Dziecistwo i modo Karol Wojtya urodzi si 18

  • Slides: 26
Download presentation

Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był

Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol ochrzczony został dnia 20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Był chłopcem bardzo utalentowanym i usportowionym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Trzy lata później, w 1932 r. , zmarł na szkarlatynę w wieku 26 lat brat Edmund. W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. Katecheta ten miał znaczny wpływ na rozwój duchowy młodego Karola Wojtyły. Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów.

Studia 14 maja 1938 roku Karol zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z

Studia 14 maja 1938 roku Karol zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą. Wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia rozpoczął w październiku 1938 roku. W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki. Czas od października 1938 do lutego 1941 roku to okres wytężonej nauki Karola na studiach, spotkań grupy literackiej, a także tworzenia własnej poezji. Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola. W latach 1942 i 1943, jako reprezentant krakowskiej społeczności akademickiej, udawał się do Częstochowy, by odnowić śluby jasnogórskie.

Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc pracować jako pracownik fizyczny w

Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc pracować jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych. Początkowo od jesieni 1940 przez rok w kamieniołomie, a potem w oczyszczalni sody. W tym okresie Karol związał się też z organizacją podziemną "Unia", powiązaną ze środowiskiem katolickim, która starała się między innymi ochraniać zagrożonych Żydów. Jesienią roku 1941 Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1942 roku, gdy postanowił on studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie w tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu.

Kapłaństwo 16 listopada 1946 roku alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie Karol Wojtyła został

Kapłaństwo 16 listopada 1946 roku alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. Już 1 listopada 1947 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 2 listopada jako neoprezbiter odprawił Mszę św. prymicyjną w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu. 15 listopada Karol Wojtyła wraz z klerykiem Stanisławem Starowieyskim poprzez Paryż wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na uczelni Instituto Internazionale Angelicum (obecnie Papieski Uniwersytet w Rzymie). Przez okres studiów zamieszkiwał w Kolegium Belgijskim, gdzie poznał wielu duchownych z krajów frankofońskich oraz z USA. W 1948 roku ukończył studia z dyplomem summa cum laude.

W lipcu 1948 roku, na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy

W lipcu 1948 roku, na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety. Od tego momentu rozpoczął się dla młodego księdza okres wycieczek i podróży z młodzieżą po Polsce. Wolny czas zawsze starał się spędzać z chłopcami i dziewczętami na łonie natury. W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tam też założył mieszany chorał gregoriański. Nadal często wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą. Podczas wielu wycieczek ksiądz Wojtyła starał się zmylić ówczesną milicję i dlatego zdejmował sutannę i kazał nazywać się "wujkiem". Karol Wojtyła powrócił do przerwanych obowiązków. Wykładał m. in. w seminariach diecezji: krakowskiej, katowickiej i częstochowskiej (mieściły się one wszystkie w Krakowie) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego wykłady obejmowały głównie teologię moralną i etykę małżeńską.

Biskup i kardynał W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a

Biskup i kardynał W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej ks. Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak. Współkonsekratorami byli biskupi Franciszek Jop i Bolesław Kominek. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył. Już w tym okresie Karol Wojtyła bardzo dużo czasu poświęcał na podróże zagraniczne w celach ewangelizacyjnych i religijnych.

30 grudnia 1963, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła

30 grudnia 1963, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Podczas konsystorza 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 29 czerwca 1967 roku otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika na Palatynie. Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o 16: 16.

Jan Paweł II – Polak, który został papieżem. Jan Paweł II był pierwszym papieżem

Jan Paweł II – Polak, który został papieżem. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza "Słowiański papież". Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku.

Zamach na Jana Pawła II W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na

Zamach na Jana Pawła II W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17: 19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej Ali Ağca mierzył w jego głowę. Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki (Sara Bartoli) i wziął ją na ręce. Zamachowiec opóźnił oddanie strzału prawdopodobnie dlatego, że dziewczynka którą papież trzymał na rękach lekko przysłoniła go co uniemożliwiło zamachowcowi dokładne wycelowanie. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Do pełni zdrowia jednak nigdy nie wrócił. Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał tylko szczęściu. Wyraził to słowami: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę. Wierni dostrzegli pewien związek. Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fátimie w roku 1917. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Potem wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości będących następstwem postrzału. Papież nigdy nie ukrywał swoich niedomagań przed wiernymi, ukazując wszystkim oblicze zwykłego człowieka poddanego cierpieniu.

e i n e z c a b y W W 1983 roku Jan

e i n e z c a b y W W 1983 roku Jan Paweł II odwiedził Alego Agcę w więzieniu i wybaczył mu. Papież traktował zamach w kategoriach mistycznych. Uważał, iż nie przypadkiem zamach wydarzył się w rocznicę pierwszych objawień fatimskich. Nie miał żadnych wątpliwości, iż uratowała go Matka Boska. Pocisk, który w papieskim samochodzie znalazł ks. Stanisław Dziwisz, papież Jan Paweł II ofiarował sanktuarium w Fatimie, gdzie wotum ozdobiło koronę figury Matki Boskiej Fatimskiej.

e ż ó r Pod Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże

e ż ó r Pod Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m. in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej). Mimo wielu zabiegów nie udało mu się jednak odbyć pielgrzymki do Rosji, prawdopodobnie ze względu na niechęć ze strony patriarchatu moskiewskiego, który zarzuca Watykanowi prozelityzm.

