GEOLOKI RAZVOJ ZEMLJE IN NASTANEK IVLJENJA Dunja urkovi

  • Slides: 7
Download presentation
GEOLOŠKI RAZVOJ ZEMLJE IN NASTANEK ŽIVLJENJA Dunja Čurković Peperko, prof. geografije in zgodovine Operacijo

GEOLOŠKI RAZVOJ ZEMLJE IN NASTANEK ŽIVLJENJA Dunja Čurković Peperko, prof. geografije in zgodovine Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007 -2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjsko učenje; prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.

Primer timskega poučevanja tipa A • Povezovalna predmeta: BIOLOGIJA in GEOGRAFIJA • Učni sklop:

Primer timskega poučevanja tipa A • Povezovalna predmeta: BIOLOGIJA in GEOGRAFIJA • Učni sklop: Zgradba Zemlje in njeno površje, nastanek in razvoj življenja • Učni problem: Geološki razvoj ter nastanek in razvoj življenja • Oblika timskega poučevanja (TP) tipa A: TP suportivno (podporno), TP alternacijsko (izmenjalno) • Kurikularna povezava: interdisciplinarna, horizontalna, delna • Tip učne ure: ura obravnavanja in usvajanja nove snovi • Učne oblike: individualna, frontalna • Učne metode: razlaga, pogovor, diskusija, delo z učnimi listi, delo z zemljevidom, neposredno opazovanje

Skupni cilji: Dijaki: • razumejo povezanost geološkega razvoja Zemlje z nastankom in razvojem življenja

Skupni cilji: Dijaki: • razumejo povezanost geološkega razvoja Zemlje z nastankom in razvojem življenja na Zemlji, • razumejo, da spremembe na Zemlji vplivajo na nastajanje in izginjanje vrst, • spoznajo, da s fosili lažje razložimo geološki razvoj Zemlje.

Cilji (operativni in splošni cilji predmeta) BIOLOGIJA GEOGRAFIJA • spoznajo abiogen nastanek organskih snovi,

Cilji (operativni in splošni cilji predmeta) BIOLOGIJA GEOGRAFIJA • spoznajo abiogen nastanek organskih snovi, • imenujejo geološke dobe in jih povežejo z orogenezami, • spoznajo nastanek prvih živih bitij, • pokažejo na karti razširjenost posameznih orogenez ter ščite in plošče, • razumejo razvoj življenja od preprostih oblik k bolj zapletenim (pro-v eukarionte, enoceličarji v mnogoceličarje, anaerobe v aerobne), • spoznajo, da spremembe na Zemlji vplivajo na nastajanje in izginjanje vrst • razumejo časovno in prostorsko razsežnost razvoja površja, • se usposabljajo za samostojno uporabo kart.

Pričakovani dosežki/evidence BIOLOGIJA GEOGRAFIJA • razložijo nastanek življenja, • razdelijo geološki razvoj Zemlje na

Pričakovani dosežki/evidence BIOLOGIJA GEOGRAFIJA • razložijo nastanek življenja, • razdelijo geološki razvoj Zemlje na • poznajo in razložijo dokaze za razvoj prokariontov v eukarionte, • poznajo razvoj življenja od enoceličarjev do mnogoceličarjev in razvoj iz vode na kopno, • spoznajo, da je kisik v atmosferi povzročil globalne spremembe na planetu, • vedo, da so vrste izginjale v geoloških obdobjih. geološke dobe in jih povežejo z orogenezami, • opišejo dogajanja v razvoju površja za posamezna geološka obdobja, • izdelajo geološko karto sveta z označenimi orogenezami in legendo.

Potek učne ure • Animacija o nastanku Zemlje UVOD OSREDNJI DEL URE ZAKLJUČEK •

Potek učne ure • Animacija o nastanku Zemlje UVOD OSREDNJI DEL URE ZAKLJUČEK • Geološke dobe in dogajanje v njih • Umestitev ključnih dogodkov v zgodovini Zemlje v obliki ure • Ogled zbirke fosilov

Ključni dogodki v zgodovini Zemlje v obliki ure oik z leo Pa Mezo Kenozoik

Ključni dogodki v zgodovini Zemlje v obliki ure oik z leo Pa Mezo Kenozoik Človek Kopenske rastline Živali Pojav sončnega sistema in Zemlje 4 1 Predkambrij milijarde let nazaj 2 3 Večcelični evkarionti Enocelični evkarionti Prokarionti Atmosferski kisik