INAUGURACJA ROKU SZKOLNOKATECHETYCZNEGO 14 WRZENIA 2019 ROKU KATECHETA

  • Slides: 22
Download presentation
INAUGURACJA ROKU SZKOLNO-KATECHETYCZNEGO 14 WRZEŚNIA 2019 ROKU KATECHETA wobec wyzwań współczesności

INAUGURACJA ROKU SZKOLNO-KATECHETYCZNEGO 14 WRZEŚNIA 2019 ROKU KATECHETA wobec wyzwań współczesności

„Na czym polega wychowanie? Wydaje się, że aby trafnie na to pytanie odpowiedzieć, nie

„Na czym polega wychowanie? Wydaje się, że aby trafnie na to pytanie odpowiedzieć, nie można pominąć dwóch fundamentalnych prawd: po pierwsze, że człowiek jest powołany do życia w prawdzie i miłości; po drugie, że każdy urzeczywistnia siebie przez bezinteresowny dar z siebie samego. Odnosi się to zarówno do tych, którzy wychowują, jak i do tych, którzy są wychowywani. Również i wychowanie jest procesem, w którym wzajemna komunia osób dochodzi do głosu w sposób szczególny. Wychowawca jest osobą, która » rodzi « w znaczeniu duchowym. Wychowanie w tym ujęciu może być równocześnie uważane za prawdziwe apostolstwo. Jest wspólnym uczestnictwem w prawdzie i miłości, w tym ostatecznym celu, który stanowi powołanie człowieka ze strony Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego”. św. Jan Paweł II, List do rodzin „Gratissimam sane”, 16.

EDUKACYJNE PĘKNIĘCIE MIĘDZYPOKOLENIOWE „Wychowanie jednak nigdy nie było prostym zadaniem i dziś wydaje się,

EDUKACYJNE PĘKNIĘCIE MIĘDZYPOKOLENIOWE „Wychowanie jednak nigdy nie było prostym zadaniem i dziś wydaje się, że stało się jeszcze trudniejsze. Wiedzą o tym dobrze rodzice, nauczyciele, księża i wszyscy, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za wychowanie. Mówi się nawet o wielkim » kryzysie wychowania «, potwierdzanym przez niepowodzenia, które zbyt często towarzyszą naszym wysiłkom w formowaniu osób mocnych, zdolnych współpracować z innymi i nadawać sens swojemu życiu. Całkiem spontanicznie przychodzi nam zatem obwiniać nowe pokolenia, tak jakby dzieci, które rodzą się dzisiaj były inne od tych, które rodziły się w przeszłości. Mówi się także o » pęknięciu międzypokoleniowym «, które oczywiście istnieje i ciąży, ale które wynika raczej z braku pewności i przekazania odpowiednich wartości. ” Benedykt XVI, List o pilnej potrzebie wychowania, 21 stycznia 2008 roku

Często używamy tych samych słów i korzystamy z tych samych znaków, a zupełnie się

Często używamy tych samych słów i korzystamy z tych samych znaków, a zupełnie się NIE ROZUMIEMY!

OGÓLNA TEORIA KOMUNIKACJI AKSJO-NORMATYWNE FORMATOWANIE UMYSŁU! nauczanie wychowanie nauczyciel katecheta denotacje prawda semantyka dobro

OGÓLNA TEORIA KOMUNIKACJI AKSJO-NORMATYWNE FORMATOWANIE UMYSŁU! nauczanie wychowanie nauczyciel katecheta denotacje prawda semantyka dobro Znak Semiotyka Komunikacja syntaktyka e j c a t o n o k człowiek miłość rodzina szczęście mężczyzna kobieta

Współcześnie chodzi o dochowanie wierności prawdzie, o to kim (jaki) człowiek jest (obiektywizm), ale

Współcześnie chodzi o dochowanie wierności prawdzie, o to kim (jaki) człowiek jest (obiektywizm), ale o to, jak jest postrzegany (wrażenie, opinia) – tzw. odbiór i dobór społeczny: public relations (PR) i human resources (HR).

