Globlne ekologick problmy Zneisovanie vd Milan Danielk Z
Globálne ekologické problémy Znečisťovanie vôd Milan Danielčák ZŠ Nižná brána, Kežmarok 9. A
Ľudstvo bez vody nemôže existovať. Preto zásobovanie vodou, jej znečisťovanie a ochrana sa stali tiež globálnym ekologickým problémom.
Spotreba Na prvý pohľad sa zdá, že vody je dostatok a netreba ňou šetriť. Ľudstvo má k dispozícií 30 km 3 sladkej vody, väčšinu v ľadovcoch. Na druhej strane spotreba vody neustále stúpa. Najväčšími spotrebiteľmi vody sú priemysel, obyvateľstvo a domácnosti. Najviac vody sa spotrebuje vo veľkých, najmä sídelných aglomeráciách.
Znečistenia vody Hlavnými zdrojmi znečistenia vody sú splašky, umelé hnojivá, priemyselné chemikálie, pesticídy, ropa a čistiace prostriedky.
Splašky sú hlavnou príčinou znečistenia vody. Kedysi sa všetok odpad vypúšťal do riek a morí. To bolo príčinou zdravotného rizika a viedlo k chorobám ako cholera. Odpad totiž ovplyvňuje všetko živé vo vode. Ak je jeho množstvo vo vode malé, potom ho baktérie môžu vo vode rozložiť na neškodné látky ako oxid uhličitý, nitráty a vodu. Ale ak je jeho množstvo obrovské, potom baktérie využijú všetok kyslík rozpustený vo vode, keď sa "pasú" na splaškoch. Len čo koncentrácia kyslíka klesne príliš nízko, väčšina vodných organizmov, vrátane baktérii, zomrie. Rozkladajúce sa látky sú príčinou mútenia vody a jej zápachu. Za účelom odstránenia tohto znečistenia je odpad podnikmi spracovávaný, prv než sú splašky vrátené do riek a morí. Splašky sú vypúšťané do obrovských nádrží a zmiešané so vzduchom, pričom sú takto baktériami rozložené omnoho rapídnejšie.
Odpad Do vody sa s odpadom môžu dostať aj látky, napr. ortuť a zlúčeniny ortuti, ktoré sa zneškodňujú veľmi pomaly, alebo sa nedajú zneškodniť vôbec. Naše veľmi znečistené rieky a vodné nádrže možno zachrániť iba finančne veľmi náročným čistením všetkých odpadových vôd. Znižovanie množstva škodlivín v odpadovej vode je veľmi dôležité.
Umelé hnojivá V poľnohospodárskej výrobe sa na zvýšenie úrod používajú priemyselné hnojivá. Iba časť hnojív sa dostane do pôdy. Značnú časť dážď zmýva do riek a jazier. To zapríčiňuje, že baktérie a riasy rastú rýchlejšie, využívajú všetok rozpustený kyslík a zomierajú.
Priemyselné chemikálie Z priemyselných závodov sa do vody dostávajú aj chemikálie. Najčastejšie to sú rôzne oleje, kovové zmesi, kyseliny, zásady, farby z tovární a rádioaktívne látky. Tie sú toxické pre zvieratá, rastliny a baktérie vo vode. Chemikálie sa dostanú aj do podzemných vôd a môžu znečistiť aj zdroje pitnej vody.
Pesticídy V poľnohospodárstve sa používajú aj chemické látky proti škodcompesticídy. Tie sa dostávajú do podzemných vôd.
Ropa pri havárii unikne s tankera, ostane plávať po hladine. Voda na hladine pokrýva aj morských vtákov. Životné prostredie neohrozuje iba preprava a ťažba ropy, ale aj využívanie produktov z ropy. Ropné produkty môžu počas prepravy znečistiť moria, rieky aj podzemnú vodu. Používanie obrovských lodí - tankerovje spojené s veľkým nebezpečenstvom ekologických havárií (nehody, netesnosti). Trhliny v ropovodoch, pukliny v motoroch, ale aj vylievanie opotrebovaného automobilového oleja mimo vyhradených zberných nádob, môžu zapríčiniť presakovanie benzínu a oleja do pôdy.
Keďže ľudstvo bez vody nemôže existovať, mali by sme ju začať chrániť pre ďalšie generácie.
Na záver Zdroj: učebnica zemepisu 9. ročníka Internet: www. gekop. vesele. info. sk www. euroekonom. sk obrázky: 4 ever. sk google. com
- Slides: 12