ETIKA ZA PROFESIONALNE RAUNOVOE Ciljevi uenja Opii prirodu

  • Slides: 45
Download presentation
ETIKA ZA PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE

ETIKA ZA PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE

Ciljevi učenja Opiši prirodu etike i etičkih dilema Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne

Ciljevi učenja Opiši prirodu etike i etičkih dilema Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne etike Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena ⑤ Identifikuj ostala etička pravila ⑥ Objasni sprovođenje Kodeksa ⑦ Objasni strukturu i sadržinu Etičkog kodeksa internih revizora ① ② ③ ④

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (1) • • Etika je nauka

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (1) • • Etika je nauka o moralnim principima i vrednostima, koji usmeravaju postupke i odluke pojedinaca i grupa. Etičke dileme su situacije, gde pojedinci donose odluke o svom ponašanju, a te odluke će uticati na blagostanje jednog ili više drugih lica. Da li je potrebna etika u računovodstvenoj profesiji? Da li se profesionalni računovođa susreće sa etičkim dilemama? Primeri…

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (2) Svako odlučivanje uopšteno uključuje sledeće

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (2) Svako odlučivanje uopšteno uključuje sledeće korake: 1. 2. 3. 4. identifikovanje problema, identifikovanje mogućih pravaca delovanja, identifikovanje ograničavajućih faktora u vezi s odlukom, analiziranje verovatnih efekata mogućih pravaca delovanja: Ø na sve učesnike Ø kratkoročnih, kao i dugoročnih 5. izbor najboljeg pravca delovanja. Primer etičke dileme i njenog razmatranja u definisanom okviru odlučivanja Radite na reviziji kao asistent. Obavili ste zadatak koji vam je dat, ali sa većim brojem radnih sati nego što je predviđeno. Svesni ste da je to delom posledica vaše neefikasnosti usled toga što ste bili umorni. Šta ćete napisati u izveštaju?

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (3) 1. identifikovanje problema: prekoračen vremenski

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (3) 1. identifikovanje problema: prekoračen vremenski budžet 2. identifikovanje mogućih pravaca delovanja: a) prijaviti samo projektovani (planirani) broj radnih sati b) prijaviti ukupan (stvarni) broj radnih sati. ……… 3. identifikovanje ograničavajućih faktora u vezi s odlukom: interni standardi eksterni standardi Ø etički kodeks - integritet Ø politika firme u pogledu izveštavanja o radnim satima 4. analiziranje verovatnih efekata mogućih pravaca delovanja:

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (4) а) prijaviti samo projektovani broj

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (4) а) prijaviti samo projektovani broj radnih sati Revizor Ocena rezultata rada bi mogla da bude bolja. Mogućnost većeg bonusa. Revizorska firma Nije u skladu sa Kodeksom. Nije u skladu sa politikom firme. Postupak je nepošten. Nije u skladu sa politikom firme. Klijentu bi moglo da bude manje naplaćeno. Može podstaći izradu nerealnih planova, a onda i dovesti do: pritiska na zaposlene, nižeg kvaliteta revizija, problema sa kadrovima. Drugi zaposleni Nadređeni revizor bi mogao da bude pozitivno ocenjen, jer je ispoštovan vremenski budžet. Nerealni planovi mogu loše uticati na moral i voditi neadekvatnoj evaluaciji rada ili pritisku da se potceni vreme rada. Klijent Može dovesti do plaćanja manje naknade revizorskoj firmi. Može dovesti do nekvalitetnih revizija u budućnosti usled nastojanja da zaposleni ispoštuju plan.

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (5)b) prijaviti ukupan (stvarni) broj radnih

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (5)b) prijaviti ukupan (stvarni) broj radnih sati b) Revizor U skladu sa Kodeksom. U skladu sa politikom firme. Postupak je pošten. Moguć nepovoljan uticaj na ocenu rezultata rada i bonus. Revizorska firma Adekvatna naplata od klijenta. Realističniji planovi u budućnosti. Drugi zaposleni Realističniji planovi mogu podići moral zaposlenih. Nadređeni revizor bi mogao da bude negativno ocenjen, jer je vremenski plan prekoračen Klijent Može voditi boljim revizijama, jer revizori imaju realne planove. Veća naknada za reviziju.

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (6) 5. izbor najboljeg pravca delovanja.

