Gnc hri N A Nekrasov adna 19li tam

  • Slides: 21
Download presentation
Gəncə şəhəri N. A. Nekrasov adına 19№li tam orta məktəbin informatika müəllimi Verdiyeva Nurlana

Gəncə şəhəri N. A. Nekrasov adına 19№li tam orta məktəbin informatika müəllimi Verdiyeva Nurlana Ələddin qızı.

MÖVZU MƏTNIN GÖRÜNÜŞÜNÜN YAXŞILAŞDIRILMASI.

MÖVZU MƏTNIN GÖRÜNÜŞÜNÜN YAXŞILAŞDIRILMASI.

STANDARTLAR: 3. 2. 2 Mətni müvafiq qaydada formatlayır

STANDARTLAR: 3. 2. 2 Mətni müvafiq qaydada formatlayır

MƏQSƏD: Ø Yığılmış mətnin şriftlərini dəyişir. Ø Mətnin fraqmentinin yazı uslubunu dəyişir. Ø Mətnin

MƏQSƏD: Ø Yığılmış mətnin şriftlərini dəyişir. Ø Mətnin fraqmentinin yazı uslubunu dəyişir. Ø Mətnin fraqmentlərinin ölçüsünü dəyisir.

İş formaları: İstifadə olunan iş forması : Cütlərlə iş İstifadə olunan üsullar : Beyin

İş formaları: İstifadə olunan iş forması : Cütlərlə iş İstifadə olunan üsullar : Beyin həmləsi, müzakirə, məlumat mübadiləsi. Fənlərarası inteqrasiya: A – d: 4. 1. 4 Təchizat : Dərslik, kompyuter otağı, iş vərəqləri

MOTİVASİYA 1)Əziz oğlum Nasir sənin ad gününü ürəkdən təbrik edirəm. Sənə xoşbəxtlik arzulayıram. Xoşbəxt

MOTİVASİYA 1)Əziz oğlum Nasir sənin ad gününü ürəkdən təbrik edirəm. Sənə xoşbəxtlik arzulayıram. Xoşbəxt ol!!! 2) Əziz oğlum Nasir sənin ad gününü ürəkdən təbrik edirəm. Sənə xoşbəxtlik arzulayıram. Xoşbəxt ol!!!

 YÖNLƏNDIRICI SUALLAR: BU IKI YAZI BIRINDƏN NƏ ILƏ FƏRQLƏNIR? BU YAZILARDAN HANSI DAHA

YÖNLƏNDIRICI SUALLAR: BU IKI YAZI BIRINDƏN NƏ ILƏ FƏRQLƏNIR? BU YAZILARDAN HANSI DAHA GÖZ OXŞAYANDIR?

Tədqiqat sualı: Kompyuterdə yığılmış mətndəki yazıları nə üçün və necə dəyişdirmək olar? Mətni müvafiq

Tədqiqat sualı: Kompyuterdə yığılmış mətndəki yazıları nə üçün və necə dəyişdirmək olar? Mətni müvafiq qaydada formatlamağın üstünlüyü nədir? Tədqiqatın aparılması üçün sinif cütlərə bülünür və onlara tapşırıq verilir.

qrup 1. Şrifti dəyişmək üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı

qrup 1. Şrifti dəyişmək üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı olmağımla fəxr edirəm. ” cümləsini yığıb, şrifti Arial, hərflərinin ölçüsünü 28 pt, yazılış şəklini kursiv, rəngini yaşıl və altından dalğalı xətt çəkməyi tapşırır.

Qrup 2. Kursiv formada yazmaq üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən

Qrup 2. Kursiv formada yazmaq üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı olmağımla fəxr edirəm. ” cümləsini yığıb, şrifti Calibri, hərflərinin ölçüsünü 32 pt, yazılış şəklini qalın, rəngini qrmızı və altından iki xətt çəkməyi tapşırır.

Qrup 3. Mərkəzə duzləndirmə üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı

Qrup 3. Mərkəzə duzləndirmə üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı olmağımla fəxr edirəm. ” cümləsini yığıb, şrifti Times New Roman, hərflərinin ölçüsünü 48 pt, yazılış şəklini qalın-kursiv, rəngini göy və altından qırıq xətt çəkməyi tapşırır.

Qrup 4. Söz-söz altcizgi üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı

Qrup 4. Söz-söz altcizgi üçün hansi alətdən istifadə olunur? Tapşırıq: Müəllim şagirdlərə “Mən Azərbaycanlı olmağımla fəxr edirəm. ” cümləsini yığıb, şrifti Arial Az. Lat, hərflərinin ölçüsünü 24 pt, yazılış şəklini kursiv, rəngini qırmızı və altından qırıq və dalğalı xətt çəkməyi tapşırır.

Məlumat mübadiləsi və onun müzakirəsi. Müəllim: Nə üçün hər mövzunun başlığı qalın yazılır? Nəyə

Məlumat mübadiləsi və onun müzakirəsi. Müəllim: Nə üçün hər mövzunun başlığı qalın yazılır? Nəyə görə yeni sözlər, anlayışlar rənglə seçdirilir? Əgər sizin dərslikdə bütün hərflər eyni ölcüdə , rəngdə, formada olsaydı nə baş verərdi?

Mətində olan informasiyanın oxucuya tez və asan çatdırılması üçün mətnin xarici görünüşünün önəmi böyükdür.

Mətində olan informasiyanın oxucuya tez və asan çatdırılması üçün mətnin xarici görünüşünün önəmi böyükdür. Oxucunun diqqətini mühüm informasiyaya cəlb etmək üçün ayrı-ayrı sözləri, yaxud ifadələri müxtəlif cür seçdirmək olar.

NƏTİCƏ Deməli, bütün mətnlər məqsəddən asılı olaraq müəyyən şəklə salınır. Buna for-matlama deyilir. Mətndə

NƏTİCƏ Deməli, bütün mətnlər məqsəddən asılı olaraq müəyyən şəklə salınır. Buna for-matlama deyilir. Mətndə olan hər hansı hissəni diqqətə daha tez çatdırmaq üçün onda həmin hərflər mətndə seçdirilir. Mətnlərı rəngli və yazıları fərqlı olan səhifələr adi qara yazılara nisbətən daha asan oxunur və bu insanı yormur. Kompyuterdə mətni yığıb, bütün bu işləri görmək üçün müəyyən alətlər var. Bu alətləri mətn redaktorunun zolaqlarına əlavə etmək və lazım olmayanlarını isə çıxarmaq olur.

Meyarlar № Şagirdlərin adları Səviyyə 1 Səviyyə 2 Səviyyə 3 Səviyyə 4 Tapşırığı yığır,

Meyarlar № Şagirdlərin adları Səviyyə 1 Səviyyə 2 Səviyyə 3 Səviyyə 4 Tapşırığı yığır, formatlaşdırmır Tapşırığı çətinliklə formatlaşdırır. Tapşırığı qismən formatlaşdırır. Tapşırığı müvafiq qaydada formatlaşdırır

Ev tapşırığı: İstədiyiniz bir mətni yığıb formatını dəyişdirməyə çalışın.

Ev tapşırığı: İstədiyiniz bir mətni yığıb formatını dəyişdirməyə çalışın.