Gyngybetk s Szpen helyesen munkafzet jdonsgai mdszertani javaslatok

Gyöngybetűk és Szépen, helyesen munkafüzet újdonságai; módszertani javaslatok Előadó: Csájiné Knézics Anikó, Kárpáti Anikó, Benkő Zsuzsanna

23/ A Gyöngybetűk és Szépen, helyesen című munkafüzet átdolgozásának okai: A 2020 -ban bevezetésre kerülő új NAT az első nevelési –oktatási szakaszban különösen nagy hangsúlyt fektet az alapkészségek fejlesztésére, az értő olvasás kialakítására, a szövegértés és –értelmezés, valamint és az írás stabil megalapozására. Az alapozás első szakasza a 2. év végén zárul. A képességek fejlődése szempontjából ez az első két év rendkívüli jelentőségű, a leginkább szenzitív időszak. Annak érdekében, hogy sikeres legyen az olvasás- és írástanításunk, több időt kell szánnunk a tanulók részképességeinek fejlesztésére, mert ezek elmulasztása a későbbiekben szinte mindig sikertelenséghez vezet. A nagybetűk írásának megtanítása többek között ezért került át a 2. évfolyam feladatai közé. Nem szabad elfelejteni, hogy a készségfejlesztés csak következetes, rendszeresen ismétlődő tevékenységek során valósulhat meg. Hogy mikor, mennyi feladatot adjunk a tanulóknak, azt minden esetben a gyerekek egyéni fejlettsége határozza meg.

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET A munkafüzet alapjában véve megtartotta a már megismert felépítését, metodikáját, de a készség- és képességfejlesztés még kiemeltebb szerepet kapott.

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 1. Óvodából iskolába – íráselőkészítés, íráskészséget megalapozó képességek fejlesztése (4 -16. o. ) Különféle részképesség fejlesztő feladatokat tartalmaznak ezek az oldalak, vizuális észlelés, figyelemfejlesztés, ritmusfejlesztés, szerialitás (a sorrendiség szabályszerűségek, ismétlődések) fejlesztése stb. - melyek a motivációt, az érdeklődés felkeltését is célozzák az elsősök számára.

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 2. Írás jelrendszere I. A következő nagy egység a vonalelemek , a betűelemek megtanítása (17– 39. o. ) Itt domináns változtatás nem történt, hiszen az alapvető cél a finommozgás fejlesztése, a vizuomotoros koordináció, orientációs készségek kialakítása, fejlesztése, a tér- síkbeli fejlesztés és irányfejlesztés.

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 3. Írás jelrendszere II. A fő része a munkafüzetnek a kisbetűk megtanítása a vázolástól, a betűk vonalrendszerbe való elhelyezésén át a kapcsolásukig, ill. szavak írásáig. (40 -88. oldal) Ebben a részben domináns szerepet kapott a írástechnika fejlesztése: Megkezdődik a nyelvi jelek értelmezési képességének fejlesztése, betű- és hangazonosítás, írott kisbetűk alakítása, kapcsolása, analizáló-szintetizáló képesség fejlesztése A helyesírási készség fejlesztése; egyjegyű, kétjegyű, háromjegyű mássalhangzók írása a szavakban; a kiejtéssel megegyező rövid (2 -3 szótagból álló) szavak helyes leírása.

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 3. Írás jelrendszere II. - a ritmusfejlesztés (hosszú-rövid hangok megkülönböztetéséhez, szótagoláshoz)

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 3. Írás jelrendszere II. - aktív szókincs fejlesztése; szótagolás, elválasztás

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 3. Írás jelrendszere II. - gyakran használt „j”-t és „ly”-t tartalmazó szó (egy- vagy kéttagú szavak) helyes leírása

GYÖNGYBETŰK MUNKAFÜZET 4. A nyelv építő kövei: hang/betű, szótag, szó Folyamatosan történik a hang- és betűanalízis, analizáló képesség fejlesztése; vizuális memória fejlesztése. Megfigyelhető a helyesírási készség fejlesztése; egyjegyű, kétjegyű, háromjegyű mássalhangzók írása a szavakban; a kiejtéssel megegyező rövid (23 szótagból álló) szavak helyes leírása. A ritmusfejlesztés (hosszú-rövid hangok megkülönböztetéséhez, szótagoláshoz) (88 -93. oldal)

