GVENLK SSTEMLER GVENLK SSTEMLER YANGIN ALGILAMA SSTEMLER SOYGUN

  • Slides: 126
Download presentation
GÜVENLİK SİSTEMLERİ

GÜVENLİK SİSTEMLERİ

GÜVENLİK SİSTEMLERİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ

GÜVENLİK SİSTEMLERİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ NEDİR? Binalarda veya endüstriyel yapılarda, herhangi bir nedenden dolayı çıkabilecek yangını

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ NEDİR? Binalarda veya endüstriyel yapılarda, herhangi bir nedenden dolayı çıkabilecek yangını en erken seviyede algılayıp ikaz ederek, insanlara çabuk müdahale imkanı sağlayan, can ve mal güvenliğini artıran elektronik sistemlerdir.

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ KONVANSİYONEL (KLASİK) SİSTEMLER ADRESLEMELİ SİSTEMLER ANALOG ADRESLEMELİ SİSTEMLER DİJİTAL ADRESLEMELİ SİSTEMLER

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ KONVANSİYONEL (KLASİK) SİSTEMLER ADRESLEMELİ SİSTEMLER ANALOG ADRESLEMELİ SİSTEMLER DİJİTAL ADRESLEMELİ SİSTEMLER HAVA ANALİZLİ SİSTEMLER

YANMA ve YANGIN YANMA: Bir maddenin tutuşma sıcaklığına ulaştığında ortamdaki oksijenle girdiği zincirleme reaksiyondur.

YANMA ve YANGIN YANMA: Bir maddenin tutuşma sıcaklığına ulaştığında ortamdaki oksijenle girdiği zincirleme reaksiyondur. 3 çeşit yanma vardır: a) Yavaş yanma: Demirin paslanması, solunum olayları birer yavaş yanmadır. b) Hızlı yanma: Gerçek yanmadır. Alev açığa çıkar. c) Çok hızlı yanma: Gazların yanma şeklidir. Büyük ısı ve basınç açığa çıkar.

YANMA ve YANGIN: Katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin zaman ve mekan açısından

YANMA ve YANGIN: Katı, sıvı veya gaz halindeki yanıcı maddelerin zaman ve mekan açısından kontrol dışı yanma olayıdır.

YANMA ve YANGIN

YANMA ve YANGIN

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER Yangına yol açan nedenlerin en başında ise yine insan

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER Yangına yol açan nedenlerin en başında ise yine insan geliyor ve yangından da en çok yine insanlar etkileniyorlar. Yangını önleyici tedbirler almak, insanın birlikte yaşadığı diğer insanlara karşı gerekli sorumluluğu taşıması anlamına geliyor. Yangından korunma, önceden alınacak önlemlerle başlar. Ne yazık ki, ülkemizde sık yangınlar çıkıyor. Vatandaşlarımız yaralanıyor ve dumandan zehirleniyorlar. Bazen bunun acısını hayatları boyunca çekmek zorunda kalıyorlar. Sahip oldukları; bir anda alevlerle birlikte yok olup gidiyor. Yangınların çıkmasına ve insanların mal ve can kaybına uğramalarına, çoğu kez binalardaki teknik yapı hataları ve yangından korunma kurallarına uyulmaması neden oluyor.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER Yangını söndürmede uyulması gereken başlıca temel kurallar şunlardır: 1

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER Yangını söndürmede uyulması gereken başlıca temel kurallar şunlardır: 1 -) İtfaiye giriş-çıkışlarını ve yangın esnasında kolaylıkla konutlara ulaşılabilmesi için bina ve site giriş-çıkışlarını itfaiyeye açık tutunuz!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER • C: Documents and SettingsZaferDesktopm 1. bmp 2 -)

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER • C: Documents and SettingsZaferDesktopm 1. bmp 2 -) Yangın söndürmeye engel olabilecek eşyaları (bebek arabası, mobilya, çöp torbaları gibi) binaların merdiven boşluklarında daimi bulundurmamalıdır.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 3 -) Konutunuza ait elektrik şebekesini sürekli olarak denetim

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 3 -) Konutunuza ait elektrik şebekesini sürekli olarak denetim altında bulundurunuz!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 4 -) Konutlarınıza, işler durumda oldukları ölçülerek tesbit edilmiş,

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 4 -) Konutlarınıza, işler durumda oldukları ölçülerek tesbit edilmiş, duman dedektörleri yerleştiriniz!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 5 -) Oturduğunuz ev veya dairede bir yangın söndürme

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 5 -) Oturduğunuz ev veya dairede bir yangın söndürme tüpü bulundurunuz ve bu aletin kullanılmasını iyice öğreniniz!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 6 -) Tavan aralarına, yanıcı maddeler depolamaktan mümkün olduğu

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 6 -) Tavan aralarına, yanıcı maddeler depolamaktan mümkün olduğu kadar kaçınınız!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 7 -) Yüksek akım çeken ev aletleri için uygun

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 7 -) Yüksek akım çeken ev aletleri için uygun çapta kablo kullanınız. Ayrıca bu cihazları aynı prize bağlamayınız.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 8 -) Yanan bir ateşi söndürmeden bulunduğunuz yerden ayrılmayınız!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 8 -) Yanan bir ateşi söndürmeden bulunduğunuz yerden ayrılmayınız!

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 9 -) Çakmak ve kibrit birer oyuncak değildir ve

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 9 -) Çakmak ve kibrit birer oyuncak değildir ve daima çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulmalıdırlar

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 10 -) Acil durumlarda başvurmanız gereken yerlerin telefon numaralarını

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER 10 -) Acil durumlarda başvurmanız gereken yerlerin telefon numaralarını mutlaka öğreniniz. İtfaiye (110) Ambulans ( 112) Polis (155)

YANMA ve YANGININ YAYILMA HIZI

YANMA ve YANGININ YAYILMA HIZI

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKMADAN ÖNCE ü Tüm ailenizin bir

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKMADAN ÖNCE ü Tüm ailenizin bir yangın çıktığında ne yapacaklarını ve nasıl güvenli bir şekilde kaçabileceklerini bildiklerinden emin olun.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKMADAN ÖNCE ü Kaçış yollarını planlayın

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKMADAN ÖNCE ü Kaçış yollarını planlayın ve çıkışları açık tutun. ü Kapı ve pencere anahtarlarını el altında tutun.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Duman varsa

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Duman varsa havanın daha temiz olduğu zemine yakın durun. ü Sakin olmaya çalışın. Herkesi mümkün olduğunca çabuk dışarı çıkartın, değerli eşyaları arayarak ya da kurtararak zaman kaybetmeyin. ü Profesyonel yardım bekleyin, hiçbir nedenle yeniden yangın çıkan mahale dönmeyin.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELBİSELERİNİZ ALEV ALIRSA… ü Etrafta koşuşturmayın. ü

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELBİSELERİNİZ ALEV ALIRSA… ü Etrafta koşuşturmayın. ü Yere yatın ve kendi etrafınızda yuvarlanın. ü Alevleri palto, battaniye veya yakında var ise yangın battaniyesi gibi ağır bir materyal ile havasız bırakarak söndürün DURUN! YATIN! YUVARLANIN!