KULTURA PONOWOCZESNA XXI WIEKU ü To swoista propozycja światopoglądowego neutralizmu, z natury utopijnego, albowiem

KULTURA PONOWOCZESNA XXI WIEKU ü To swoista propozycja światopoglądowego neutralizmu, z natury utopijnego, albowiem wszelkie ludzkie wybory są zdeterminowane aksjologicznie. Nowa „jakość” przybiera charakter działań pozorowanych, w których przejawia się dobrze przygotowany i medialnie wykreowany wizerunek (odbiór) społeczny (PR i HR). ü Dokonujące się dzisiaj zmaganie aksjologiczno-normatywne dotyczy szeroko rozumianego subiektywizmu, propagowanego w imię tak zwanej poprawności światopoglądowej. Dochodzi do ideologizowania i upolityczniania myśli oraz bezkrytycznej afirmacji tego, co przynosi technicyzacja życia, czego z kolei efektem jest lekceważenie w edukacji tradycyjnych kanonów, zakwestionowanie (dekonstrukcja) systemu wartości i wszelkich autorytetów (fr. fin des grands récits). ü W konsekwencji współczesny człowiek gubi umiejętność obiektywnego rozróżniania prawdy i fałszu, dobra i zła, sensu i bezsensu, piękna i brzydoty. Promowane wychowanie laickie charakteryzuje nade wszystko negatywne nastawienie do religii. Jest to ukierunkowanie tylko areligijne, ale wręcz antyreligijne, wykluczające jakikolwiek związek procesu wychowania z religią (z tym, co nadprzyrodzone), a przecież to, co duchowe i religijne, stanowi kluczowy element w integralnej koncepcji osoby ludzkiej.

WSPÓŁCZESNY „KRYZYS BOGA”… √ „Prawdziwym problemem naszej epoki jest » kryzys Boga «, nieobecność

WSPÓŁCZESNY „KRYZYS BOGA”… √ „Prawdziwym problemem naszej epoki jest » kryzys Boga «, nieobecność Boga zamaskowana pustą religijnością. (…) Dla człowieka prawdziwym unum necessarium jest Bóg. Wszystko zmienia się w zależności od tego, czy Bóg istnieje, czy nie istnieje. Niestety, także my chrześcijanie żyjemy często tak, jak gdyby Bóg nie istniał (si Deus non daretur). Żyjemy zgodnie z hasłem: Boga nie ma, a jeśli jest, to nie ma znaczenia. ” (Kard. Joseph Ratzinger) √ „W naszych czasach jesteśmy świadkami dość dziwnego naprawdę zjawiska, że wychowawcy i filozofowie trudzą się w wyszukiwaniu jakiegoś powszechnego kodeksu moralnego wychowania, jak gdyby nie istniał ani Dekalog, ani prawo ewangeliczne, ani nawet prawo natury wyryte przez Boga w sercu człowieka, głoszone przez zdrowy rozum, ujęte za pomocą pozytywnego Objawienia przez samego Boga w dziesięć przykazań. Owi nowatorzy zwykli też z pogardą nazywać chrześcijańskie wychowanie heteronomicznym, biernym, przestarzałym, ponieważ opiera się ono na powadze Boga i na świętym Jego prawie. ” (Pius XI, DIM 62) √ Wcześniej papież Pius X – autor Przysięgi antymodernistycznej – słusznie przewidywał, że dążenia nowych nurtów zmierzały do wykorzenienia nie tylko wiary w Boga, ale wszelkiej wiary!

ŚWIATOPOGLĄD CHRZEŚCIJAŃSKI RACJONALNY I RELIGIJNY (FIDES ET RATIO) TRUCIZNA ŚWIATOPOGLĄDU NEUTRALNEGO! światopogląd naukowy światopogląd

ŚWIATOPOGLĄD CHRZEŚCIJAŃSKI RACJONALNY I RELIGIJNY (FIDES ET RATIO) TRUCIZNA ŚWIATOPOGLĄDU NEUTRALNEGO! światopogląd naukowy światopogląd nienaukowy ≠ światopogląd religijny światopogląd niereligijny Anarchizm metodologiczny sformułowany przez Paula Feyerabenda, w myśl którego wszystko wolno (ang. anything goes).

