Igrzyska olimpijskie mity i historia Mity Pocztki olimpijskiej

  • Slides: 9
Download presentation
Igrzyska olimpijskie – mity i historia

Igrzyska olimpijskie – mity i historia

Mity… Początki olimpijskiej rywalizacji sportowców giną w pomroce dziejów. Pewne jest jedno – pierwszym

Mity… Początki olimpijskiej rywalizacji sportowców giną w pomroce dziejów. Pewne jest jedno – pierwszym odnotowanym zwycięzcą był Koroibos z Elidy, który zwyciężył w biegu krótkim na dystansie jednego stadionu w roku 776 p. n. e. Z różnych źródeł historycznych wiadomo, że igrzyska na terenie Olimpii odbywały się już wcześniej. Według legend początek igrzysk należy wiązać z samym Zeusem, który stoczył w Olimpii walkę z Kronosem o panowanie nad światem. Triumfujący Zeus ustanowił igrzyska ku czci swego zwycięstwa. Pierwszym triumfatorem był Apollo, który pokonał Hermesa w biegu i Aresa w walce pięściarskiej.

Historia igrzysk… Pierwsze igrzyska (776 r. p. n. e. ) nie były historycznie pierwszymi.

Historia igrzysk… Pierwsze igrzyska (776 r. p. n. e. ) nie były historycznie pierwszymi. Zasadę zawieszania wojen na czas trwania zawodów sportowych łączą historycy z imionami króla Elidy – Ifitosa, króla Sparty – Likurga i króla Pisy – Klejstenesa, którzy wprowadzili ten zwyczaj w roku 884 p. n. e. , a ilustracje na odnalezionym w Olimpii dysku cofają nas nawet do roku 1580 p. n. e.

Historia igrzysk… W roku 776 p. n. e. igrzyska były już dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem

Historia igrzysk… W roku 776 p. n. e. igrzyska były już dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem religijno-sportowym, trwającym początkowo jeden dzień. Z czasem, w skutek powiększania się ilości konkurencji, impreza rozciągnęła się do trzech dni, by ostatecznie osiągnąć formę pięciodniową (od 468 r. p. n. e. ).

Upadek igrzysk… Cios igrzyskom olimpijskim wymierzył cesarz Teodozjusz I Wielki, który w roku 393

Upadek igrzysk… Cios igrzyskom olimpijskim wymierzył cesarz Teodozjusz I Wielki, który w roku 393 n. e. wydał zakaz organizowania igrzysk. W roku 426 kolejny z cesarzy – Teodozjusz II nakazał spalenie Altis jako miejsca kultów pogańskich. W sto lat później pozostałości zniszczone zostały przez trzęsienie ziemi. Na ponad 1000 lat idea olimpijska poszła w zapomnienie.

Nowożytne igrzyska Pomnik Pierre’a de Coubertina Pierre de Coubertin – francuski pedagog i historyk

Nowożytne igrzyska Pomnik Pierre’a de Coubertina Pierre de Coubertin – francuski pedagog i historyk był inicjatorem wprowadzenia nowożytnych igrzysk. Ideę tę przedstawił na Kongresie dla wznowienia igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1894 r. Opracował zasady: Karty Olimpijskiej, olimpijskiego protokołu, programu otwarcia i zamknięcia igrzysk, sformułował olimpijskie przyrzeczenie.

Nowożytne igrzyska olimpijskie Letnie odbywają się od 1896 r. – Ateny Zimowe – od

Nowożytne igrzyska olimpijskie Letnie odbywają się od 1896 r. – Ateny Zimowe – od 1924 r. – Chamonix

Symbole olimpijskie – flaga olimpijska Pięć różnokolorowych, przecinających się kół symbolizuje różnorodność i jedność

Symbole olimpijskie – flaga olimpijska Pięć różnokolorowych, przecinających się kół symbolizuje różnorodność i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski – Europę, czarny – Afrykę, czerwony – Amerykę, żółty – Azję i zielony – Australię. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Koła oznaczają też 5 dyscyplin sportowych w starożytności.

Symbole olimpijskie – ogień olimpijski Ogień olimpijski wzniecany jest za pomocą skupionych promieni słonecznych

Symbole olimpijskie – ogień olimpijski Ogień olimpijski wzniecany jest za pomocą skupionych promieni słonecznych w ruinach świątyni Olimpii. Stamtąd sztafeta olimpijska przekazuje pochodnię olimpijską kolejnym biegaczom. Tradycja zapalania ognia sięga igrzysk z 1928 r. , a jego przenoszenia w sztafecie – 1936 r. Na koniec ogień niesiony w pochodni przybywa do miasta-gospodarza igrzysk. Tutaj w trakcie ceremonii otwarcia zapalany jest znicz olimpijski, który płonie przez cały czas trwania zawodów.