Emil ze Smalandii Astrid Lindgren Oliwia F kl
- Slides: 14
Emil ze Smalandii Astrid Lindgren Oliwia F. kl. 4/2
Kilka słów o Astrid Lindgren Urodzona 14. 11. 1907 -zmarła 28. 01. 2002. Szwedzka autorka literatury dziecięcej. Urodziła się i dorastała w rodzinie zamożnego chłopa. Naukę szkolną rozpoczęła w wieku 7 lat. Gdy miała 13 lat, jedno z jej wypracowań ukazało się w lokalnej gazecie. Debiutowała w wieku 37 lat książką , , Zwierzenia Britt- Marii''. Powieść została pozytywnie przyjęta, a autorka rozpoczełą pisanie kolejnych książek dla dzieci.
Wydawnictwo , , Nasza Księgarnia'' Sp. z o. o. , Warszawa 1971 r.
Loneberga Akcja utworu toczy się we wsi Lonneberga, w prowincji Smalandia. Czas nie jest dokładnie określony, wiele wskazuje, że jest to początek XX wieku.
Główni bohaterowie to: • Emil Svensson Chłopiec dziki i uparty. Ma duże, niebieskie oczy, rumianą, okrągłą twarz i jasne, kędzierzawe włosy. Na głowie nosi brązową czapkę, którą dostał od taty. Nigdy się z nią nie rozstaje. • Ida Svensson Młodsza siostra Emila. Jest grzeczną dziewczynką, lubi się bawić z bratem. • Anton Svensson Ojciec Emila, często złości się na syna. Jest oszczędny, nie lubi wydawać pieniędzy bez powodu. • Alma Svensson Matka Emila. Uwielbia swojego syna. Zapisuje każdą złą rzecz, jaką zrobi jej syn. • Lina Służąca rodziny Svenssonów. Do jej obowiązków należy dojenie krów i sprzątanie. Nie lubi Emila. • Alfred Parobek, który zajmuje się gospodarstwem. Jest przyjacielem Emila.
Rodzaj narracji występującej w utworze to narracja trzecioosobowa (obiektywna).
Najważniejsze wydarzenia • Wtorek (22 maja) - Emil wsadził głowę do wazy z zupą i musiał udać się do doktora, aby ją zdjąć. • Niedziela (10 czerwca) - Emil wciągnął na maszt małą Idę. • Niedziela (8 lipca) - Emil wybrał się, bez zgody rodziców, na festyn do Hultsfred.
Najciekawszy cytat , , Jeżeli kiedykolwiek byłeś w zagrodzie takiej jak Katthult, to wiesz, jak ona wygląda i jaki to labirynt zabudowań. Człowiek ma od razu ochotę bawić się w chowanego, kiedy tam wejdzie''.
Gatunek książki i dla kogo jest przeznaczona , , Emil ze Smalandii'' Powieść przeznaczona jest głównie dla dzieci. Dorosły, czytając tę książkę, może się również dobrze bawić.
Czego uczy książka? Na co uwrażliwia? Książka pokazuje nam życie i wychowanie dzieci ze wsi Loneberga. Książka wymienia szwedzkie, tradycyjne potrawy, stroje, święta i inne uroczystości. Uwrażliwia nas na piękno natury. Ukazuje, że dzieci nie powinny być karane fizycznie.
Polskie wydania W języku polskim ukazały się trzy części przygód Emila z Lonnebergii : - Emil ze Smalandii (przełożyła Irena Szucz-Wyszowirska, pierwsze wydanie 1971) - Nowe psoty Emila ze Smalandii ( przełożyła Anna Węgleńska, pierwszy wydanie 2005) - Jeszcze żyje Emil ze Smalandii (przełożyła Anna Węgleńska, pierwszy wydanie 2005).
Ekranizacje 1971 1985 Lata 1971, 1972, 1973 - trzy filmowe adaptacje w Rydze powstał pełnometrażowy film fabularny w języku łotewskim. powstał 13 odcinkowy serial telewizyjny powstał w Szwecji pełnometrażowy film animowany. 1974– 1976 2013
Dlaczego polecam tę książkę? Polecam tę książkę, ponieważ: • Jest zabawna. • Jest lekka i przyjemna w czytaniu. • Pokazuje miłość do zwierząt. • Ukazuje stanowczość rodziców.
Dziękuję za uwagę!