FUNDAMENTY POJĘCIA WIARY „Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa

FUNDAMENTY POJĘCIA WIARY „Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie. (…) Wiara, którą przyjmujemy od Boga jako dar nadprzyrodzony, jawi się jako światło na drodze, wskazujące kierunek naszej wędrówki w czasie. ” Papież Franciszek, Lumen Fidei, 4

FUNDAMENTY POJĘCIA WIARY „Uznajemy w wierze, która jest darem Boga, cnotą nadprzyrodzoną przez Niego

FUNDAMENTY POJĘCIA WIARY „Uznajemy w wierze, która jest darem Boga, cnotą nadprzyrodzoną przez Niego zesłaną, że została nam ofiarowana wielka Miłość, że zostało do nas skierowane dobre Słowo i że kiedy przyjmujemy to Słowo, którym jest Jezus Chrystus, wcielone Słowo, Duch Święty przemienia nas, oświeca drogę przyszłości i sprawia, że rosną w nas skrzydła nadziei, byśmy przemierzali tę drogę z radością. ” Papież Franciszek, Lumen Fidei, 7

KOMPETENCJA ZAWODOWA ORAZ WIERNOŚĆ BOGU Nauczyciel to nie funkcjonariusz i nadzorca, ale kompetentny znawca

KOMPETENCJA ZAWODOWA ORAZ WIERNOŚĆ BOGU Nauczyciel to nie funkcjonariusz i nadzorca, ale kompetentny znawca przedmiotu i żywy świadek wiary katolickiej. Kompasy pracowników szkoły powinny wskazywać sześć fundamentalnych cech: üprofesjonalizm (kompetencja) ükreatywność (aktywność) übardzo dobra współpraca z zespołem üotwartość na zmianę üumiejętność uznania porażki üświadectwo życia katolickiego.

PIERWSZYM KATECHETĄ w Archidiecezji Gdańskiej jest Arcybiskup SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ Metropolita Gdański Sprawy („interesy")

PIERWSZYM KATECHETĄ w Archidiecezji Gdańskiej jest Arcybiskup SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ Metropolita Gdański Sprawy („interesy") nauczycieli religii (katechetów) zabezpiecza Pasterz Diecezji poprzez Wydział Katechetyczny oraz proboszczowie poszczególnych parafii. Cechy katechetów: bezpartyjność polityczna bezstronność „niepoprawność” światopoglądowa niewchodzenie w żaden lobbing ewangeliczna wolność, nieskazitelność i roztropność. KATECHETA to uczeń Jezusa i Jego Ewangelii!

Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 roku o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych

Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 roku o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1287) - ocena pracy - zmiany w awansie zawodowym nauczyciela zmiany wprowadzone powyższą ustawą obowiązują od 1 września 2019 roku W stanie prawnym obowiązującym do 31. 08. 2019 roku szczegółowe kryteria oceny pracy nauczycieli były określone w rozporządzeniu (28 maja 2018). Obecnie dyrektor sam decyduje o tym, jak sprawdza spełnianie obowiązków nauczyciela. Należy pamiętać, aby wziąć również pod uwagę obowiązki nauczycieli zawarte w statucie szkoły.

AKTY PRAWNE Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. 2018

AKTY PRAWNE Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. 2018 poz. 967 i 2245 oraz 2019 poz. 730 i 1287) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2019 poz. 1481) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2018 poz. 1574) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. 2019 poz. 1650)

PRZEJŚCIE OD SZKOŁY-INSTYTUCJI DO SZKOŁY-WSPÓLNOTY Katecheta nie może szkoły traktować jedynie jako placówki oświatowej.

