Grupa wsparcia Manual Czym jest grupa wsparcia Grupa

  • Slides: 37
Download presentation
Grupa wsparcia Manual

Grupa wsparcia Manual

Czym jest grupa wsparcia? Grupa osób o równym wobec siebie statucie, połączonych wspólnym problemem

Czym jest grupa wsparcia? Grupa osób o równym wobec siebie statucie, połączonych wspólnym problemem i potrzebą radzenia sobie z nim.

dzielenie się doświadczeniem w pokonywaniu trudności Funkcje grup wsparcia - zwalczania bezradności wobec problemu

dzielenie się doświadczeniem w pokonywaniu trudności Funkcje grup wsparcia - zwalczania bezradności wobec problemu - budowania siły, nadziei i poczucia wartości wśród uczestników - pogłębiania wglądu i zrozumienia u uczestników oraz szukania wspólnymi siłami rozwiązań

Dzielenie się wsparciem emocjonalnym, Świadomość tego, ze inny człowiek rozumie moje stany, bo sam

Dzielenie się wsparciem emocjonalnym, Świadomość tego, ze inny człowiek rozumie moje stany, bo sam przechodzi to samo przynosi poczucie ulgi. Osobiste cierpienie przestaje być ciężarem niesionym samotnie. Wkroczenie w rozumiejące środowisko jest jak powrot do domu dla tych, którzy długo byli wyizolowani z powodu trudnych emocji związanych z danym tematem. Dzięki atmosferze zaufania uczestnicy mogą przyjrzeć się swoim problemom bardziej obiektywnie, i znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z nimi.

Funkcje grup wsparcia - Wymiana użytecznych informacji Uwaga! W przypadku grup klimatycznych warto zwrócić

Funkcje grup wsparcia - Wymiana użytecznych informacji Uwaga! W przypadku grup klimatycznych warto zwrócić uwagę by ten element nie dominował, bo wielu uczestników, zwłaszcza aktywistów ma tendencje, by mówić głównie o faktach a to utrudnia wyrażanie emocji. Co jest nadrzędnym celem grupy.

Czym NIE jest grupa wsparcia 1. Grupa wsparcia nie ma na celu zastąpienia pomocy

Czym NIE jest grupa wsparcia 1. Grupa wsparcia nie ma na celu zastąpienia pomocy psychoterapeuty 2. Ważna aby kwestie organizacyjne np. związane z organizacją protestów, były rozwiązywane poza czasem trwania grupy.

Prowadzenie grupy krok po kroku 1. Stworzenie wydarzenia (np. na fb), ustalenie miejsca, godziny

Prowadzenie grupy krok po kroku 1. Stworzenie wydarzenia (np. na fb), ustalenie miejsca, godziny i td. 2. Przedstawienie zasad funkcjonowania grupy i upewnienie się, że wszystkim one odpowiadają 3. Przedstawienie swoich intencji związanych z prowadzeniem grupy 4. Runda wstępna: Z jakimi emocjami przychodzimy? 5. Wypowiedzi uczestników lub ćwiczenia 6. Runda kończąca: z czym wychodzimy?

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie (każda z grup może dodać własne, które odpowiadają jej

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie (każda z grup może dodać własne, które odpowiadają jej potrzebom) 1. Zasada poufności To co powiedziane na grupie nie jest komentowane poza nią. Nie wracamy do historii z grupy podczas wspólnej pracy organizacyjnej. 2. Szanujemy czas innych osób Niektóre osoby mają tendencję do zawłaszczania dużej ilości czasu. Prowadzący może pomóc takim osobom w regulacji swojej wypowiedzi, np. sygnałem dzwoneczka.

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 3. Nie oceniamy się nawzajem Bardzo ważne by panowała

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 3. Nie oceniamy się nawzajem Bardzo ważne by panowała atmosfera akceptacji, co zachęca uczestników do dzielenia się swoimi emocjami. Możemy mówić o emocjach (również trudnych, które w NAS wywołały emocje innych osób) 4. NIE DAJEMY RAD!!!!!!! Możemy mówić co w NASZYM przypadku się sprawdza, co NAM pomaga

5. Mówimy do siebie po imieniu Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 6. Nie wchodzimy

5. Mówimy do siebie po imieniu Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 6. Nie wchodzimy innym w zdanie póki nie skończą 7. Mówimy w pierwszej osobie o WŁASNYCH doświadczeniach Nie: ci co nie chodzą na manifestacje to debile, TYLKO: wkurza mnie mała ilość osób na manifestacjach

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 8. Nie korzystamy z telefonów podczas spotkań