CU 1 Opiši prirodu etike i etičkih dilema (6) 5. izbor najboljeg pravca delovanja. (? ) Lični interes versus etička pravila Kako postupiti u situacijama gde nije jasno da li je nešto etički?

CU 2 Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne etike (1) KARAKTERISTIKE PROFESIJE • Odgovornost

CU 2 Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne etike (1) KARAKTERISTIKE PROFESIJE • Odgovornost da se deluje u javnom interesu • Potreba za poverenjem javnosti • Složen korpus znanja • Standardi uključivanja u profesiju

CU 2 Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne etike (2) Na međunarodnom nivou Odbor

CU 2 Opiši razloge profesije za ustanovljavanje profesionalne etike (2) Na međunarodnom nivou Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (osnovan od IFAC) SAD AICPA Etički kodeks za Kodeks profesionalne računovođe profesionalnog ponašanja Srbija PCAOB Komora ovlašćenih revizora Etička pravila za reviziju u javnim kompanijama Etički kodeks za profesionalne računovođe

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (1) STRUKTURA ETIČKOG KODEKSA:

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (1) STRUKTURA ETIČKOG KODEKSA: DEO A - OPŠTA PRIMENA KODEKSA (Osnovni principi koji važe za sve profesionalne računovođe) DEO B - PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE U JAVNOJ PRAKSI (Smernice za primenu principa u situacijama sa kojima se susreću profesionalne računovođe u javnoj praksi) DEO C PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE U PRIVREDI (Smernice za primenu principa u situacijama sa kojima se susreću profesionalne računovođe zaposlene u: industriji, trgovini, bankama itd. )

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (2) Struktura početnog dela

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (2) Struktura početnog dela Kodeksa (deo A): • osnovni principi kojih treba da se pridržava svaki revizor • konceptualni okvir za njihovu primenu. PRINCIPI: • integritet, • objektivnost, • profesionalna osposobljenost i dužna pažnja, • poverljivost i • profesionalno ponašanje.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (3) 110 INTEGRITET Revizor

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (3) 110 INTEGRITET Revizor treba da bude direktan i iskren u svim profesionalnim i poslovnim odnosima. Takođe integritet podrazumeva pošteno postupanje i shodno istini. Primeri kada ovaj princip nije ispoštovan: Ako je revizor svesno povezan sa izveštajima, poreskim prijavama i drugim informacijama gde veruje da su: § date materijalno značajne netačne ili obmanjujuće izjave, § date nepotvrđene izjave ili informacije ili § izostavljene ili prikrivene informacije koje treba da budu sadržane i gde to onda vodi obmanjivanju. (a nije izdao modifikovani izveštaj) Kako da se odredi da li je revizor bio “svestan” neregularnosti?

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (4) 120 OBJEKTIVNOST Revizor

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (4) 120 OBJEKTIVNOST Revizor je u obavezi da ne dozvoli da njegovo profesionalno ili poslovno prosuđivanje bude dovedeno u pitanje usled pristrasnosti, konflikta interesa ili neprimerenog uticaja drugih. (odupreti se uticaju drugih i podređivanju svog profesionalnog mišljenja) SEKCIJA 280 DEO B 130 PROFESIONALNA OSPOSOBLJENOST I DUŽNA PAŽNJA Revizor ima obavezu da: (a) održava profesionalno znanje i veštine na nivou potrebnom da bi se klijentima osiguralo dobiјanje kompetentne profesionalne usluge; i (b) radi sa dužnom pažnjom (posvećen i pažljiv rad) u skladu s primenljivim tehničkim i profesionalnim standardima. (a) Razlikujemo: 1. sticanje kompetencija i 2. održavanje kompetencija. Održavanje kompetencija zahteva kontinuirano profesionalno usavršavanje. Potrebno je praćenje i razumevanje trendova u relevantnom okruženju. (b) Dužna pažnja podrazumeva odgovornost da se radi: u skladu sa zahtevima angažmana, pažljivo, temeljno i pravovremeno. Potrebno je informisati klijenta o eventualnim ograničenjima svojstvenim uslugama koje se pružaju.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (5) 140 POVERLJIVOST (a)

