Ievai Simonaitytei 120 met Ieva Simonaityt nors turjo

  • Slides: 16
Download presentation
Ievai Simonaitytei – 120 metų

Ievai Simonaitytei – 120 metų

Ieva Simonaitytė (nors turėjo būti Stubraitė) - Klaipėdos krašto rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų

Ieva Simonaitytė (nors turėjo būti Stubraitė) - Klaipėdos krašto rašytoja, autobiografinių apysakų ir romanų kūrėja. Gimė 1897 m. sausio 23 d. Vanaguose. Ji laikoma žymiausia Klaipėdos krašto gyvenimo vaizduotoja lietuvių prozoje.

Būdama penkerių , susirgo kaulų džiova , liko luoša, negalėjo lankyti mokyklos. Augo be

Būdama penkerių , susirgo kaulų džiova , liko luoša, negalėjo lankyti mokyklos. Augo be tėvo. Skaityti ir rašyti ją išmokė motina. Jaunystėje , vaikščiodama su lazdomis, ji turėjo dirbti: ganyti svetimas žąsis, prižiūrėti mažus vaikus. 19121914 m. gydėsi Angerburge. Iš ten grįžo sustiprėjusi ir vertėsi siuvėjos amatu.

1921 m. persikėlė į Klaipėdą. Dirbo Lietuvos konsulate, „Ryto“ spaustuvėje korektore, „Prūsų lietuvių balso“

1921 m. persikėlė į Klaipėdą. Dirbo Lietuvos konsulate, „Ryto“ spaustuvėje korektore, „Prūsų lietuvių balso“ redakcijoje, vėliau Seimelio raštinėje mašininke ir vertėja. Ten gyvendama įsitraukė į lietuvišką veiklą – dirbo Vanagų lietuvių jaunimo sambūryje „Eglė “.

Savo kūrybinį kelią pradėjo veikiama I-ojo pasaulinio karo įspūdžių. Pirmąjį kūrinį „Ak, karas išgąsdingas“

Savo kūrybinį kelią pradėjo veikiama I-ojo pasaulinio karo įspūdžių. Pirmąjį kūrinį „Ak, karas išgąsdingas“ išspausdino 1914 m. „Tilžės keleivyje“. Evutės, Eglaitės, Sesutės slapyvardžiais Klaipėdos krašto laikraščiuose paskelbė eilėraščių, apybraižų, apsakymų. Pripažinimo literatūros pasaulyje susilaukė už romaną „Aukštujų Šimonių likimas“.

Tai žymiausias jos romanas, kuris aprašo septynių Šimonių kartų likimą. Taip pat per šios

Tai žymiausias jos romanas, kuris aprašo septynių Šimonių kartų likimą. Taip pat per šios šeimos istoriją pasakojamas Mažosios Lietuvos likimas: kaip nuo maro mirė daugybė žmonių, kaip vokiečiai užgrobė lietuvių namus.

Šimonių likimas ypač graudus, nes tai buvo garbingi ir išdidūs žmonės. Praūžus marui, lieka

Šimonių likimas ypač graudus, nes tai buvo garbingi ir išdidūs žmonės. Praūžus marui, lieka tik trys šeimos vyrai. Deja, ir jie išvaromi iš savo dvaro, gyvas lieka tik Matas. Tai ne tik giminės, bet kiekvieno Šimonio tragedija.

Kiti I. Simonaitytės kūriniai

Kiti I. Simonaitytės kūriniai

„Vilius Karalius“

„Vilius Karalius“

„Pikčiurnienė“

„Pikčiurnienė“

„Be tėvo“

„Be tėvo“

„Paskutinė Kūnelio kelionė“

„Paskutinė Kūnelio kelionė“

Apdovanojimai

Apdovanojimai

1935 m. paskirta Lietuvos valstybinė literatūros premija. 1967 m. suteiktas Lietuvos TSR liaudies rašytojos

1935 m. paskirta Lietuvos valstybinė literatūros premija. 1967 m. suteiktas Lietuvos TSR liaudies rašytojos vardas. 1979 m. Priekulėje įkurtas Ievos Simonaitytės memorialinis muziejus. 1987 m. įsteigta Ievos Simonaitytės literatūrinė premija. I. Simonaitytės vardu pavadinta Klaipėdos apskrities viešoji biblioteka.

Ieva Simonaitytė mirė 1978 m. rugpjūčio 27 d. Vilniuje. Jos paskutinis pageidavimas buvo išpildytas

Ieva Simonaitytė mirė 1978 m. rugpjūčio 27 d. Vilniuje. Jos paskutinis pageidavimas buvo išpildytas ir antkapyje užrašyta: „Jau lazdą padėjau, kelionė baigta. “

Ačiū už dėmesį !

Ačiū už dėmesį !