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Pencereyi açamıyorsanız

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Pencereyi açamıyorsanız camı alt köşesinden kırın. Sivri uçları bir havlu veya battaniye ile güvenli hale getirin. ü Eğer zemin yada birinci kattaysanız bir pencereden çıkın. Düşüşünüzü yumuşatması için yatak takımını kullanın ve aşağı inin. Atlamayın!

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Eğer dışarı

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Eğer dışarı çıkamıyorsanız, herkesi bir pencere veya telefon bulunan bir odaya toplayın. ü Dumanı engellemek için kapının altına bir örtü koyun.

YANMA ve YANGIN DURUMU Yangından Korunma Cemiyeti NFPA, test için kullanılan bir evin oturma

YANMA ve YANGIN DURUMU Yangından Korunma Cemiyeti NFPA, test için kullanılan bir evin oturma odasındaki çöp sepetinde bir yangın başlatır ve zamana göre yangının safahatını saptamak için kronometreyi çalıştırır. İki dakika içerisinde duman detektörü alarm verir. Üç dakika içinde oturma odası sıcaklığı öldürücü sıcaklık olan 260 °C‘ye yükselir. Diğer odalar ve Merdivenler zararlı dumanlarla dolmuştur. Dört dakika içinde üst ve alt koridorlar geçilmez hale gelmiştir. Çok sürmeyen saniyeler sonra bu durumdaki evde kalmış birisi duman teneffüs etmeye dayanamayarak veya yanarak ölecektir. Gerçekte bir yangında değerli eşyaları toplamaya, giyinmeye veya itfaiyeyi çağırmaya vakit yoktur. Bir çok kişiler bunları yapabileceklerini sanırlar. Yangın patlayıcıdır. Sıcaklık yükseldikçe ve yanıcı gazlar arttıkça eşyalar sadece yavaş yanmakla kalmayıp parlarlar ve aniden tutuşurlar.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Farzedelim uyuyorsunuz,

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Farzedelim uyuyorsunuz, aniden yangın alarmınız çalıyor, bu durumla karşılaştığınızda derhal emekleyerek yatak odası kapısına gidin.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Dumanı size

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI ü Dumanı size eriştiren bir gerçek yangında, ayağa kalktığınız zaman biriki saniye içinde boğulabilirsiniz. Yangında bir çok kişinin anlayamadığı şey ısının kavranamamasıdır. ü Yangın çıkan bir mahalde sıcaklık zeminden 60 cm yukarıda 93 °C iken, bir buçuk metre yükseklikte 260 °C ve tavanda 427 °C oluyor.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI Dumanın içine girilmemesini

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI Dumanın içine girilmemesini doğrulayan daha bir çok nedenler vardır. Filmlerde yangın seyrederken her şey berraktır. Gerçek bir yangında ya pek az görebilir yada hiç göremezsiniz. O derece şaşkın bir duruma düşersiniz ki bütün ömrünüzü geçirdiğiniz bir odanın kapısının veya penceresinin nerede olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü duman ve ısı tavana yakın yüksekliktedir. Zemine yakın yükseklikteki hava daha temizdir ve nefes alma daha emniyetlidir.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI Farzedelim yüksek bir

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI Farzedelim yüksek bir apartmanın 16. katındasınız, pencereden kaçamazsınız, hol duman doludur. Ne yaparsınız? a) Apartman odasına geri dönüp itfaiyeyi çağırırım. b) Kapı aralıklarını ıslak havlu ile kapatırım. c) Yakın çevrede alev olup olmadığını kontrol ederek, üstteki pencereyi hafif aralar, zemine yakın yerden nefes alırım. d) Pencerede durarak yangını duyururum.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI İtfaiyeciler kullanmanızı önermedikçe

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § YANGIN ÇIKARSA NE YAPILMALI İtfaiyeciler kullanmanızı önermedikçe asla asansöre binmeyiniz. Siz asansör kabininde iken elektrikler kesilebilir, içeride hapis kalabilirsiniz. Eğer apartmanınızı terk edememişseniz pencerenin alt kısmına eğilerek temiz hava teneffüs ediniz. Kapı çevresi aralıklarını kapatan ıslak havlu, dumanın içeri sızmasını engelleyecektir.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI ü Bir ocağın üzerindeki yağ

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI ü Bir ocağın üzerindeki yağ tavasının alev alması halinde söndürebilmek için iki ila beş dakika arası zamanınız vardır. ü Ocak ateşini su ile söndürmeye asla kalkışmayınız. Su yanan yağın etrafa sıçramasına sebep olur. üUygun bir yangın söndürme tüpü kullanınız veya bir kapak yahut pasta sodası ile alevi bastırınız.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Herkes yaşam süreci içinde çeşitli

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Herkes yaşam süreci içinde çeşitli tipten bazı yangınlarla karşılaşabilir. Neler olabileceğini ve nasıl mücadele edilebileceğinizi bilmeniz sizin en iyi yangın sigortanızdır.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Tava alev alırsa ne yapmak

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Tava alev alırsa ne yapmak gerekir? Alev alan bir tavayı sadece yeni alev aldıysa ve tavayı bir zarar görmeden tamamen söndürebileceğinizden eminseniz söndürmeye çalışın. ü Güvenli ise ocağı kapatın. ü Bir bezi suya tutun, iyice sıkın ve alev alan tavanın üzerine örtün. Yangın battaniyeniz varsa, tavanın üzerine örtün.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Güvenli pişirme ü Ocaktaki tavaları

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Güvenli pişirme ü Ocaktaki tavaları kontrolsüz bırakmayın, mutfaktan çıkmanız gerektiğinde tavaları ocaktan alın. Dikkatin bittiği yerde yangın başlar. ü Gazlı ocakları yakmak için kibrit yada çakmak kullanmayın. Kıvılcım çıkaran cihazlar daha güvenlidir. ü Uzun saplı tencerelerin saplarını çevirerek ocak rafından dışarı çıkmamalarını sağlayın. ü Fırının kapağını kapalı tutun.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Ocaklar ve mikrodalga fırınlar ü

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUTFAK YANGINLARI Ocaklar ve mikrodalga fırınlar ü Elektrik kablolarını, kurulama havlularını ve bezleri ocaktan uzak tutun. ü Bol elbiseler giyiyorsanız dikkatli olun, bunlar kolayca alev alabilir. Fırını, ocak rafını ve ızgarayı temiz tutun, yağ birikintileri kolayca alev alabilir. Mikrodalga fırının içine metalik herhangi bir şey koymayın.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI ü Elektrik kablolarını ve elektrikli

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI ü Elektrik kablolarını ve elektrikli aletleri sudan uzak tutun. ü Ekmek kızartıcısının temiz ve perdeler ile mutfak havlularından uzak olduğunu kontrol edin. ü Kullanılmadıkları zamanlarda elektrikli aletleri kapatın ve düzenli olarak bakımlarını yaptırın.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Prizlere aşırı yüklenmeyin! Her prizde

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Prizlere aşırı yüklenmeyin! Her prizde tek fiş kullanın. Eğer gerekiyorsa, sigortalı bir adaptör kullanın ve toplam çıkış gücünün 13 amperin altında olmasını sağlayın. Unutmayın! Bulaşık makineleri gibi yüksek güçlü aletlerin her zaman kendi prizleri olması gereklidir. DİKKAT EDİN! Bir su ısıtıcısı tek başına 13 A kullanır.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI ü Prizlerdeki sigortanın kaldırabileceği en

