Nepotrebne podatke oko predmeta spora ( unijeti samo zakonske termine)
član 191. stav 3. Zakona o parničnom postupku Republike Srpske izrekom presude sud odlučuje o prihvatanju ili odbijanju pojedinih zahtjeva koji se tiču glavne stvari i sporednih potraživanja. Izreka je glavni dio presude koji proizvodi materijalno-pravne posljedice i procesnopravne i posljedice presuđene stvari (res iudicata).
Sud je dužan izreku presude formulisati na takav naćin da je potpuno jasno i određeno o kojem je tužbenom zahtjevu odlučio. Presuda predstavlja odgovor suda na tuženi zahtjev i njen sadržaj postaje zakon za stranke .
Pravilna izreka presude je bitna za postupak izvršenja, pravosnažne presude bez potrebe traženja dodatnih podataka od stranaka. U ovakvim slučajevima vođenje parničnog postupka i donošenje pravnosnažne presude imalo je smisla i opravdanja, jer će sažet oblik sadržaja pravne zaštite iz izreke presude biti realizovan u postupku izvršenja.
U izreku presude sud je dužan unijeti samo podatke koji su sadržani u članu 191. stav 3. ZPP. Nije potrebno u izreci presude unositi ponovo: - ime, prezime i adresu stranaka, što je dužan navesti u uvodu svoje odluke. - utvrđene činjenice, određena objašnjenja, primijenjenu odredbu materijalno-pravne norme (ove podatke sud je dužan unijeti u obrazloženje presude).
Sud je ovlašten preformulisati tužbeni zahtjev ako ga je tužilac opteretio nepotrebnim činjenicama ili ponavljanjima, ali to treba učiniti oprezno, ne mijenjajući njegov smisao i granice tražene pravne zaštite.
Obrazloženje presude član 191. stav 4. Zakona o parničnom postupku R. S. Standard ponašanja sudija da njihove odluke treba da se donesu tako što će uzeti u obzir sva razmatranja koja su bitna za primjenu relevantnog zakonskog propisa, a isključiti sva nebitna razmatranja. U obrazloženju pismeno izrađene presude sudovi će izložiti: zahtjeve stranaka i njihove navode o ćinjenicama na kojim se ti zahtjevi zasnivaju, - dokaze i ocjenu dokaza, -propise na kojim su zasnovali presudu.
Obrazloženje presude počinje kratkim izlaganjem navoda tužbe, njenih relevantnih činjeničnih i pravnih razloga te isticanjem tubenog zahtjeva. - relevantne činjenice su one za koje norme materijalnog prava vežu određene posljedice. - pravna shvatanja tužitelja koja se odnose na predmet spora, iako ova pravna kvalifikacija ne obavezuje sud. Navode odgovora na tužbu sud će na sličan način interpretirati kao i navode tužbe
-Nakon što navede zahtjeve stranaka, sud u obrazloženju presude prvo konstatuje nesporne činjenice koje su bitne za donošenje pravilne odluke u konkretnom predmetu, a koje nije potrebno dokazivati ( činjenice treba iznositi po njihovom hronološkom redu). -Sud u obrazloženju presude dalje definiše šta je između stranaka bilo sporno i koje su dokaze izvele na glavnoj raspravi radi utvrđenja pravno-relevantnih okolnosti. Samo su činjenice predmet dokazivanja, a ne i sadržaj pravne norme.
- Ocjena dokaza je stvaralačka, složena, misaona aktivnost suda koja je jedino u njegovoj nadležnosti. Od pravilne ocjene dokaza zavisi i pravilnost zaključaka do kojih sud dolazi o tačnosti ili netačnosti pravno-relevantnih činjenica. - Obrazloženje presude treba sadržavati određan i jasan stav zbog čega je sud povjerovao pojedinim dokazima i koje je činjenice na osnovu njih utvrdio, a kojim dokazima uopšte nije povjerovao pa koje činjenice zbog toga nisu ni dokazane.
- Slides: 12