PRZEJŚCIE OD SZKOŁY-INSTYTUCJI DO SZKOŁY-WSPÓLNOTY Katecheta nie może szkoły traktować jedynie jako placówki oświatowej. Szkoła to przede wszystkim wspólnota osób, na wzór miłości Trójjedynego Boga (akt stwórczy Ojca przez Syna w Duchu Świętym). Centralną pozycję zajmuje tutaj Osoba Jezusa Chrystusa i odniesienie misji szkoły do hierarchii wartości: od doczesnych poprzez duchowe ku absolutnym.

Praktyczne kształtowanie komunikacji interpersonalnej oraz więzi emocjonalnych: uczniów, rodziców, absolwentów oraz pracowników.

Praktyczne kształtowanie komunikacji interpersonalnej oraz więzi emocjonalnych: uczniów, rodziców, absolwentów oraz pracowników.

ORGANIZACJA I UDZIAŁ W WYDARZENIACH NA RZECZ ŚRODOWISKA Dotyczy: diecezji, dekanatu, parafii, LOKALNEGO województwa,

ORGANIZACJA I UDZIAŁ W WYDARZENIACH NA RZECZ ŚRODOWISKA Dotyczy: diecezji, dekanatu, parafii, LOKALNEGO województwa, miasta, gminy, dzielnicy. KONKURSY I OLIMPIADY • WOJEWÓDZKI KONKURS „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II I WIELKIE TEMATY – WSTAŃCIE, CHODŹMY!” – 22 października 2019 • Konkurs Biblijny • Konkursy i Olimpiady o św. Janie Pawle II • Konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia Kardynale Stefanie Wyszyńskim i wiele innych

JAK DZISIAJ PRZEKAZYWAĆ WIARĘ? „Drodzy nauczyciele i wychowawcy! Z całego serca proszę, aby pytania

JAK DZISIAJ PRZEKAZYWAĆ WIARĘ? „Drodzy nauczyciele i wychowawcy! Z całego serca proszę, aby pytania o Boga, o tego Boga, który okazał się nam w Jezusie Chrystusie, były ciągle żywe w szkole. Wiem, że w naszym pluralistycznym świecie trudno jest sprawić, by doszły do głosu sprawy wiary. Ale nie wystarczy, jeśli dzieci i młodzi ludzie będą otrzymywali w szkole tylko wiedzę i przygotowanie techniczne, a nie będą uczyli się o sprawach, które nadają kierunek i sens zdobywanej wiedzy i zdolnościom. Zachęcajcie uczniów, aby nie tylko pytali o to czy tamto, ale aby zastanawiali się nad tym, skąd się bierze nasze życie i dokąd zmierza. Pomóżcie im zrozumieć, że wszelkie odpowiedzi nieodwołujące się do Boga, są za krótkie. ” Homilia Benedykta XVI podczas nieszporów w katedrze w Monachium w 2006 roku

JAK DZISIAJ PRZEKAZYWAĆ WIARĘ W SZKOLE? Dla wychowania chrześcijańskiego tym niezmąconym źródłem i kompasem

JAK DZISIAJ PRZEKAZYWAĆ WIARĘ W SZKOLE? Dla wychowania chrześcijańskiego tym niezmąconym źródłem i kompasem wartościowania niezmiennie pozostaje uniwersalna aksjologia chrześcijańska, będąca fundamentem cywilizacji łacińskiej. Współczesny nauczyciel-katecheta jest wezwany do prowadzenia dialogu edukacyjnego, a przez to przywrócenia kulturze obecności Wielkiego Nieobecnego! NAUCZYCIEL-KATECHETA to człowiek nadziei!

80% naszych decyzji podejmujemy pod wpływem emocji – a nie, pozornie tylko – racjonalnych

80% naszych decyzji podejmujemy pod wpływem emocji – a nie, pozornie tylko – racjonalnych przesłanek! WIĘC SŁUCHAJ, PATRZ, MÓW – DZIAŁAJ I MĄDRZE KREUJ RELACJE

DZISIAJ TRZEBA BYĆ ŚWIADKIEM! Verba docent, exempla trahunt. (Słowa pouczają, a czyny pociągają. )

DZISIAJ TRZEBA BYĆ ŚWIADKIEM! Verba docent, exempla trahunt. (Słowa pouczają, a czyny pociągają. )