Hezk den Take Ne se pustme do velkho

  • Slides: 8
Download presentation
Hezký den Takže… Než se pustíme do velkého mozkotrápení… Jdeme na to! Připravte si:

Hezký den Takže… Než se pustíme do velkého mozkotrápení… Jdeme na to! Připravte si: PSACÍ POTŘEBY SEŠIT NA PROCVIČOVÁNÍ

ZÁKLADNÍ VĚTNÉ ČLENY Co? PŘÍSUDEK a PODMĚT Kliiid, to zvládneme… přeci…

ZÁKLADNÍ VĚTNÉ ČLENY Co? PŘÍSUDEK a PODMĚT Kliiid, to zvládneme… přeci…

Určete pády: 2. p. čeho? U koho, U BABIČKY 6. p. čem? O kom,

Určete pády: 2. p. čeho? U koho, U BABIČKY 6. p. čem? O kom, 7. p. čím? Ke komu, čemu? S kým, SE PSEM O STRAŠÁCÍCH 2. p. čeho? Bez koho, BEZ PONOŽEK 6. p. čem? V kom, V KRABICI 1. p. Kdo, co? ONI Ře 1še. pnáíčdk o 3. p. K NĚMU 1. p. 5. p. voláme! Kdo, co? Oslovujeme, EVŽEN BLÁŽO! 4. p. co? Koho, HOUSENKU 4. p. co? Na koho, NA HLAVU 2. p. čeho? Do koho, DO KINA Který z nich může být PODMĚTEM?

Vyhledejte podmět a řeknětě, jakým sl. druhem je vyjádřen: podstatné jm. Emilka strávila spoustu

Vyhledejte podmět a řeknětě, jakým sl. druhem je vyjádřen: podstatné jm. Emilka strávila spoustu hezkých chvil u babičky. Šla Julča dneska vůbec ven se psem? podstatné jm. Blážo, ty jsi ale neřád! zájmeno Nikdo tady nemůže jen tak chodit bez ponožek. zájmeno Evžen neznal nikoho tak hodného. podstatné jm. V krabici ležela kniha o strašácích. podstatné jm. Oni už nepřijdou. zájmeno Nemocný se zázračně uzdravil. zpodstatnělé přídavné jm. Dva nepřišli. číslovka Chtěla zachránit housenku. (ona) Zavolali vnučku, kočku, psa a myšku. (oni) Rozhodně nepůjdu do kina! (já)

Chytré postřehy: PODMĚT - označuje původce nebo nositele děje/vlastnosti - ptáme se na něj

Chytré postřehy: PODMĚT - označuje původce nebo nositele děje/vlastnosti - ptáme se na něj KDO, CO? (1. pádem) - zpravidla ho označujeme PO a podtrháváme ho rovně PO VYJÁDŘENÝ (je uveden přímo ve větě) Staroušci zavolali vnučku. - může být vyjádřen podst. jm. , příd. jm. , zájmenem, číslovkou (méně i jinými sl. druhy, ale to až později) NEVYJÁDŘENÝ (není ve větě přímo uveden, je znám z kontextu, můžeme si ho domyslet ze situace) PO PO Zavolali vnučku. (oni/staroušci) VŠEOBECNÝ (není také vyjádřen), ale jde o blíže neurčenou skupinu lidí, není ve větě vyjádřen a nevíme, o koho přesně se jedná (na rozdíl od nevyjádřeného PO) PO Mluvili o tom v televizi. (oni) PO Psali to v novinách. (oni)

Rozhodněte, zda se jedná o podmět VYJÁDŘENÝ, NEVYJÁDŘENÝ, VŠEOBECNÝ: VYJÁDŘENÝ Dášeňka zlobila svoji maminku

Rozhodněte, zda se jedná o podmět VYJÁDŘENÝ, NEVYJÁDŘENÝ, VŠEOBECNÝ: VYJÁDŘENÝ Dášeňka zlobila svoji maminku Iris i svého páníčka. KDO, CO zlobila svoji maminku? Spát a jíst uměla už od narození. (Dášeňka) NEVYJÁDŘENÝ KDO, CO uměla jíst od narození? Psí maminka neví všechno. VYJÁDŘENÝ KDO, CO neví všechno? K takové psí mamince promlouvá příroda. VYJÁDŘENÝ KDO, CO promlouvá? Hlas přírody nic takovému štěněti nesleví. VYJÁDŘENÝ KDO, CO nesleví štěněti? Ne, Dášeňko, tak ne, říká jí. (hlas) NEVYJÁDŘENÝ KDO, CO jí říká? Píší o tom i v knihách. (oni, ale přesně nevíme kdo) VŠEOBECNÝ KDO, CO o tom píší v knihách? VYJÁDŘENÝ Žil jednou jeden foxteriér. KDO, CO žil? Jmenoval se Alík. (foxteriér) NEVYJÁDŘENÝ KDO, CO se jmenoval Alík? Psali o tom v novinách. (oni, ale přesně nevíme kdo) VŠEOBECNÝ KDO, CO o tom psali? Novináři o tom psali. VYJÁDŘENÝ KDO, CO o tom psali? Psali to ale jinak. (novináři) NEVYJÁDŘENÝ KDO, CO to psali jinak?

Největší oříšek většinou bývá ! NĚKOLIKANÁSOBNÝ PODMĚT E S J podmět NĚKOLIKANÁSOBNÝ… U D

Největší oříšek většinou bývá ! NĚKOLIKANÁSOBNÝ PODMĚT E S J podmět NĚKOLIKANÁSOBNÝ… U D A R E Í PO = ve větě je více jmen (1, 2, 3, 4), N E N -NNĚKOLIKANÁSOBNÝ Ě TO JEŠT O! všechnaŠzastávají funkci podmětu – všechna jsou v prvním V ECHN pádu PO = maminka Mrkej na příklady: Maminka a tatínek si také potřebují odpočinout. a tatínek KDO, CO si potřebují odpočinout? PO = já i sourozenci Já i moji sourozenci jim někdy přichystáme překvapení. KDO, CO jim přichystáme překvapení? PO = čaj a dobrota Voňavý čaj a nějaká dobrota jim udělá vždycky radost. KDO, CO jim udělá radost? Babička, dědeček i naši ale vždycky říkají, KDO, CO vždycky říkají? PO = babička, dědeček i naši PO = láska, obětavost a srdce že láska, obětavost a dobré srdce jsou jejich největší radostí. KDO, CO jsou jejich největší radostí?

Na brzkou přečtenou… …ale nebojte! Pravopisný horor …na …počkej shodu To bude A nic…s

Na brzkou přečtenou… …ale nebojte! Pravopisný horor …na …počkej shodu To bude A nic…s brzy ve vašich kompech! napřísudku pravopis… divočina! podmětem. Vyprodukovala Vašeúča. SPOL, s. r. o. VH A? ? ?