Globlne enviromentlne problmy a ich rieenie Negatvne faktory
Globálne enviromentálne problémy a ich riešenie. Negatívne faktory, ktoré majú celosvetový charakter a pôsobia na ekologickú rovnováhu biosféry a ohrozujú podmienky života na Zemi.
Enviromentálne problémy: Sú výsledkom ľudskej činnosti, spôsobené najmä priemyselnou výrobou a dopravou. Stenčovanie ozónovej vrstvy, Skleníkový efekt a globálne otepľovanie, Kyslé dažde, Smog, Odpad.
Ozón Je forma trojatómového kyslíka /O 3/, ktorý je vo väčšej koncentrácií jedovatý. V hornej časti atmosféry tvorí ochrannú ozónovú vrstvu, ale v dolnej časti atmosféry je v koncentrovanej forme pre organizmy a človeka škodlivý
Stenčovanie ozónovej vrstvy Čo je ozónová vrstva? Ozónová vrstva sa nachádza v hornej časti atmosféry Zeme. Ozónová vrstva je vrstva plynu, ktorý nazývame ozón. Ozónová vrstva pohlcuje väčšinu nebezpečného ultrafialového žiarenia zo Slnka, a tak chráni Zem pred jeho škodlivými účinkami. Bez ochrannej ozónovej vrstvy by na Zemi nebol možný žiadny život.
Ako dochádza k stenčovaniu ozónovej vrstvy? Ľudia svojou činnosťou spôsobujú hromadenie určitých chemických látok v atmosfére, ktoré rozkladajú ozón. Rozkladanie ozónu spôsobujú najmä freóny – zlúčeniny chlóru, brómu, fluóru, ktoré unikajú zo sprejov, chladničiek, mrazničiek a klimatizácií. Čím viac chemických látok sa hromadí v atmosfére, tým viac dochádza k rozkladaniu ozónu a jeho stenčovaniu. Na niektorých miestach sa vytvorili ozónové diery.
Ozónová diera nad Antarktídou Cez ozónové diery preniká škodlivé ultrafialové žiarenie na zemský povrch a ohrozuje zdravie ľudí a živočíchov. Opatrenie: Zákaz používania freónov v priemyselných výrobkoch.
Freón
Prirodzený skleníkový efekt udržuje vhodnú teplotu na zemskom povrchu. Povrch zeme chráni vrstva plynov / oxid uhličitý, vodná para, metán/. Tieto plyny zachytávajú časť tepla zo Slnka a udržujú na Zemi teplotu vhodnú pre život rastlín a živočíchov. Ľudskou činnosťou – spaľovaním palív a ničením lesov sa do ovzdušia dostáva stále väčšie množstvo oxidu uhličitého. Oxid uhličitý zadržuje pri Zemi teplo zo Slnka. Zvyšuje sa množstvo metánu pri tvorbe humusu. Dochádza tak k zvyšovaniu skleníkového efektu, čo vedie k zvyšovaniu priemernej teploty na celej Zemi – globálne otepľovanie. Skleníkový efekt a globálne otepľovanie
Následky skleníkového efektu, spôsobeného ľudskou činnosťou: zadržiavanie tepla v atmosfére, zvyšovanie teploty atmosféry, roztápanie ľadovcov a zvyšovanie hladiny oceánov, zmeny zrážkového režimu – suchá a záplavy, posun podnebných pásiem smerom k pólom, obmedzenie prirodzenej výmeny tepla medzi zemským povrchom a kozmickým priestorom.
Sú dažde, ktoré obsahujú nebezpečné množstvo kyselín - kyselinu siričitú a kyselinu dusičnú. Sú veľmi nebezpečné, negatívne pôsobia na rastlinstvo, živočíšstvo, vodu , pôdu, stavby. Najviac citlivé sú ihličnaté stromy, ktoré pri pôsobení kyslých dažďov strácajú svoje ihličie, ale aj jablone, brezy a zelenina (fazuľa, reďkovky, ) svoje listy. Kyslé dažde okysľujú vodu v riekach i v jazerách - hynú ryby, poškodzujú kamenné budovy a spôsobujú koróziu kovov. Bez prítomnosti pôdnych baktérií rastlinné zvyšky nepodliehajú rozkladu. Z pôd vyplavujú živiny ako napríklad vápnik Ca, sodík Na alebo draslík K, čo zapríčiňuje znižovanie kvality pôd. Kyslé dažde
Čo spôsobuje vznik kyslých dažďov? Je to unikanie dymu a oxidov síry a dusíka do ovzdušia priemyselnej výrobe, pri výrobe elektrickej energie, z výfukov dopravných prostriedkov. V atmosfére pri styku s vodnou parou, kyslíkom a slnečným svetlom dochádza k vzniku kyseliny siričitej a kyseliny dusičnej Kyseliny sa zadržujú v kvapkách vody v oblakoch a pri zrážkach kyslé kvapky padajú vo forme dažďa a snehu na zemský povrch.
