Hygienick pedpisy v gastronomii Hygiena osobn Peovat o

Hygienické předpisy v gastronomii

Hygiena osobní Ø Pečovat o tělesnou čistotu. Ø Nosit osobní ochranné prostředky (oděv, obuv). Ø Nelze opouštět provozovnu v průběhu pracovní doby v pracovním oděvu a obuvi. Ø Zdržet se nehygienického chování na pracovišti (konzumace jídla, kouření, úprava vlasů a nehtů).

Ø Mít ostříhané a čisté nehty a ruce bez prstenů. Ø Použitý pracovní oděv i civil (oděv občanský) ukládat na místo k tomu určené. Ø V osobní hygieně klademe důraz na pečlivé mytí rukou!

Provozní hygiena, úklid, sanitace, odstraňování tuhých odpadů Provozní hygiena – je to souhrn činností a opatření jejichž důsledkem je zabránění: Ø Vzniku a šíření nemocí, které souvisejí s přípravou a vydáváním stravy. Ø Je to kombinace mytí, čištění a ošetřování povrchů, případně jejich dezinfekce.

Úklid, sanitace a odstraňování odpadu = nejdůležitější součásti provozní hygieny. Úklid se provádí vždy vlhkou cestou – větší nároky na úpravu povrchů stěn, podlah a jejich izolace. Podlahy – s mírným spádem Varné kotle a smažící pánve – sběrné kanálky, kryté kovovými rošty.

Ø Pro úklid provozovny předepisuje vyhláška zřízení úklidové komory nebo výklenku. Vybavení úklidové komory: Ø Přívod studené a teplé vody Ø Police nebo skříňka pro uložení čistících a mycích prostředků Ø Výlevka

Sanitace spočívá v provádění: Ø průběžného úklidu Ø týdenního úklidu Ø velkého úklidu Pro velký úklid se využívají sanitární dny.

Kuchyňský odpad vzniká: Ø při skladování Ø hrubé přípravě Ø výrobě Ø výdeji Ø konzumaci pokrmů

Pro sběr odpadů v provozu je předepsáno použít vhodné nádoby s víkem, řádně označené nádoby se musí pravidelně čistit. Kuchyňský odpad lze likvidovat pomocí drtičů odpadků (malé provozy).
- Slides: 9