Ekumenizm i stosunki międzyreligijne Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Sam podkreślał

Ekumenizm i stosunki międzyreligijne Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Sam podkreślał także ważność ekumenizmu w jego pontyfikacie, m. in. w encyklice Redemptor hominis: nigdy nie przestanę tego podkreślać i będę popierał każdy wysiłek podejmowany w tym kierunku na wszystkich płaszczyznach, w których spotkamy naszych braci chrześcijan. Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał do stosunków z ludźmi innej wiary, nie tylko w ramach chrześcijaństwa, ale także członków innych religii i ateistów. W 1999 r. papież ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych.

Pielgrzymki do Polski � I pielgrzymka (2– 10 czerwca 1979) - „GAUDE MATER POLONIA”

Pielgrzymki do Polski � I pielgrzymka (2– 10 czerwca 1979) - „GAUDE MATER POLONIA” II pielgrzymka (16– 23 czerwca 1983) - „POKÓJ TOBIE, � III pielgrzymka (8– 14 czerwca 1987) - „DO KOŃCA ICH � IV pielgrzymka (1– 9 czerwca, 13– 20 sierpnia 1991) - „BOGU � � � OJCZYZNO MOJA” UMIŁOWAŁ” DZIĘKUJCIE, DUCHA NIE GAŚCIE” V pielgrzymka (22 maja 1995) - WIZYTA DUSZPASTERSKA VI pielgrzymka (31 maja– 10 czerwca 1997) - „JEZUS CHRYSTUS WCZORAJ, DZIŚ I NA WIEKI” VII pielgrzymka (5– 17 czerwca 1999) - „BÓG JEST MIŁOŚCIĄ” VIII pielgrzymka (16– 19 sierpnia 2002) - „BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE”

Jan Paweł II – przyjaciel młodzieży Młodzież całym swoim sercem kochała Jana Pawła II,

Jan Paweł II – przyjaciel młodzieży Młodzież całym swoim sercem kochała Jana Pawła II, gdyż właśnie do niej miał szczególne podejście. Zawsze był otwarty na problemy, które w dzisiejszych czasach dotykają młodzież powodując jej niekiedy regres. Papież kochał młodzież, zawsze dodawał im otuchy oraz budował mówiąc, iż są solą ziemi. Młodzi ludzie zawsze w wielkim skupieniu i w napięciu czekali na to, co ma do powiedzenia im ich przywódca duchowy, czuli wtedy prawdziwy wewnętrzny spokój. To, co pragnął przekazać młodym ludziom, to można zamknąć do radykalizmu chrześcijańskiego, gdyż uważał, że tylko taka forma może uczynić serce człowieka wielkim i zdolnym do największych poświęceń. O przebaczeniu mówił jako świadectwie, które jest decydującą próbą oraz przekonującym świadectwem chrześcijańskiego radykalizmu. W encyklice z 1993 toku Veritatis Splendor tak pisze: Młodzieniec, który zachował dotąd wszystkie przykazania, okazuje się niezdolny, by o własnych siłach uczynić następny krok. Aby go postawić, potrzeba dojrzałej ludzkiej wolności: , " Jeśli chcesz…" i Boskiego daru łaski: " Przyjdź i chodź za Mną!. " Doskonałość domaga się tej dojrzałości w darze z siebie, do której powołana jest ludzka wolność.

a t s y r u t ż e i p Pa Po objęciu

a t s y r u t ż e i p Pa Po objęciu najwyższej godności w Kościele Karol Wojtyła nie przestał kochać gór, ale długo musiał czekać na spotkanie z nimi. Nie zobaczył ich przez mgłę ze śmigłowca, krążącego nad Nowym Targiem w 1979 roku. Westchnął wówczas tylko: "A tak chciałem tym ceprom, przepraszam, naszym gościom z Rzymu ukazać urodę naszych gór". Jednak podczas następnej pielgrzymki, w 1983 roku, udało się zrealizować jego marzenie. W piękny, bezchmurny dzień śmigłowiec z Pielgrzymem wylądował na Siwej Polanie, położonej niedaleko drogi do Doliny Chochołowskiej, 900 metrów n. p. m. Wojtyła bywał tu często jako wikary i kardynał.

