ERGENLK Ergenlik Nedir ERGENLK Ergenlik dnemi ocukluktan erikinlie

  • Slides: 25
Download presentation
ERGENLİK

ERGENLİK

Ergenlik Nedir?

Ergenlik Nedir?

ERGENLİK � Ergenlik dönemi, çocukluktan erişkinliğe geçişin yaşandığı çok önemli bir çağdır. Başlangıç ve

ERGENLİK � Ergenlik dönemi, çocukluktan erişkinliğe geçişin yaşandığı çok önemli bir çağdır. Başlangıç ve bitiş zamanları kesin sınırlarla belirli değildir. � Genellikle 10 -20 yaşları arasındaki evre, ergenlik dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemin belirgin özelliği hızlı bir büyüme ve gelişme görülmesidir.

Ergenlik belirtilerinin görülmeye başlamasında kişiler arasında 5 - 6 yıllık farklar olabilir. Bu fark

Ergenlik belirtilerinin görülmeye başlamasında kişiler arasında 5 - 6 yıllık farklar olabilir. Bu fark doğaldır çünkü ergenlik özelliklerinin başlamasında; çevrenin, aileden gelen kalıtsal özelliklerin ve ruhsal etkenlerin rolü vardır.

� Bedensel değişimin yıllara yayılması, sizlere bu değişimi özümseme fırsatı oluşturur. � Kızlar, ergenlik

� Bedensel değişimin yıllara yayılması, sizlere bu değişimi özümseme fırsatı oluşturur. � Kızlar, ergenlik dönemine erkeklerden yaklaşık iki yıl daha erken girer. � Boy ve kilo artışı da erkekler ve kızlar arasında farklılık gösterir. � Erkeklerde boy uzaması daha fazla olur. Bu uzama erkeklerde yılda ortalama 10 cm, kızlarda ise 8 cm kadardır.

DİKKAT!!! � Erken ya da geç büyüme, az ya da çok gelişkin olma, gençleri

DİKKAT!!! � Erken ya da geç büyüme, az ya da çok gelişkin olma, gençleri iyi ya da kötü yapmaz; yalnızca farklı kılar. Bu farklılık da hem doğal hem güzeldir. ØErgenler olarak yaşadığınız ya da yaşayacağınız değişimler sizi erişkinliğe hazırlayan hoş gelişmelerdir ve herkesçe yaşanır.

Tüm ergenlik dönemi boyunca kızlar 18 -23 cm erkekler ise 25 -30 cm uzar.

Tüm ergenlik dönemi boyunca kızlar 18 -23 cm erkekler ise 25 -30 cm uzar.

ERGENLİK DÖNEMİNDE FİZİKSEL GELİŞİM

ERGENLİK DÖNEMİNDE FİZİKSEL GELİŞİM

ERGENLİK DÖNEMİNDE FİZİKSEL GELİŞİM � Boy uzar, � Kilo artar, � Memeler belirginleşir, �

ERGENLİK DÖNEMİNDE FİZİKSEL GELİŞİM � Boy uzar, � Kilo artar, � Memeler belirginleşir, � Ağırlıklı olarak kasık bölgesinde ve koltuk altında olmak üzere bedenin diğer bölgelerinde kıllanma olur. � Kas ve daha çok yağ dokusu gelişimi ile, beden hatları yeni biçimini kazanır. � El ve ayaklarda hızlı ve orantısız büyüme (bu durumda vücut tam olarak kontrol edilemez. Böylece bu durum davranışlara yansır. Örneğin sakarlık olayı. )

� Ter salgısının artması ve kokması � Saç ve derilerinde yağlanma artabilir. Bunun sonucu

� Ter salgısının artması ve kokması � Saç ve derilerinde yağlanma artabilir. Bunun sonucu olarak sivilceler ve siyahi noktalar oluşabilir. � Kızlarda bu döneme özgü görülen en önemli değişiklik, üreme organlarında gelişme ve her ay yumurta hücrelerinin salınması ve âdet görmenin başlamasıdır.

