GRG ISTENEK OLIMPIA ZEUSZ a fisten Zeusz a

  • Slides: 25
Download presentation
GÖRÖG ISTENEK, OLIMPIA

GÖRÖG ISTENEK, OLIMPIA

ZEUSZ, a főisten Zeusz a legnagyobb és leghatalmasabb isten, az olümposzi istenek karának vezetője,

ZEUSZ, a főisten Zeusz a legnagyobb és leghatalmasabb isten, az olümposzi istenek karának vezetője, az időjárás, a mennydörgés és a villámok istene. .

POSZEIDON Poszeidón, – aki Hadésszal – Zeusz után a legnagyobb tisztelettel övezett isten a

POSZEIDON Poszeidón, – aki Hadésszal – Zeusz után a legnagyobb tisztelettel övezett isten a tengerek, folyók és források, az árvizek és földrengések istensége.

HÉRA Héra Zeusz felesége, az istenek királynője, a menny és a csillagok, a házasság

HÉRA Héra Zeusz felesége, az istenek királynője, a menny és a csillagok, a házasság és a hűség istennője.

DÉMÉTÉR Démétér a föld termékenységének istennője, a mezőgazdaság védnöke. Nagylelkűsége táplálja az embereket.

DÉMÉTÉR Démétér a föld termékenységének istennője, a mezőgazdaság védnöke. Nagylelkűsége táplálja az embereket.

ARTEMISZ Artemisz a vadászat istennője, az állatok, a vadon és a fiatal lányok patrónusa.

ARTEMISZ Artemisz a vadászat istennője, az állatok, a vadon és a fiatal lányok patrónusa.

APOLLÓN Apollón a jövendölés, a fény, a zene, a gyógyítás – a betegség és

APOLLÓN Apollón a jövendölés, a fény, a zene, a gyógyítás – a betegség és az orvoslás – valamint az íjászat istene.

PALLASZ ATHÉNNÉ Pallasz Athéné a bölcsesség istennője, az erő, a kézművesség (különösen szövés, fazekasság

PALLASZ ATHÉNNÉ Pallasz Athéné a bölcsesség istennője, az erő, a kézművesség (különösen szövés, fazekasság és ácsmesterség), a belső szépség, műveltség és a harc megtestesítője.

HÉPHAISZTOSZ Héphaisztosz a tűz istene, a szakszerűség, a művészi kidolgozás és fegyverművesség megszemélyesítője az

HÉPHAISZTOSZ Héphaisztosz a tűz istene, a szakszerűség, a művészi kidolgozás és fegyverművesség megszemélyesítője az istenek kovácsmestere.

ÁRÉSZ Arész a háború és a vérontás istene.

ÁRÉSZ Arész a háború és a vérontás istene.

APHRODITÉ Aphrodité a szerelem, a szépség és a vonzerő istennője.

APHRODITÉ Aphrodité a szerelem, a szépség és a vonzerő istennője.

HERMÉSZ Hermész az útmutatás, a jóslás, a vigasz és az újjászületés, az utazás, a

HERMÉSZ Hermész az útmutatás, a jóslás, a vigasz és az újjászületés, az utazás, a pásztorkodás istene, a tolvajok patrónusa és az istenek hírnöke.

HESZTIA Hesztia az otthon, a család és a szív istennője.

HESZTIA Hesztia az otthon, a család és a szív istennője.

DIONÜSZOSZ Dionüszosz a legifjabb olümposzi, a bor, a szőlő, a növényzet, a termékenység, a

DIONÜSZOSZ Dionüszosz a legifjabb olümposzi, a bor, a szőlő, a növényzet, a termékenység, a színjátszás és a mámor istene. A tizenkét olümposzi isten karában Hesztia helyét foglalta el. Néhány tudós szerint nem illik a klasszikus olümposzi istenek közé, mert anyja halandó volt.

ALVILÁG

ALVILÁG

HÁDÉSZ Hadész az univerzum egyharmadának istenkirálya, az alvilág sötétje, a holtak birodalma.

HÁDÉSZ Hadész az univerzum egyharmadának istenkirálya, az alvilág sötétje, a holtak birodalma.

PERSZEPHONÉ Perszephoné az alvilág királynője, a halál és a tavaszi újjászületés istennője.

PERSZEPHONÉ Perszephoné az alvilág királynője, a halál és a tavaszi újjászületés istennője.

TOVÁBBI ISTENEK Héraklész félisten Héliosz Hébé -Héraklész az istenek védelmezője, a hősi önfeláldozás megtestesítője

TOVÁBBI ISTENEK Héraklész félisten Héliosz Hébé -Héraklész az istenek védelmezője, a hősi önfeláldozás megtestesítője (halálával nyert öröklétet az istenek karában). -Héliosz a napisten, a Hold és a Hajnal istennőinek bátyja. -Hébé az ifjúság és a menyegző istennője.

