Globlne ekologick problmy Martin mihula Z Nin brna
Globálne ekologické problémy Martin Šmihula ZŠ Nižná brána, Kežmarok 9. A
Nadmerné čerpanie prírodných zdrojov • Človek využíva prírodné zdroje od začiatku svojej existencie. Najskôr to bolo drevo a voda. Neskôr začal využívať aj kamene začal ťažiť nerastné suroviny a rudy ktoré využíval v priemysle a pre svoj každodenný život. • V priemyselnej výrobe sa najmä v 20. storočí využíva stále viac druhov surovín, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov. Okrem uhlia, ropy, plynu a rúd sú to aj rôzne chemické suroviny a stavebné materiály. Ich ťažba vzrastá. Popri suchozemských ložiskách, sa v čo raz väčšej miere využívajú aj morské a oceánske ložiská. Ťažba ropy z morského dna je spojená s rizikom znečistenia morskej vody ropnými látkami. Ak sa tempo ťažby prírodných zdrojov nezastaví, hrozí ich veľmi rýchle vyčerpanie.
Nadmerné čerpanie prírodných zdrojov • Svet potrebuje obrovské množstvo energie nielen na zabezpečovanie tepla, svetla, osobnej a nákladnej dopravy, ale aj na pohon rozličných zariadení a podporu poľnohospodárstva. Na tieto účely sa najviac využívajú tieto suroviny: I. ropa, II. zemný plyn, III. uhlie, IV. urán. Nazývajú sa aj ako pevné alebo fosílne palivá.
ROPA - je prírodná kvapalná živica hnedej až čiernej farby, tvorí ju zmes uhľovodíkov v plynnom alebo kvapalnom skupenstve. Ropa vznikla z morských usadenín v odlišných geologických pomeroch ako uhlie. Pri spaľovaní ropy vzniká menej oxidov uhlíka ako pri uhlí. Pri jej ťažbe dochádza k nekontrolovateľným únikom do pôdy, morí atď.
Ropná veža
Továreň na spracovanie ropy
Zemný plyn • V náleziskách sa zvyčajne vyskytuje s ropou. Je to zmes horľavých plynov s vysokým obsahom metánu. Je vysokohodnotným ekologickým palivom. Zloženie: Metán 95, 0 % Etán 2, 3 % Propán 0, 7 % Bután 0, 3 % Oxid uhličitý 0, 2 % Dusík 1, 5 % Niekedy sa v zemnom plyne nachádza aj trochu hélia.
Plynové potrubie
Ťažba plynu
Uhlie • Je pomerne nestála horľavá usadenina, ktorá vznikla z rastlinných a čiastočne aj živočíšnych zvyškov uložených desiatky až stovky miliónov rokov v močariskách pôsobením zmien tlaku a teploty. Akosť uhlia závisí od geologickej minulosti danej lokality. Menej kvalitné uhlie obsahuje nestále organické zlúčeniny, ľahšie sa spaľuje ale vzniká viac dymu. Pri nedokonalom spaľovaní sú produktom sadze, nespálené dechtové uhľovodíky, prípadne karcinogénne prímesi. Rozlišujeme tri hlavné druhy uhlia. Lignit a hnedé uhlie sú uložené tesne pod povrchom a často sa dajú ťažiť z povrchových baní. Vznikli v treťohorách, obsahujú teda menej uhlíka a viac H 2 O, a preto majú menšiu výhrevnosť. Kamenné uhlie má čiernu farbu a ťažia sa z hlbinných baniach. Vrstvy uhlia sú uložené pod zemou v slojoch, ktoré vyzerajú ako vrstvy krému v torte.
Ťažba uhlia
Uhlové kopy
Urán • -vo väčšine uránových baní je obsah vlastného uránu nízky. Z uránovej rudy, preto môže byť vyťažená len veľmi malá časť uránu /500 g z 1000 kg rudy/. Pri podzemnej a povrchovej ťažbe vzniká veľké množstvo odpadu. Jeho rádioaktivita predstavuje až 85 % pôvodnej rádioaktivity uránovej rudy.
Ťažba uránu
Uránová baňa
Obmedzenosť zásob • Zásoby fosílnych palív sú obmedzené a pri súčasnej úrovni spotreby budú vyčerpané v priebehu relatívne veľmi krátkej doby. Za posledných sto rokov ľudstvo vyťažilo a spálilo obrovské množstvo týchto prírodných zdrojov.
Na záver • Zdroje: www. atlas. sk www. google. sk Učebnica Zemepisu pre 9. ročník
- Slides: 17