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI ü Prizlerdeki sigortanın kaldırabileceği en fazla amperajı kontrol edin. ü Kabloları halıların yada paspasların altından geçirmeyin. ü Yanma izleri yada titreşen ışıklar gibi gevşek kablaj yada arızalı priz yada fiş belirtileri olup olmadığını kontrol edin. ü Aşınmış yada bantlı kabloları ve iletkenleri değiştirin.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Kullanmıyorsanız elektrikli aletlerin fişlerini mutlaka

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Kullanmıyorsanız elektrikli aletlerin fişlerini mutlaka prizden çekin

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Elektrikli battaniyeler ü Battaniyeleri katlanmış

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Elektrikli battaniyeler ü Battaniyeleri katlanmış olarak bırakmayın. İç kablajı korumak için düz yada rulo halinde saklayın. ü Battaniyeleri sadece güvenli gece kullanımı için termostatik kontrole sahipse tüm gece açık bırakın. Aksi takdirde, yatağa girmeden önce prizden çekin.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Portatif ısıtıcılar ü Isıtıcıları daima

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § ELEKTRİK YANGINLARI Portatif ısıtıcılar ü Isıtıcıları daima arka tarafı duvara, ön tarafı bakacak şekilde yerleştirin. Mümkünse devrilmesini önlemek için duvara tutturun. ü Isıtıcıları perdelerin ya da döşemelerin yakınına koymayın ve asla elbise kurutmak için kullanmayın.

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUMDAN KAYNAKLANAN YANGINLAR Yanan mumlara diğer alevlere

YANMA ve YANGIN DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER § MUMDAN KAYNAKLANAN YANGINLAR Yanan mumlara diğer alevlere gösterdiğiniz özeni gösterin ü Mumları kontrolsüz bırakmayın. ü Mumları döşemeler, kumaşlar, perdeler, ve benzeri alev alabilecek nesnelerden uzak tutun.

YANMA ve YANGIN § MUMDAN KAYNAKLANAN YANGINLAR Yanan mumlara diğer alevlere gösterdiğiniz özeni gösterin

YANMA ve YANGIN § MUMDAN KAYNAKLANAN YANGINLAR Yanan mumlara diğer alevlere gösterdiğiniz özeni gösterin ü Mumlar ve metal altlıklı küçük mumlar, televizyonların üst kısmı ya da banyo küveti gibi plastik yüzeyleri eritebilir. Bunları ısıya dayanıklı bir yüzeye koyduğunuzdan emin olun. ü Yanan bir mumun üzerinden bir şeye uzanmayın, etrafından dolaşın. ü Mumları sağlıklı bir şekilde sabitlediğinize emin olun. Yanan mumların devrilme riskini ortadan kaldırın.

BAZI FİZİKSEL TERİMLER Isı: Madde moleküllerinin kinetik hareketlerinden kaynaklanan enerjidir. Sıcaklık : Madde moleküllerinin

BAZI FİZİKSEL TERİMLER Isı: Madde moleküllerinin kinetik hareketlerinden kaynaklanan enerjidir. Sıcaklık : Madde moleküllerinin hareketinden kaynaklanan hareket enerjisi. Erime : Maddenin katı halden, sıvı hale geçmesi olayıdır. Buharlaşma : Moleküllerinin sıvı yüzeyinden gaz yada buhar haline geçmesidir. Erime Isısı : 1 gr katının tamamen sıvı hale geçebilmesi için ortama verilmesi gereken ısı miktarıdır. Isınma ısısı: Bir maddenin 1 gramının 1 derece yükselmesi için gerekli ısı miktarı. Tutuşma sıcaklığı : Yanma olabilmesi için gerekli minimum sıcaklık değeridir. Bileşik : 2 elementin belli oranlarda, bir araya gelerek farklı özellikte yeni bir madde oluşturmasıdır. Örnek : Su, karbondioksit, tuz. Karışım : 2 maddenin özelliklerini kaybetmeden belli oranlarda karışmasıdır. Örnek : Tuzlu su Süblimleşme : Maddenin katı halden direkt buhar haline geçmesidir.

YANMA ve YANGININ SAFHALARI Yangının başlayıp sona ermesi bir süreçtir. Bu süreç 3 safhaya

YANMA ve YANGININ SAFHALARI Yangının başlayıp sona ermesi bir süreçtir. Bu süreç 3 safhaya ayrılır. 1 -) Başlangıç Safhası: Bu aşamada yetersiz ısı vardır, duman miktarı oldukça çoktur.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER YANGININ SAFHALARI 2 -) Yayılma Safhası : Yayılma safhasında

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER YANGININ SAFHALARI 2 -) Yayılma Safhası : Yayılma safhasında tam yanma başlamıştır, sıcaklık giderek artar, duman yoğunluğu azalır.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER YANGININ SAFHALARI 3 -) Sıcak Tütme Safhası: Kapalı bir

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER YANGININ SAFHALARI 3 -) Sıcak Tütme Safhası: Kapalı bir odada oksijenin tükenmesi sonucu oluşan durumdur. Yoğun duman söz konusudur.

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER • C: Documents and SettingsZaferDesktopsöndürme cih. kullanımı1. bmp

YANMA ve YANGINA KARŞI TEDBİRLER • C: Documents and SettingsZaferDesktopsöndürme cih. kullanımı1. bmp

YANMA ve YANGIN a-) b-)

YANMA ve YANGIN a-) b-)

YANMA ve YANGIN c-) d-)

YANMA ve YANGIN c-) d-)

YANMA ve YANGIN e-)

YANMA ve YANGIN e-)

YANMA ve YANGIN Yangın söndürme cihazlarının sürekli olarak ilgili servislerde periyodik bakımları yaptırılmalıdır. Aksi

YANMA ve YANGIN Yangın söndürme cihazlarının sürekli olarak ilgili servislerde periyodik bakımları yaptırılmalıdır. Aksi takdirde yangın anında görevlerini yapamayabilirler.

YANMA ve YANGIN YANIK ÇEŞİTLERİ Yanma insan vücudunda 1. 2. ve 3. derece yanıklara

YANMA ve YANGIN YANIK ÇEŞİTLERİ Yanma insan vücudunda 1. 2. ve 3. derece yanıklara neden olur. İnsanların ısıdan etkilenmesi ısı kaynağına olan uzaklığa bağlıdır. Yanığın büyüklüğü yeri ve derecesi önemlidir. İnsanlar deri yoluyla da solunum yaparlar bu yüzden derinin korunması gerekir. 1. Derece Yanık : Güneş yanığı gibi deride kızarıklık biçiminde ortaya çıkan yanıklardır, Sadece epidermis etkilenmiştir. Derinin rengi kırmızılaşmıştır. Hafif su toplanabilir. İz bırakmadan iyileşir. Tedavi gerektirmez. 2. Derece Yanık : Yoğun bir şekilde su toplanmıştır. Sinir uçları etkilenmiştir. Çok fazla acı vardır. Kesinlikle tedavisi gerekir. 3. Derece Yanık : Derinin tüm tabakası, yağ tabakası ve sinir uçları yanmıştır. Görünümü kömürümsü ve kurudur. Acı hissedilmez. Çünkü sinirler de yanmıştır. Etrafındaki 2. ve 1. Derece yanıkların acısı hissedilir.

