I P PAVLOV 1849 1936 REFLEXEK 90 92

  • Slides: 6
Download presentation
I. P. PAVLOV 1849 -1936 REFLEXEK 90 -92. OLDALIG

I. P. PAVLOV 1849 -1936 REFLEXEK 90 -92. OLDALIG

- inger: olyan hatás, ami válaszreakciót vált ki a szervezetből - sokféle típusú lehet:

- inger: olyan hatás, ami válaszreakciót vált ki a szervezetből - sokféle típusú lehet: - mechanikai (mechano) - fény (foto) - hő (termo) - elektromos (elektro) - kémiai (kemo) Receptor-(sejt): adott inger felvételére és ingerületté alakítására specializálódott egység. Feladata a mechanikai, kémiai, hő-, fény-, akusztikus, inger, továbbadható, az idegrendszer számára feldolgozható, elsősorban bioelektromos tulajdonságokkal rendelkező ingerületté alakítása. Ingerület: Megfelelő inger hatására az ingerlékeny sejtben kialakuló anyagcsere változás Reflex: A külső, vagy belső környezetből érkező ingerekre adott válaszreakció

REFLEXKÖR Központ Akár több elemből is állhat, amelyeket pályák kötnek össze Érző működés Kivezető

REFLEXKÖR Központ Akár több elemből is állhat, amelyeket pályák kötnek össze Érző működés Kivezető szár Mozgató neuronok Bevezető szár Mozgató működés Motoros működés Végrehajtó működés A receptor érzékenységének beállítása Receptor A célszerv visszajelzése a központnak Végrehajtó szerv, célszerv Izom Mirigy Vegetatív szerv

FELTÉTLEN Reflexek közös jellemzője, hogy velünk születtek, reflexkörük életünk végéig fennmarad. A megfelelő REFLEX

FELTÉTLEN Reflexek közös jellemzője, hogy velünk születtek, reflexkörük életünk végéig fennmarad. A megfelelő REFLEX 1. FÁJDALOM REFLEX ingerek hatására változatlan formában következnek be. Ezért nevezzük ezeket feltétlen reflexeknek. Központjuk a gerincvelő és az agyvelő is lehet. Jelentőségük óriási az ember életében, mert óvják szervezetünket a sérülésektől, a létfenntartó és fajfenntartó működések alapjául szolgálnak. 2. VEGETATÍV REFLEX A vegetatív reflexek fontos jellemzője, hogy a receptorokat a belső szervek falában találjuk, és a szervek működését szabályozó válaszingerület a központon kívül, a vegetatív dúcban átkapcsolódik. A normális működés mozzanatai többnyire nem tudatosulnak.

FAJTÁI: TÉRD REFLEX PUPILLA REFLEX NYÁLELVÁLASZTÁS KAPASZKODÓ REFLEX

FAJTÁI: TÉRD REFLEX PUPILLA REFLEX NYÁLELVÁLASZTÁS KAPASZKODÓ REFLEX

FELTÉTELES REFLEX A tapasztalataink nyomán keletkező reflexeket feltételes reflexeknek nevezzük. Mindig feltétlen reflexekre épülnek.

FELTÉTELES REFLEX A tapasztalataink nyomán keletkező reflexeket feltételes reflexeknek nevezzük. Mindig feltétlen reflexekre épülnek. Csak akkor alakulnak ki, ha a feltétlen inger több alkalommal együtt hat a külvilág valamely közömbös ingerével. Így az agykéreg érzőközpontjai között ideiglenes idegkapcsolat képződik. A feltételes reflexek nem állandók. A környező világ változásaival átalakulnak, megszűnnek. Csak azok maradnak fenn, amelyeket a feltétlen inger ismételten megerősít.