Game Design Theory Practice Second Edition Chapter 15

  • Slides: 25
Download presentation
Game Design - Theory & Practice, Second Edition Chapter 15: Getting the Gameplay Working

Game Design - Theory & Practice, Second Edition Chapter 15: Getting the Gameplay Working Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi BTO 616 - Eğitsel Bilgisayar Oyunları Tasarımı Galip Kaya 2010

Giriş �Hollywood’un, film yapım sürecinin başında, yapılacak filmin iyi ya da kötü olacağına dair

Giriş �Hollywood’un, film yapım sürecinin başında, yapılacak filmin iyi ya da kötü olacağına dair fikri yoktur. �Fakat en azından filmin nasıl yapılacağını bilirler. �Yapım aşamasındaki filmlerden çok azında senaryo tekrar yazılır, yeni teknik ekip alınır ya da yeni oyuncular eklenir. �Hazırlanan film, gösterim tarihinden aylar önce tamamlanmış olur. �Filmler bazen başta tasarlandığı gibi olmasa da, Hollywood endüstrisinin film yaratma konusunda etkili bir sistemi vardır.

Giriş �Diğer yandan oyun endüstrisinde böyle bir sistemden söz edilememektedir. �Oyun tasarım ve geliştirme

Giriş �Diğer yandan oyun endüstrisinde böyle bir sistemden söz edilememektedir. �Oyun tasarım ve geliştirme süreci, en deneyimli yapımcı, tasarımcı ya da programcıların bile öngöremediği, problemlerle dolu, kaotik ve tahmin edilemez bir süreçtir.

Giriş �Oyun geliştirme süreci, oyun disklerinin çoğaltmaya yollanacağı son dakikaya kadar devam eder. �Süreç

Giriş �Oyun geliştirme süreci, oyun disklerinin çoğaltmaya yollanacağı son dakikaya kadar devam eder. �Süreç tam olarak bitirilemediği için genellikle oyun çıktıktan kısa süre sonra yamalar yayınlanır.

Giriş �Film yapım süreci tahmin edilebilir bir süreçken, oyun geliştirme süreci neden tahmin edilememektedir?

Giriş �Film yapım süreci tahmin edilebilir bir süreçken, oyun geliştirme süreci neden tahmin edilememektedir? ◦ Film endüstrisinin geçmişi, oyun geliştirme endüstrisinden çok daha uzundur. ◦ Farklı filmlerin konuları karakterleri farklı olsa da, çekim süreci aynıdır. Fakat farklı oyunlar için oyunun tüm yapısı farklıdır. ◦ Teknoloji ilerledikçe oyunu geliştirenlerin de her oyun geliştirme sürecinde farklı teknolojiler öğrenmeleri gerekmektedir.

Organik Süreç �Organik süreç, geliştirme aşamasında sadece o aşama için gereken şeylerin planlanmasıdır. �Organik

Organik Süreç �Organik süreç, geliştirme aşamasında sadece o aşama için gereken şeylerin planlanmasıdır. �Organik süreç, oyunun nasıl çalışacağını tecrübe etmek için alan ve zaman sağlamaktadır. �Dev gibi bir tasarım dokümanı yazmak ve oyunu uzatıp detaylandırmak yerine, oyunun eğlenceli olabilecek bir kısmı yaratılmalıdır. �Fakat Organik süreç ile bütçe, zaman planı gibi konular arasında da denge sağlanabilmelidir.

Organik Süreç - Çok Fazla Çok Erken �Prototip olmadan senaryo, dokümanlar ve seviyelerin tasarlanması,

Organik Süreç - Çok Fazla Çok Erken �Prototip olmadan senaryo, dokümanlar ve seviyelerin tasarlanması, oyunun nasıl çalışacağı hakkında varsayımlara yol açacaktır. �Fakat oyun gerçekten çalışmaya başladığında bu varsayımların yanlış olduğu ortaya çıkabilir. �Eğer insanlar hazırlanan hatalı varlıkları (asset) için çok süre harcadıysa, bunları atmak için isteksiz olacaktır. �Siz de hazırlanan varlıkları atmak için yeterince cesur değilseniz, sürecin başında değişiklik yapma şansı varken, süreç sonunda oyunun çoğu için yama hazırlama riski ile karşıya kalırsınız.

Organik Süreç - Çok Fazla Çok Erken �Centipede 3 D’de oyunun eğlenceli olduğundan emin

Organik Süreç - Çok Fazla Çok Erken �Centipede 3 D’de oyunun eğlenceli olduğundan emin olunmadan önce, önemli bir miktarda iş yapılmıştı. �Çeşitli nedenlerle oyun eğlenceli olmayınca, sorunun düzeltilebilmesi için yazar ve ekibi ne yapılabileceğini aramaya başladılar. �Sonuçta oyundaki düşmanların yapay zekası değiştirildi, fakat bir çok seviye tasarımı, yeni oyunla uygun olmadığı çöpe gitti. �Eğer seviyelerin tasarımından önce oyundaki eğlenceye odaklanılmış olsaydı, harcanan çoğu emek çöpe gitmekten kurtarılabilirdi.

