Folk Miroslava Fedurcov Patrcia Petov 7 B Folk

  • Slides: 8
Download presentation
Folk Miroslava Fedurcová, Patrícia Peštová 7. B

Folk Miroslava Fedurcová, Patrícia Peštová 7. B

 Folk je hudobný žáner, ktorý má svoje korene v anglosasských krajinách. Samotné slovo

Folk je hudobný žáner, ktorý má svoje korene v anglosasských krajinách. Samotné slovo folk pochádza z angličtiny a znamená ľud/národ. Spojenie folk music znamená ľudovú hudbu (etnickú) aj tzv. folkovú hudbu. Aby sa odlíšila moderná folková hudba od etnickej, vžil sa v anglo-amerických krajinách názov súčasný (contemporary) či moderný (modern) folk. V slovenčine sa pre ľudovú etnickú hudbu vžil skôr termín folklór a pojmom folk sa označuje moderný folk v zmysle ďalšieho textu.

Vznik slovenského folku Žáner českej a slovenskej folkovej piesne vznikol koncom šesťdesiatych rokov a

Vznik slovenského folku Žáner českej a slovenskej folkovej piesne vznikol koncom šesťdesiatych rokov a vyvíjal sa v 60. - 80. rokoch 20. storočia v danej spoločenskopolitickej situácii. Folkovú pieseň teda charakterizujeme ako typ modernej spevnej piesne, ktorá spontánne vznikala prevažne v amatérskych podmienkach ako protiklad proti konvenčnému a skomercionalizovanému popu. Folk kladie dôraz na myšlienku obsiahnutú v texte. Podstatou folkovej piesne a jej najcharakteristickejším rysom je schopnosť aktuálne, adresne a obsahovo konkrétne reagovať na najrôznejšie stránky spoločenského diania. Obvykle boli piesne najprv interpretované priamo ich autormi.

Soňa Horňáková Narodila sa 14. júla 1959, Bratislava Je slovenská folkrocková speváčka, gitaristka a

Soňa Horňáková Narodila sa 14. júla 1959, Bratislava Je slovenská folkrocková speváčka, gitaristka a skladateľka. Svoju hudobnú kariéru Soňa Horňáková začínala už v polovici 70. rokov počas gymnaziálnych štúdií v amatérskych študentských kapelách „Mladosť“ a „Letorosty“. V období štúdia na Pedagogickej fakulte UK v Trnave (r. 1978 – 1982) koncertovala v malých folkových kluboch a nahrávala svoje prvé skladby pre Československý rozhlas v Bratislave.

 Známou sa stala začiatkom 80. rokov, keď spolu s folkrockovou skupinou „Strom“ nahrala

Známou sa stala začiatkom 80. rokov, keď spolu s folkrockovou skupinou „Strom“ nahrala niekoľko desiatok skladieb pre Slovenský rozhlas a vystúpila v televízii vo svojich hudobných recitáloch. V 80. rokoch vydala tri single so skupinou a jeden ako sólistka. Patrila medzi významných predstaviteľov slovenskej folkovej hudobnej scény, jej pieseň „Biely pavúk“ bola hraná v televíznej hitparáde Triangel, ďalšou jej známou skladbou bola pieseň „Ulice Toleda“.

Hudba https: //www. youtube. com/watch? v=j. Cw. NUP 1 nt. D 0 https: //www.

Hudba https: //www. youtube. com/watch? v=j. Cw. NUP 1 nt. D 0 https: //www. youtube. com/watch? v=Tn. TMC 17 ETe. Y https: //www. youtube. com/watch? v=67 c 1 r. Lh 9 q 1 M

Zdroje http: //www. kosickespravy. sk/sites/default/files/styles/k s_article_main/public/field/image/article/sona. jpg? itok= gi 2 OCBP 2 http: //b.

Zdroje http: //www. kosickespravy. sk/sites/default/files/styles/k s_article_main/public/field/image/article/sona. jpg? itok= gi 2 OCBP 2 http: //b. ssrv. sk/images/sona-hornakova-43768 i 43768 w 400 h 300 xyz 1001. jpg https: //sk. wikipedia. org/wiki/So%C 5%88 a_Hor%C 5%88%C 3 %A 1 kov%C 3%A 1

Ďakujeme za pozornosť !

Ďakujeme za pozornosť !