Interna revizija Priprema za zavrni ispit Razliite vrste

  • Slides: 20
Download presentation
Interna revizija Priprema za završni ispit

Interna revizija Priprema za završni ispit

Različite vrste "partnerskih" aranžmana sa spoljnim dobavljačima mogu efektivno da pomognu organizaciji da pribavi

Različite vrste "partnerskih" aranžmana sa spoljnim dobavljačima mogu efektivno da pomognu organizaciji da pribavi usluge interne revizije koje doprinose ostvarenju strateških ciljeva rukovodstva. Organizacija može: • Da unajmi spoljnjeg dobavljača usluga interne revizije, koji će u cjelosti da pruža ove usluge ("total outsourcing" 100%). • Da unajmi spoljnjeg dobavljača usluga interne revizije, koji će da pruža dio usluga interne revizije ("partial outsourcing" manje od 100%). • Da unajmi spoljnjeg dobavljača usluga interne revizije (obično specijalistu), koji će da radi zajedno sa internim revizorima iz organizacije, uglavnom na dugoročnoj osnovi ("co-sourcing"). • Da sklopi podugovor o izvođenju specifičnog angažmana, ili dijela nekog angažamana, sa spoljnim dobavljačem usluga interne revizije, tako da je spoljni dobavljač u potpunosti odgovoran za izvršenje tog angažmana ili dijela angažmana, obično na određeni vremenski period (subcontracting).

Fraza "usklađeno sa Standardima" ili "u skladu sa Standardima" označava usklađenost aktivnosti interne revizije

Fraza "usklađeno sa Standardima" ili "u skladu sa Standardima" označava usklađenost aktivnosti interne revizije sa Definicijom interne revizije, Etičkim kodeksom i Standardima. Interni revizor može da koristi ovu frazu samo ako: a) Ako se eksterna provjera usklađenosti vrši svakih pet godina. b) Odmah nakon što su rezultati prve interne samo-provjere usklađenosti to potvrdili. c) Ako je uspostavljen kontinuirani nadzor nad aktivnostima interne revizije. d) Ako se bar jednom u pet godina vrši eksterna provjera, ako je uspostavljen kontinuirani nadzor nad aktivnostima interne revizije, ako se periodično vrše interne provjere i ako rezultati svih tih provjera pokažu da je aktivnost interne revizije usklađena sa Definicijom interne revizije, Etičkim kodeksom i Standardima.

Za sprečavanje i otkrivanje svih oblika kriminalnih radnji odgovorno je rukovodstvo. Rukvodstvo treba da

Za sprečavanje i otkrivanje svih oblika kriminalnih radnji odgovorno je rukovodstvo. Rukvodstvo treba da uspostavi i kontinuirano održava adekvatan sistem internih kontrola koji može značajno da smanji, mada ne i u potpunosti da eliminiše njihovu pojavu. Odgovornost internog revizora za otkrivanje pronevjera i drugih kriminalnih radnji obuhvata: a) b) c) d) Pomaganje rukovodstvu u otkrivanju pronevjera i drugih kriminalnih radnji. Uvjeravanje da je sistem kontrola dovoljno efektivan da spriječi pronevjere i druge kriminalne radnje i da omogućuje njihovo otkrivanje. Interni revizor nije odgovoran za otkrivanje pronevjera i drugih kriminalnih radnji. Posjedovanje dovoljno znanja o kriminalnim radnjama koje mu omogućuje da prepozna indikatore pronevjera i drugih kriminalnih radnji.

Kojim standardom interne revizije se reguliše pitanje razrješavanja prihvatljivog rizika od strane višeg rukovodstva?

Kojim standardom interne revizije se reguliše pitanje razrješavanja prihvatljivog rizika od strane višeg rukovodstva? a) b) c) d) Standard 2000 Standard 2600 Standard 2500 Standard 2100

Program obezbjeđenja i unapređenja kvaliteta treba da obezbijedi da se funkcija interne revizije odvija

Program obezbjeđenja i unapređenja kvaliteta treba da obezbijedi da se funkcija interne revizije odvija u skladu sa Definicijom interne revizije, Etičkim kodeksom i Standardima. Interni revizor može da navede da je aktivnost interne revizije usklađena sa Međunarodnim standardima profesionalne prakse interne revizije samo onda ako rezultati programa obezbjeđenja i unapređenja kvaliteta potkrepljuju takvu izjavu. Rezultati procjene programa saopštavaju se višem rukovodstvu i odboru u kojem od dole navedenih rokova: a) Rezultati periodične procjene saopštavaju se nakon završetka takve procjene. b) Rezultati eksterne procjene saopštavaju se nakon završetka takve procjene. c) Rezultati kontinuiranog nadzora saopštavaju se najmanje jednom godišnje. d) Sva tri gore navedena odgovora pod a, b i c

Znanje, vještine i druge sposobnosti (knowledge, skills, and other competencies) je skupni izraz za

Znanje, vještine i druge sposobnosti (knowledge, skills, and other competencies) je skupni izraz za profesionalnu stručnost (vičnost-proficiency) koja je internim revizorima potrebna radi efektivnog vršenja njihovih profesionalnih obaveza. Od internih revizora očekuje se da pokažu vičnost: I. U primjeni Standarda interne revizije, procedurama i tehnikama pri izvođenju angažmana. II. U oblasti računovodstvenih principa i tehnika, ako se intenzivno bave finansijskom dokumentacijom i izvještajima. III. U prepoznavanju pokazatelja prevare. IV. Ključnim rizicima i kontrolama u oblasti informacione tehnologije i primjeni tehnika revizije koje su zasnovane na informacionoj tehnologiji.

