GOTOWO SZKOLNA Gotowo szkolna kade dziecko jest indywidualnoci

  • Slides: 20
Download presentation
GOTOWOŚĆ SZKOLNA

GOTOWOŚĆ SZKOLNA

Gotowość szkolna – każde dziecko jest indywidualnością! Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem, każdy ma

Gotowość szkolna – każde dziecko jest indywidualnością! Nie wszystkie kwiaty zakwitają razem, każdy ma swój czas i porę

Gotowość szkolna, zwana również dojrzałością to moment, kiedy dziecko osiąga taki poziom rozwoju intelektualnego,

Gotowość szkolna, zwana również dojrzałością to moment, kiedy dziecko osiąga taki poziom rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i fizycznego, który sprawia, że jest ono gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej.

 od doświadczeń w sferze społecznej; stymulacji środowiska, w którym dziecko żyje; od doświadczeń

od doświadczeń w sferze społecznej; stymulacji środowiska, w którym dziecko żyje; od doświadczeń poznawczych (wiedzy i umiejętności); od doznań w sferze emocjonalnej i motywacyjnej (wyrażania emocji i ich kontrolowania); od indywidualnych predyspozycji (stanu zdrowia, funkcjonowania analizatorów, poziomu umysłowego, temperamentu).

Co wpływa na gotowość szkolną? • • dojrzałość fizyczna, społeczna, emocjonalna, umysłowa,

Co wpływa na gotowość szkolną? • • dojrzałość fizyczna, społeczna, emocjonalna, umysłowa,

 dziecko powinno być na tyle rozwinięte fizycznie i sprawne, aby podołać systematycznemu wysiłkowi

dziecko powinno być na tyle rozwinięte fizycznie i sprawne, aby podołać systematycznemu wysiłkowi z jakim wiąże się chodzenie do szkoły, siedzenie w ławce, odrabianie lekcji, przebywanie w grupie dzieci, cechuje je prawidłowa sprawność ruchowa oraz motoryczna, niezaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa; ważna jest odpowiednia sprawność manualna – poziom rozwoju mięśni dłoni, palców, nadgarstka.

Dziecko gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego: wyraża swoje potrzeby, propozycje, pomysły; bawi się i

Dziecko gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego: wyraża swoje potrzeby, propozycje, pomysły; bawi się i pracuje z innymi dziećmi; potrafi utrzymać porządek wokół siebie, jest samodzielne w działaniach i samoobsłudze; reaguje na polecenia nauczyciela; stara się respektować normy, np. siedzimy w tym miejscu, nie wychodzimy, nie używamy brzydkich słów, itp.

 dziecko potrafi kontrolować emocje, wykazuje umiejętność hamowania emocji, zwłaszcza silnych (złość, gniew, opanować

dziecko potrafi kontrolować emocje, wykazuje umiejętność hamowania emocji, zwłaszcza silnych (złość, gniew, opanować radość); dostrzega innych – ich postawy i emocje; reaguje na polecenia nauczyciela (pamięta je); ma poczucie obowiązku i odpowiedzialności (mimo braku chęci wykonuje zadania); skupia uwagę na zadaniu; dziecko niedojrzałe emocjonalnie jest wybuchowe, drażliwe, agresywne, może też być zahamowane, zalęknione, niepewne, napięte, nadwrażliwe, płaczliwe.

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA dziecko porozumiewa się w sposób zrozumiały dla otoczenia, buduje wypowiedzi poprawne pod

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA dziecko porozumiewa się w sposób zrozumiały dla otoczenia, buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym i artykulacyjnym; potrafi skupiać uwagę przez dłuższy czas; zapamiętuje dwie czynności do wykonania po kolei.

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. dziecko odtwarza poprawnie wzór z pojedynczych elementów; prawidłowo różnicuje kształty (wskazuje

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. dziecko odtwarza poprawnie wzór z pojedynczych elementów; prawidłowo różnicuje kształty (wskazuje koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt); dobiera figury geometryczne o takich samych właściwościach (kształt, wielkość, kolor); dostrzega różnice i podobieństwa.

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. dziecko rozumie pojęcia przestrzenne, np. przed, nad, obok, pomiędzy; posiada utrwalone

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. dziecko rozumie pojęcia przestrzenne, np. przed, nad, obok, pomiędzy; posiada utrwalone pojęcie stron, poprawnie wskazuje prawą i lewą stronę; orientuje się w schemacie swojego ciała; jest zainteresowane poznawaniem nauką, ciekawe zjawisk zachodzących w nowym środowisku.

