Georg Simmel tragdia kultry georg simmel 1858 1918

  • Slides: 7
Download presentation
Georg Simmel – tragédia kultúry

Georg Simmel – tragédia kultúry

georg simmel (1858 – 1918) nemecký filozof a sociológ, jeden zo zakladateľov sociológie (spolu

georg simmel (1858 – 1918) nemecký filozof a sociológ, jeden zo zakladateľov sociológie (spolu s K. Marxom, M. Weberom, É. Durkheimom) formálna sociológia – štúdium foriem ktoré riadia najrozličnejšie sociálne vzťahy (ako napr. dyadické vzťahy, triadické vzťahy, vzťahy subordinácie/superordinácie a pod. ) -> rôzne typy a role, ktorými sa ľudia označujú a podľa ktorých organizujú svoje konanie (cudzinec, dobrodruh, lakomec, prostitút, . . ) -> rozličné fenomény sociálneho života (móda, mesto, sexualita, . . . ) Je pre neho charakteristický tzv. esejistický štýl písania (myslí sa voľný, ako protiklad systematického a analytického prístupu)

georg simmel – ako je spoločnosť možná? centrom jeho skúmania je otázka: "Ako je

georg simmel – ako je spoločnosť možná? centrom jeho skúmania je otázka: "Ako je spoločnosť možná? " Ako je spoločnosť možná keď ju tvorí množstvo indivíduí s ~I. Kant – Ako je príroda možná? vlastnými záujmami s minimálnym ohľadom na záujmy ostatných? Paradoxom je, že výsledkom ich (egoistickej) činnosti je stabilný, organizovaný a vcelku predpovedateľný celok. - nie je potrebný žiadny pozorovateľ pre jednotu spoločnosti - tvoria ju svojou aktívnou participáciou všetci jej členovia => nie je výsledkom plánovania alebo konšpirácie nejakej elity x celok je tvorený ľudským pozorovateľom (myseľ dáva kúsky prírody dohromady a vytvára usporiadaný a predpovedateľný celok)

georg simmel – ako je spoločnosť možná? Spoločnosť tvoria ľudskí jedinci (vedomí, kreatívni), ktorí

georg simmel – ako je spoločnosť možná? Spoločnosť tvoria ľudskí jedinci (vedomí, kreatívni), ktorí očakávajú stabilitu a predurčenie akoby spoločnosť bola vytvorená špeciálne pre nich. Sú vyzbrojený zručnosťami a konceptmi (alebo typmi a formami), pre nachádzanie a vytváranie koherencie v koherencia jednotlivých situáciách. -> bez toho že by si to všímali – tvrdo pracujú aby vytvorili a udržiavali aspoň zdanie poriadku, ktorý očakávajú. (Deje sa to bez uchopenia celku, s možnosťou poznať pravidlá a konvencie, ktoré riadia ich vzťahy a správanie voči ostatným. ) ~ šach

georg simmel – tragédia kultúry spočíva v tom, že spoločnosť tvoria jedinci, ktorých aktivity

georg simmel – tragédia kultúry spočíva v tom, že spoločnosť tvoria jedinci, ktorých aktivity sú spočiatku subjektívne - sú plné zámerov a významov, ktoré do nich jedinci vkladajú -pri koordinácii s ostatnými, kde dostávajú verejný význam, sa tieto objektivizujú (zhmotňujú) - produkt činnosti človeka sa môže dostať do protikladu a rozporu s jeho bytím. To vedie k tomu, že produkty ľudských činností (kultúra – od poľnohospodárstva až po populárne umenie) získavajú vlastnú logiku a pravidlá, podľa ktorých sa riadia. . akoby sme boli nahraditeľný nielen v práci ale aj v intímnych vzťahoch.

georg simmel – tragédia kultúry 2 Ako sociálne bytosti – zastávame rôzne roly a

georg simmel – tragédia kultúry 2 Ako sociálne bytosti – zastávame rôzne roly a kým napĺňame tieto roly významom a subjektivitou – všetci sa nakoniec stávame len fragmentmi - niežeby nám roly neposkytovali priestor pre naplnenie našich potenciálov, ale dokonca aj v myslení o sebe ako o indivíduách, je individualita len ďalšia rola a my sa stávame len "náčrtom" obmedzovaným limitmi našej kultúry, v ktorej (musíme) žiť svoje životy.

literatúra: Edgar, A. , Sedgwick, P. (eds. ) 2002: Cultural theory: The Key Thinkers.

literatúra: Edgar, A. , Sedgwick, P. (eds. ) 2002: Cultural theory: The Key Thinkers. New York, London : Routledge. Edwards, T. (ed. ) 2007: Cultural Theory. Classical and Contemporaray positions. Los Angeles, New Delhi, Singapore : Sage. Simmel, G. 2003: O podstate kultúry. Bratislava : Kalligram.