YANMA ve YANGIN YANIK ÇEŞİTLERİ

YANMA ve YANGIN YANIK ÇEŞİTLERİ

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması yada durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. İlk Yardımda Amaç Nedir? -- Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama -- Durumun kötüleşmesini engelleme -- İyileşmesini kolaylaştırma

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması yada durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. 1 - SOLUNUM 2 - KALP 3 - KANAMA 4 - ŞOK 5 - YANIK 6 - KIRIK 7 - ZEHİRLENME 8 - UYUŞTURUCU

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM YANIKLAR : Yanıklar ısı ile ve kimyasal madde ile gerçekleşebilir.

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM YANIKLAR : Yanıklar ısı ile ve kimyasal madde ile gerçekleşebilir. 1 -) Isı İle Oluşan Yanıklarda İlkyardım: a) Yanan bölgede yüzük, bilezik ve takılar varsa hemen çıkartılır. b) El ve ayak parmaklarında yanık varsa parmak aralarına steril gazlı bez konur. c) Yanık bölgeye yapışmış giysiler varsa çekerek çıkartılmaz. d)Yanığın ısısının düşürülmesi için üzerine su tutulur. e) Enfeksiyon kapmaması için steril bezle örtülür. f) Şok’a girip girmediği kontrol edilir ve sağlık kuruluşuna götürülür.

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM YANIKLAR : 2) Kimyasal Yanıklarda İlkyardım: a) Yanık olan bölgeye

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM YANIKLAR : 2) Kimyasal Yanıklarda İlkyardım: a) Yanık olan bölgeye 10 ila 15 dakika süreyle su tutulur. b) Kimyasal maddenin bulaştığı elbiseler çıkarılır. c) Yanık bölgenin üzeri örtülerek sağlık kuruluşuna götürülür. d) Yanığın derinliği, genişliği ve şiddeti (derinlik+genişlik) ölçülmelidir.

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM ZEHİRLENMELER : Vücuda giren zehirli maddelerle olur, Vücuda giriş şekli:

YANMA ve YANGIN İLKYARDIM ZEHİRLENMELER : Vücuda giren zehirli maddelerle olur, Vücuda giriş şekli: a) b) c) d) Yutularak mideye Solunarak akciğerlere Deriden soğurma ile (absorbsiyon) Akrep, yılan ve böcek sokması gibi Zehirlenmenin Belirtileri: a) Bulantı, baş ağrısı, solunum sıklığı, deride kaşıntı, kulakta uğultu şeklindedir. b) Duman veya gaz zehirlenmesi gibi durumlarda kazazede derhal ortamdan dışarı çıkartılmalı oksijen alması sağlanmalıdır.

YANMA ve YANGIN ÜÇGENİ Oksijen Yanıcı Madde Zincirleme Reaksiyon Isı

YANMA ve YANGIN ÜÇGENİ Oksijen Yanıcı Madde Zincirleme Reaksiyon Isı

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 1 -) YANICI MADDE: Tabiatta bulunan her madde tutuşma

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 1 -) YANICI MADDE: Tabiatta bulunan her madde tutuşma sıcaklığına ulaştığında yanar. Tek fark bazı maddeler çabuk yanarken, bazıları daha geç yanar. Yanıcı maddeler doğada 3 halde bulunur. a) Katı yanıcı maddeler : Odun, kömür vb. gibi maddeler ısının etkisi ile yanarak gaz çıkarırlar. b) Sıvı yanıcı maddeler : Benzin, tiner gibi maddeler bu gruba girer. c) Gaz yanıcı maddeler : Çok ufak bir kıvılcımla yanmaya başlarlar. Örnek : Doğalgaz, LPG

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 2 -) OKSİJEN: Normal şartlar altında oksijen kendisi yanıcı

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 2 -) OKSİJEN: Normal şartlar altında oksijen kendisi yanıcı bir gaz değildir fakat yanmayı gerçekleştiren renksiz kokusuz bir gazdır. Havada %21 oranında bulunur. Yanmanın meydana gelebilmesi için ortamdaki oksijen oranının en az %16 olması gerekir.

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR O 2 miktarı Yanma Riski Bölgesi %23 Normal Bölge

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR O 2 miktarı Yanma Riski Bölgesi %23 Normal Bölge %18 Sağlık Riski Bölgesi zaman

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 3 -) ISI : Maddeleri oluşturan Atom veya moleküllerin

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 3 -) ISI : Maddeleri oluşturan Atom veya moleküllerin kinetik enerjilerinden dolayı oluşan bir enerji türüdür. Birimi kaloridir. (cal) Isı ve sıcaklık çoğu zaman birbiriyle karıştırılır. Sıcaklığın birimi derecedir. ( ) Bir yangında insan vücudu 120 derece sıcaklığa 15 dakika, 177 derece sıcaklığa ise sadece 1 dakika dayanabilir. Yangın durumunda ortam sıcaklığı, 1000 dereceye kadar çıkabilmektedir. Kinetik enerji : Hareket sonucu oluşan enerjidir. Örnek : Elektronların hareketi. Potansiyel enerji: Maddenin durağan enerjisidir. Örnek : Barajdaki bir suyun enerjisi.

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 4 -) ZİNCİRLEME REAKSİYON : Yanma öncesi Yanıcı madde,

YANMA ve YANGINI OLUŞTURAN UNSURLAR 4 -) ZİNCİRLEME REAKSİYON : Yanma öncesi Yanıcı madde, oksijen ve ısı bir araya gelmişse yanmanın meydana gelebilmesi için zincirleme reaksiyon başlar; ısı açığa çıkar. Besin+Oksijen+Vücut ısısı = Karbondioksit+Su+Isı Yukarıdaki yavaş yanma denkleminde görüldüğü gibi yanıcı madde olan besin, oksijenle reaksiyona girmiş ve vücut ısısının desteğiyle de zincirleme reaksiyon başlamış karbondioksit su ve ısı açığa çıkmıştır.

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Yanma sonucu açığa bazı ürünler çıkar, bunlar: Isı, duman

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Yanma sonucu açığa bazı ürünler çıkar, bunlar: Isı, duman ve alev dir. 1 -)Isı : Yangın esnasında ortamdaki ısı ve sıcakılık miktarı hızlı bir şekilde artmaya başlar. Isı enerjisi yükselerek susuzluk, solunum yollarında kuruma ve aşırı terlemeye yol açar. 2 -)Duman : Duman, yanma esnasında karbon taneciklerinin havada oluşturduğu bulut kütlesidir. 3 -)Alev: Alev aslında ısının ışıksal biçimde görünen halidir. yani bir ışımadır. Oldukça sıcaktır.

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Yanma sonucu açığa bazı ürünler çıkar, bunlar: Isı, duman

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Yanma sonucu açığa bazı ürünler çıkar, bunlar: Isı, duman ve alev dir.

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Farklı maddelerin yanması sonucu farklı tip duman açığa çıkar.

YANMA ve YANGIN YANMA ÜRÜNLERİ Farklı maddelerin yanması sonucu farklı tip duman açığa çıkar.