Zasady wspólnego funkcjonowania w grupie 8. Nie korzystamy z telefonów podczas spotkań

Wspólnie ustalcie: 1. Czy grupa jest otwarta czy zamknięta 2. Jak wygląda kwestia spóźniania

Wspólnie ustalcie: 1. Czy grupa jest otwarta czy zamknięta 2. Jak wygląda kwestia spóźniania się i wychodzenia wcześniej

Organizacja miejsca, terminu i td. Poinformowanie o zasadach ROLA PROWADZĄCEGO Dbanie o przestrzeganie zasad

Organizacja miejsca, terminu i td. Poinformowanie o zasadach ROLA PROWADZĄCEGO Dbanie o przestrzeganie zasad (odwoływanie się do nich, gdy ktoś np. zaczyna oceniać jednego z uczestników lub doradza) Przypominanie by mówić o emocjach i WŁASNYCH doświadczeniach Proponowanie zadań, ćwiczeń

Kwestie organizacyjne 1. Spotkania powinny trwać określoną ilość czasu ( godzina, dwie) 2. Miejscem

Kwestie organizacyjne 1. Spotkania powinny trwać określoną ilość czasu ( godzina, dwie) 2. Miejscem spotkania powinien być raczej neutralny lokal niż czyjeś mieszkanie 3. Zadbajcie o to by było to ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Wam przeszkadzał 4. Jeśli spodziewacie się dużego zainteresowania warto wprowadzić zapisy (powyżej 30 -tu osób ciężko się pracuje)

Propozycje ćwiczeń na grupie 1. Rozmowa w podgrupach Uczestnicy dobierają się w pary lub

Propozycje ćwiczeń na grupie 1. Rozmowa w podgrupach Uczestnicy dobierają się w pary lub – przy większej grupie - w czwórki. Rozmawiają w nim na zaproponowany przez prowadzącego temat, np. . „myśl lub działanie które pomaga nam dobrze funkcjonować”, „głowna motywacja związana z przyjściem na grupę”, „jak wyglądały moje emocje względem zmian klimatu kiedyś, dziś, jak chciałbym aby wyglądały za 15 lat”. Następnie uczestnicy przedstawiają na forum czego dowiedzieli się od swojego rozmówcy.

Propozycje ćwiczeń na grupie 2. Karta pracy własnej Uczestnicy dzielą kartkę na cztery części.

Propozycje ćwiczeń na grupie 2. Karta pracy własnej Uczestnicy dzielą kartkę na cztery części. W zależności od potrzeb grupy zadajemy rozmaite zadania, np. w pierwszej piszą jaka jest ich główna emocja związana z tematem, w drugiej czego najbardziej się boją, w trzeciej jaką widzą swoją rolę w kryzysie, w czwartej co im daje nadzieję i siłę do działania.

Propozycje ćwiczeń na grupie 3. Na rozruszanie • W miejscach Sali połóż kartki z

Propozycje ćwiczeń na grupie 3. Na rozruszanie • W miejscach Sali połóż kartki z symbolem kolejnych stadiów żałoby (zaprzeczanie, gniew, negocjacja, depresja, reorganizacja). Uczestnicy mają podejść do tego miejsca, które jest najbliższe temu w jakim oni obecnie są stanie.

Opcjonalne tematy przewodnie: 1. Dlaczego jest nam potrzebna ta grupa 2. Poczucie winy związane

Opcjonalne tematy przewodnie: 1. Dlaczego jest nam potrzebna ta grupa 2. Poczucie winy związane z grupami klimatycznymi 3. Oczekiwania co do grupy 4. Poczucie lęku związanego ze zmianami klimatycznymi 5. Co nam pomaga zachować nadzieję? 6. W jaki sposób troszczymy się o siebie i zaspokajamy swoje potrzeby 7. Samotność w depresji klimatycznej

DEPRESJA KLIMATYCZNA Lęk i inne silne emocje (poczucie winy, frustracja, bezradność) związane z obawami

DEPRESJA KLIMATYCZNA Lęk i inne silne emocje (poczucie winy, frustracja, bezradność) związane z obawami o obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Podobnie jak każda inna emocja, lęk ekologiczny występuje w spektrum i może być korzystny lub szkodliwy dla życia jednostki w zależności od siły emocji Od konstruktywnej lub adaptacyjnej reakcji związaną z postawami i działaniami proekologicznymi po wycofanie naprzemienne z maniakalnym działaniem, wyczerpaniem i bezsennością.