Obim ovlašćenja aktivnosti interne revizije utvrđuju: a) b) c) d) Odbor i glavni izvršni

Obim ovlašćenja aktivnosti interne revizije utvrđuju: a) b) c) d) Odbor i glavni izvršni direktor. Više rukovodstvo i Standardi. Rukovodstvo i odbor. Odbor i finansijski direktor.

Ako se izvršni rukovodilac revizije oslanja na rad drugih pružalaca usluga uvjeravanja, onda: •

Ako se izvršni rukovodilac revizije oslanja na rad drugih pružalaca usluga uvjeravanja, onda: • Značajni nalazi drugih pružalaca usluga uvjeravanja ne mogu uticati na ocjene rizika od strane interne revizije, u dijelu koji se tiče toga da li nalazi utiču na procjenu rizika i stepen revizorskog rada koji je potreban kao odgovor na te rizike. • Prilikom razmatranja da li da koristi rad drugih pružalaca usluga uvjeravanja ili da se na njega oslanja, interni revizor treba da razmotri nezavisnost i objektivnost, kao i sposobnosti i kvalifikacije pružaoca tih usluga. • Interni revizor ne mora da se poziva na druge pružaoce usluga uvjeravanja tamo gde se njegovi izvještaji oslanjaju na takve informacije. • Interni revizor može, ali ne mora da utvrdi da li je rukovodstvo primijenilo preporuke date od strane drugih pružalaca usluga uvjeravanja ili preuzelo rizik njihove neprimjene.

Znanje, vještine i druge sposobnosti (knowledge, skills, and other competencies) je skupni izraz za

Znanje, vještine i druge sposobnosti (knowledge, skills, and other competencies) je skupni izraz za profesionalnu vičnost/ stručnost (proficiency) koja je internim revizorima potrebna radi efektivnog vršenja njihovih profesionalnih obaveza. Od internih revizora očekuje se shvatanje, tj. poznavanje (appreciation): • Osnova oblasti poslovanja, kao što su računovodstvo, ekonomija, poslovno pravo, porezi, finansije, kvantitativne metode, informaciona tehnologija, upravljanje rizicima i prevare. • Principa upravljanja (menadžmenta) radi prepoznavanja i vrednovanja materijalnosti i značajnosti odstupanja od dobre poslovne prakse. • Načina rada sa ljudima i međuljudskih odnosa. • Usmene i pisane komunikacije, tako da mogu jasno da i efektivno da prenesu i objasne ciljeve angažmana, procjene, zaključke i preporuke.

Svrha Standarda interne revizije je da: I. Istaknu osnovne principe koji opisuju praksu interne

Svrha Standarda interne revizije je da: I. Istaknu osnovne principe koji opisuju praksu interne revizije. II. Ustanove osnovu za procjenjivanje učinaka interne revizije. III. Doprinose poboljšanju procesa i poslovnih aktivnosti u organizaciji. IV. Daju tumačenja kojima se bliže objašavanju termini i koncepti interne revizije.

Pod pojmom "Dužna profesionalna pažnja" podrazumijeva se posvećivanje pažnje i primjena vještina koje se

Pod pojmom "Dužna profesionalna pažnja" podrazumijeva se posvećivanje pažnje i primjena vještina koje se očekuju od razumno opreznog i stručnog revizora. Standardi postavljaju veće zahtjeve za dužnom pažnjom u angažmanima uvjeravanja nego u angažmanima konsaltinga. Razmatranje kojeg od dole navedenih zahtjeva ne pripada poslovima iz oblasti uvjeravanja: ü Obim posla koji je potreban za ostvarivanje ciljeva angažmana. ü Adekvatnost i efektivnost upravljanja organizacijom, upravljanja rizicima, i kontrolnih procesa. ü Potrebe i očekivanja klijenata, uključujući i prirodu i rokove izvještavanja o rezultatima angažmana. ü Izvjesnost nastanka značajne greške, prevare ili neusaglašenosti.

