GGY 427 Tesis Ynetimi Uygulamalar ve Stratejileri Tesis

  • Slides: 10
Download presentation
GGY 427 Tesis Yönetimi Uygulamaları ve Stratejileri

GGY 427 Tesis Yönetimi Uygulamaları ve Stratejileri

Tesis Yönetiminde Sert ve Yumuşak Hizmetler Ø Tüm işletmelerin verimli çalışması için çeşitli hizmetler

Tesis Yönetiminde Sert ve Yumuşak Hizmetler Ø Tüm işletmelerin verimli çalışması için çeşitli hizmetler ve tesisler gerekir. Ø Bir şirketin ihtiyaç duyduğu bireysel veya benzersiz hizmetler türüne, boyutuna ve konumuna göre değişir; Bununla birlikte, yasaların gerektirdiği zorunlu birkaç tesis bulunmaktadır. Tesis Yöneticileri genellikle bu hizmetlerin bina içinde uygulandığından ve düzenli olarak muhafaza edildiğinden emin olmaktan sorumludur. Ø Çalışanların günlük sağlığını, güvenliğini ve genel refahını sağlamak, başarılı bir işletme kurmanın önemli bir parçasıdır, ancak tesisin hangi hizmetleri gerektirdiği ve hangilerinin gereksiz olabileceği arasındaki farkı bilmek gereksiz maliyetler oluşmasını önlemek açısından önemlidir.

Tesis Yönetiminde Sert ve Yumuşak Hizmetler Ø Sert servisler, binanın fiziksel dokusuyla ilgili olan

Tesis Yönetiminde Sert ve Yumuşak Hizmetler Ø Sert servisler, binanın fiziksel dokusuyla ilgili olan ve kaldırılamayan servislerdir. Çalışanların güvenliğini ve refahını sağlarlar ve genellikle yasalarca zorunludurlar. Ø Yumuşak hizmetler, işyerini çalışmayı daha keyifli veya güvenli hale getiren servislerdir. Bazıları zorunlu olmayabilir ve gerektiğinde eklenebilir ve çıkarılabilir. Ø Tesis İhtiyaç Analizi yapılması, şirket için hangi hizmetlere gerçekten ihtiyaç duyulduğunu ve hangilerinin gereksiz olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Ø Tesis yönetimi hizmetleri, etkin mülkiyet yönetimi için gereklidir. Tesis yönetimi hizmetleri genel olarak 2 kategoriye ayrılır - zor servisler ve yumuşak servisler. Sert tesis yönetimi hizmetleri temel olarak bina içinde yapılandırılmış olan ve kaldırılamayan mekanik hizmetlerdir.

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Tesis Yönetimindeki Yumuşak Hizmetler genellikle bir işletme çalışanı tarafından

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Tesis Yönetimindeki Yumuşak Hizmetler genellikle bir işletme çalışanı tarafından kullanılan ve çalışmak için daha keyifli ve daha güvenli bir ortam sağlayabilen bir dizi yumuşak hizmet yönetimini ifade etmektedir. Ø Yumuşak tesis yönetimi hizmetleri zorunlu olmamakla birlikte eklenebilir veya kaldırılabilir niteliktedir. Ø Birçok şirket, kuruluşlarında yumuşak tesis yönetimine olan ihtiyacı genellikle hafife alır, ancak etkin bir yumuşak hizmet yönetimi, her işletmenin verimli bir şekilde çalışması için esastır.

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Çeşitli yumuşak tesis yönetim hizmetleri genellikle tesis yönetim şirketleri

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Çeşitli yumuşak tesis yönetim hizmetleri genellikle tesis yönetim şirketleri tarafından sağlanır, bunlardan başlıcaları: ticari temizlik hizmetleri; atık yönetimi hizmetleri; güvenlik Servisi; dekorasyon; ofis hareketleri ve catering. • Ticari temizlik hizmetleri • Atık yönetimi hizmetleri • Güvenlik Servisi • Boyama ve dekorasyon • Ticari zeminlerin bakımı ve peyzajı • Office hareketleri • Kış grit hizmetleri • Ticari catering hizmetleri

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Ticari Temizlik Hizmetleri Temiz bir çalışma ortamının sağlıklı bir

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Ticari Temizlik Hizmetleri Temiz bir çalışma ortamının sağlıklı bir çalışma ortamını teşvik ettiği, çalışanları rahatça motive ettiği ve ilgisini çektiği bilinmektedir. Ayrıca, temiz bir ortamın tutulması, kirli bir ortam olması nedeniyle meydana gelen kaza riskini azaltır. Tehlikeli maddelerin kurum çalışanları için farkedilme eğilimi artar. Buna ek olarak, kirli bir ortamda hastalıklarla temas eden kuruluş işçilerinin riski de yüksektir. Bu tamamen şirketin verimliliğini azaltır ve tesis yönetim şirketi ile yapılan ticari temizlik hizmeti ile önlenebilir.