ADET GÖRME � İlk âdet görme, 9 ile 16 arasında herhangi bir yaşta olabilir

ADET GÖRME � İlk âdet görme, 9 ile 16 arasında herhangi bir yaşta olabilir det görme genellikle memelerin büyümeye başlamasından bir yıl sonra başlar. � det döngüsü: detin başlangıcından bir sonraki âdet görmeye kadar geçen süredir.

ADET GÖRME � Her adet dönemi yani adetin görüldüğü gün sayısı, üç ile yedi

ADET GÖRME � Her adet dönemi yani adetin görüldüğü gün sayısı, üç ile yedi gün arasında olabilir. Görülen kanama miktarı kişiye göre değişiklik gösterir. � Günde üç-dört ped değiştirecek kadar (tüm adet boyunca ortalama 80 ml) olan adet kanaması normal miktardır.

ADET GÖRME � Adetin görüldüğü her gün farklı miktarda kanama olması normaldir. � Ergenlik

ADET GÖRME � Adetin görüldüğü her gün farklı miktarda kanama olması normaldir. � Ergenlik dönemine giren genç kızlarda ilk 1 -2 yılda âdet düzensizlikleri olabilir. Daha sonra âdetlerinin belli bir düzene girmesi gerekir. � Düzensizlik sürerse bir hekime başvurulmalıdır.

ADET DÖNEMİNDE ÖZBAKIM VE TEMİZLİK � det kanaması boyunca hazır pedlerinkullanılması yararlıdır. � Pedlerin

ADET DÖNEMİNDE ÖZBAKIM VE TEMİZLİK � det kanaması boyunca hazır pedlerinkullanılması yararlıdır. � Pedlerin tek kullanımlık olduğu akılda tutulmalıdır. � Kullanılmış pedlerin çöp dışında bir yere atılması çevreye zarar verir. Örneğin tuvaletleri tıkar. Bu nedenle genç kızlar kullandıkları pedleri naylon poşete koyarak çöpe atmalıdırlar. � Adet kanamasının olduğu günlerde, her gün ılık suyla duş ya da su dökünme şeklinde banyo yapmak sağlık açısından yararlıdır. � Banyo, hem kötü kokuların oluşmasını hem de zararlı mikropların üremesini önler. � Sıcak banyo, âdet sancısının azalmasına da yardımcı olacaktır.

ADET SANCISI � Bazı genç kızlar, âdet kanamaları sırasında bel ve kasıklarında ağrı duyabilir.

ADET SANCISI � Bazı genç kızlar, âdet kanamaları sırasında bel ve kasıklarında ağrı duyabilir. Sancı, kasılma biçiminde olup, zaman artıp azalabilir. � Bu ağrı, âdetin ilk gününde ya da 1 -2 gün öncesinde başlayabilir. Sancı ile birlikte bulantı, kusma da olabilir. � Adet sancısını azaltmak için bel ve karın bölgesini sıcak tutmak ve beden hareketleri yapmak yararlı olabilir. Sancı rahatsızlık veriyorsa bir hekime başvurmalıdır. Bu ağrının bedendeki başka önemli bir nedenden olmadığının da kesin olarak anlaşılması gereklidir.

AKINTILAR � Her genç kızda hastalık olmayan normal bir akıntı vardır. � Kokusuz, kirli

AKINTILAR � Her genç kızda hastalık olmayan normal bir akıntı vardır. � Kokusuz, kirli beyaz bir akıntı korkutmamalıdır. Çamaşırda leke bırakabilen bu doğal akıntı birçok genç kızı ve anneyi telaşlandırır. Herkesin boyu ve kilosu nasıl aynı değilse, akıntı miktarı da kişiden kişiye göre değişir. Ancak aşağıdaki durumlar söz, konusuysa doğal olmayan bir şey var demektir: � Akıntının sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu olması � Süt kesiği gibj pütürlü olması ve ekşi kokması � Her zamankinden çok daha fazla akıntı olmaya başlaması � Beraberinde kaşıntı ve yanma hissi bulunması � Bu şikayetlere yol açan hastalıklar hekimler tarafından kolaylıkla tedavi edilmelidir.