Megvalósuló fejlesztések Fejlesztési területek Feladattípusok Nagymozgások, szem-kéz koordináció Testsémát, taktilis percepciót, vonalvezetést alakító feladatok. Vizuális percepció Tér és síkbeli tájékozódást, szerialitást és gestalt látást, vizuális memóriát fejlesztő feladatok. Finom és grafomotorika Manipuláció, színezés, írástechnika, betűelemek és betűk vonalvezetése, majd 3 -as vonalrendszerbe helyezés kialakítása. Fonématudatosság Beszéd, szótag és hangészlelés, betű-hang kapcsolat alakítás. Helyesírás Betű-hang-írásjelek rendszere, 1 -2 -3 jegyű msh-k írása, funkcionális másolás, tollbamondás, hibajavítás. Kognitív funkciók Figyelem, koncentráció, érzékelés-észlelés, memória, logika, analízis -szintézist gyakorló feladatok.

A Szépen, helyesen munkafüzet felépítése A munkafüzet jó láthatóan 4 részre tagolható. 1. (4 -13. o. ) Folytatódik a részképességek fejlesztése, amelyek kiemelten segítenek az írástevékenységben. 2. (14 -48. o. ) (Gyakoroljuk az írást!, Írd szépen és helyesen!) A kisbetűk írásától, kapcsolásától kezdve a mondatalkotásig, a már tanultak begyakoroltatását célozzák az itt található feladatok, de gyakran szerepelnek betűk differenciálását segítő feladatok is. 3. (48– 81. o. ) (Válaszolj helyesen, írj szépen!) Újdonság a munkafüzetben ez a fejezet. Az Első olvasókönyvemben található szövegek közül 16 -hoz találhatóak itt vegyesen képesség- és készségfejlesztő feladatok, illetve szövegértést/szövegértelmezést fejlesztő feladatok is. Kiemelt hangsúlyt kapott e feladatoknál a szövegértés és a gondolkodás sokoldalú fejlesztése (analízis, szintézis, logika, ok-okozati összefüggések, tapasztalati következtetések, stb. ) 4. Végezetül egy társasjáték; „Mit tudok? ” és egy szójegyzék zárja a sort.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Az átdolgozott Szépen, helyesen munkafüzet feladatai között számos olyat találhatnak a kollégák, amelyek segítséget nyújthatnak a hátrányok ledolgozásában, de módot nyújtanak a tehetséggondozásra is. A feladatok tehát kifejezetten alkalmasak differenciálásra. Arra bíztatjuk a kollégákat, hogy bátran éljenek ezzel a lehetőséggel! A feladatok összeállításánál törekedtünk arra, hogy azok változatosak, játékosak, izgalmasak legyenek, motiválják a gyerekeket a fejlesztő hatásukon túl. Ilyenek pl. a dobókockás feladatok is, amelyek azért lehetnek vonzóak, mert egy kedvelt játékeszközhöz kapcsolódnak, ráadásul párban, esetleg kiscsoportban végezhetőek, így garantáltan elkerülhetőek vele a monoton gyakorlások.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Minden tanulás alapvető feltétele a koncentrált figyelem. Ennek fejlesztését szolgálják a megfigyelőképességet próbára tevő feladatok. (Mi változott? ; jelkereső gyakorlatok; Hányszor ismétlődnek a szavak? ; kódfejtés, labirintus; stb. ). 28. o 40. o

