Fmtechnolgia Venekei Jzsef mk alezredes Alapfogalmak svnynak nevezzk

  • Slides: 15
Download presentation
Fémtechnológia Venekei József mk. alezredes

Fémtechnológia Venekei József mk. alezredes

Alapfogalmak Ásványnak nevezzük a föld kérgének természetes Ásvány úton keletkezett, fizikailag, kémiailag többnyire egynemű,

Alapfogalmak Ásványnak nevezzük a föld kérgének természetes Ásvány úton keletkezett, fizikailag, kémiailag többnyire egynemű, rendszerint kisebb darabokban előforduló részeit. Ércnek nevezzük az olyan ásványok együttesét, Érc amelyekből a fém gazdaságosan kinyerhető. A föld kérgének nagyobb egységeit alkotó, általában többfajta ásványból felépülő anyagot kőzetnek kőzet mondjuk

A fémek többsége vegyületekben, oxidált állapotban található, és emiatt elemi állapotban csak redukcióval állítható

A fémek többsége vegyületekben, oxidált állapotban található, és emiatt elemi állapotban csak redukcióval állítható elő. A fémek nagyüzemi előállítását a kohászat végzi. A kohászat tevékenysége három műveletcsoportra osztható: 1. Ércelőkészítés 2. Redukció 3. A nyers kohófém tisztítása

Az ércek előkészítése Célja: hogy az ércek feldolgozásra alkalmas állapotba kerüljenek. Fázisai: 1. Aprítás.

Az ércek előkészítése Célja: hogy az ércek feldolgozásra alkalmas állapotba kerüljenek. Fázisai: 1. Aprítás. Ennek a műveletnek a során szabadítják ki az ércszemcséket a kísérőkőzetekből. 2. Dúsítás. Ennek a műveletnek a során választják külön az ércport és a kísérőkőzetet. 3. Nem oxidos ércek oxiddá alakítása (pörkölés). Erre a műveletre azért van szükség, mert az oxidok általában könnyebben redukálhatók. Hevítés hatására csökken az ércek víztartalma és a káros szennyeződésektől is megszabadítható.

A nyersvasgyártás technológiája A vas Földünk kérgének negyedik leggyakoribb eleme, mintegy 5%-ban fordul elő.

A nyersvasgyártás technológiája A vas Földünk kérgének negyedik leggyakoribb eleme, mintegy 5%-ban fordul elő. Elemi állapotban is előfordul meteoritokban, de általában vegyületeiben kötött állapotban található oxidos vagy szulfidos ércekben található Majdnem minden ásvány tartalmaz több-kevesebb vasat, de a vasgyártás szempontjából fontos vasércek száma kevés.

A vasgyártás szempontjából fontos vasércek 1. Mágnesvasérc (magnetit, Fe 3 O 4) 50 -70%

A vasgyártás szempontjából fontos vasércek 1. Mágnesvasérc (magnetit, Fe 3 O 4) 50 -70% vastartalmú, ritkán előforduló vasérc.

2. Vörösvasérc (hematit, Fe 2 O 3) 40 -70% vastartalmú, jelenleg a legnagyobb mennyiségben

2. Vörösvasérc (hematit, Fe 2 O 3) 40 -70% vastartalmú, jelenleg a legnagyobb mennyiségben termelik ki, igen jó minőségű vasérc.

3. Barnavasérc (limonit, Fe 2 O 3 x. H 2 O) 28 -50% vastartalmú,

3. Barnavasérc (limonit, Fe 2 O 3 x. H 2 O) 28 -50% vastartalmú, vizet tartalmazó, a leggyakrabban előforduló közepes minőségű vasérc.

4. Pátvasérc (sziderit, Fe. CO 3) 20 -40% vastartalmú, gyenge minőségű érc.

4. Pátvasérc (sziderit, Fe. CO 3) 20 -40% vastartalmú, gyenge minőségű érc.

A vasgyártáshoz a vasércen kívül még az alábbi anyagok szükségesek: 1. Koksz. A koksz

A vasgyártáshoz a vasércen kívül még az alábbi anyagok szükségesek: 1. Koksz. A koksz végzi a vasérc redukálását és egyben biztosítja a redukcióhoz szükséges hőmennyiséget és hőmérsékletet. Ezen túlmenően ötvözetet alkot a vassal is. 2. Levegő. A levegő az égés fenntartásához szükséges. 3. Salakképző anyagok. A salakképző anyagok, pl. a mészkő (Ca. CO 3), a dolomit (Mg. CO 3) rendeltetése, a kísérő, meddőkőzetek magas olvadáspontjának a csökkentése, a szennyezők részbeni megkötése, és fontos szerepük még, hogy az olvadt vas felületén úszva megakadályozzák annak újbóli oxidációját.

A nyersvasgyártás folyamata • Ércelőkészítés Az ércek kohósítása szempontjából az ököl nagyságú darabok a

A nyersvasgyártás folyamata • Ércelőkészítés Az ércek kohósítása szempontjából az ököl nagyságú darabok a megfelelőek, ezért a bányákból nagy darabokban szállított vasércet aprítják. A vasérceknek a felesleges meddőkőzetektől való megszabadítása dúsítással történik pl. mágneses szeparálással. Pörköléssel az érceket fellazítják és megszabadítják a nedvességtől, szén-dioxidtól és a kéntől.

A mágneses szeparálás

A mágneses szeparálás

Redukció A redukció a vasgyártás fő folyamata, amely a nagyolvasztóban játszódik le. Ø A

Redukció A redukció a vasgyártás fő folyamata, amely a nagyolvasztóban játszódik le. Ø A nagyolvasztó adagolása a toroknyíláson keresztül történik. A torokba kerül bele a vasérc, a koksz és a salakképző anyag. Az anyagok az alsó zár megnyitása után a kohó aknájába hullanak. Az aknában az ércek folyamatosan előmelegednek. Ø A tüzelőanyag elégetéséhez nagymennyiségű levegő szükséges. A levegőt 900 -1200 0 C-ra előmelegítik és a fúvókákon keresztül juttatják a nagyolvasztóba.

Ø Az olvadt vas a kohó alján gyűlik össze, ahonnan hőszigetelt kocsikba csapolják és

Ø Az olvadt vas a kohó alján gyűlik össze, ahonnan hőszigetelt kocsikba csapolják és a további felhasználás helyére szállítják. A salak a vas tetején úszik, ahonnan külön nyíláson keresztül lecsapolják. A nagyolvasztóban lejátszódó kémiai folyamatok a következők: 1. A koksz csak közvetlenül a fúvókák előtt ég el, itt a hőmérséklet eléri a 2000 0 C-ot: C + O 2 = CO 2 Ø