OLIMPIA Olümpia (Olympia) kb. 24 km-re keletre fekszik Pirgosz városától a Peloponniszoszon egy völgy

OLIMPIA Olümpia (Olympia) kb. 24 km-re keletre fekszik Pirgosz városától a Peloponniszoszon egy völgy közepén, a Kladeosz és az Alfiosz folyók között, ami ma is a béke és a harmónia földje. Olümpia szentélye 2 évezreden át szolgált vallási és sportközpont gyanánt.

Noha az elsõ olimpiát i. e. 776 -ban rendezték hivatalosan, a Kronion-domb lábánál elterülõ

Noha az elsõ olimpiát i. e. 776 -ban rendezték hivatalosan, a Kronion-domb lábánál elterülõ szent erdõben az Altiszban, a két folyó találkozásánál már az i. e. 2 évezredben imádtak különbözõ isteneket. Az elsõ istenek, akiknek ezen a földön áldoztak, krétai eredetûek voltak. A tiszteletükre rendezett viadalok azonban csak az i. e. VIII. században honosodtak meg. A krétai istennek, Kronosznak és a termékenység istennõjének trónfosztása, továbbá Zeusz és Héra kultuszának meghonosodása jelezte az achájok térhódítását, amelynek emlékét Oinomaosz piszai király és Pelopsz kocsiversenyének történetével megõrizte a hagyomány. Az i. e. XII. század végén ide is behatoló dór törzsek csupán átvették a helyhez kapcsolódó szokásokat. Heraklész, aki apja Zeusz tiszteletére alapította a versenyeket, maga mérte ki a stadion méreteit, s a versenyeken a birkózás kivételével valamennyi számban gyõzött. A bírkózásban ellenfél híján apja, Zeusz állt ki ellene és döntetlen eredménnyel zárult.

Az olympiai körzet fejlődése az ókorban

Az olympiai körzet fejlődése az ókorban

Az írott hagyomány szerint i. e. 776 -tól kezdve rendszeressé váltak a négyévenként megrendezett

Az írott hagyomány szerint i. e. 776 -tól kezdve rendszeressé váltak a négyévenként megrendezett versenyek, vagyis az olümpiászok. Kezdetben csak a peloponniszoszi poliszok vettek részt, késõbb az i. e. VI. századra az olümpiai játékok már összgörög jelentõségûvé váltak. A szentélyt vezetõ és az olümpiai játékokat rendezõ élisziek hírnökei négyévenként útrakeltek, és az egész görög földön kihirdették az egyhónapos fegyverszünetet. Nem csupán a sport hívei gyûltek össze az Altisz környéki mezõkön tarkálló sátorvárosban, hanem a mindenfajta látványosságért rajongó tömegek is. A színpompás ruhákban tündöklõ papok és a hívõk tarka seregének felvonulása, valamint az ezernyi portékát kínáló vásár színes forgataga gondoskodott szórakoztatásukról. Az i. e. V. századtól a kor legkiválóbb filozófusai és szónokai tartottak elõadást az Altiszban. Így sokan hallották Hérodotoszt, vagy a kor neves szónokát Gorgiaszt is. Az akkori olümpiászoknak is megvoltak a maga " kulisszatitkai", amelyeknek kevés közük volt Zeuszhoz és a tiszteletére rendezett viadalokhoz. A versenyek forgatagában, a városok küldötteinek éjszakába nyúló lakomáin mûködésbe léptek a kor diplomatái. Az olümpiász elsõ napja vallási szertartásokkal telt el. A szentély papjai meghatározott sorrendben áldozatokat mutattak be Zeusz, Hesztia és Héra altiszi oltárán, továbbá Pelopsz sírján. A második napon a papok, versenyzõk és hivatalos személyiségek látványos felvonulásával kezdõdtek meg a versenyek. A versenyzõk kizárólag olyan szabad görög férfiak lehettek, akiket az éliszi polgárokból alakított tíztagú versenybíróság , az úgynevezett Hellanodikeion már az olümpiász elött 10 hónappal alkalmasnak és méltónak talált a versenyekre.

A ma látogatható romterület

A ma látogatható romterület

Az i. e. IV. században épült stadiont az 50 -es évek végén tárták fel

Az i. e. IV. században épült stadiont az 50 -es évek végén tárták fel német régészek. A stadion pályájának hossza 192, 27 méter, szélessége 30 méter volt. Húsz futó versenyezhetett egyszerre. A startkövek az elrugaszkodást elõsegítõ vájatokkal ma is a helyükön vannak. Ülõhelyek nem voltak, a közönség kétoldalt a mesterségesen kiképzett domb oldalában a fûre telepedett. 30 -40 ezer ember fért el a lejtõs nézõtéren.

Vége!

Vége!