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (5) 140 POVERLJIVOST (a) Revizor je u obavezi da ne obelodani poverljive informacije dobijene na osnovu profesionalnih i poslovnih odnosa bez odgovarajućeg i konkretnog odobrenja (osim ako ne postoji zakonsko ili profesionalno pravo ili dužnost objavljivanja) i (b) Revizor ne treba da koristi poverljive informacije dobijene na osnovu profesionalnih i poslovnih odnosa u cilju sticanja lične koristi ili koristi za treću stranu. (а) • nije pitanje samo lične odgovоrnosti • obuhvat informacija • trajna obaveza • čak i kada postoji odobrenje treba razmotriti: interese trećih strana, da li su informacije potvrđene itd. • zakonska obaveza (npr. u sudskim sporovimа ili obaveza prijave kriminalnih radnji) • profesionalna dužnost (kada је u pitanju zaštita profesionalnih interesa profesionalnog računovođe u sudskom postupku, pregledi od strane pripadnika profesije itd. )

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (6) SRBIJA, ZAKON O

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (6) SRBIJA, ZAKON O REVIZIJI, Zaštita poverljivih podataka LICENCIRANI OVLAŠĆENI REVIZOR I DRUŠTVO ZA REVIZIJU DUŽNI SU DA KAO POVERLJIVE ČUVAJU SVE PODATKE, ČINJENICE I OKOLNOSTI KOJE SU SAZNALI TOKOM OBAVLJANJA REVIZIJE. Poslovne tajne se čuvaju u skladu sa ovim Zakonom, osim ako posebnim propisima nije drugačije uređeno. Društvo za reviziju je dužno da omogući uvid u podatke u slučaju primene propisa koji regulišu sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, u pretkrivičnim i krivičnim postupcima, kao i kada njihovo dostavljanje pisanim putem zatraži sud u pretkrivičnom ili krivičnom postupku.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (7) 150 PROFESIONALNO PONAŠANJE

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (7) 150 PROFESIONALNO PONAŠANJE Revizor ima obavezu da postupa u skladu s relevantnim zakonima i drugim propisima, kao i da izbegava svako delovanje koje bi moglo da naruši ugled profesije. (Šta bi bile diskreditujuće radnje? One aktivnosti za koje bi razumna i obaveštena treća osoba, sagledavajući sve činjenice i okolnosti poznate profesionalnom računovođi u to doba, verovatno zaključila da diskredituju profesiju) U promovisanju sebe i svog posla, revizori ne treba da narušavaju ugled profesije. Ne bi trebalo da: (a) vrše preuveličavanja u vezi sa: uslugama koje mogu ponuditi, kvalifikacijama koje imaju ili iskustvom koje su stekli; ili (b) omalovažavaju posao drugih ili vrše neosnovana poređenja.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (8) KONCEPTUALNI OKVIR za

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (8) KONCEPTUALNI OKVIR za primenu principa Cilj: da se olakša profesionalnim računovođama da postupaju u skladu sa ustanovljenim osnovnim etičkim principima Poštovanje etičkih principa može da bude ugroženo usled različitih okolnosti i odnosa, koje zajedno nazivamo PRETNJAMA. Pretnje možemo da svrstamo u sledeće kategorije: 1. 2. pretnje po osnovu ličnog interesa pretnje po osnovu pregleda sopstvenog rada (“samokontrole”) 3. pretnje po osnovu zastupanja 4. pretnja po osnovu prisnosti 5. pretnje po osnovu zastrašivanja.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (9) ZAŠTITNE MERE su

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (9) ZAŠTITNE MERE su one aktivnosti ili druge mere, kojima se pretnje mogu eliminisati ili svesti na prihvatljiv nivo. Zaštitne mere se dele na dve grupe. 1. Mere koje su ustanovljene: od strane profesije, zakonima ili drugom regulativom ü zahtevi u pogledu obrazovanja, obuke i iskustva, koje je neophodno ispuniti da bi se ušlo u profesiju, ü zahtevi u pogledu kontinuiranog profesionalnog usavršavanja, ü regulativa u vezi s korporativnim upravljanjem, ü profesionalni standardi, ü profesionalni ili regulatorni nadzor i disciplinske mere ü eksterni pregled rada revizora.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (10) ZAŠTITNE MERE su

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (10) ZAŠTITNE MERE su one aktivnosti ili druge mere, kojima se pretnje mogu eliminisati ili svesti na prihvatljiv nivo. Zaštitne mere se dele na dve grupe. 2. Mere u radnom okruženju üzaštitne mere koje uspostavlja revizorska firma, a koje uključuju politike i procedure za primenu profesionalnih i regulatornih zahteva, ali se ne ograničavaju samo na njih (na primer, rukovodstvo firme koje ističe značaj nezavisnosti) üzaštitne mere specifične za angažman, uključujući zaštitne mere implementirane od strane klijenta

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (11) Pretnja Da li

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (11) Pretnja Da li se u Kodeksu direktno tretira ova pretnja? DA Postupiti prema Kodeksu. NE Da li je razumno očekivati da pretnja ugrozi usklađenost sa principima? NE Ne javlja se problem usklađenosti. DA Da li zaštitne mere eliminišu ili u dovoljnoj meri ublažavaju pretnju? DA Ne javlja se problem usklađenosti. NE Јavlja se problem usklađenosti.