Aktivnost interne revizije nedavno su napustila tri interna revizora za koje nije moguće brzo

Aktivnost interne revizije nedavno su napustila tri interna revizora za koje nije moguće brzo naći zamjenu. Koja od dole navedenih mogućnosti predstavlja najmanje poželjan ishod za efikasno izvođenje preostalih planiranih angažmana: ü a) Da preispita ciljeve revizije putem upitnika za samoprocjenu kvaliteta; ü b) Da više i bolje koristi resurse informacije tehnologije u postupcima planiranja, biranju uzorka i dokumentovanja. ü c) Da iz planova revizija izostavi angažmane konsaltinga. ü d) Da popuni slobodna radna mjesta licima iz drugih organizacionih dijelova.

Kontinuirano praćenje rezultata izvođenja aktivnosti interne revizije vrši se putem svih osim jednog od

Kontinuirano praćenje rezultata izvođenja aktivnosti interne revizije vrši se putem svih osim jednog od dole navedenih načina: a) Nadzor nad angažmanom. b) Upotreba kontrolnih upitnika i pisanih procedure. c) Analiza metričkih pokazatelja, kao što su dužina revizorskog ciklusa ili broj prihvaćenih preporuka. d) Periodični pregled koji se vrši putem samoprocjenjivanja ili od strane drugih lica iz organizacije koja dovoljno poznaju praksu interne revizije.

Jedan od ključnih zahtjeva Odbora je da stiče uvjeravanje da se proces upravljanja rizicima

Jedan od ključnih zahtjeva Odbora je da stiče uvjeravanje da se proces upravljanja rizicima odvija efektivno i da se ključnim rizicima upravlja na prihvatljiv način. Odbor stiče ovo uvjeravanje iz različitih izvora. Najvažniji izvor uvjeravanja o upravljanju rizicima je: a) b) c) d) Rukovodstvo Interni revizori. Specijalisti i konsultanti. Eksterni revizori.

Prema Etičkom kodeksu Instituta internih revizora, od internih revizora očekuje se da primjenjuju i

Prema Etičkom kodeksu Instituta internih revizora, od internih revizora očekuje se da primjenjuju i da podržavaju principe integriteta, objektivnosti, povjerljivosti i kompetentnosti (stručnost). Za svaki od navedenih principa navedena su i odgovarajuća pravila ponašanja, kao pomoć u primjeni principa. Koja se od dole navedenih pravila ponašanja odnose na princip povjerljivosti? ü Interni revizor neće učestvovati u bilo kakvim nezakonitim aktivnostima ili radnjama koje narušavaju ugled struke interne revizije ili organizacije. ü Interni revizor doprinosi legitimnim i etičkim ciljevima organizacije. ü Interni revizor vrši usluge interne revizije u skladu sa Međunarodnim standardima za profesionalnu praksu interne revizije. ü Interni revizor neće koristiti informacije za ma koji lični dobitak ili na način koji bi bio suprotan zakonu ili štetio legitimnim i etičkim ciljevima organizacije.

Ovlašćeni interni revizor ima akrinom: a) b) c) d) e) f) CPA CRMA CIA

Ovlašćeni interni revizor ima akrinom: a) b) c) d) e) f) CPA CRMA CIA CFE CA CAE

Izvođenje angažmana (fieldwork) utvrđeno je u standardu interne revizije: a) b) c) d) e)

Izvođenje angažmana (fieldwork) utvrđeno je u standardu interne revizije: a) b) c) d) e) 2400 2100 2200 2300 2000

Interni revizori moraju posjedovati znanje, vještine i druge sposobnosti neophodne za izvršavanje njihovih dužnosti.

Interni revizori moraju posjedovati znanje, vještine i druge sposobnosti neophodne za izvršavanje njihovih dužnosti. Aktivnost interne revizije kolektivno mora da posjeduje ili da obezbijedi znanja, vještine i druge sposobnosti potrebne za izvršavanje njenih dužnosti. U kojem od dole navedenih standarda je to definisano: a) 1110. A 1 b) 1210 c) 2030

Ne očekuje se da svako lice zaposleno u aktivnosti interne revizije bude kvalifikovano za

Ne očekuje se da svako lice zaposleno u aktivnosti interne revizije bude kvalifikovano za sve oblasti poslovanja. Aktivnost interne revizije može da pribavi usluge spoljneg lica koje je kvalifikovano za takve oblasti kao što su računovodstvo, revizija, ekonomika, finansije, statistika, informaciona tehnologija, inženjerestvo, porezi, pravo, pitanja iz okruženja, kao i drugih oblasti koje su važne za ispunjenje obaveza aktivnosti interne revizije. Pri angažovanju spoljneg lica, izvršni rukovodilac revizije provjerava njegovu nezavisnost i objektivnost razmatranjem: • • Profesionalnog zvanja, licence ili nekog drugog dokumenta kojim se dokazuje njegova stručnost u odgovarajućoj oblasti. Iskustvo stečeno na istim ili sličnim poslovima u prethodnom periodu. Članstvo u odgovarajućim profesionalnim organizacijama i poštovanje etičkog kodeksa organizacije. Lične i profesionalne veze koje to lice možda ima sa članovima odbora, višeg rukovodstva ili drugim licima u organizaciji.