Kriss Kevorkian definiuje żal środowiskowy jako „żałobną reakcję wynikającą z utraty środowiska przez ekosystemy

Kriss Kevorkian definiuje żal środowiskowy jako „żałobną reakcję wynikającą z utraty środowiska przez ekosystemy przez zdarzenia naturalne i wywołane przez człowieka” Cunsolo i Ellis określają to jako „żal odczuwany w związku z doświadczonymi lub przewidywanymi stratami ekologicznymi, w tym utrata gatunków, ekosystemów i znaczących krajobrazów z powodu ostrych lub przewlekłych zmian środowiska. ”

Badania prowadzone przez psychologów nad żałobą ekologiczną i klimatyczną znajdują się w początkowej fazie.

Badania prowadzone przez psychologów nad żałobą ekologiczną i klimatyczną znajdują się w początkowej fazie. Wyłaniający się model żalu klimatycznego sugeruje, że ludzie mogą przetwarzać rozpacz klimatyczną lub lęk klimatyczny poprzez etapy żałoby, a tworzenie sieci wsparcia społecznego jest częścią tego procesu

Na przebieg żałoby klimatycznej składają się następujące etapy: ŻAŁOBA KLIMATYCZNA Szok, zaprzeczanie („to niemożliwe

Na przebieg żałoby klimatycznej składają się następujące etapy: ŻAŁOBA KLIMATYCZNA Szok, zaprzeczanie („to niemożliwe żeby to była prawda”) Gniew („dlaczego do tego dopuściliśmy? ”) Targowanie się („całkowicie ograniczę mój ślad węglowy”) Dezorganizacja („to wszystko nie ma sensu”) Organizacja na nowo („znajdę swój sposób na przysłużenie się sprawie i zadbanie w tym o siebie”)

SOLASTALGIA Stworzony przez filozofa Glenna Albrechta neologizm opisujący formę stresu psychicznego lub egzystencjalnego spowodowanego

SOLASTALGIA Stworzony przez filozofa Glenna Albrechta neologizm opisujący formę stresu psychicznego lub egzystencjalnego spowodowanego zmianą środowiska. W wielu przypadkach odnosi się to do globalnych zmian klimatu, ale również konkretnych wydarzeń, takich jak wybuchy wulkanów, susza lub niszczące techniki wydobywcze.

Solastalgia, podobnie jak inne zaburzenia lękowe, przybiera różne formy w różnych społeczeństwach. Opublikowany w

Solastalgia, podobnie jak inne zaburzenia lękowe, przybiera różne formy w różnych społeczeństwach. Opublikowany w 2005 roku artykuł autorstwa Albrechta przedstawiał doświadczenia trwałej suszy na obszarach wiejskich w Nowej Południowej Walii oraz wpływie odkrywkowego wydobycia węgla na dużą skalę w dolinie górnej Hunter w Nowej Południowej Walii. W obu przypadkach osoby narażone na zmiany środowiska miały negatywne reakcje wywołane poczuciem bezsilności wobec zachodzących zmian środowiska. Utrata pewności wspólnoty w przewidywalnym środowisku jest powszechna wśród grup wyrażających solastalgię. Społeczeństwa które są ściśle związane ze swoim otoczeniem, są bardziej podatne na jej odczuwanie.

1. Lęk egzystencjalny (rasa ludzka jest skazana na zagładę) 2. Poczucie winy wobec przyrody,

1. Lęk egzystencjalny (rasa ludzka jest skazana na zagładę) 2. Poczucie winy wobec przyrody, Tematy, które mogą się pojawić na grupie: 3. Dylemat czy zakładać rodzinę (czy kończyć studia) 4. Złość na rządzących, na obojętność innych ludzi 5. Ograniczanie wszelkich przyjemności 6. Strach o bliskich

Insipiracje

Insipiracje

https: //accepti ngyouranxiety. wordpress. com /2019/09/27/cl imate-anxiety/

https: //accepti ngyouranxiety. wordpress. com /2019/09/27/cl imate-anxiety/

Lektury 1. Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku". 2. Viktor Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu"

Lektury 1. Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku". 2. Viktor Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu" 3. Herling – Grudziński "Inny świat" 4. Tadeusz Gadacz "O umiejętności życia„ 5. Naomi Klein „This Changes Everything: Capitalism vs. the Climate” 6. Nathaniel Rich - Losing Earth: The Decade We Could Have Stopped Climate Change 7. Why Women Will Save the Planet

Lektury 8. David Wallace-Wells The Uninhabitable Earth 9. Mike Berners-Lee There is No Planet