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (12) REŠAVANJE ETIČKIH KONFLIKATA

CU 3 Objasni strukturu Etičkog kodeksa i propisane etičke principe (12) REŠAVANJE ETIČKIH KONFLIKATA • RAZMOTRITI: ü Relevantne činjenice ü Relevantna etička pitanja ü Osnovne principe koji se odnose na konkretan problem ü Ustanovljene interne procedure ü Alternativne pravce delovanja. • ü ü ü ODREDITI PLAN DELOVANJA SAMOSTALNO ILI KONSULTOVATI: Оdgovarajuća lica unutar firme Odgovarajuća tela u upravljačkoj strukturi Relevantnu profesionalnu organizaciju ili pravnog savetnika • АKO NIJE MOGUĆE DRUGAČIJE REŠITI KONFLIKT, POVUĆI SE IZ TIMA, ANGAŽMANA ILI NAPUSTITI FIRMU.

CU 4 Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost

CU 4 Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (1) DEO B ETIČKOG KODEKSA - PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE U JAVNOJ PRAKSI NEZAVISNOST - KLJUČNI KONCEPT ZA REVIZIJU DVA ASPEKTA: § SUŠTINSKA NEZAVISNOST § POJAVNA NEZAVISNOST (vrlo zahtevan pristup)

CU 4 Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost

CU 4 Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (2) • SUŠTINSKA NEZAVISNOST je stvarna nezavisnost. (mentalna nezavisnost ili nezavisnost u mišljenju) • POJAVNA NEZAVISNOST - revizor treba da izbegava činjenice i okolnosti koje bi verovatno navele razumnu i obaveštenu treću stranu (upoznatu sa svim činjenicama), da zaključi da je nezavisnost ugrožena, odnosno da su kompromitovani poštenje, objektivnost ili profesionalni skepticizam revizorske firme ili člana revizorskog tima.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (3)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (3) PRIMENA KONCEPTUALNOG OKVIRA NA NEZAVISNOST • IDENTIFIKOVATI PRETNJU • OCENITI ZNAČAJ PRETNJE • PRIMENITI MERE ZAŠTITE (ILI ELIMINISATI OKOLNOSTI KOJE DOVODE DO PRETNJE ILI ODUSTATI, ODNOSNO PREKINUTI ANGAŽMAN)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (4)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (4) KADA SE ZAHTEVA NEZAVISNOST? • TOKOM TRAJANJA REVIZIJSKOG ANGAŽMANA (POČETAK? KRAJ? ) • TOKOM PERIODA ZA KOJE SU IZDATI FINANSIJSKI IZVEŠTAJI.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (5)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (5) ŠTA UGROŽAVA NEZAVISNOST? U KODEKSU SE NAVODE SAMO NEKE OKOLNOSTI I ODNOSI KOJI MOGU STVORITI PRETNJU NEZAVISNOSTI. FINANSIJSKI INTERESI • ULOGA LICA KOJE IMA FINANSIJSKI INTERES (član revizorskog tima, revizorska firma, najuža porodica člana revizorskog tima, partner u kancelariji gde se sprovodi angažman, partner ili menadžer angažovan na drugim uslugama pruženim klijentu) • DA LI JE INTERES DIREKTAN ILI INDIREKTAN? • ZNAČAJNOST (MATERIJALNOST) FINANSIJSKOG INTERESA