Organik Süreç – Basitleştirin � Geliştirme sürecinin başlarında, uzun bir tasarım dokümanı yazmaya odaklanmak

Organik Süreç – Basitleştirin � Geliştirme sürecinin başlarında, uzun bir tasarım dokümanı yazmaya odaklanmak mantıklı gelebilir. � Fakat prototip oluşturma aşamasında oyunun amaçları değiştikçe, tasarım dokümanının tekrar değişmesi de gerekecektir. � Faturaları ödeyenler kimse, prototip oluşturulmadan önce tamamlanmış bir senaryo ya da tasarım dokümanı görmek isteyecektir. � Bu baskıdan kurtulmak için prototip oluşturana kadar kendinin patronu olmak faydalı olabilir. � Oynanabilir bir prototip olması, yapımcılara oyunun iyi olduğunu göstermek açısından faydalı olacaktır.

Oyunun Yapımı �Oyun yapımının en iyi yolu, oyunu artımlı olarak yapmaktır. �Oyunun tüm parçalarından

Oyunun Yapımı �Oyun yapımının en iyi yolu, oyunu artımlı olarak yapmaktır. �Oyunun tüm parçalarından biraz yapmak yerine, oyunun bir kısmını tamamlayarak, sonraki aşamalara geçilmelidir. �Önce oyundaki en temel ve gerekli sistemler oluşturulmalı, denemelerden sonra doğru olduğuna karar verilirse, sonraki sistemlere geçilmelidir.

Oyunun Yapımı - Teknoloji �Oyun hazırlanmaya başlanmadan, oyunun hazırlanacağı teknolojinin belli bir seviyeye ulaşmış

Oyunun Yapımı - Teknoloji �Oyun hazırlanmaya başlanmadan, oyunun hazırlanacağı teknolojinin belli bir seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir. �Fakat prototip oluşturmak için, oyun motorunun mükemmel çalışması beklenmemelidir. �Son teknoloji bir oyun motorunun tamamlanması beklenirse, oyunun kendisini düzenlemek için fazla zaman kalmayacaktır. �En iyi tasarlanan oyunların son teknoloji oyun motorlarını kullanmamaları bu yüzdendir

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Teknoloji oyunun geliştirilmesi için bir noktaya geldiğinde, oyun tasarımı

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Teknoloji oyunun geliştirilmesi için bir noktaya geldiğinde, oyun tasarımı alt adımlara bölünmeli ve en temel adımlar tamamlanarak, sonraki adımlar bunların üzerinde kurulmalıdır. �İnsansı bir karakterin bir sineklik kullanarak sigorta ajanlarıyla dövüştüğü ve kivi topladığı bir oyun düşünün. �Oyunda yapılması gereken ilk şey karakterin gezinim sistemini hazırlamaktır.

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Karakterin temel hareketleri hazırlandıktan sonra, sürünme, saldırma ve zıplama

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Karakterin temel hareketleri hazırlandıktan sonra, sürünme, saldırma ve zıplama gibi hareketlerine geçilebilir. �Yeni bir hareket eklendiğinde, önceki hareketlerin bozulmadığından emin olunması gerekir. �Oyundaki yapay zeka için de benzer bir süreç izlenmelidir.

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Oyununun yapımında her zaman oynanabilir bir versiyon tutmak önemlidir.

Oyunun Yapımı – Artımlı Adımlar �Oyununun yapımında her zaman oynanabilir bir versiyon tutmak önemlidir. �Programlama takımları, oyunun parçalarını kodlama için genellikle uzun bir süre harcarlar ve oynanabilir bir versiyon bulunamaz. �Oyun oynanamaz durumdayken, oyunun amaçlarından uzaklaşması ve oyununun oynanamaz bir hale gelmesi çok kolaydır. �Eğer oynanabilir bir versiyon varsa, takım elemanları yeni eklemelerden sonra bu versiyonu oynayarak, oyunun yeni versiyonunda herhangi bir problem olup olmadığını görebilir.

Oyunun Yapımı – Tamamen İşlevsel Bir Alan �Sonraki adım, oyunun bir bölümünü, son sürümdeki

Oyunun Yapımı – Tamamen İşlevsel Bir Alan �Sonraki adım, oyunun bir bölümünü, son sürümdeki gibi tamamen işlevsel hale getirmektir. Bu alan genellikle oyunun bir seviyesi olabilir. �Oyunda tüm elemanların işlevsel olduğu düşünülebilir. Fakat bir kez bu elemanlar tamamen oynanabilir bir alana konulduğunda, yapılması unutulan ya da yanlış yapılan şeyler kolaylıkla ortaya çıkacaktır. �Oyunun bu seviyesi tamamlandıktan sonra, geri kalan seviyelerde, bu seviyedeki tecrübeler kullanılacağından, daha etkili bir çalışma ortaya konulabilecektir.