Znane dramaty Karola Wojtyły: � "Hiob" (1940) � "Jeremiasz" (1940) � "Brat naszego Boga"

Znane dramaty Karola Wojtyły: � "Hiob" (1940) � "Jeremiasz" (1940) � "Brat naszego Boga" (1944 -1950) � "Przed sklepem jubilera" (1960) � "Promieniowanie ojcostwa" (1964)

Książki wydane jako Karol Wojtyła: � � � � Świętego Jana od Krzyża nauka

Książki wydane jako Karol Wojtyła: � � � � Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze Miłość i odpowiedzialność - Lublin 1960, KUL Osoba i czyn Znak, któremu sprzeciwiać się będą Zagadnienie podmiotu moralności Elementarz etyczny Aby Chrystus się nami posługiwał

Książki wydane jako Jan Paweł II : � Przekroczyć próg nadziei - Lublin, 1994

Książki wydane jako Jan Paweł II : � Przekroczyć próg nadziei - Lublin, 1994 � Tryptyk rzymski (poemat) – Kraków, 2003 � Dar i Tajemnica � Wstańcie, chodźmy – Kraków, 2004 � Pamięć i tożsamość – Kraków, 2005

Encykliki Jana Pawła II : � � � � Redemptor Hominis – Jezus Chrystus

Encykliki Jana Pawła II : � � � � Redemptor Hominis – Jezus Chrystus – Odkupiciel człowieka – 4 marca 1979 Dives in Misericordia – Boże miłosierdzie – 30 listopada 1980 Laborem Exercens – O pracy ludzkiej – 14 września 1981 Slavorum Apostoli – Na 1100 rocznicę dzieła ewangelizacji Św. Cyryla i Metodego – 2 czerwca 1985 Dominum et Vivificantem – Duch Święty w życiu Kościoła i świata – 18 maja 1986 Redemptoris Mater – Błogosławiona Maryja Dziewica w życiu pielgrzymującego Kościoła – 25 marca 1987 Sollicitudo Rei Socialis – Społeczna troska – 30 grudnia 1987 Redemptoris Missio – O stałej aktualności posłania misyjnego – 7 grudnia 1990 Centesimus Annus – W stulecie encykliki Leona XIII Rerum Novarum – 1 maja 1991 Veritatis Splendor – Podstawowe problemy nauczania moralnego Ko ścioła – 6 sierpnia 1993 Evangelium Vitae – O wartości i nienaruszalności życia ludzkiego – 25 marca 1995 Ut Unum Sint – O działalności ekumenicznej – 25 maja 1995 Fides et Ratio – O relacjach między wiarą a rozumem – 14 września 1998 Ecclesia De Eucharistia – Eucharystia w życiu Kościoła – 17 kwietnia 2003

Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych

Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Jego długoletnie zmagania z chorobą i starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. 13 maja 1992 papież ustanowił nawet Światowy Dzień Chorego.

Śmierć Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża zapoczątkowane było grypą oraz zabiegiem tracheotomii. Uszanowano wolę

Śmierć Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża zapoczątkowane było grypą oraz zabiegiem tracheotomii. Uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Podczas mszy przy jego łożu, którą Jan Paweł II koncelebrował z przymkniętymi oczyma, kardynał Marian Jaworski udzielił mu namaszczenia chorych. Zmarł 2 kwietnia 2005 dnia, doszło do gwałtownego wzrostu temperatury. Około godziny 15. 30 bardzo słabym głosem papież powiedział: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". O godzinie 19 wszedł w stan śpiączki, a monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych. Osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II o godzinie 21. 37, ale elektrokardiogram wyłączono dopiero po 20 minutach od tej chwili.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie. Mszy świętej przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu. Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, w asyście tylko duchownych z najbliższego otoczenia, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra.

Beatyfikacja 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 10, na placu

Beatyfikacja 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 10, na placu św. Piotra w Rzymie, odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II. Było to ukoronowanie trwającego zaledwie sześć lat, najkrótszego we współczesnych dziejach Kościoła, procesu beatyfikacyjnego. Odbył się on z zachowaniem wszystkich obowiązujących kościelnych procedur, a jedynym przywilejem jakim obdarzono papieża-Polaka był fakt, że w jego przypadku zastosowano "szybką ścieżkę" - nie„Swoim musiał oczekiwać w świadectwem wiary, kolejce ponad tysiąca kandydatówmiłości do wyniesienia na i odwagi apostolskiej, ołtarze. pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. ”

Wspomnienie Podczas beatyfikacji biskup Jan Bernard Szlaga poinformował, że liturgiczne wspomnienie nowego błogosławionego będzie

Wspomnienie Podczas beatyfikacji biskup Jan Bernard Szlaga poinformował, że liturgiczne wspomnienie nowego błogosławionego będzie 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.