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (6)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (6) KREDITI I GARANCIJE ČLAN REVIZORSKOG TIMA ILI REVIZORSKA FIRMA: • KORISNICI KREDITA ILI GARANCIJE OD BANKE KOJA JE KLIJENT REVIZIJE Pod kojim uslovima je kredit odobren? • KORISNICI KREDITA ILI GARANCIJE OD KOMPANIJE KOJA NIJE FINANSIJSKA INSTITUCIJA (!, osim ako je beznačajan iznos za obe strane) • KREDITIRAJU KLIJENTA REVIZIJE (!, osim ako je beznačajan iznos za obe strane)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (7)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (7) POSLOVNI ODNOSI ČLAN REVIZORSKOG TIMA ILI REVIZORSKA FIRMA: • • • IMAJU ZAJEDNIČKO ULAGANJE SA KLIJENTOM (ILI ZAPOSLENIMA KOD KLIJENTA KOJI SU NA MENAŽERSKIM POZICIJAMA ILI VEĆINSKIM VLASNIKOM FIRME KLIJENTA) ZAJEDNIČKI NASTUPAJU NA TRŽIŠTU… (!, za firmu, osim ako se finansijski interes i poslovni odnos može smatrati beznačajnim za obe strane) (član revizorskog tima može da se isključi iz datog angažmana) KUPOVINA DOBARA I USLUGA OD KLIJENTA REVIZIJE (veličina i priroda transakcije? )

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (8)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (8) PORODIČNE I LIČNE VEZE ČLANA REVIZORSKOG TIMA (Koje se pretnje javljaju? ) • ČLAN NAJUŽE PORODICE JE NA NEKOJ OD KLJUČNIH POZICIJA KOD KLIJENTA (mera zaštite: isključenje iz datog revizorskog angažmana) • ČLAN UŽE PORODICE JE NA NEKOJ OD KLJUČNIH POZICIJA KOD KLIJENTA (Kakva je priroda odnosa sa članom porodice? Koju poziciju zauzima član porodice kao zaposleni kod klijenta? Koja je uloga člana revizorskog tima u angažmanu? ) • BLIZAK ODNOS SA ZAPOSLENIM LICEM KOD KLIJENTA (Kakva je priroda odnosa? Koju poziciju zauzima to lice kao zaposleni kod klijenta? Koja je uloga člana revizorskog tima u angažmanu? ) PORODIČNE I LIČNE VEZE DRUGIH PARTNERA I REVIZORA U FIRMI? (Kakva je priroda odnosa? Koju poziciju zauzima povezano lice kao zaposleni kod klijenta? Kakav je odnos zaposlenog revizora sa angažovanim timom? Kakav je njegov položaj u revizorskoj firmi? )

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (9)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (9) ZAPOŠLJAVANJE KOD KLIJENTA (Koje se pretnje javljaju? ) • Da li je zadržana povezanost bivšeg zaposlenog sa revizorskom firmom? (!) Ako nije, razmotriti: • položaj koji ta osoba ima kod klijenta; • uključenost u rad s revizorskim timom; • protok vremena od kada je osoba bila član revizorskog tima ili partner firme; • raniji položaj osobe unutar revizorskog tima ili firme Treba ustanoviti politike i procedure u firmi, gde se od zaposlenih zahteva da obaveste firmu kada započnu s klijentom pregovore o zapošljavanju.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (10)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (10) PRETHODNO ZAPOSLENJE KOD KLIJENTA (Koje se pretnje javljaju? ) NEZAVISNOST REVIZORA JE UGROŽENA, AKO JE RADIO NA KLJUČNIM POZICIJAMA KOD KLIJENTA U PERIODU OBUHVAĆENIM REVIZORSKIM IZVEŠTAJEM (!) mera zaštite: isključenje iz angažovanog tima Ako je radio u nekom drugom periodu, treba razmotriti: • položaj koji je ta osoba imala kod klijenta; • protok vremena od kada je osoba napustila klijenta; • položaj osobe unutar revizijskog tima. TEKUĆE ZAPOSLENJE KOD KLIJENTA?