Čo je smog? Je plynná zmes, ktorá vzniká zmiešaním mestského a priemyselného dymu s hmlou pôsobením tepla a svetla. Obsahuje najčastejšie oxid siričitý, oxid uhličitý, oxid uhoľnatý. Smog môžeme zaznamenať najmä v zimnom období v oblastiach, ktoré sú obklopené horami, kde vzniká teplotná inverzia – teplota vzduchu vo vyššej vrstve atmosféry je vyššia ako v nižšej vrstve. Prítomnosť ozónu spôsobuje modravé zafarbenie. Vážne poškodzuje dýchacie orgány ľudí a živočíchov.
Odpady a ich odstraňovanie: Odpad vzniká v prírode, ale aj pri ľudskej činnosti. Poznáme niekoľko druhov odpadov: Prírodný odpad – vzniká v prírode Komunálny a organický odpad – vznikajú ľudskou činnosťou Toxický odpad – vzniká v chemickom priemysle Rádioaktívny odpad – pochádza z jadrových elektrárni
Prírodný odpad – vzniká v prírode Je prirodzene regulovaný reducentmi - baktériami. Prírodný odpad sa v neporušenom ekosystéme vracia do obehu látok.
Odpady z ľudskej činnosti Komunálny odpad vzniká v domácnostiach – zvyšky potravy, plasty, papier, sklo, kovy, drevo, a podobne. Vyvážame ho a ukladáme na regulované skládky alebo sa spaľuje. Pamätaj! Nepatria tu farby, laky, riedidlá, benzín, lepidlá, žiarivky, batérie, lieky, teplomery, elektonické spotrebiče, postrekové látky. . . Organický odpad – vzniká v reštauráciách a vo výrobniach potravín, mäsa, v skladoch potravín, zdravotníckych a farmaceutických zariadeniach, ničíme ho v spaľovniach, kafilériách, prípadne ho zakopávame na vyhradených miestach.
Toxický odpad Vzniká pri výrobe v chemickom priemysle. Je veľmi nebezpečný, preto sa musí pred uskladnením na vyhradených miestach chemicky zneškodniť.
Rádioaktívny odpad Vzniká v jadrových elektrárňach. Je veľmi nebezpečný, preto sa musí špeciálne uskladňovať.
Odstraňovanie odpadov Je zložitá činnosť a uskutočňuje sa podľa druhu odpadu. Odpad sa môže odstraňovať napríklad uskladňovaním na vyhradených skládkach, spaľovaním. Tieto procesy odstraňovania odpadu môžu mať negatívny dopad na ekosystémy, na životné prostredie i na zdravie človeka. Na skládkach môže dochádzať k chemickým procesom, pri ktorých sa uvoľňujú škodlivé látky do ovzdušia. Aj pri spaľovaní sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé plyny.
Recyklácia je najvýhodnejším druhom likvidácie odpadu a zároveň aj jeho ďalšieho využitia. Triedením odpadu na papier, sklo, plasty, kovy môžeme tento materiál využívať na výrobu nových výrobkov. Recyklácia
Zopakujte si: 1. Čo sú globálne environmentálne problémy? 2. Ako dochádza k stenčovaniu ozónovej vrstvy? 3. Ako súvisí skleníkový efekt s globálnym otepľovaním? 4. Ako dochádza k vzniku kyslého dažďa? 5. Čo je smog? 6. Ktoré druhy odpadov poznáš? 7. Ako sa zneškodňuje organický odpad? 8. Čo je komunálny odpad a ako sa zneškodňuje? 9. Čo je recyklácia? 10. Ktoré opatrenia človek zaviedol na riešenie globálnych problémov? Použitá literatúra: Uhereková, M. a kol. : Biológia pre 8. ročník základnej školy
- Slides: 24