GAZLAR Patlayıcı ve Yanıcı Gazlar (Hidrojen, Doğalgaz, LPG) Zehirleyici Gazlar (Karbonmonoksit)

GAZLAR Patlayıcı ve Yanıcı Gazlar (Hidrojen, Doğalgaz, LPG) Zehirleyici Gazlar (Karbonmonoksit)

GAZLAR DOĞALGAZ Doğal gaz yeryüzünün alt katmanlarında başta metan ve etan olmak üzere çeşitli

GAZLAR DOĞALGAZ Doğal gaz yeryüzünün alt katmanlarında başta metan ve etan olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Özellikleri: --Reksiz ve kokusuzdur. --Gaz kaçağı gibi durumlarda farkedilmesi için fabrika aşamasında kokulandırılır. --Sanıldığının aksine zehirsiz bir gazdır. --Doğal gaz molekülleri havadan %65 daha hafif ve % 130 daha hızlıdırlar --Kaçak esnasında insan, doğalgazdan zehirlenmez, sanıldığının aksine ortamdaki oksijenin bitmesinden dolayı bir zehirlenme olur. -- Doğalgaz, sıvı halde gemilerle taşınır. Gaz halde şehir şebeke borularıyla tüketiciye ulaştırılır. --Tutuşma Sıcaklığı: 704 C° --Yanabilir doğalgaz PATLAMAZ bu da onun en iyi yanıdır. Ancak kapalı hacimde hava ile % 5 -15 oranında karıştığı zaman patlayıcı bir özellik taşır.

GAZLAR LPG (Liquid Petrol Gas): Sıvılaştırılmış Petrol Gazı Halk arasında yaygın olarak "tüpgaz" adıyla

GAZLAR LPG (Liquid Petrol Gas): Sıvılaştırılmış Petrol Gazı Halk arasında yaygın olarak "tüpgaz" adıyla bilinen LPG; ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. Özellikleri: --LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün rafinelerde arıtılması ile elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur. --LPG, bütan ve propan gazlarına ve bunların belirli oranlarındaki karışımlarına verilen genel isim olup, Türkiye’de evlerdeki tüplerde kullanılan LPG’nin bileşimi % 70 bütan, % 30 propandan oluşmaktadır. Havadan ağırdır. Yerde toplanır. --LPG kesinlikle zehirsiz bir gazdır. LPG’nin, içerdiği propan ve bütanın solunmasının insan vücudu üzerinde hiçbir zehirleyici etkisi yoktur. LPG’nin zehirli olduğu toplum arasında bilinen çok yaygın bir yanlıştır. LPG ortamdaki hava (oksijen) miktarının azalmasına sebeb olur ve oksijenin de azalmasıyla boğulma gerçekleşir.

GAZLAR KARBONMONOKSİT : Bu gaz odun, kömür, doğalgaz veya egzoz atıklarından meydana gelen renksiz,

GAZLAR KARBONMONOKSİT : Bu gaz odun, kömür, doğalgaz veya egzoz atıklarından meydana gelen renksiz, kokusuz, tatsız son derece zehirli bir gazdır. Kandaki oksijen taşıyıcılarını absorbe ederek vücudu oksijensiz bırakır. Ülkemizde bu gazın zehirlenme vakalarına sıkça rastlanmaktadır. Böyle bir durumda, zehirlenen kişinin hemen bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması, açık ve temiz havaya çıkarılması gerekir. Kişi yere yatırılmalı ve mümkünse hemen yüzde 100 ve hatta yüksek basınçlı oksijenle solutulmalıdır. Kişinin elini yüzünü ıslatmak, kolonya dökmek, yoğurt gibi şeyler yedirmeye çalışmak asla denenmemelidir.

GAZLAR KARBONDİOKSİT : Atmosferdeki oranı yaklaşık % 0, 03 den daha azdır. Solunum sonucu

GAZLAR KARBONDİOKSİT : Atmosferdeki oranı yaklaşık % 0, 03 den daha azdır. Solunum sonucu açığa çıkan ürünlerden bir tanesidir. Kalabalık ve havalandırması iyi olmayan odalarda bu oran daha tehlikeli boyutlara ulaşır ve % 25′e varırsa öldürücü olur. Ancak, yükselen karbondioksit seviyesi, baş ağrısı ve uyuklama halı gibi belirtilerle erken evrede kişileri uyarır. Motorlu taşıtlar, ısınma araçları ve endüstride, karbon bileşiklerinin yakılması sonucu, kentlerde karbondioksit oranı gittikçe artmaktadır. Fakat atmosfer, rüzgârlar tarafından devamlı olarak toz ve karbondioksitten temizlendiği için kolay öldürücü düzeye ulaşılmaz. Bitkilerin çoğu, güneş ışını altında karbondioksit alıp oksijen verirler. Bu nedenle yeşil alanların bol olduğu yerlerde karbondioksit oranında azalma, oksijen oranında ise artma görülür. Böylece yeşilliğin çevre sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu ve çoğaltılması gerektiği anlaşılmaktadır.

GAZLAR Patlayıcı Gazlarda Patlama Sınırları LEL ve UEL KAVRAMLARI LEL (Lower Explosion Limit) :

GAZLAR Patlayıcı Gazlarda Patlama Sınırları LEL ve UEL KAVRAMLARI LEL (Lower Explosion Limit) : LEL seviyesi gazların ayırt edici özelliklerindendir. Patlamanın meydana gelebilmesi için ortamda bulunması gereken en düşük gaz seviyesini belirtir. UEL (Upper Explosion Limit) : UEL seviyesi gazların ayırt edici özelliklerindendir. Patlamanın meydana gelebilmesi için ortamda bulunması gereken en yüksek gaz seviyesini belirtir.

GAZLAR Gazlarda Patlama Sınırları Patlayıcı gazın hacmi Oksijenin hacmi (UEL) Üst Patlama Sınırı (LEL)

GAZLAR Gazlarda Patlama Sınırları Patlayıcı gazın hacmi Oksijenin hacmi (UEL) Üst Patlama Sınırı (LEL) Alt Patlama Sınırı t t

YANICI GAZ ve BUHAR TEHLİKELERİ Diğer bazı gazların LEL-UEL seviyeleri

YANICI GAZ ve BUHAR TEHLİKELERİ Diğer bazı gazların LEL-UEL seviyeleri

GAZLAR Metan Gazının LEL-UEL Seviyeleri

GAZLAR Metan Gazının LEL-UEL Seviyeleri

GAZLAR Zehirleyici Gazlarda Tehlike Sınırları OEL ve PPM KAVRAMLARI OEL (Occupational Exposure Limit): Zehirleyici

GAZLAR Zehirleyici Gazlarda Tehlike Sınırları OEL ve PPM KAVRAMLARI OEL (Occupational Exposure Limit): Zehirleyici gazlarda maruz kalınabilecek gaz miktarıdır. Bu değerden sonrası insanlar için ölümcül olabilir. OEL seviyesi her gaz için farklıdır. PPM (Parts Per Million): Bir gazın herhangi bir ortam içersinde sahip olduğu birim mertebedeki toplam partikül sayısı.

GAZLAR Zehirleyici Gazlarda Tehlike Sınırları (Karbonmonoksit) Gaz Miktarı (ppm) 50 Zaman 8 saat

GAZLAR Zehirleyici Gazlarda Tehlike Sınırları (Karbonmonoksit) Gaz Miktarı (ppm) 50 Zaman 8 saat

ZEHİRLEYİCİ GAZ TEHLİKELERİ Bazı gazların OEL seviyeleri

ZEHİRLEYİCİ GAZ TEHLİKELERİ Bazı gazların OEL seviyeleri

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? Isı 3 yolla yayılır. 1 -) Isının

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? Isı 3 yolla yayılır. 1 -) Isının İletim Yoluyla Yayılması : İletim yoluyla ısı transferinde arada ile ısı iletimini sağlayan demir veya beton gibi bir materyal vardır. Bu ısı transferi dokunma ile gerçekleşir.