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (11)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (11) DUGA POVEZANOST SA KLIJENTOM REVIZIJE (Koje se pretnje javljaju? ) mere zaštite: rotacija osoblja, pregled njihovog rada U vezi revizije subjekta od javnog interesa, neka osoba neće biti ključni partner revizije duže od sedam godina. Nakon tog vremena, osoba neće biti član angažovanog tima ili neće biti ključni partner u reviziji kod tog klijenta u periodu od dve godine.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (12)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (12) PRUŽANJE KLIJENTU REVIZIJE USLUGA KOJE NE UKLJUČUJU UVERAVANJE (Koje se pretnje javljaju? ) Kada se pružaju druge usluge klijentu revizije, ne treba da se vrše menadžerske aktivnosti i preuzimaju odgovornosti menadžmenta. Pružanje savjeta i preporuka je dozvoljeno, pod uslovom da se ne preuzima odgovornost za donošenje odluka. Primeri: - knjigovodstvene usluge i sastavljanje finansijskih izveštaja (dozvoljene su samo rutinske usluge klijentima koji nisu subjekti od javnog interesa, a i tada mere zaštite: takve usluge obavlja osoba koja nije član revizorskog tima; ili ako je takve usluge obavio član revizorskog tima, onda pregled njegovog rada od partnera ili iskusnijeg člana osoblja s odgovarajućom stručnošću koji nije član revizorskog tima)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (13)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (13) PRUŽANJE KLIJENTU REVIZIJE USLUGA KOJE NE UKLJUČUJU UVERAVANJE (Koje se pretnje javljaju? ) Primeri: - usluge vrednovanja § U slučaju klijenta revizije koji nije subjekt od javnog interesa, ako usluga vrednovanja ima značajan učinak na finansijske izvještaje o kojima će firma izraziti mišljenje i vrednovanje uključuje značajan stepen subjektivnosti, nema mera zaštite koje bi ublažile prijetnju. § Firma neće pružiti usluge procene vrednosti nekom klijentu revizije koji je subjekt od javnog interesa ako bi vrednovanje imalo značajan učinak, samostalno ili ukupno, na finansijske izvještaje o kojima će firma izraziti mišljenje.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (14)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (14) PRUŽANJE KLIJENTU REVIZIJE USLUGA KOJE NE UKLJUČUJU UVERAVANJE (Koje se pretnje javljaju? ) Primeri: - poreske usluge § § Pripremanje poreskih prijava generalno ne ugrožava nezavisnost Obračun tekućih i odloženih poreza za potrebe finansijskog izveštavanja (značajnost? ) Poresko planiranje (stepen subjektivnosti, potkrepljenost poreskim izvorima, uticaj na finansijske izveštaje, uticaj na računovodstvene metode itd. ) Pomoć u rešavanju sporova (značajnost ishoda za finansijske izveštaje, stepen potkrepljenosti regulativom i praksom, javnost spora itd. ) ….

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (15)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (15) NAKNADE • Kada ukupne naknade od nekog klijenta revizije predstavljaju veliki deo ukupnih naknada revizorske firme (ili partnera), zavisnost od tog klijenta stvara pretnju na osnovu ličnog interesa ili pretnju usled zastrašenosti. (mere zaštite: smanjenje zavisnosti, pregledi rada od strane pripadnika profesije) kod kompanija od javnog interesa: 15% u periodu od dve godine • Pretnja na osnovu ličnog interesa može nastati ako dospele naknade od nekog klijenta revizije ostanu nenaplaćene duži period, naročito ako značajan deo nije naplaćen pre izdavanja revizorskog izveštaja za narednu godinu. (mogu li se dospele a nenaplaćene naknade smatrati kao ekvivalent datom kreditu klijentu te da li je primereno da firma bude ponovno imenovana ili da nastavi revizijski angažman) • Uslovljene naknade - naknade zavise od nalaza ili rezultata rada: Nije dozvoljeno.

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (16)

Objasni koncept nezavisnosti i identifikuj okolnosti i odnose u kojima je nezavisnost ugrožena (16) DRUGA PITANJA • POKLONI I ČAŠĆAVANJE (!, ako nisu beznačajni) • STVARNI ILI POTENCIJALNI SUDSKI SPOR

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (1) 210 PROFESIONALNO IMENOVANJE • PRIHVATANJE KLIJENTA (razmotriti

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (1) 210 PROFESIONALNO IMENOVANJE • PRIHVATANJE KLIJENTA (razmotriti reputaciju klijenta) • PRIHVATANJE ANGAŽMANA Postoji li kompetentnost? Postoje li pretnje po osnovu, na primer, ličnog interesa? • PROMENE U PROFESIONALNOM IMENOVANJU Da li postoje razlozi da se angažman ne prihvati? mere zaštite: komunikacija sa prethodnikom (poverljivost? ) ako predloženi revizor ne može da komunicira s postojećim, predloženi revizor treba da preduzme razumne mere kako bi na druge načine pribavio informacije o mogućim pretnjama, na primer, pomoću upita trećim stranama ili istraživanjem kod višeg menadžmenta.