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. • dziecko potrafi dzielić zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby; •

DOJRZAŁOŚĆ UMYSŁOWA, cd. • dziecko potrafi dzielić zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby; • wskazuje początkową i końcową głoskę w słyszanym słowie; • potrafi dokonać syntezy głoskowej, czyli połączyć podawane głoski w słowo, np. s-o-k to sok oraz dokonać analizy głoskowej, czyli „przeliterować” słowo, np. domek to d-o-m-e-k

KAŻDE DZIECKO JEST INDYWIDUALNOŚCIĄ O dojrzałości do szkoły decyduje harmonijność rozwoju poszczególnych sfer Dajmy

KAŻDE DZIECKO JEST INDYWIDUALNOŚCIĄ O dojrzałości do szkoły decyduje harmonijność rozwoju poszczególnych sfer Dajmy dziecku CZAS i WSPARCIE. To, że rozwój dziecka odbiega od norm, nie znaczy, że nie można mu pomóc

Jak wspomagać rozwój dziecka? Dziecko uczy się i nabywa pewnych umiejętności poprzez zabawę. Chwal

Jak wspomagać rozwój dziecka? Dziecko uczy się i nabywa pewnych umiejętności poprzez zabawę. Chwal dziecko za drobne osiągnięcia. Należy uczyć dziecko samodzielności i zaradności, nie wyręczać go ze wszystkiego, warto zadbać, aby miało jakieś swoje drobne obowiązki, z których musi się wywiązywać. Uczmy dziecko doprowadzania pracy do końca, np. jeśli zacznie kolorować obrazek, to niech go skończy, jeśli jest to zbyt duży wysiłek, niech ukończy chociaż pewien etap i pokoloruje tylko pieska.

Jak wspomagać rozwój dziecka? cd. Nie przeciążaj dziecka dodatkowymi obowiązkami i zajęciami, dostosowuj je

Jak wspomagać rozwój dziecka? cd. Nie przeciążaj dziecka dodatkowymi obowiązkami i zajęciami, dostosowuj je do aktualnych możliwości i indywidualnych zainteresowań dziecka. Czas spędzany wspólnie z dzieckiem zawsze można wykorzystać wspierając jego rozwój, np. w domu można się bawić się w zabawę „ciepło-zimno”, na spacerze możemy ćwiczyć orientację przestrzenną, mówimy: „Teraz idziemy w lewo, w prawo wprzód”, albo pytamy „Co jest za nami, co jest z przodu, a co z tyłu? ”

Przykładowe zadania dla dziecka • podaj nazwę dla grupy następujących przedmiotów: miś, lalka, klocki;

Przykładowe zadania dla dziecka • podaj nazwę dla grupy następujących przedmiotów: miś, lalka, klocki; • połóż klocek w górnym, prawym rogu stołu, • powiedz kilka słów zaczynających się głoską –a; • wymyśl zakończenie historyjki, którą Ci opowiem; • zachęcanie dziecka do kalkowania i kopiowania wzorów dużych i małych o kształtach geometrycznych i literopodobnych; • proponowanie ćwiczeń związanych z przeliczaniem elementów, porównywaniem liczebności, dodawaniem i odejmowaniem (w zakresie 10).

 • • • Przykładowe zadania dla Twojego dziecka, cd. proponujmy dziecku rysowanie po

• • • Przykładowe zadania dla Twojego dziecka, cd. proponujmy dziecku rysowanie po śladzie bez odrywania ręki; zachęcanie do zakreskowywania konturów rysunków małymi kreseczkami stawianymi poziomo, pionowo, ukośnie, zawsze jednak przy zachowaniu kierunku od strony lewej do prawej; ważne jest usprawnianie manualne, ćwiczenie ręki, palców oraz zwracanie na prawidłowe trzymanie ołówka, podejmowanie zabaw z plasteliną, modeliną, a nie tylko kreślenie szlaczków.

Ćwiczenia doskonalące uwagę i pamięć Nauka wierszyków, piosenek, gry typu MEMO, zabawy polegające na

Ćwiczenia doskonalące uwagę i pamięć Nauka wierszyków, piosenek, gry typu MEMO, zabawy polegające na zapamiętywaniu układu przedmiotów, nauka kolejności dni tygodnia, pór roku, odgadywanie zagadek.

W razie wątpliwości, dotyczących gotowości szkolnej Waszego dziecka, zapraszamy na konsultację ze specjalistami w

W razie wątpliwości, dotyczących gotowości szkolnej Waszego dziecka, zapraszamy na konsultację ze specjalistami w naszej poradni. Siedziba główna PPP nr 9: ul. Krakowska 102, tel. 71/7986832 wew. 100 (rejestracja dzieci) Gabinety : ul. Drukarska 50, tel. 71/7986832 wew. 141, 142 ul. Wieczysta 105, tel. 71/7986832 wew. 226, 227

Dziękujemy za uwagę Magdalena Grajkowska Joanna Dobrosz-Kobel Grafiki pochodzą ze strony https: //stock. adobe.

Dziękujemy za uwagę Magdalena Grajkowska Joanna Dobrosz-Kobel Grafiki pochodzą ze strony https: //stock. adobe. com/pl