Habsburg s trkellenes harcok a XVII szzadban Bocskaifelkels
Habsburg - és törökellenes harcok a XVII. században
Bocskai-felkelés (1604 -1606) Előzmények: 15 éves háború (1593 -1606)
Bocskai-felkelés (1604 -1606) A török kiűzése érdekében összefogott a Habsburg-udvar, a magyar nemesség és az Erdélyi Fejedelemség. 1596 -ban azonban a törökök elfoglalták Egert, és győztek.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) Az elhúzódó háború pusztításai, a zsoldosok visszaélései a Királyi Magyarország számára is problémát jelentettek. A Habsburg-udvar koholt vádak alapján felségsértési pereket indított magyar főurak ellen. A vád az uralkodóval szembeni hűtlenség és árulás volt.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) A bécsi udvar célja a kincstár megtöltése, a háborús kiadások fedezése volt.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) Bocskai korábban szolgálatába fogadta a fizetetlen fegyveres hajdúkat. Így amikor a Habsburg-udvar le akarta tartóztatni felségsértés vádjával, szembeszállt a császári csapatokkal.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) Bocskai seregei rövid idő alatt jelentős sikereket értek el, a Királyi Magyarország nagyobb részét elfoglalták. Bocskait erdélyi fejedelemmé választották, a török szultán pedig koronát küldött számára, hogy legyen magyar király. Ő a koronát megtartotta, de a királyi címet elutasította.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) A felkelést végül az 1606 -ban megkötött bécsi béke zárta le. A Habsburgok ebben elismerték Erdély önállóságát, területét pedig három vármegyével növelték. Ígéretet tettek a vallásszabadság és a rendi jogok tiszteletben tartására is.
Bocskai-felkelés (1604 -1606) Bocskai közvetítésével jött létre a Habsburgok és a törökök között 1606 -ban a Zsitva-toroki béke. Ez zárta le a hosszú háborút. Bocskai letelepítette a hajdúkat. Földet adományozott nekik, és az adófizetés alól is mentesítette őket. Ezért cserébe katonáskodni tartoztak. Így sorra jöttek létre a hajdútelepülések, például Hadház, Nánás, Szoboszló. Bocskai hajdúknak adományozott egyik zászlaja
Érdekesség: A hosszú háború és a Bocskai - felkelés
Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Zrínyi Miklós, a szigetvári hős dédunokája, politikus, hadvezér és költő. A szigeti veszedelem művében a dédapjának a szigetvári hősnek, Zrínyi Miklósnak állít emléket.
Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Célja a török kiűzése Magyarországról Habsburg segítséggel. Önálló magyar hadsereg felállítását tervezte.
Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Legnagyobb hadi sikerét az 1664 -es téli hadjáratban aratta. Sikerült felégetnie az eszéki hidat. Ez a 6 km-es híd az oszmán hadsereg legfontosabb átkelőhelye volt a Dráván.
Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Bécs azonban gyorsan megkötötte az előnytelen vasvári békét, amely a győzelem ellenére területeket engedett át az oszmánoknak. I. Lipót német-római császár IV. Mehmed oszmán szultán
Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Zrínyi élete végül tragikus körülmények között szakadt meg: 1664 őszén vadászat közben halálra sebezte egy vadkan.
Wesselényi féle összeesküvés Céljuk a függetlenség kivívása a Habsburgok ellen, majd önerőből szembeszállni a törökkel
Wesselényi féle összeesküvés Vezetői: Wesselényi Ferenc nádor, Nádasdy Ferenc, Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter főurak. A terv kitudódik (török árulás), végeredmény, bebörtönzések, kivégzések, vagyonelkobzás A Habsburg-udvar kemény kézzel számolt le az összeesküvőkkel. A bal oldali képen Zrínyi Péter búcsúzik a börtönben egyik társától, Frangepán Ferenctől. A jobb oldalon pedig Frangepán kivégzése látható
Wesselényi féle összeesküvés Madarász Viktor: Zrínyi és Frangepán a bécsújhelyi börtönben
Wesselényi féle összeesküvés Korabeli ábrázolás a kivégzésről
Thököly Imre fejedelemsége Kurucok: A Habsburgok elől menekülő bujdosók, volt végvári katonák, szegénylegények. Korabeli ábrázolás a kuruc katonákról
Thököly Imre fejedelemsége A kurucok vezetője a Habsburg ellenes Thököly Imre Korabeli ábrázolás a kuruc katonákról
Thököly Imre fejedelemsége Elfoglalják a királyi Magyarország északkeleti részét - négy felé szakad az ország
Thököly Imre fejedelemsége Thököly Imrét elfogják a törökök. Török földön halt meg később.
Érdekesség: Habsburg-ellenes harcok a XVII. Században - kisfilm
https: //www. youtube. com/watch? v=RIhp. GPq. Scrs https: //www. mozaweb. hu/Lecke-Tortenelem_6 A_hosszu_haboru_es_a_Bocskai_felkeles-101811 http: //users. atw. hu/tortenelem-ppt/a_hosszu_haboru_es_a_bocskai_-_felkeles. html
- Slides: 25