EGIPAT DAR NILA Pre oko 5 000 godina

  • Slides: 10
Download presentation
EGIPAT DAR NILA

EGIPAT DAR NILA

Pre oko 5 000 godina na obalama reke Nil u severnoj Africi razvijala se

Pre oko 5 000 godina na obalama reke Nil u severnoj Africi razvijala se po mnogo cemu neverovatna civilizacija starog Egipta. Njen razvoj je trajao preko 3 000 godina - duze nego i jedne druge civilizacije u svetskoj istoriji!

Desetinama hiljada godina centar zivota i razvoja u Egiptu bila je reka Nil. Za

Desetinama hiljada godina centar zivota i razvoja u Egiptu bila je reka Nil. Za Egipat se i danas sa pravom kaze da je dar reke Nil, jer su dve najvaznije oblasti u Egiptu velika delta (usce) Nila i dolina Nila. Delta Nila je bila i ostala srce Egipta - drevni Egipcani verovali su da se vode reke Nil slivaju sa "neba obilja", jer su svake godine u odredjeno vreme plavile obale reke i susno pustinjsko tle stvarajuci od njega veoma plodno zemljiste zahvaljujuci kojem je u Egiptu uvek bilo dovoljno hrane.

Moćni Nil - sveta reka drevnih Egipćana Reka Nil, sveta reka drevnih Egipćana i

Moćni Nil - sveta reka drevnih Egipćana Reka Nil, sveta reka drevnih Egipćana i prema mišljenju mnogih najduža reka na svetu, vekovima predstavlja centar interesovanja naučnika, istraživača, ali i brojnih turista.

Nil – najduža reka na svetu? U nekim izvorima se za dužinu uzima 6.

Nil – najduža reka na svetu? U nekim izvorima se za dužinu uzima 6. 650 km, a negde se navodi dvesta kilometara više – oko 6. 850 km. Izvorom Nila smatra se možda najlepše afričko jezero – Viktorijino jezero u Ugandi. Protiče kroz čak 11 zemalja.

Mulj Nila je ukrotio Saharu Kako je došlo do toga da Nil „ukroti“ Saharu?

Mulj Nila je ukrotio Saharu Kako je došlo do toga da Nil „ukroti“ Saharu? Naime, zahvaljujuc i sezonskom prilivu vode iz Etiopije, reka Nil se preko leta izlivala iz svog korita i plavila pustinjsko zemljište. Sa vodom je dolazio i talog, uglavnom crni mulj, što je za posledicu svakog leta imalo pojavu blatnih poplava. Pošto se voda povuče i obale osuše, na obalama bi ostajalo čudesno crno blato. Tako su Egipćani svoju plodnu zemlju dobili kao poklon od Nila.

Reka Nil kao čvorište života! Duž Belog Nila nalaze se tropske prašume pune biljaka

Reka Nil kao čvorište života! Duž Belog Nila nalaze se tropske prašume pune biljaka kao što su banana, bambus ili kafa. Jedna od najpoznatijih biljaka je papirus. Status “najpoznatije životinje” Nila sasvim izvesno nosi nilski konj

Postoji više od jednog Nila! Pre svega postoje dve velike grane Nila – Plavi

Postoji više od jednog Nila! Pre svega postoje dve velike grane Nila – Plavi Nil i Beli Nil. Kad napusti Viktorijino jezero naziva se Viktorijinim Nilom. Kad napusti Albertovo jezero nosi naziv – Albertov Nil. U svom toku kroz Sudan poznat je kao Gorski Nil. Na ušću sa rekom Bar-el Gazel postaje Beli Nil. Tek pošto se kod Katruma spoji sa Plavim Nilom, postaje jednostavno – Nil.

Naučnici su vekovima tragali za izvorom Nila Pretpostavlja se da su još stari Egipćani

Naučnici su vekovima tragali za izvorom Nila Pretpostavlja se da su još stari Egipćani uspeli da dođu do izvora Plavog Nila, dok je izvor Belog Nila, uprkos mnogim naučnim ekspedicijama, ostao misterija vekovima. Otkriću tajne su se približili britanski naučnici kada su u 19. veku otkrili Viktorijino jezero.

Nil – kuća boga krokodila Sobeka Plodonosne poplave Nila stari Egipćani su doživljavali kao

Nil – kuća boga krokodila Sobeka Plodonosne poplave Nila stari Egipćani su doživljavali kao božanski dar, pre svega imajući na umu jednog boga – Sobeka. Sobek je poštovan kao bog krokodil, bog vode i poplava, a Nil je bio njegov dom. Drevni Egipćani verovali da je biti pojeden od strane krokodila “srećna smrt“.