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? 2 -) Isının Taşınım (Konveksiyon) Yoluyla Yayılması

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? 2 -) Isının Taşınım (Konveksiyon) Yoluyla Yayılması : Taşınım yoluyla ısı transferinde arada ısıyı ileten madde hava, duman, buhar yada sıvı olabilir. Soba yandığında önce sobanın çevresindeki hava ısınır. Isınan hava soğuk havanın içinde dağılarak bir süre sonra tüm oda ısınır. Bu yöntem konveksiyon yöntemine örnek verilebilir. kalorifer peteklerinin odayı ısıtması da aynı şekilde gerçekleşir. Bir yangın durumunda alt katlardan üst katlara duman vasıtasıyla ısı aktarımı olur. Bu durum üst katlarda da yangına sebebiyet verebilir.

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? 3 -) Isının Işıma Yoluyla Yayılması :

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR? 3 -) Isının Işıma Yoluyla Yayılması : Isının ışınlar yoluyla yayılmasıdır. Örneğin güneğin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla ısıtmaya örnektir. Gece havanın soğuması güneş ışığının enerjisinin olmayışındandır. Ateşin karşına geçtiğimizde ısınmamızın bir kısmı ışıma yoluyla olur. Piyasada yaygınlaşan infrared ısıtma sobaları da ışıkla ısıtmaktadır. Bir yangın durumunda ışıma yoluyla alevler diğer binalara sıçrayabilir.

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR?

YANMA ve YANGIN ISI HANGİ YOLLARLA YAYILIR?

YANMA ve YANGIN SÖNDÜRME YÖNTEMLERİ 1 -) Soğutma : Yanıcı maddenin ısısı düşürülerek tutuşma

YANMA ve YANGIN SÖNDÜRME YÖNTEMLERİ 1 -) Soğutma : Yanıcı maddenin ısısı düşürülerek tutuşma sıcaklığının altına indirilmeye çalışılır. Böylece yanmanın durması sağlanır. Soğutma işlemi suyla yapılır. 2 -) Boğma : Yanmayı meydana getiren oksijenin, konsantrosyonu en aza indirilerek yangını söndürülür. Oksijenin %16 nın altına düşmesi yanmanın durması için yeterlidir. Boğma işleminde köpük veya söndürme gazları kullanılır. Gazlı söndürme sistemi kulla-nılırken içeriye oksijen girişinin engellenmesi gerekir. 3 -) Yakıt Kaynağını Ortadan Kaldırma : Bazı durumlarda yakıt kaynağı ortadankaldırılarak yanma etkin şekilde durdurulur. Örneğin bir doğalgaz yangınında ilk öncedoğalgaz vanaları kapatılmalıdır. Veya yangın yolu üzerinde herhangi bir yanıcı madde varsa hemen kaldırılmalı yada yangınla irtibatı kesilmelidir.

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ A TÜRÜ YANGINLAR (Katı Madde Yangınları) : Odun, kömür, kumaş

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ A TÜRÜ YANGINLAR (Katı Madde Yangınları) : Odun, kömür, kumaş gibi maddelerin çıkardığı yangınlardır. Bu tür yangınların söndürme prensibi soğutmadır. Temel söndürme maddesi ise sudur.

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ B TÜRÜ YANGINLAR (Sıvı Madde Yangınları) : Benzin, katran, makina

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ B TÜRÜ YANGINLAR (Sıvı Madde Yangınları) : Benzin, katran, makina yağı gibi sıvı yanıcı maddelerin çıkardığı yangınlardır. Bu tür yangınların söndürme prensibi boğmadır. Temel söndürme maddesi ise köpüktür.

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ C TÜRÜ YANGINLAR (Gaz Madde Yangınları) : LPG, doğalgaz, propan…gibi

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ C TÜRÜ YANGINLAR (Gaz Madde Yangınları) : LPG, doğalgaz, propan…gibi gaz maddelerin çıkardığı yangınlardır. Bu tür yangınların söndürme prensibi boğmadır. Temel söndürme maddesi ise kuru kimyevi tozdur.

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ D TÜRÜ YANGINLAR (Metal Yangınları) : Alüminyum, titanyum, lityum, çinko

YANMA ve YANGIN TÜRLERİ D TÜRÜ YANGINLAR (Metal Yangınları) : Alüminyum, titanyum, lityum, çinko gibi… metallerin çıkardığı yangınlardır. Bu tür yangınların söndürme prensibi boğmadır. Temel söndürme maddesi ise D tipi tozdur. Su kesinlikle kullanılmamalıdır.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Söndürme sistemleri, yangın durumunda yangına erken müdahaleyi sağlayan, itfaiyeye zaman kazandıran, yangının

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Söndürme sistemleri, yangın durumunda yangına erken müdahaleyi sağlayan, itfaiyeye zaman kazandıran, yangının kötü sonuçlarını en aza indiren otomatik veya manuel sistemlerdir.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİ Ø Sistem tavan seviyesini kapatan bir bütündür. Ø Çalışma anında

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİ Ø Sistem tavan seviyesini kapatan bir bütündür. Ø Çalışma anında sprinkler kapalıdır. Ø Bir sprinkin en önemli parçası cam ampuldür. Bu cam, yangın esnasında, ısının tesiri ile genleşir.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİ Eğer yangın neticesinde sprinklerin etrafındaki ısı 68 C'yi aşarsa, normal

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİ Eğer yangın neticesinde sprinklerin etrafındaki ısı 68 C'yi aşarsa, normal şartlarda çok dayanıklı ve sağlam olan cam ampul patlar. Bunun neticesinde söndürücü su, borudan sprinklerin içine akar ve yangın kontrol altına alınır. Aynı zamanda borulardaki su akışı alarm sistemlerini harekete geçirir. Yangın söndürüldükten sonra, açık olan sprinkler yenileri ile değiştirilir ve sistem bir kez daha kullanıma hazır hale getirilir.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ SPRİNK SİSTEMLERİNİN YAPISI

YANMA ve YANGIN HİDRANT SİSTEMLERİ Cadde ve sokaklarda, topluma açık alanlarda, fabrikalarda tesis edilen

YANMA ve YANGIN HİDRANT SİSTEMLERİ Cadde ve sokaklarda, topluma açık alanlarda, fabrikalarda tesis edilen sistemlerdir. İçlerinde basınçlı su bulunur, şehir şebeke suyuna bağlıdırlar. Kimi zaman yangına müdahalede hortum bağlamakta, kimi zamanda itfaiye araçlarına su doldurmakta kullanılır. Bir anahtar vasıtasıyla aktif edilir.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ YANGIN DOLAPLARI Yangın dolapları, bina içlerinde olası yangın durumuna karşı tesis edilen;

