I M I N A L L KU

  • Slides: 27
Download presentation
I M I N A L L KU N NER I IN Ş E

I M I N A L L KU N NER I IN Ş E I R G L LE L A H I B I L J U EL LOA B D M O R. E T KNG Ö TE Ğ R. Ö

DOSYA NEDIR Dosya: Bilgisayardaki bilgi kümeleridir. Her türlü dosya bilgisayarda sayısal olarak bulunmaktadır. Bu

DOSYA NEDIR Dosya: Bilgisayardaki bilgi kümeleridir. Her türlü dosya bilgisayarda sayısal olarak bulunmaktadır. Bu sayısal bilgi topluluğuna dosya adı verilir. Dosya aşağıdaki şekilde görüntülenir; dosyadı. dosyauzantısı Dosya adı dosyayı tanımlar ve 256 karakter uzunluğuna kadar verilebilir. Dosya uzantısı 3 ya da 4 karakterden oluşur ve dosyanın içeriği konusunda bilgi verir.

BILINEN DOSYA UZANTILARI

BILINEN DOSYA UZANTILARI

KLASÖR NEDIR Klasör: Windows işletim sisteminin en önemli mantıksal birimlerindendir. Klasörler dosyaları birbirinden ayırmak

KLASÖR NEDIR Klasör: Windows işletim sisteminin en önemli mantıksal birimlerindendir. Klasörler dosyaları birbirinden ayırmak için kullanılan bileşenlerdir. Farklı türdeki dosyaları bir düzen içerisinde birbirinden bağımsız olarak gruplandırmak için kullanılırlar. Sınırsız sayıda klasör üretilebilir. Klasörler bilgisayarın dosyalara kolay erişmesini sağladığı gibi kullanıcıların da dosyaları kategorilere ayırmasında yardımcı olur.

YENI KLASÖR OLUŞTURMAK • Masaüstü ekranının ya da önceden varolan bir klasörün boş bir

YENI KLASÖR OLUŞTURMAK • Masaüstü ekranının ya da önceden varolan bir klasörün boş bir alanına sağ tıklanır. • Açılan kısayol menüsünden Yeni seçeneği ve ardından Klasör seçeneği seçilir.

DOSYA VE KLASÖRLERI YENIDEN İSIMLENDIRMEK • Dosya ve klasör isimlerini değiştirmek için; � •

DOSYA VE KLASÖRLERI YENIDEN İSIMLENDIRMEK • Dosya ve klasör isimlerini değiştirmek için; � • F 2 fonksiyon tuşuna basılır veya • Dosya ya da klasör seçildikten sonra farenin sağ tuşu tıklanıp açılan kısayol menüsünden Yeniden Adlandır seçilir. • Dosya ve klasör isimleri verilirken aşağıdaki karakterler kullanılamaz. / : * ? ‘’ < > |

DOSYA VE KLASÖRLERI SILMEK Seçilen bir dosya ya da klasörü silmek için; • Farenin

DOSYA VE KLASÖRLERI SILMEK Seçilen bir dosya ya da klasörü silmek için; • Farenin sağ tuşuna tıklanır ve açılan kısayol menüsünden Sil seçeneği seçilir. • Klavyeden "Delete" düğmesi tıklanır. • Klavyeden "Shift + Delete" düğmesi tıklanır. Bu seçenek uygulanırsa diğerlerinden farklı olarak dosya ya da klasör geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden bilgisayardan silinir.

WINDOWS GEZGINI ILE YÖNETMEK Windows Gezgin'ini açmak için; • Masaüstünden Bilgisayarım ikonuna tıklanır. •

WINDOWS GEZGINI ILE YÖNETMEK Windows Gezgin'ini açmak için; • Masaüstünden Bilgisayarım ikonuna tıklanır. • Windows tuşu ile birlikte E harfine tıklanır. • Başlat Menüsü sağ tıklanır ve açılan kısayol menüsünden "Windows Gezgini’ni Aç" seçilir. • Başlat Menüsü – Programlar - Donatılar – Windows Gezgini seçilir.