Adet Takvimi 6 Adetim başladı 7 1 2 3 4 8 9 10 Adetim

Adet Takvimi 6 Adetim başladı 7 1 2 3 4 8 9 10 Adetim bitti 5 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Gelecek ay adetim ayın 4ünde başlayabilir Ø Yanda 28 günde bir âdet gören bir genç kızın takvimi verilmiştir. ØAyın 7'si âdet kanamasının ilk günü olarak işaretlenmiştir. det dönemi 5 gün sürmüş, ayın 12'sinde artık kanama olmamıştır. ØHer genç kızın kendine özgü bir âdet düzeni vardır.

KOLTUK ALTI VE KASIK BÖLGESİ TEMİZLİĞİ � Ergenlikle birlikte hormonların etkisi ile, koltuk altı

KOLTUK ALTI VE KASIK BÖLGESİ TEMİZLİĞİ � Ergenlikle birlikte hormonların etkisi ile, koltuk altı ve kasık bölgesinde tüylenme başlar. � Tüyler, bu bölgedeki ter ve yağ bezlerinin, üreme organlarının salgıladığı kokuların çevreye yayılmasına, temizlenmediğinde de enfeksiyonlara neden olabilir. � Bu nedenle uzadıklarında uygun yöntemler kullanılarak giderilmelidir. � Bu amaçla tıraş etme, kıl dökücü kremler ya da ağda kullanılabilir. � Kıllar belli bir uzunluğa ulaştığında (1 cm gibi) yukarıda belirttiğimiz gibi temizlenmeli.

VÜCUT TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

VÜCUT TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

VÜCUT TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

VÜCUT TEMİZLİĞİ VE BAKIMI

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME � Ergenlik döneminde kilonuz belirgin biçimde artar. Erkeklerde daha çok kas,

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME � Ergenlik döneminde kilonuz belirgin biçimde artar. Erkeklerde daha çok kas, Kızlarda ise yağ dokusu gelişimi olur. İşte bu aşamada aşırı kilo alımı, şişmanlık sık görülen yakınmalardır. � Aslında ergenlik döneminde bedeninizde yağlanma olması doğal bir gelişmedir. � Doğru beslenmeniz sağlıklı bir şekilde büyüyebilmenizi ve gelişmenizi sağlar. Dengeli ve bilinçli beslenme, kilo konusunda olduğu kadar, bu dönem gençlerince çok önemsenen "Ergenlik Sivilceleri" üzerinde de olumlu etki yapar.

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME � Bu dönemde oluşturulan beslenme alışkanlığı tüm yasam boyunca sürecek ve

ERGENLİKTE BİLİNÇLİ BESLENME � Bu dönemde oluşturulan beslenme alışkanlığı tüm yasam boyunca sürecek ve sonraki sağlığınızı da doğrudan etkileyecektir. Bu yaşlardan başlayarak, aşırı tuzdan ve yağlı besinlerden uzak durun. Aç kalmayın, ama yalnızca tatlı ve unlu besinler de yemeyin. � Hamburger, ekmek arası besinler, patates kızartması, bisküvi ve çikolata çok az yararlı besin , içerir ama kalorileri de yüksektir. Bunları az yiyin. � Okulda ayaküstü bir şeyler yerken de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu tür ayaküstü beslenmede elma, portakal gibi meyveler; yumurta, çorbalar, yoğurt, ince kepekli ekmek arasında tavuklu, peynirli sandviçler yenebilir. Bu besinler hem bedeninizin sağlıklı büyümesini destekler hem de istemediğiniz kiloların oluşmasını engeller.

ERGENLİKTE PSİKOLOJİK DEĞİŞİM � Ani Duygu Değişiklikleri � Yalnız Kalma İsteği � Tahammül �

ERGENLİKTE PSİKOLOJİK DEĞİŞİM � Ani Duygu Değişiklikleri � Yalnız Kalma İsteği � Tahammül � Tehlikeli Edememe Konulara Merak � Otoriteye Karşı Gelme � Bağımsızlık � Çalışma İsteği İsteksizliği

ERGENLİKTE SOSYAL DEĞİŞİM � Beden Değişimine Tepkiler � Arkadaşlık � Aile İlişkileri İle İlişkiler

ERGENLİKTE SOSYAL DEĞİŞİM � Beden Değişimine Tepkiler � Arkadaşlık � Aile İlişkileri İle İlişkiler