EMAILOV KOMUNIKCIA A ESEMESKY SMS Textov sprva poslan

  • Slides: 14
Download presentation
E-MAILOVÁ KOMUNIKÁCIA A ESEMESKY

E-MAILOVÁ KOMUNIKÁCIA A ESEMESKY

SMS Textová správa poslaná mobilom alebo internetom Má obmedzený počet znakov V týchto dňoch

SMS Textová správa poslaná mobilom alebo internetom Má obmedzený počet znakov V týchto dňoch sa dožíva 20 rokov

V SMS POUŽÍVAME AJ SMAJLÍKOV.

V SMS POUŽÍVAME AJ SMAJLÍKOV.

Vážený zákazník, oznamujeme Vám, že platba Teleinkaso vo výške 20 eur sa úspešne realizovala.

Vážený zákazník, oznamujeme Vám, že platba Teleinkaso vo výške 20 eur sa úspešne realizovala. Telefónne ustredie Mami, pošli mi, prosím, SMS s odchodmi autobusov. Mám malý kredit. Juraj Kto komu posiela informácie? Komu treba odpovedať a komu nie?

OTÁZKY: Komu môžeš dávať telefónne číslo kamaráta? Môžeš ho dať niekomu bez jeho vedomia?

OTÁZKY: Komu môžeš dávať telefónne číslo kamaráta? Môžeš ho dať niekomu bez jeho vedomia? Vymenuj tiesňové linky a ich čísla. Povedz, aké sú to audiotexové čísla Uveď príklad, kedy mobil slúži na dobrú vec, kedy na zlú?

EMAIL Elektronická pošta doručená internetom Pomocou nej posielame textové súbory, obrázky, videá, ale aj

EMAIL Elektronická pošta doručená internetom Pomocou nej posielame textové súbory, obrázky, videá, ale aj vírusy a spamy Na emailovú adresu používame @

INTERNET Verejne dostupný celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí (je tu prepojených viacero menších

INTERNET Verejne dostupný celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí (je tu prepojených viacero menších sietí) Prináša informácie, služby

E-MAILOVÁ KOMUNIKÁCIA Správne napíšte e-mail adresáta do políčka komu (To). Ak posielate správu viacerým

E-MAILOVÁ KOMUNIKÁCIA Správne napíšte e-mail adresáta do políčka komu (To). Ak posielate správu viacerým ľuďom, uveďte ich emailové adresy do Bcc. , čo je tajná kópia. Zabezpečíte tak, že adresy sa tak nedostanú nepovolaným ľuďom a spamerom. Navyše je to slušné voči tomu, kto vám na seba poskytol kontakt. V prípade zasielania mailu viacerým ľuďom do riadku komu uveďte svoju vlastnú e-mailovú adresu. Vždy vypíšte predmet (Subject) správy. Snažte sa, aby sa už z neho dala pochopiť hlavná myšlienka e-mailu, avšak predmet by nemal byť pridlhý. Ak chcete zaslať obrázok, veľa textu alebo iný materiál, priložte ho ako prílohu (Attachment)

FORMALITY, KTORÉ SÚ V E-MAILOVEJ KOMUNIKÁCII NEVYHNUTNÉ Oslovenie je nevyhnutné. Píšte za ním čiarku

FORMALITY, KTORÉ SÚ V E-MAILOVEJ KOMUNIKÁCII NEVYHNUTNÉ Oslovenie je nevyhnutné. Píšte za ním čiarku a prvá veta listu začína s malým písmenom, keďže je pokračovaním oslovenia. Od oslovenia je oddelená vynechaným riadkom a krátka medzera je vynechaná aj od začiatku riadku. V prvom odseku by ste sa mali predstaviť, avšak stručne. Ďalší odsek obsahuje hlavný dôvod, prečo píšete e-mail. Používajte jednoduché a stručné vety, mail by nemal byť zbytočne dlhý. V závere oficiálneho e-mailu vyjadrite poďakovanie za čas venovaný čítaniu vašej správy alebo prejavte úprimný záujem o skorú odpoveď. Formálny mail ukončite formulkou „S pozdravom“ alebo „Teším sa na Vašu odpoveď“ a nezabudnite napísať svoje meno. To nahrádza podpis, ktorý je prítomný v papierovej podobe oficiálneho listu.

TIPY A TRIKY PRI PÍSANÍ FORMÁLNEHO E-MAILU Ak pripájate prílohu, nezabudnite sa o nej

TIPY A TRIKY PRI PÍSANÍ FORMÁLNEHO E-MAILU Ak pripájate prílohu, nezabudnite sa o nej zmieniť aj v texte správy. Píšte krátke maily, ale, samozrejme, prispôsobte sa situácii. Nepoužívajte diakritiku, ak posielate e-mail do zahraničia. Namiesto niektorých znakov by príjemca videl len otázniky. Na e-maily odpovedajte, je to slušné. Snažte sa zaslať odpoveď čo najskôr.

SPAM Nevyžiadaná pošta (letáky, reklamy, vírusy, poplašné správy)

SPAM Nevyžiadaná pošta (letáky, reklamy, vírusy, poplašné správy)

VÍRUS Program, ktorý vykonáva deštrukčnú činnosť (šíri a pácha škodu)

VÍRUS Program, ktorý vykonáva deštrukčnú činnosť (šíri a pácha škodu)

V texte vyhľadaj: a) Adresáta b) Odosielateľa c) Adresu

V texte vyhľadaj: a) Adresáta b) Odosielateľa c) Adresu

ÚLOHA Napíš mail, v ktorom napíšeš niečo príjemné alebo zábavné, čo si počas týždňa

ÚLOHA Napíš mail, v ktorom napíšeš niečo príjemné alebo zábavné, čo si počas týždňa zažil Pošli to na adresu: zakisona@gmail. com