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai A téri irányok helyes használata egyre több tanulónak okoz gondot, ezért számos feladat segíti változatos módon ennek a képességnek a kialakulását, megerősítését. 5. o.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Nagyon sok helyen találkozhatnak a gyerekek rajzolós feladatokkal, amik nem csak a rajzkészséget fejlesztik, hanem nagyfokú koncentrációt, megfigyelőképességet, feladattartást is követelnek. A méretek, arányok, irányok megfigyelése, ezek követése ugyanis jelentős fejlesztő hatással bír.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Helyet kaptak a munkafüzetben a fonéma tudatosságot fejlesztő gyakorlatok, mellyel a betű-hang kapcsolat alakítás mellett a helyesírást és a gondolkodás fejlesztését is célozzák, ezek az úgynevezett színkódos gyakorlatok.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Többször fordul elő memóriafejlesztő feladat (pl. képek megnézése, letakarása, felidézése, lerajzolása), de a kreativitás fejlesztésére is gondoltunk néhány feladattal ( pl. Mi lehet ez, ha nem…; szóalkotás betűkből, Mi jut eszedbe…? 70. o.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Ma már tudjuk, hogy a betűk, szavak, mondatok olvastatásán túl számos lehetőségünk van arra, hogy a tanulók olvasási készségét célzottan fejlesszük. A munkafüzetben szerepelnek perifériás látóképesség fejlesztését (pl. szópiramis), a fixációszélesség növelését célzó (pl. a szó alatti pöttyöt figyelve olvasás), a szem ritmikus, ugráló mozgását segítő feladatok (pl. minden 2. szó olvasása a szósorban, stb. ). Ezek mind-mind azt célozzák, hogy a gyerekek idővel jó tempóban, gördülékenyen, folyamatosan tudjanak olvasni. 54. o. 52. o.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Megfelelő szókincs nélkül nincs hatékony kommunikáció, nincs szövegértés, értelmezés. Sok feladat (pl. több szóból egy szó rokon értelmű párjának kiválasztása; képekhez tartozó szavak megtalálása, Mi bújt el a szóban? , szóalkotás betűkből, szótagokból, szólásmagyarázat, stb. ) ebben igyekszik fejleszteni a gyerekeket. 55. o.

A Szépen, helyesen munkafüzet új feladattípusai Aki alkalmazta már a drámajátékokat az óráin, annak nem lesznek meglepőek a szövegekhez kapcsolódó feladatokban található „játékok”: Legyél te a …! Játsszátok el!, Mutasd meg…! Ugyanígy az érzelmi intelligenciát fejlesztő feladatok is beépítése sem véletlen. ( pl. Milyen szín, hang, íz , illat jut eszedbe erről a szóról típusú feladatokra gondoljunk! Ezek sokrétűen fejlesztik a gyerekek képességeit, többek között az empátiájukat, együttműködő készségüket, kommunikációs készségüket, nyelvi kifejezőkészségüket is.

Sok helyen szerepel a „ Beszéld meg a társaddal/pároddal!” utasítás. A páros, kiscsoportos kommunikációs helyzet ugyanis jóval több lehetőséget biztosít a gyerekek számára a beszédkészség, a hallási szövegértés, együttműködési készség fejlesztésére. Az ilyen tanulásszervezést igénylő feladatokkal hatékonyabban fejleszthetjük a gyerekek szókincsét is, hiszen a tanulók a páros munka során egymástól is tanulhatnak szavakat, kifejezéseket. Ezek a feladattípusok módot nyújtanak a beszédbátorság fejlesztésére is (a bátortalanabb gyerekek a kétszemélyes kommunikációs helyzetben nagyobb eséllyel szólalnak meg), de arra is, hogy a gyerekek megtanuljanak egymásra figyelni, egymás gondolkodásmódját megismerni. Nem utolsó sorban a beszédfegyelem fejlesztéséhez, és az oldott vidám hangulat megteremtéséhez is hozzájárulnak. A páros vagy kiscsoportos megbeszélés kereteit, szabályrendszerét természetesen nekünk, pedagógusoknak kell kialakítani, begyakoroltatni. Ezek a feladatok a kooperatív tanulásszervezés során is remekül használhatóak.

Összességében megvalósuló fejlesztések Fejlesztési területek Feladattípusok Olvasó szemmozgás Téri irányok; ritmus; fixáció; látószög növelő, követő és kereső szemmozgás; Fonéma tudatosság Szótagolás; színkód; szóalkotás; hangok keresése szavakban; Szóforma felismerés Szókeresés sorban, oszlopban, szövegben; Szókincs, kommunikáció Beszélgetés; magyarázat; rokon értelmű szavak; Szövegértés Szó, mondat, szöveg; tájékozódás; sorrendiség; lényegkiemelés; Kognitív funkciók Memória; analízis; szintézis; ok-okozati összefüggések; tapasztalati következtetések; mérlegelő gondolkodás; Érzelmi intelligencia Játékos páros gyakorlatok; indoklás, érvelés; beleélés; Hazafiasságra nevelés A magyar hagyományok megismerése, ünnepkörök feldolgozása;

Köszönjük a figyelmet!
- Slides: 24