iaci zo socilne znevhodnenho prostredia Socilne znevhodnen prostredie

  • Slides: 8
Download presentation
Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia

Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia

Sociálne znevýhodnené prostredie n Sociálne znevýhodnené a rodinne zanedbávané prostredie je to, ktoré vzhľadom

Sociálne znevýhodnené prostredie n Sociálne znevýhodnené a rodinne zanedbávané prostredie je to, ktoré vzhľadom na sociálne a jazykové podmienky nedostatočne stimuluje /podnecuje/ rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností jednotlivca, nepodporuje jeho efektívnu socializáciu a neposkytuje dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti.

Kritériá pre žiakov zo SZP n n n žiak pochádza z rodiny, ktorej sa

Kritériá pre žiakov zo SZP n n n žiak pochádza z rodiny, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima, aspoň jeden zákonný zástupca žiaka /rodič/ je dlhodobo nezamestnaný, najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie , neštandardné bytové a hygienické podmienky rodiny, vyučovací jazyk školy je iný, než jazyk, ktorým hovorí dieťa doma.

Problémy pri výchove a vzdelávaní týchto žiakov: n n n nepravidelná dochádzka do školy,

Problémy pri výchove a vzdelávaní týchto žiakov: n n n nepravidelná dochádzka do školy, neznalosť spisovného slovenského jazyka, emocionálna uvoľnenosť, rozumová zaostalosť, nedostatočná hygiena, neosvojené návyky, zlý zdravotný stav.

Sociálne prostredie a rodinné vzťahy – podmienky: n n n vytvárajú skupiny na malom

Sociálne prostredie a rodinné vzťahy – podmienky: n n n vytvárajú skupiny na malom geografickom priestore veľakrát v ekologicky silne znečistených lokalitách, obydlia sú veľmi jednoduché, často bez sociálnych zariadení, rodiny nemajú pravidelný režim, deti sa v noci nevyspia kvôli hlučnosti starších členov rodiny, spravidla nedokážu hospodáriť s peniazmi, preto v čase sociálnych podpôr majú prebytok jedla, pitia, zvyšné dni jedia raz denne, zdravotný stav detí je zlý. Najčastejšie trpia ochoreniami horných dýchacích ciest, rôznymi zápalmi a infekciami a často sa u nich vyskytujú väčšie či menšie úrazy, ktoré nie sú lekársky ošetrené, častým javom je absencia na vyučovaní. Dôvodom bývajú spomínané ochorenia, ale i neschopnosť dostaviť sa pre chýbajúce či nedostatočné oblečenie, hlavne v zimnom období. Častým javom je chýbanie detí v čase vyplácania sociálnych dávok.

n „zanedbávaním“ v istom slova zmysle označujeme situácie nedostatočnej starostlivosti, neprimeranej výživy, hygieny, zdravotníckej

n „zanedbávaním“ v istom slova zmysle označujeme situácie nedostatočnej starostlivosti, neprimeranej výživy, hygieny, zdravotníckej starostlivosti, ale aj zanedbávanie vzdelávania a kultúrnych potrieb dieťaťa.

Negatívny vplyv sociálne znevýhodneného prostredia na žiaka: - v oblasti vývoja potrieb, v oblasti

Negatívny vplyv sociálne znevýhodneného prostredia na žiaka: - v oblasti vývoja potrieb, v oblasti mentálnej úrovne, v oblasti rozumového poznania, v oblasti vnímania /zrakového, sluchového/, v oblasti poznávacích procesov /myslenie, vnímanie, reč, pamäť, predstavy a fantázia, motorika/ v oblasti telesného a pohybového vývinu, v oblasti emocionálneho vývinu, - v oblasti správania sa. - -

Čo by mohlo pomôcť a uľahčiť prácu s deťmi z málo podnetného prostredia? n

Čo by mohlo pomôcť a uľahčiť prácu s deťmi z málo podnetného prostredia? n n n n poznať ich osobitosti a zvláštnosti /fyziologické, psychické, sociálne/, poznať ich špecifický spôsob komunikácie, nestavať si pre prácu s nimi nereálne, vizionárske ciele, neklásť si za hlavný cieľ zmeniť ich, získať ich dôveru cez akceptovanie toho, akí sú, byť k nim úprimný, prívetivý, srdečný, mať ich rád, učiteľovu dobroprajnosť a lásku majú žiaci aj vidieť aj cítiť.