Oyunun Yapımı – Tamamen İşlevsel Bir Alan �Tamamen işlevsel seviye hazırlanırken, oyunun ne kadar

Oyunun Yapımı – Tamamen İşlevsel Bir Alan �Tamamen işlevsel seviye hazırlanırken, oyunun ne kadar zor olacağına dikkat edilmelidir. �Oyunun zorluğu daha sonradan ayarlanabilse de, acemi oyunculara göre olan temel bir zorluk seviyesi vardır ve bu seviyenin iyi ayarlanması gerekir. �Bir oyunu sonradan zorlaştırmak, kolaylaştırmaktan daha basittir.

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Oyun tasarımının organik sürecinin büyük bir bölümü kendinizin ve

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Oyun tasarımının organik sürecinin büyük bir bölümü kendinizin ve takım arkadaşlarınızın yaptıkları işleri atabilmektir. �Bir tasarımcı oyunda değişikliğe gittiği zaman, o ana kadar oluşturulmuş tüm varlıkların, oyunun yeni şekli için uygunluğu değerlendirilmelidir. �Eğer uygunsuzluk varsa, bu varlıklar düzeltilmeli ya da yeniden yapılmalıdır.

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Bir projede uzun süre aynı işle uğraşıldığında, tasarımcı her

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Bir projede uzun süre aynı işle uğraşıldığında, tasarımcı her gün aynı geometriye bakmaktan rahatsız olabilir. �Herhangi yanlış bir şey olmadığı halde, tasarımda yanlışlık varmış gibi hissedebilir ve tasarımda değişikliğe gitmek isteyebilir. �Yeni oyuncular için bu tasarım yeni olacağından, böyle bir gayrete her zaman gerek olmayabilir.

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Bir projede uzun süre çalışmanın bir başka etkisi de

Oyunun Yapımı – Değişikliklerle İlerlemek �Bir projede uzun süre çalışmanın bir başka etkisi de tasarımcıların oyundaki hatalardan ya da düşmanlardan kaçınmanın yanlış yollarını bulmalarıdır. �Oyunun tekrar oynanmasıyla, tasarımcılara oyunda yanlış olan bir şey yokmuş gibi gelebilir. �Bu yüzden oyunda arı bir test ekibi bulunması, bu tür hataların ortaya çıkarılması için önemlidir.

Programlama �Oyun tasarımcısının aynı zamanda bir programcı olmasının, oyunla ilgili bir fikri hemen uygulayıp

Programlama �Oyun tasarımcısının aynı zamanda bir programcı olmasının, oyunla ilgili bir fikri hemen uygulayıp sonuçları görebilmesi açısından faydası vardır. �Programlama bilgisi olmayan bir tasarımcı, oyunla ilgili fikrini önce programcıya anlatmak zorundadır. �Genellikle de tasarımcı iletişim sorunlar yüzünden istediğini alamamaktadır. �Sonuç olarak, ya oyun iyi olmayacaktır, ya da tasarımcı fikrini programcıya tekrar anlatmak zorunda kalacaktır.

Programlama �Bir tasarımcı/programcı oyunda kullanılan teknolojiyi daha iyi anlayabilmektedir. �Programcı olmayan tasarımcılar programcılardan mevcut

Programlama �Bir tasarımcı/programcı oyunda kullanılan teknolojiyi daha iyi anlayabilmektedir. �Programcı olmayan tasarımcılar programcılardan mevcut oyun motoru ile yapılması çok güç şeyler isteyebilir.

Programlama �Bir başka sorun da tasarımcı ve programcının farklı fikirlerde olmasıyla ortaya çıkar. �Eğer

Programlama �Bir başka sorun da tasarımcı ve programcının farklı fikirlerde olmasıyla ortaya çıkar. �Eğer tasarımcının programlama bilgisi yoksa, programcı tasarımcının istediği kolay bir şeyi, yapılmaz olarak gösterebilir.

Programlama �İyi bir oyun tasarımcısı olmak için kesinlikle programlama bilmek gerekmemektedir. �Zaten mevcut kalabalık

Programlama �İyi bir oyun tasarımcısı olmak için kesinlikle programlama bilmek gerekmemektedir. �Zaten mevcut kalabalık oyun projelerinde, hem programcı hem tasarımcı olmak mümkün gözükmemektedir. �Fakat programlamadan anlayan bir tasarımcının işlerinin kolaylaşacağı ortadadır.

Eğlence Ne Zaman? � Oyunun çalışır hale getirilmesi, oyun tasarım sürecinin en temel ve

Eğlence Ne Zaman? � Oyunun çalışır hale getirilmesi, oyun tasarım sürecinin en temel ve en zor aşamalarından biridir. � Oyun tasarımının ilk aşaması oyunun bir kısmını almak ve çalışır hale getirmektir. � Çalışır bir oyun parçası ortaya çıktıktan sonra, bu parçayı eğlenceli hale getirmek için çalışmalar yapılabilir ve geri kalan tasarımda bu aşamada elde edilen tecrübeler kullanılabilir. � Bir diğer deyişle, çalışan bir prototip elde ettikten sonra, sürecin yaratıcı ve zorlu kısmı tamamlananmış olur. � Geri kalan süreçte de önceki sürecin tekrarıyla tamamlanabilir.

Teşekkürler…

Teşekkürler…