Lektury 8. David Wallace-Wells The Uninhabitable Earth 9. Mike Berners-Lee There is No Planet B 10. On Fire: The Burning Case for a Green New Deal by Naomi Klein 11. This Is Not a Drill by Extinction Rebellion 12. Colson Whitehead Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Lista stworzona na podstawie sugestii uczestników grupy warszawskiej oraz listy z : https: //www. stylist. co. uk/books/best-books-climatechange-environment-eco-anxiety-greta-thunberg-naomiklein/265437

Myśli, które pomagają 1. „TRZEBA ZMIERZYĆ SIĘ Z KOŃCEM WŁASNEGO ŻYCIA, A NASTĘPNIE DOWIEDZIEĆ

Myśli, które pomagają 1. „TRZEBA ZMIERZYĆ SIĘ Z KOŃCEM WŁASNEGO ŻYCIA, A NASTĘPNIE DOWIEDZIEĆ SIĘ, CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY SKUTECZNIE UKIERUNKOWAĆ SWÓJ LĘK. ” 2. „NIE WIEMY CO DOKŁADNIE BĘDZIE. MAMY TU I TERAZ”. 3. „ISTNIEJE MILION SPOSOBÓW NA ZAATAKOWANIE TAK DUŻEGO PROBLEMU, JAK ZMIANA KLIMATU. JEDEN Z NICH OCZYWIŚCIE NIE JEST W STANIE ROZWIĄZAĆ PROBLEMU, ALE KAŻDY Z NICH ODPRYSKUJE KAWAŁEK WĘGLA. OD CIEBIE ZALEŻY, KTÓRY Z NICH MOŻE BYĆ TWOIM NAJSILNIEJSZYM KILOFEM I JAK GO WYKORZYSTAĆ, ABY MIEĆ JAK NAJWIĘKSZY WPŁYW. ”

Myśli, które pomagają • „Kiedy czujesz niepokój i brak kontroli w obliczu zmieniającej się

Myśli, które pomagają • „Kiedy czujesz niepokój i brak kontroli w obliczu zmieniającej się planety, wybierz rzecz, którą możesz zrobić najlepiej i najskuteczniej, a następnie pozwól, aby inni zniszczyli jej wiarę. ”

Renee Lertzman Psychoterapeuci klimatyczni Michael Apathy Margaret Klein Salamon

Renee Lertzman Psychoterapeuci klimatyczni Michael Apathy Margaret Klein Salamon

Przydatne artykuły 1. https: //www. karuzela. org/grupa-wsparcia/co-to-jest-grupa -wsparcia. html 2. http: //www. fundacjaart. pl/bazawiedzy/jakie-sa-regulygrupy-wsparcia/

Przydatne artykuły 1. https: //www. karuzela. org/grupa-wsparcia/co-to-jest-grupa -wsparcia. html 2. http: //www. fundacjaart. pl/bazawiedzy/jakie-sa-regulygrupy-wsparcia/ 3. https: //portal. abczdrowie. pl/grupy-wsparcia

Przydatne artykuły: 1. 2. 3. 4. https: //www. stylist. co. uk/books/best-books-climatechange-environment-eco-anxiety-greta-thunberg-naomiklein/265437 http: //lodz. wyborcza.

Przydatne artykuły: 1. 2. 3. 4. https: //www. stylist. co. uk/books/best-books-climatechange-environment-eco-anxiety-greta-thunberg-naomiklein/265437 http: //lodz. wyborcza. pl/lodz/7, 44788, 25152205, zmianyklimatu-nie-ruszac. html https: //www. hellozdrowie. pl/jak-radzic-sobie-z-depresja -klimatyczna/ https: //naukaoklimacie. pl/aktualnosci/dziura-ozonowahistoria-sukcesu 365? fbclid=Iw. AR 2 boas. SDL_J 8 v. VXvr. XARNf 2 Hj. BEREa. Bg. O 0 dt. Wsqmm. UZ 7 b. H 7 sq 7 N 5 Jj. Xax. A

Filmy: 1. https: //www. youtube. com/wat ch? v=BY 2 O-W 0 VQfs

Filmy: 1. https: //www. youtube. com/wat ch? v=BY 2 O-W 0 VQfs

Dziękujemy za uwagę! OLGA ŚLEPOWROŃSKA – PROJEKT CZUJ JOANNA BRZEZIŃSKA

Dziękujemy za uwagę! OLGA ŚLEPOWROŃSKA – PROJEKT CZUJ JOANNA BRZEZIŃSKA

W razie pytań prosimy o kontakt: Olga Ślepowrońska Projekt. czuj@gmail. com 510 629450

W razie pytań prosimy o kontakt: Olga Ślepowrońska Projekt. czuj@gmail. com 510 629450