KES-KOPYALA-YAPIŞTIR YÖNTEMLERİ Kopyala komutu seçilen bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) çoğaltılması için kullanılır. Kopyalanacak

KES-KOPYALA-YAPIŞTIR YÖNTEMLERİ Kopyala komutu seçilen bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) çoğaltılması için kullanılır. Kopyalanacak nesne seçildikten sonra aşağıdaki yollardan biri kullanılabilir: • Düzenle menüsü – Kopyala seçeneği • Seçili alan üzerinde iken sağ fare tuşu – Kopyala seçeneği • Klavyeden CTRL+C komutları • Ctrl tuşu basılı iken kopyalanacak klasöre sol tuş basılı tutularak sürüklenip bırakılır.

Kes komutu seçilen bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) bir yerden başka bir yere taşınması

Kes komutu seçilen bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) bir yerden başka bir yere taşınması için kullanılır. Kesilecek nesne seçildikten sonra aşağıdaki yollardan biri kullanılabilir: • Düzenle menüsü – Kes seçeneği • Seçili alan üzerinde iken sağ fare tuşu – Kes seçeneği • Klavyeden CTRL+X komutları • Shift tuşu basılı iken taşınacak klasöre sol tuş basılı tutularak sürüklenip bırakılır.

Yapıştır komutu kesilen ya da kopyalanan bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) bir yerden başka

Yapıştır komutu kesilen ya da kopyalanan bir nesnenin (dosya/klasör/metin, vb. ) bir yerden başka bir yere taşınması veya kopyalama işlemini tamamlamak için kullanılır. Yapıştırma işlemi için aşağıdaki yollardan biri kullanılabilir: • Düzenle menüsü – Yapıştır seçeneği • İstenilen alan içindeyken sağ fare tuşu – Yapıştır seçeneği • Klavyeden CTRL+V komutları

DOSYA/KLASÖR ÖZELLIKLERI Dosya ve klasörlerin özelliklerine bakarak türleri, nitelikleri, disk üzerinde kapladıkları alan, oluşturulma

DOSYA/KLASÖR ÖZELLIKLERI Dosya ve klasörlerin özelliklerine bakarak türleri, nitelikleri, disk üzerinde kapladıkları alan, oluşturulma tarihleri, konumları gibi birçok bilgiye ulaşabiliriz. Dosya/klasör özellikleri penceresini açmak için dosya/klasör seçildikten sonra farenin sağ tuşuna tıklanır ve Özellikler seçeneği seçilir. Klavye kısayol tuşu: Alt+Enter

DENETİM MASASI Windows ayarlarını değiştirmek için Denetim Masası'nı kullanabilirsiniz. Bu ayarlar Windows görünümü ve

DENETİM MASASI Windows ayarlarını değiştirmek için Denetim Masası'nı kullanabilirsiniz. Bu ayarlar Windows görünümü ve çalışmasıyla ilgili yaklaşık her şeyi denetler ve bunları Windows'u tam istediğiniz gibi ayarlamanız için kullanabilirsiniz. Denetim masasını açmak için Başlat Menüsünden Denetim Masası seçeneğine tıklanır.

WİNDOWS’A YENİ KULLANICI EKLEMEK Başlat Menüsü – Denetim Masası – Kullanıcı Hesapları ve Aile

WİNDOWS’A YENİ KULLANICI EKLEMEK Başlat Menüsü – Denetim Masası – Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması – Kullanıcı hesapları ekle veya kaldır seçeneği – Yeni hesap oluştur düğmesi

Bir hesap oluşturulduktan sonra bu hesapla ilgili değişikleri, parola atama ve hesabı silme işlemlerini

Bir hesap oluşturulduktan sonra bu hesapla ilgili değişikleri, parola atama ve hesabı silme işlemlerini hesap ismine tıklandığında açılan pencereden yapabilirsiniz

PROGRAM KALDIRMAK/DEĞİŞTİRMEK Başlat Menüsü – Denetim Masası – Programlar ve Özellikler – Program kaldır

PROGRAM KALDIRMAK/DEĞİŞTİRMEK Başlat Menüsü – Denetim Masası – Programlar ve Özellikler – Program kaldır seçeneği

SAAT, DİL VE BÖLGE AYARLARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Saat, Dil ve

SAAT, DİL VE BÖLGE AYARLARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Saat, Dil ve Bölge seçeneği altından bilgisayarın tarih ve saat bilgisini değiştirebileceğiniz gibi klavye ayarlarında da değişiklik yapabilirsiniz.