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ YANGIN DOLAPLARI Yangın dolapları, bina içlerinde olası yangın durumuna karşı tesis edilen; binanın su tesisatına bağlı olan söndürme sistemleridir. Kullanımları son derece kolaydır. Yangın dolaplarının montajı iç tesisatlar yönetmeliğine göre düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler şu şekildedir: • Dolabın üstüne, kırmızı zemin üzerine beyaz olacak şekilde “YANGIN” kelimesi yazılmalıdır. • Her 500 m 2 ‘ye en az bir tane düşecek şekilde montajı yapılmalıdır. • 2 dolap arası en yakın mesafe 30 m olmalıdır. • Her katta bir tane olmalıdır. • Hastane, okul, kreş, tiyatro, iş hanı gibi yerlerde binanın alanı 500 m 2’yi geçmese bile montajı zorunludur.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ YANGIN DOLAPLARI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ YANGIN DOLAPLARI

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Gazlı söndürme sistemleri, bir odadaki oksijen seviyesinin odadaki yanıcı

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Gazlı söndürme sistemleri, bir odadaki oksijen seviyesinin odadaki yanıcı maddeyi tutuşturmayı gerçekleştirilemeyeceği kadar düşük bir seviyeye getirebilmek amacıyla kullanılan yangın söndürme sitemleridir. Söndürme gazı olarak daha önceki yıllarda NAFSIII veya karbondioksit kullanılıyordu. Fakat NAFSIII gazının ozon tabakasını delmesinden dolayı; karbondioksit gazının ise insanlara vereceği zararlardan dolayı pek tercih edilmemektedirler. Günümüzde FM 200 adı verilen, daha az yan etkileri olan gaz tercih edilmektedir. Kullanım alanları: bilgisayar odaları, elektrik dağıtım odaları, yüksek tavanlı endüstriyel mekanlar, güvenlik otomasyon merkezleri vb. olarak sıralanmaktadır. Kapalı hacim içerisinde maksimum 10 saniyede söndürme yapılması amaçlanarak özel hesaplamalar sonucu dizayn edilirler.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM 200 gazının özellikleri : � Renksiz, kokusuz ve

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ FM 200 gazının özellikleri : � Renksiz, kokusuz ve iletken değildir, � Ozona zarar vermez, � Artık bırakmaz, temizlik gerektirmez, � 10 sn. boşaltma süresi, � Fiziksel olarak söndürme yapar, � 0 ile 40ºC kadar insanlı mekanlarda güvenle kullanılabilir, � Mekanın büyüklüğüne bağlı olarak, tek veya çok sayıda silindirle ile kullanılabilir.

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGINA KARŞI BİNALARDA ALINMASI GEREKEN FİZİKSEL ÖNLEMLER Binaların fiziki yapılarına, büyüklüklerine göre

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGINA KARŞI BİNALARDA ALINMASI GEREKEN FİZİKSEL ÖNLEMLER Binaların fiziki yapılarına, büyüklüklerine göre olası bir yangın veya acil durumunda binada olması gereken; yönetmelikte belirlenmiş bazı fiziksel önlemlerin alınması zorunlu kılınmıştır: Ø Bina Yapısı Ø Isı Yalıtımı Ø Duman tahliye kapakları Ø Yangın merdivenleri Ø Asansörler Ø Paratoner Ø Anons Sistemi Ø Kamera Sistemi ØYangın Yönlendirme Levhaları

FİZİKİ ÖNLEMLER BİNA YAPISI : Binalar yangına dayanıklı malzemeden yapılmalı veya dayanıklı olmayan malzeme

FİZİKİ ÖNLEMLER BİNA YAPISI : Binalar yangına dayanıklı malzemeden yapılmalı veya dayanıklı olmayan malzeme yangına karşı koruyucu hâle getirilmelidir. Bina taşıyıcı sistemleri yangında insanların tahliye veya söndürme işlemi sırasındaki yeterli bir zaman süre içinde sağlam kalacak şekilde hesap edilerek tesis edilmelidir. Binalarda kullanılacak malzemeler yanıcılık özelliklerine göre sınıflandırılmıştır Çelik elemanlı taşıyıcı sistemlerde çeliğin 600 °C sonraki olumsuz değişimi dikkate alınarak mukavemet hesapları yapılmakta ve bu binalarda çıkabilecek yangınlarda çeliğin yumuşama ve akma özelliğini ortadan kaldırmak için çelik, güvenilir bir malzeme ile sarma, püskürtme, sıvama, boyama ve kutu içine alma gibi yöntemlerle yalıtılmalıdır.

FİZİKİ ÖNLEMLER ISI YALITIMI : Bina yapılandırılırken kullanılan taşıyıcı sistem elemanları, bölme duvarları, yangın

FİZİKİ ÖNLEMLER ISI YALITIMI : Bina yapılandırılırken kullanılan taşıyıcı sistem elemanları, bölme duvarları, yangın kapıları ısıya karşı dirençli uygun malzemeden yapılmalı veya dayanıklı olmaması hâlinde ısı geçirgenliği bulunmayan uygun malzeme ile kaplanmalıdır. Ahşap veya çelik tasıyıcı sistemler ve örtü malzemesi yangına dayanıklı özel boya vernik ile boyanarak yangına karsı direnci artırılmalıdır. Isı karşısında yüzeyde bulunan boya şişerek kömürleşmekte ve yüzeyini kapladığı malzemeyi yangına karşı korumaktadır.

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) : Genellikle alışveriş veya eğlence amaçlı olarak yapılmış

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) : Genellikle alışveriş veya eğlence amaçlı olarak yapılmış tek hacimli Atrium tipi binalarda insan yoğunluğunun çok fazla olması nedeniyle meydana gelebilecek bir yangında oluşacak dumanın vereceği olumsuzluğun giderilmesi amacıyla dumanın tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle binenin çatı kısmına otomatik veya manuel olarak açılabilen duman tahliye baca veya kapakları yapılmalıdır. Topluma açık tüp binaların yangın kaçış yolu ve merdivenlerine duman tahliye bacaları yapılmalı ve bu bacalar yangından etkilenmeyen kesintisiz güç kaynağı ile çalıştırılmalıdır.

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) :

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) :

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) :

FİZİKİ ÖNLEMLER DUMAN TAHLİYE KAPAKLARI (BACALARI) :

FİZİKİ ÖNLEMLER KAÇIŞ YOLLARI ve YANGIN MERDİVENLERİ: Kaçış yolu, binalarda herhangi bir noktadan yer

FİZİKİ ÖNLEMLER KAÇIŞ YOLLARI ve YANGIN MERDİVENLERİ: Kaçış yolu, binalarda herhangi bir noktadan yer seviyesindeki cadde veya sokağa kadar olan devamlı ve engellenmemiş yolların tamamıdır. Yangın hâlinde binada bulunanların güvenli şekilde tahliyesinde kullanılmak üzere tasarlanmış merdivenlerdir. Genel olarak S tipi ve Z tipi, açılır-kapanır tip modelleri vardır. Yangın merdivenleri tahliye sırasında kullanılan kaçış yollarının bir parçasıdır. Konut, büro, işyeri ve topluma açik yer olarak kullanılan binaların hangisinde yangın merdiveni yapılması gerektiği Yangından Korunma Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde belirtilmiştir. 13 Mart 1999 yılında 13 vatandaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlana Mavi Çarşı yangınından sonra 5 kat ve üzeri binalarda; ve kat sınırlaması olmaksızın tüm iş yerlerinde yangın merdivenleri zorunlu hale getirilmiştir.