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Atık Yönetimi Hizmeti Çoğu tesis yönetimi şirketi, geri dönüştürülemeyen

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Atık Yönetimi Hizmeti Çoğu tesis yönetimi şirketi, geri dönüştürülemeyen malzemelerin toplanması, aktarılması, işlenmesi, geri dönüşümü ve bazen atılmasını sağlayan atık yönetimi hizmetlerine sahiptir. Şirketlerin atık ürünlerine nasıl özen gösterdiğine çok fazla odaklanılan bir yüzyılda bu, önemli bir hizmet olarak öne çıkmaktadır. Kuruluşların atıklarını nasıl yönettiğine dair devlet ilgisinin artması, gelişmiş planlama ve kayıt tutma ihtiyacı doğurmaktadır. atık yönetimi süreçleri yerinde. Tesis yönetimi şirketleri bunu başarmaya yardımcı olur.

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Ticari Güvenlik Hizmetleri • Bir şirketi rahatsız eden güvenlik

Tesis Yönetiminde Yumuşak Hizmetler Ø Ticari Güvenlik Hizmetleri • Bir şirketi rahatsız eden güvenlik sorunları, şirket varlıklarının korunmasından, tesislere verilen zararlara, şirket binalarına, şirketin imajını veya çalışmalarını etkileyebilecek binalara zarar verebilir. • Tesis yönetim şirketleri, güvenlik ve erişim kontrolü, acil durumla sınırlı olmayan hizmetler sunmaktadır. Otomatik yanıt hizmetleri, kapı, kilitlerin yanında ayrıca güvenlik alarm sistemleri, veri toplama ve işleme sistemleri ve kapalı devre kamera gibi modern güvenlik aygıtları sağlayabilir, yapılandırabilir, uygulayabilir ve bakımını yapabilirler. • Tesis yönetim şirketleri tarafından sunulan diğer yumuşak hizmetler arasında yazılım kurulum ve yükseltme, sistem veritabanı yedekleme, çekirdeğin işlevlerini test etme yer almaktadır. Ekipman ve küçük sorun giderme ile olası sorunların teşhisi gerçekleştirilebilmektedir.

Kaynaklar Armstrong, M. and Baron, A. , 1998. Performance Management Handbook, IPM, London. Erentürk,

Kaynaklar Armstrong, M. and Baron, A. , 1998. Performance Management Handbook, IPM, London. Erentürk, M. K. ve Güven, Ö. F. , 2018. Temel Kavramlar ve Uygulamaları ile Tesis Yönetimi, Beta Yayınları, İstanbul. Fennimore, J. P. , 2013. Sustainable Facility Management: Operational Strategies for Today, Pearson, UK. Frank, B. , 2009. Facility Management Handbook, Butterworth-Heinemann, USA Jens, N. , 2007. Facility Management, Grundlagen, Computerunterstützung, Systemeinführung, Anwendungsbeispiele, Deutschland. Michaela, H. , 2006. Handbuch Facility Management Für Immobilienunternehmen, Springer-Verlag, Deutschland.

Kaynaklar Norbert, P. ve Schöne, Lars Bernhard, 2005. Real Estate and Facility Management, Springer,

Kaynaklar Norbert, P. ve Schöne, Lars Bernhard, 2005. Real Estate and Facility Management, Springer, Verlag, Deutschland. Robert, N. , 2005. Facility Manager’s Guide to Security Protecting Your Assets, Fairmont Press, Deutschland Schneider, Hermann and Schäffer, Poeschel, 2004. Facility Management Planen–Einführen–Nutzen, Deutschland. Schulte, Karl and Werner, Pierschke, 2000. Facilities Management, Immobilien Manager, Barbara: Verlag, Deutschland. Teicholz, E. , 2004. Facility Design and Management Handbook, Hill Mc. Graw, USA.