DONANIM VE SES AYARLARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Donanım ve Ses seçeneği

DONANIM VE SES AYARLARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Donanım ve Ses seçeneği altından bilgisayarda takılı çeşitli aygıtları (fare gibi), yazıcı ve faksları görüntüleyip yeni bir yazıcı ya da aygıt yükleyebilirsiniz.

WİNDOWS GÜVENLİK DUVARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik – Windows

WİNDOWS GÜVENLİK DUVARI Başlat Menüsü – Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik – Windows Güvenlik Duvarı seçeneği ile korsanların ve kötü amaçlı yazılımların Internet üzerinden erişimini engelleyebilirsiniz.

DONATILAR Windows 7 ile gelen birçok faydalı uygulamanın bir arada bulunduğu klasördür. Donatıları açmak

DONATILAR Windows 7 ile gelen birçok faydalı uygulamanın bir arada bulunduğu klasördür. Donatıları açmak için Başlat Menüsü - Tüm Programlar - Donatılar seçeneği seçilir.

HESAP MAKİNASI Bu uygulama günlük hayatta kullandığımız hesap makinesi gibidir. Bu uygulama ile hem

HESAP MAKİNASI Bu uygulama günlük hayatta kullandığımız hesap makinesi gibidir. Bu uygulama ile hem basit hesaplamalar hem de ileri düzey matematiksel işlemler yapabilirsiniz

NOT DEFTERI Düz metin formatındaki ifadeleri yazmamıza ve kaydetmemize yarayan en basit metin editörüdür.

NOT DEFTERI Düz metin formatındaki ifadeleri yazmamıza ve kaydetmemize yarayan en basit metin editörüdür.

PAINT Üzerinde bulunan araçlar yardımı ile basit çizimler yapılabilen bir resim editörüdür.

PAINT Üzerinde bulunan araçlar yardımı ile basit çizimler yapılabilen bir resim editörüdür.

GÖREV ZAMANLAYICI Belirli bir programı düzenli olarak kullanıyorsanız, seçtiğiniz zamanlamaya bağlı olarak bu programı

GÖREV ZAMANLAYICI Belirli bir programı düzenli olarak kullanıyorsanız, seçtiğiniz zamanlamaya bağlı olarak bu programı otomatik olarak açan bir görev oluşturmak üzere Görev Zamanlayıcı Sihirbazı'nı kullanabilirsiniz.

SISTEM GERI YÜKLEME Bir program veya sürücünün yüklenmesi bazen Windows'un yavaş veya beklemeyen bir

SISTEM GERI YÜKLEME Bir program veya sürücünün yüklenmesi bazen Windows'un yavaş veya beklemeyen bir şekilde çalışmasına neden olabilir. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve programlarını her şeyin yolunda gittiği bir zamana döndürerek sorun giderme için saatlerce çabalamanızı potansiyel olarak önleyebilir. Belgelerinizi, resimlerinizi ve diğer verilerinizi etkilemez.

ERİŞİM KOLAYLIĞI PROGRAMLARI Erişim kolaylığı programlarını açmak için Başlat Menüsü – Tüm Programlar –

ERİŞİM KOLAYLIĞI PROGRAMLARI Erişim kolaylığı programlarını açmak için Başlat Menüsü – Tüm Programlar – Donatılar – Erişim Kolaylığı seçeneği seçilir. • Büyüteç • Ekran Klavyesi • Ekran Okuyucusu • Windows Konuşma Tanıma

EKRAN KLAVYESI Ekran klavyesi ile normal klavye ile yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilirsiniz. İşlemler farenin

EKRAN KLAVYESI Ekran klavyesi ile normal klavye ile yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilirsiniz. İşlemler farenin sol tuşu basılarak gerçekleştirilir.