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN MERDİVENLERİ: S TİPİ Z TİPİ

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN MERDİVENLERİ: S TİPİ Z TİPİ

FİZİKİ ÖNLEMLER KAÇIŞ YOLLARI ve YANGIN MERDİVENLERİ: Açılır Kapanır Tip Yangın Merdivenleri

FİZİKİ ÖNLEMLER KAÇIŞ YOLLARI ve YANGIN MERDİVENLERİ: Açılır Kapanır Tip Yangın Merdivenleri

FİZİKİ ÖNLEMLER ASANSÖRLER : Asansörler normal zamanlarda kişilerin en kısa sürede binanın üst ve

FİZİKİ ÖNLEMLER ASANSÖRLER : Asansörler normal zamanlarda kişilerin en kısa sürede binanın üst ve alt katlarına ulaşmasını sağlamaktadır. Ancak yangın hâlinde bina elektriğinin kesilmesi nedeniyle asansör hareketi duracaktır. Ayrıca alt katlarda yangında meydana gelen duman ve zehirli gazların üst katlara merdiven veya asansör boşluklarından ulaşacağı bilinmelidir Yangında asansöre binilmesi hâlinde duman ve zehirli gazlar kişileri olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu nedenle asansörler yangın sırasında kaçış yolu olarak kullanılmamalıdır. Yeni yapılan yüksek binalarda yönetmelik gereği asansörler binanın kontrol paneline bağlı olarak yangın ihbarı ile birlikte otomatik olarak zemin kata inerek kapılarını açmaktadır. Ayrıca 20 kattan fazla yüksek binalarda diğer asansörlerden farklı kova içinde olmak üzere ısı ve dumana karşı korunmalı olan ve acil durumlarda itfaiyenin kullanacağı asansör bulundurulması zorunluluktur.

FİZİKİ ÖNLEMLER PARATONER : Patlayıcı, parlayıcı, kolay şekilde yanabilen maddelerin imal edildiği, depolandığı ve

FİZİKİ ÖNLEMLER PARATONER : Patlayıcı, parlayıcı, kolay şekilde yanabilen maddelerin imal edildiği, depolandığı ve çok fazla miktarda kullanıldığı binalarda sinema, tiyatro, otel, ibadet yerleri, okul, sergi binaları, hapishane, elektrik ve su dağıtım merkezi, banka silo, spor salonu ve statları ve benzeri yerlerde yıldırım etkisine karşı paratoner sistemi yaptırılmalıdır. Eğer bitişik veya çok yakın bina grupları içinde yapılması istenen binanın yakınında paratoner sistemi bulunan daha yüksek bir binanın mevcut olan paratonerin, yapılması istenen binada da koruyucu etkisinin bulunması teknik olarak yazılı şekilde belirlenmesi hâlinde ayrıca paratoner yapılması gerekli değildir.

FİZİKİ ÖNLEMLER PARATONER :

FİZİKİ ÖNLEMLER PARATONER :

FİZİKİ ÖNLEMLER ANONS SİSTEMİ Topluma açık yer olarak kullanılan tüm binalar ile çok sayıda

FİZİKİ ÖNLEMLER ANONS SİSTEMİ Topluma açık yer olarak kullanılan tüm binalar ile çok sayıda kişi çalıştıran fabrika ve iş yerlerinde yangın hâlinde kişilerin telaşlanması sonucu panik oluşmakta ve bunun sonucu tahliye işlemi güçleşmektedir. Bu nedenle kişilerin telaşlanarak paniğe kapılmasını önlemek ve sağlıklı şekilde, en kısa süre içinde tahliye olması için anons yapılması sağlanmalıdır. Anons, otomatik veya el ile yapılabilir. Otomatik anons sistemi mevcut olan kontrol paneline bagli çalışmaktadır. Yangın algılanması ile birlikte panele verilen ihbar sonucunda binanın uygulanan yangın senaryosuna göre panel tarafından diğer işlemler ile birlikte daha önceden bant kaydı yapılmış anons otomatik olarak devreye sokulmaktadır. El ile anons ise yangın ihbarı ile birlikte bu konuda daha önceden eğitilmiş olan görevli tarafından binada bulunanların duyacağı şekilde yangının nerede çıktığı, hangi kaçış yollarının kullanılması ve sakin şekilde tahliye olunması gerektiği seslendirilmektedir.

FİZİKİ ÖNLEMLER ANONS SİSTEMİ

FİZİKİ ÖNLEMLER ANONS SİSTEMİ

FİZİKİ ÖNLEMLER KAMERA SİSTEMİ Genel bir güvenlik önlemi olmasına rağmen yangın konusunda da faydalı

FİZİKİ ÖNLEMLER KAMERA SİSTEMİ Genel bir güvenlik önlemi olmasına rağmen yangın konusunda da faydalı bir sistemdir. Binanın dıs ve iç kısımlarında herhangi bir nedenle veya sabotaj ile çakabilecek yangın kamera merkezinde görevli personel tarafından görülerek yangına müdahâle ve binada bulunanların tahliyesi en kısa süre içinde yapılabilmektedir.

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA ve YANGIN YÖNLENDİRME LEVHALARI Acil aydınlatma sistemleri yangın durumunda veya

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA ve YANGIN YÖNLENDİRME LEVHALARI Acil aydınlatma sistemleri yangın durumunda veya herhangi bir acil durumda elektriklerin kesilmesi sonucu devreye giren insanların yöneleceği kaçış yollarını, merdivenleri, yönlendirme levhalarını aydınlatan; kendi bataryaları bulunan aydınlatma sistemleridir. Montaj Yerleri : 1) Çıkış kapıları üzerine 2) Yangin ihbar butonları civarına 3) Yön. lev. yakınına

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ Montaj Yerleri : 4) Merdivenlerin yakınına 5) Dönüş noktalarına

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ Montaj Yerleri : 4) Merdivenlerin yakınına 5) Dönüş noktalarına 6) Yan. Sön. tüp. üzerine

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ Montaj Yerleri : 5) Seviye değişim yerlerine 6) Kesişme

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ Montaj Yerleri : 5) Seviye değişim yerlerine 6) Kesişme noktalarına 7) Çıkış kapılarına

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ 8) Yürüyen Merdivenlere 9) Koridorlara 10) Yüksek riskli alanlar

FİZİKİ ÖNLEMLER ACİL AYDINLATMA SİSTEMLERİ 8) Yürüyen Merdivenlere 9) Koridorlara 10) Yüksek riskli alanlar

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI Yangın yönlendirme levhaları acil durumlarda insanları paniğe

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI Yangın yönlendirme levhaları acil durumlarda insanları paniğe kapılmadan bina dışına yada yangın merdivenlerine yönlendiren; yangın ekipmanları hakkında bilgi veren uyarı levhalarıdır.

YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI KAÇIŞ YOLU Bina içindeki herhangi bir bölgeden yer seviyesindeki

YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI KAÇIŞ YOLU Bina içindeki herhangi bir bölgeden yer seviyesindeki cadde veya sokağa çıkan engellenmemiş yolun tamamıdır. Örnek yangın merdivenleri, koridorlar. Ana merdiven sahanlıkları…

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI

FİZİKİ ÖNLEMLER YANGIN YÖNLENDİRME ve İKAZ LEVHALARI