fvl unob cz AKTULN TRENDY VYHLEDVN ZSKVN A

–fvl. unob. cz AKTUÁLNÍ TRENDY VYHLEDÁVÁNÍ, ZÍSKÁVÁNÍ A PŘIJÍMÁNÍ UCHAZEČŮ Ph. Dr. Ľubomír Kubínyi, Ph. D. , K 104

–fvl. unob. cz Literatura ARMSTRONG, Michael a Stephen TAYLOR. Řízení lidských zdrojů: moderní pojetí a postupy: 13. vydání. Praha: Grada, 2015. ISBN 978 -80247 -5258 -7. BĚLOHLÁVEK, František. Jak vybrat správného člověka na správné místo: úspěšný personální výběr. Praha: Grada, 2016. Manažer. ISBN 978 -80 -247 -5768 -1. KOUBEK, Josef. Řízení lidských zdrojů: základy moderní personalistiky. 4. , rozš. a dopl. vyd. Praha: Management Press, 2007. ISBN 9788072611683. ŠIKÝŘ, Martin. Nejlepší praxe v řízení lidských zdrojů. Praha: Grada, 2014. ISBN 978 -80 -247 -5212 -9. HR forum. Praha: People management forum, 2015 -2018. ISSN 1212690 X.

–fvl. unob. cz Osnova Úvod 1. Získávání a vyhledávání uchazečů 2. Nové trendy v recruitmentu 3. Výběr zaměstnanců Závěr

–fvl. unob. cz 1. Získávání a vyhledávání uchazečů Hlavní kroky a výběru zaměstnanců procesu získávání identifikace potřeby získávání pracovníků, q analýza a aktualizace popisu pracovního místa, q identifikace zdrojů uchazečů, q volba metod oslovení, získávání a výběru uchazečů, q

–fvl. unob. cz Vyhledávání a získávání pracovníků Předvýběr uchazečů Pracovní a soci. adaptace Nástup do zaměstnání Posouzení uchazečů Oslovení uchazečů Adaptace pracovníků Přijímání pracovníků Výběr pracovníků Konečné rozhodnutí Administrativa Kritéria: čas, náklady, kvalita, produktivita, měkké ukazatele (výběr z autorů)

–fvl. unob. cz 1. Získávání a vyhledávání uchazečů Zdroje uchazečů q v první řadě je třeba uvažovat o vnitřních zdrojích uchazečů (přístup je charakteristický pro organizace s kariérovým plánováním a propracovanou personální politikou preferující investice do stávajících zaměstnanců), q vnější zdroje uchazečů (orientace na zdroje mimo organizaci, typické je vzrůstající úsilí získat talenty, ale také v současnosti i zaměstnance na základní místa, ve stálé větší míře orientace na trhy práce mimo území ČR…nutnost vynaložit více úsilí, času a financí))

–fvl. unob. cz 1. Získávání a vyhledávání uchazečů Tradiční metody využívané k oslovení pracovníků q q q q spolupráce s ÚP, inzerce ve sdělovacích prostředcích, inzerce na internetu-kariérové portály, přímé oslovení možného uchazeče, dny otevřených dveří, spontánní nabídka, doporučení zaměstnancem, práce se studenty, závěrečné práce, stipendia…

–fvl. unob. cz 1. Získávání a vyhledávání uchazečů Trendem je nábor na sociálních sítích q výzkum Abend Group uvádí, že v USA si 73% lidí ve věku 18 -34 let našlo poslední práci právě prostřednictvím sociální sítě, q reálně hledání lidí v online prostředí dělá v Česku každá desátá firma, q podle společnosti Social. Sharks základním předpokladem úspěchu na sociálních sítích je relevance,

–fvl. unob. cz 1. Získávání a vyhledávání uchazečů q to, co o sobě firmy říkají, by mělo být v souladu s etikou a pravidly té které sítě, komunita očekává určitou formu vyjadřování, q vlastní zaměstnanci mohou být silnou referencí, podle výzkumu společnosti Monster silnou referencí potvrdilo celkem 69% respondentů, (HR forum)

–fvl. unob. cz 2. Nové trendy v recruitmentu Problémy současného recruitmentu q jednak nedostatek lidí a pak nesoulad mezí tím koho firmy hledají a kdo je na trhu k dispozici, q nábor, kdy zaměstnavatel podá inzerát a čeká kdo se ozve, je překonán, q snaha o odstranění nedostatků v on-boardingu.

–fvl. unob. cz 2. Nové trendy v recruitmentu Vybrané trendy v recruitmentu q cílené oslovování kandidátů, q v současnosti jsou za nejspolehlivější náborové kanály získávání nových zaměstnanců považované sociální sítě a doporučující programy, publikace na vlastních kariérních stránkách, které splňují požadavky pro vyhledávače. (HR forum)

–fvl. unob. cz 2. Nové trendy v recruitmentu Šest trendů pro budoucnost náborů q zaměstnanecké reference, q digitální svět, q umění předpovídání, q vyhledávání kandidátu-sourcing, q gamefikace náboru, q nový styl komunikace. (HR forum)

–fvl. unob. cz 3. Výběr zaměstnanců Podstata výběru q porovnání vlastností a předpokladů uchazeče s nároky práce, kterou má vykonávat. Obsah výběru q posouzení předpokladů a schopnosti uchazeče dostát požadavkům a nárokům pracovního místa, popř. i rozhodnutí o tom, který z uchazečů se jeví pro dané místo jako nejvhodnější.

–fvl. unob. cz 3. Výběr zaměstnanců Cílem výběru pracovníků je získat nejvhodnější pracovníky a pro to je nutné mít min. : dostatek uchazečů - výsledek subprocesů vyhledávání a získávání uchazečů, q vhodné kritéria výběru - odpovídající požadované pracovní činnosti, q odpovídající metody výběru. q

–fvl. unob. cz 3. Výběr zaměstnanců Druhy kritérií výběru celoorganizační kritéria (např. schopnost uchazeče přijmout hodnoty organizace a přispět k jejímu rozvoji). q útvarová kritéria (vlastnosti, které by měl mít jedinec pracující v určitém týmu-odborné schopnosti, charakteristiky osobnosti…), q tradiční kritéria pracovního místa (odpovídající požadavkům PM na schopnosti a vlastnosti pracovníků) q (Koubek, 2007, s. 170)

–fvl. unob. cz 3. Výběr zaměstnanců q individuální metody výběru (personální anamnéza, výběrový rozhovor, testování pracovní způsobilosti, zkoumání referencí z předchozího zaměstnání, přijetí do pracovního poměru na dobu určitou, psychodiagnostické metody, zpracování projektu, vize, business esej, lékařské vyšetření, kamerové zkoušky, frenologické metody, astrologické metody, grafologie…)

–fvl. unob. cz 3. Výběr zaměstnanců q skupinové metody výběru (simulace řešení praktického problému, hraní určité role, assessement centre (AC/DC) pozorování chování uchazečů).

–fvl. unob. cz Závěr Děkuji za pozornost.
- Slides: 18