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (2) 220 KONFLIKT INTERESA PRIMERI • direktna konkurencija

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (2) 220 KONFLIKT INTERESA PRIMERI • direktna konkurencija sa klijentom • zajedničko ulaganje ili sličan aranžman s glavnim konkurentom klijenta • pružanje usluge klijentima kojima se interesi sukobljavaju ili klijentima koji međusobno vode sudski spor u vezi s predmetnim pitanjem ili transakcijom. (pretnja objektivnosti i poverljivosti ) MERE ZAŠTITE: • obaveštavanje klijenta o poslovnom interesu ili aktivnostima firme • formiranje odvojenih timova za obavljanje angažmana • jasna uputstva članovima angažovanog tima o pitanjima mera zaštite i poverljivosti ili odustajanje od angažmana

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (3) 230 DRUGO MIŠLJENJE • Da li dati

CU 5 Identifikuj ostala etička pravila (3) 230 DRUGO MIŠLJENJE • Da li dati drugo mišljenje? Mere zaštite: informisanje kod postojećeg revizora opisivanje ograničenja u vezi sa datim mišljenjem 240 NAKNADE I DRUGI VIDOVI NAGRAĐIVANJA 250 MARKETING AKTIVNOSTI Ako profesionalni računovođa u javnoj praksi ima dilemu o tome da li je primeren predloženi oblik oglašavanja ili marketinga, može se konsultovati sa relevantnom profesionalnom organizacijom. 260 POKLONI I ČAŠĆAVANJE 270 ČUVANJE KLIJENTOVE IMOVINE (!, Profesionalni računovođa u javnoj praksi neće prihvatiti čuvanje klijentovog novca ili druge imovine osim ako to je to dopušteno zakonom. ) 280 OBJEKTIVNOST

CU 6 Objasni sprovođenje Kodeksa (1) Ko ima autoritet da prati uskađenost rada revizora

CU 6 Objasni sprovođenje Kodeksa (1) Ko ima autoritet da prati uskađenost rada revizora sa Kodeksom i da kažnjava one koji Kodeks ne poštuju? ü ü PROFESIONALE ORGANIZACIJE NADLEŽNI DRŽAVNI ORGANI

Objasni sprovođenje Kodeksa (2) Srbija Komora ovlašćenih revizora (Etički odbor - Disciplinska komisija, Komisija

Objasni sprovođenje Kodeksa (2) Srbija Komora ovlašćenih revizora (Etički odbor - Disciplinska komisija, Komisija za kontrolu kvaliteta rada) Odbor za javni nadzor Ministarstvo finansija Mere: Društva za reviziju: 1. OTKLANJANJE NEPRAVILNOSTI, 2. DODATNE MERE, 3. USLOVNO ODUZIMANJE DOZVOLE, 4. ODUZIMANJE DOZVOLE Licencirani ovlašćeni revizori: 1. OTKLANJANJE NEPRAVILNOSTI, 2. JAVNA OPOMENA, 3. USLOVNO ODUZIMANJE LICENCE, 4. ODUZIMANJE LICENCE

CU 7 Objasni strukturu i sadržinu Etičkog kodeksa internih revizora (1) CILJ KODEKSA: Promovisanje

CU 7 Objasni strukturu i sadržinu Etičkog kodeksa internih revizora (1) CILJ KODEKSA: Promovisanje etike u profesiji interne revizije. ETIČKI KODEKS INSTITUTA INTERNIH REVIZORA (SAD) STRUKTURA: ü UVOD ü OBUHVAT I SPROVOĐENJE ü PRINCIPI ü PRAVILA PONAŠANJA UVOD Definicija: „Interna revizija je nezavisno, objektivno uveravanje i aktivnost konsaltinga osmišljena da doda vrednost i poboljša poslovanje organizacije. Ona pomaže organizaciji da ostvari svoje ciljeve uvodeći sistematičan, disciplinovan pristup procenjivanju i poboljšanju efektivnosti upravljanja rizikom, kontrola i korporativnog upravljanja. ”

CU 7 Objasni strukturu i sadržinu Etičkog kodeksa internih revizora (2) STRUKTURA: ü UVOD

CU 7 Objasni strukturu i sadržinu Etičkog kodeksa internih revizora (2) STRUKTURA: ü UVOD ü OBUHVAT I SPROVOĐENJE ü PRINCIPI ü PRAVILA PONAŠANJA PRINCIPI • INTEGRITET • OBJEKTIVNOST • POVERLJIVOST • KOMPETENTNOST