IMETAJAD LOOMAD TAIMTOIDULISED SEGATOIDULISED LOOMTOIDULISED ehk KISKJAD METSKITS

  • Slides: 17
Download presentation

IMETAJAD LOOMAD TAIMTOIDULISED SEGATOIDULISED LOOMTOIDULISED ehk KISKJAD

IMETAJAD LOOMAD TAIMTOIDULISED SEGATOIDULISED LOOMTOIDULISED ehk KISKJAD

METSKITS �Metskits on taimtoiduline. �TALVEL sööb puude ja põõsaste oksi, võrseid, pungi, sammalt, samblikke

METSKITS �Metskits on taimtoiduline. �TALVEL sööb puude ja põõsaste oksi, võrseid, pungi, sammalt, samblikke ja puhmastaimi. �Lemmikpuuliikideks on haab, lehis, kask ja paju. �Veepuuduse vältimiseks söövad kuuse- ja männiokkaid. �SUVEL toitub rohttaimedest

PÕDER �Põder on taimtoiduline. �SUVEL sööb ta 30. . . 40 kg ja TALVEL

PÕDER �Põder on taimtoiduline. �SUVEL sööb ta 30. . . 40 kg ja TALVEL 15. . . 20 kg rohtu, lehti ning puuoksi päevas. �Ainete puudusel koorib ta puudelt koore maha ja teeb metsale palju kahju. �Kui panna metsa ulukite söögikohta soolasegu, siis kahjustab põder metsapuid palju vähem.

JÄNES �Jänesed on taimtoidulised. �SUVEL söövad rohttaimi. �TALVEL söövad puude ja põõsaste oksi, koort

JÄNES �Jänesed on taimtoidulised. �SUVEL söövad rohttaimi. �TALVEL söövad puude ja põõsaste oksi, koort ja võrseid. �Jänkupoisid tulevad ka koduaeda, rikkudes seal viljapuid. �Nad ise on mitmete kiskjate põhiliseks toiduks.

KÄHRIK �Kährik on segatoiduline. �Söövad kõiki loomi, kellest jõud üle käib. �Söövad maas pesitsevate

KÄHRIK �Kährik on segatoiduline. �Söövad kõiki loomi, kellest jõud üle käib. �Söövad maas pesitsevate lindude pesi ja poegi. �Loomsele toidule lisaks tarbivad nad taimset toitu. �Kährik kogub enne talve saabumist rasvavarusid ja teeb taliuinaku.

METSSIGA �Metssead on segatoidulised. �Nad toituvad nii taimede maapealsetest kui ka maa alustest osadest.

METSSIGA �Metssead on segatoidulised. �Nad toituvad nii taimede maapealsetest kui ka maa alustest osadest. �Metssead söövad putukaid ja nende vastseid, linnumune ja poegi, vihmausse, raibet jne. �Toidupuuduse korral võib esineda ka kannibalismi.

ORAV �Oravad on segatoidulised. �Eelistavad pähkleid ja taimede seemneid, tammetõrusid, kuusekäbide seemneid. �Nad söövad

ORAV �Oravad on segatoidulised. �Eelistavad pähkleid ja taimede seemneid, tammetõrusid, kuusekäbide seemneid. �Nad söövad ka linnupoegi, nende mune, tigusid ja putukaid. �Oravad korjavad endale talveks toiduvarusid.

REBANE �Rebane on loomtoiduline ehk kiskja. �Ta on tähtis pisinäriliste ja kahjurputukate hävitaja. �Rebase

REBANE �Rebane on loomtoiduline ehk kiskja. �Ta on tähtis pisinäriliste ja kahjurputukate hävitaja. �Rebase toiduks on: konnad, roomajad, hiired, jänesed, linnud ja linnumunad, putukad, raiped ja taimed. �Kodulinde näppab rebane harvem kui arvatakse.

 KARU : � Karud on segatoidulised. � Karud söövad taimi ja nende seemneid

KARU : � Karud on segatoidulised. � Karud söövad taimi ja nende seemneid ning marju. � Toituvad putukatest ja nende vastsetest. � Elusaid loomi tapavad karud harva. Nad eelistavad värskele lihale kergelt roiskunut. � Hea meelega söövad karud mett.

SIIL � Siil on segatoiduline. Ta on ablas loom, kes sööb palju. � Siili

SIIL � Siil on segatoiduline. Ta on ablas loom, kes sööb palju. � Siili toiduks on putukad ja nende vastsed, vihmaussid, konnad, hiired, linnumunad ja -pojad, maod, limused ning raiped. � Siil on küll erakordselt vastupidav rästikumürgile, kuid neid ta sihilikult ei püüa. � Talvevarusid ta ei soeta, küll aga paksu nahaaluse rasvakihi.

MÄGER � Mäger on segatoiduline. � Ta tuhnib mullast usse ning tõuke, otsib lindude

MÄGER � Mäger on segatoiduline. � Ta tuhnib mullast usse ning tõuke, otsib lindude mune ja poegi, püüab konni ja hiiri, sööb tigusid ja putukaid. � Mäger sööb seeni, marju ning rohttaimi. Hävitab hulgaliselt metsakahjureid. � Talveks kogub mäger omale naha alla suured rasvavarud, suleb uru lehtede ja mullaga ning heidab talveunne.

HUNT � Hunt on tugev kiskja. Ta võib korraga ära süüa 10 kg liha,

HUNT � Hunt on tugev kiskja. Ta võib korraga ära süüa 10 kg liha, aga võib ka 10 päeva järjest nälgida. Tavaliselt sööb hunt päevas 2 kg liha. � Talvel toitub hunt sõralistest, jänestest ja pisematest kiskjatest. � Suvel kütib koduloomi ning närilisi, sööb putukaid ja linnumune. � Hunt sööb aastas ümmarguselt 40 kitse, 10 metssiga.

ILVES � Ilvesed on loomtoidulised. � Ilves murrab toiduks peamiselt jäneseid ja metskitsi, sobivad

ILVES � Ilvesed on loomtoidulised. � Ilves murrab toiduks peamiselt jäneseid ja metskitsi, sobivad ka närilised, linnud ja teised kiskjad, näiteks kährikud ja rebased. � Talvel eelistavad ilvesed jahtida sõralisi. � Inimest ründab ilves üksnes haavatuna. � Ilvesed, nagu ka teised kiskjad, ei püüa terveid tugevaid loomi.

KARIHIIR �Karihiired on loomtoidulised. �Nad söövad kõike, millest jõud üle käib. �Peamise osa nende

KARIHIIR �Karihiired on loomtoidulised. �Nad söövad kõike, millest jõud üle käib. �Peamise osa nende toidus moodustavad putukad ja nende vastsed. �Nad söövad ööpäeva jooksul rohkem kui ise kaaluvad. �Ilma toiduta ei suuda nad elus püsida kauem kui ühe ööpäeva.

Jaota loomad rühmadesse! Taimtoidulised Segatoidulised Loomtoidulised Metssiga Orav Metskits Põder Ilves Kährik Karu Siil

Jaota loomad rühmadesse! Taimtoidulised Segatoidulised Loomtoidulised Metssiga Orav Metskits Põder Ilves Kährik Karu Siil Mäger Jänes Hunt Karihiir Rebane