Huulesuulaelhedega operatsioonid lastel kne parandamiseks Karyna Kaerama stom
- Slides: 14
Huule-suulaelõhedega operatsioonid lastel kõne parandamiseks Karyna Kaerama, stom. IV
Mis on huule-suulaelõhe? Huulelõhe on ülahuule deformatsioon, mis haarab naha, lihase ja limaskesta või ka igemed ja luu. Võib olla eraldiseisva sümptomina või esineda koos suulaelõhega. Sel juhul on vahe kahe suulaeluu vahel ning nina- ja suuõõs on ühenduses. Huule lõhet koos või ilma suulaelõhega esineb sagedusega 1: 600 sünni kohta, suulaelõhet eraldiseisvana 1: 1000. Väärarendit esineb sagedamini poistel. Tihti kaasuvad teised väärarendid ja haigus võib olla päriliku haiguse üheks sümptomiks.
Huule- ja/või suulaelõhe olemus. Huulelõhe kujutab endast: defekti huulepunast kuni ninasõõrmeni Võib olla: osaline, ainult huule osas, täielik – ulatudes kuni ninasõõrmeni, või minna üle alveolaarjätke- ja suulaelõheks. Võib esineda ka kahepoolne lõhe
Miks tekkib huule-suulaelõhe? Huule- ja suulaelõhed kujunevad tavaliselt erisuguste etioloogiliste tegurite koostoimel. Lõhed võivad tekkida järgmistel põhjustel: ühe geeni mutatsioon Kromosoomikahjustus spetsiifilised väliskeskkonna tegurid mitmesuguste geneetiliste ja väliskeskkonna tegurite vastastikune toime.
Millised probleemid tekkivad lastel ja vanematel? Huule- ja/või suulaelõhe on üks levinumaid kongentitaalseid anomaaliad. See mõjutab kraniofatsiaalset kasvu, eriti näo keskosa, põhjustades funktsionaalseid, esteetilisi ja psühholoogilisi probleeme. Söömisprobleem Näodefektid Teised kaasasündinud anomaaliad Hingamisteede ja keskkõrvapõletikud Kõnehaired
Ravi on kirurgiline, ortopeediline ja logopeediline. Huulelõhe plastilist operatsiooni tehakse 3. – 4. elukuuul, erandjuhtudel aga ka esimestel elupäevadel otse sünnitusmajades. Huule ja suulaelõhega lapsed jäävad ortodondi ja näolõualuukirurgi juures jälgimisele kuni 18 -20 eluaastani, et vajadusel saaks teha korrigeerivaid operatsioone (alveolaarlõhe sulgemine, ninaplastika, ülalõua nihutamist). Sellise kompleksse raviga on võimalik saavutada häid tulemusi nii kosmeetiliselt kui ka funktsionaalselt.
Heiloplastika meetodid. On mitmeid heiloplastika meetodeid huulelõhede sulgemiseks eesmärgiga saavutada taastatud huulel võimalikult rahuldav välimus. Kõige olulisem on huule funktsiooni taastamine, seega peab tähelepanu pöörama lihastasakaalu säilitamisele. Häid tulemusi annavad erinevaid lõikeid kasutavad meetodid, nii Z-kujuline plastika, siksakilist kolmnurkset lappi kasutatav (Mirault, Limberg) kui ka lihtsat sirget lõiget kasutatav Millardi tehnika. Kirurg peaks eri juhtudel kasutama kõige paremat ja püsivama tulemusega meetodit.
Operatsioon Mirault järgi: Lõhe servad värskendatakse lõigetega, huulepunast moodustatakse kolmnurksed lapid ja tuuakse alla. Ülejäägid lõigatakse ära, kolmnurksed lapid asetatakse kohakuti ja õmmeldakse kokku-jääb nürinurkse kolmnurga kujuline arm. Puudused: peale paranemist võib tekkida ülahuult kootav arm. Kui ninaava põhi jääb taastamata ja puudub osaliselt, see võibolla väliselt näha.
Limberg soovitas lisaks võtta lõhe lateraalsest servast ninatiiva alt kolmnurkne nahalapp ja pöörata see ninahaava põhjaks. Obuhhova täiendas Limbergi soovitades teha veel üks kolmnurkne lapp madalamale ninatiivast. Kõik kolmnurgad on kindlate mõõtmetega. Enne operatsiooni mõõdetakse vahemaa filtrumi lateraalsest servast ninatiivani tervel suupoolel. Väikelastel see on umbes 15 mm. Seejärel mõõdetakse vastav kaugus ka haigel poolel, mis on keskmiselt 10 mm. Kuna terve ja haige poole vahe 5 mm, siis tehakse ka kolmnurk alusega 5 mm.
Millard tuli 1957. a. välja oma meetodiga, kus soovitas lapi nõrgemalt lateraalselt lõhe poolelt viia tugevamale mediaalsele poolele. Millardi eesmärgiks oli säilitada huule struktuurid pärast operatsiooni võimalikult loomulikuna, mis tal ka õnnestus, eriti huule lateraalses osas, kus arm kulgeb mööda huulejoont. Huule ülemises mediaalsemas osas ei pruugi arm eriti hästi istuda, kuidõnneks pole see nii nähtav ala.
Operatsiooni ajad: Huuleplastika alates 3. elukuust, siis ka kõrvade kontroll ja vajadusel sunteerimine. Suulaeplastika alates 1. eluaastas – 1, 5 eluaastani. Vajadusel plastiline huulehaava korrektsioon Luuplastika alveolaarjätkete piirkonda alates 8. eluaastas, koostöös ortodondiga Kõne parandamise operatsioon alates 4 -5 -eluaastast koostöös logopeedi ja foniaatriga. Näo-lõualuude ja hambumuse korrigeerivad operatsioonid koostöös ortodondiga peale 15 -16. eluaastat. Oluline on õigeaegne logopeediline ravi alates 3. eluaastast ja ortodondi ravi alates 7. eluaastast.
Kokkuvõte Huule- ja suulaelõhedega lastel esineb näo piirkonna kudede defitsiit, mis väljendub enam suulae eesmises osas. Õigeaegse kompleksse raviga on võimalik saavutada häid tulemusi nii kosmeetiliselt kui funktsionaalselt. Lapsed suudavad võrdselt teistega koolis edasi jõuda ja ei erine oma vaimsete ning füüsiliste omaduste poolest koolikaaslastest. Lõhenenud huule või suulaega lapsed on täpselt samasugused kui teised lapsed ning vajavad samasugust kohtlemist. Nad on täpselt sama andekad, kui suulae probleemita lapsed. Arstid võivad teha huule-suulaelõhega hämmastavaid asju ning korraliku raviga kasvab enamus suulaelõhega lapsi terveteks õnnelikeks täiskasvanuteks.
Kõik huule-suulaelõhega lapsed on tänapäeval ravitavad!
Aitäh tähelepanu eest!