FARSK SCHODY v Trenne Renesann Farsk schody postavili

  • Slides: 6
Download presentation
FARSKÉ SCHODY v Trenčíne

FARSKÉ SCHODY v Trenčíne

Renesančné Farské schody postavili v roku 1568 ako obrannú komunikáciu, po ktorej nastupovali členovia

Renesančné Farské schody postavili v roku 1568 ako obrannú komunikáciu, po ktorej nastupovali členovia mestských remeselníckych cechov k obrane mestských hradieb v úseku od Karnera sv. Michala po hrad. Súčasne slúžili ako prístupová cesta k mestskej zbrojnici, postavenej v roku 1565 vedľa karnera. Schody boli poškodené pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886. Po oprave sa ich funkcia zmenila na verejno-komunikačnú. Spájali stred mesta s areálom Farského kostola, hradom a neskôr i lesoparkom Brezina.

Farské schody nájdete na konci Farskej ulici. Prejsť ich musíte presne 88 a zavedú

Farské schody nájdete na konci Farskej ulici. Prejsť ich musíte presne 88 a zavedú vás smerom na hrad.

Minulosť Pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886 boli schody poškodené, ale

Minulosť Pri požiaroch Trenčína v roku 1708, 1790 a 1886 boli schody poškodené, ale následne vždy opravené. Ľavá časť schodiska je otvorená arkádami, cez ktoré prúdi denné svetlo. Súčasnosť

Farské schody Zastrešené drevené schody robia ulicu neobyčajnou a jedinečnou, nahradili nebezpečný, príkry chodník.

Farské schody Zastrešené drevené schody robia ulicu neobyčajnou a jedinečnou, nahradili nebezpečný, príkry chodník. Archívne pramene ich spomínajú už v roku 1541, pôvodne slúžili na rýchly presun obrancov mesta k hradbám a zbrojnici, neskôr sa využívali ako spojnica hlavného námestia a kostola Narodenia Panny Márie ako i celého hradného návršia. Schodisko má 119 schodov, prekonávajúcich výškový rozdiel asi 25 metrov. Farské schody boli síce ozdobou tejto ulice, ale preto, že boli z dreva, zostali ľahko zraniteľné. Strecha i samotné schody viackrát vyhoreli a museli ich často opravovať. Poslednú rozsiahlu rekonštrukciu uskutočnili v rokoch 1978 - 81. Pred schodmi je osadená socha svätého Jána Nepomuckého, pôvodne stojaca pred piaristickým kostolom. Postaviť ju dal Ján Halweil, nemecký veliteľ hradu, pokladník cisárskeho eráru „zo zbožnej úcty v roku 1732“. Farská ulica mala pôvodne 13 domových parciel, v rokoch 1868 - 1901 tam však už bolo len 11 domov. Dominoval bývalý konvikt, ústav na výchovu mladých šľachticov, istý čas tam sídlil 71. peší pluk, ktorý v roku 1888 premiestnili do kasární pri železničnej stanici. V trojpodlažnom rožnom objekte známej Sternovej, neskôr Pollákovej kaviarne bolo kasíno, dokonca chvíľu i múzeum. Na poschodí sa v trenčianskom spoločenskom kruhu stretávala miestna inteligencia. V zadnej časti tohto domu zriadili v roku 1912 kino Apollo Bioskop, premietacia kabínka a vchod bol z Farskej ulice. Ešte na začiatku 20. storočia lemovali ulicu košaté javorové stromy, vyrúbali ich pri budovaní chodníka a dlažby.

Tanara Polačková 6. A Ďakujem za pozornosť

Tanara Polačková 6. A Ďakujem za pozornosť