Finance Task 3 Step 1 Identify Your Revenue



















- Slides: 19
Finance Task 3
Step 1: Identify Your Revenue Model
Revenue Models • Production Model – Ex. Lemonade Stand, sold to directly to customers or to a business. • Subscription Model – Ex. Rogers cellphone contracts use a subscription models, the customer pays a monthly fee to use the Rogers mobile service.
Revenue Models Cont. • Licensing Model – Disney licenses their ideas such as Mickey Mouse, to other companies that create Mickey Mouse toys and collect a small portion or the revenue on the sale of each toy. • Advertising Model – Twitter and Facebook sell advertising space on website that targets users of the site to generate revenue.
Step 2: Determine Your Materials
Materials • Lemonade Stand • Create a list • Lemons • Determine supplier • Sugar • Bring a prototype of • Cups your product to the final judging day
Step 3: Sales Forecast
How many units/services you will sell in the first year? • Look at past history or market research • New Company o Market research § Internet research § Informal surveys § Talking to business people
Step 4: Budget/Cost
Estimate Total Units/Services • Sales Forecast • Ex) – 1200 Lemons – 600 Cherries – 1200 Cups – 1200 Straws
Separating Your Costs • Variable Cost: – Costs that vary depending on a company's production volume; they rise as production increases and fall as production decreases – Ie. Materials: Lemons, Cherries, Cups • Fixed Cost: – Expenses that do not change as a function of the activity of a business, within the relevant period – Ie. Utitlities, Rent etc.
Variable Costs Materials Units Cost per Unit Lemons 1200 $0. 20 $240 Cherries 600 $0. 10 $60 Cups 1200 $0. 15 $180 Straws 1200 $0. 05 $60 Total Variable Costs Unit x Cost $540
Fixed Costs Other Costs (Items) Lemonade Stand Costs Employee Costs Transportation Costs Website + Maintenance Costs Promotional and Advertising Costs Total Fixed Costs $550 $700 $500 $350 $750 $2850
Budget • Budget = Total Material Costs + Other Costs • Ex) o $540 Material Costs o $2, 025 Other Costs $540 + $2, 850 = $3, 390
Step 5: Price
Price • What will you charge for your product or service? • Things to Consider: o Target Market o Cost per Unit o Competition o Profit
Step 6: Profit
Calculating Profit • Make $2, 000 in profit • Selling Price = Profit/Total Units + Unit Cost o 2, 000/7, 500 + $0. 47 = $0. 74 • Profit Margin = Selling Price – Unit Cost o $0. 74 - $0. 47 = $0. 27 • What are you going to do with your profit?
Good Luck!