Dzie Patrona Szkoy Pastwowa Szkoa Muzyczna we Wschowie

  • Slides: 29
Download presentation
Dzień Patrona Szkoły Państwowa Szkoła Muzyczna we Wschowie

Dzień Patrona Szkoły Państwowa Szkoła Muzyczna we Wschowie

Patronem naszej szkoły jest Karol Kurpiński Karol Kazimierz Kurpiński urodził się 6 marca 1785

Patronem naszej szkoły jest Karol Kurpiński Karol Kazimierz Kurpiński urodził się 6 marca 1785 roku we Włoszakowicach ( woj. wielkopolskie )

Tablica upamiętniająca Karola Kurpińskiego

Tablica upamiętniająca Karola Kurpińskiego

Kościół We Włoszakowicach, w którym Karol Kurpiński został ochrzczony

Kościół We Włoszakowicach, w którym Karol Kurpiński został ochrzczony

Dzieciństwo Karola Kurpińskiego Jego tata - Marcin Kurpiński był kościelnym organistą. To właśnie on

Dzieciństwo Karola Kurpińskiego Jego tata - Marcin Kurpiński był kościelnym organistą. To właśnie on był jego pierwszym nauczycielem. Uczył go grać na skrzypcach , organach i prawdopodobnie nauczał go podstaw kompozycji. W 1797 roku , gdy miał 12 lat został organistą w kościele w Sarnowie , miejscowości leżącej koło Rawicza , gdzie miał wuja , który był tam proboszczem.

W 1800 roku wyjechał na dwór hrabiego Franciszka Polanowskiego do Moszkowa koło Lwowa, gdzie

W 1800 roku wyjechał na dwór hrabiego Franciszka Polanowskiego do Moszkowa koło Lwowa, gdzie został zaangażowany jako skrzypek do dworskiej orkiestry. Tam samouctwem zdobył imponującą praktyczną wiedzę o muzyce. W 1810 roku przybył do Warszawy, gdzie rozpoczęła się jego kariera i gdzie pozostał do końca życia. Początkowo był II dyrygentem orkiestry operowej, zatrudnionym przez dyrektora Józefa Elsnera.

Jako kompozytor skoncentrował się głównie na twórczości wokalnej: operowej i pieśniarskiej. Jest najważniejszym przedstawicielem

Jako kompozytor skoncentrował się głównie na twórczości wokalnej: operowej i pieśniarskiej. Jest najważniejszym przedstawicielem polskiej twórczości operowej doby przedmoniuszkowskiej. Skomponował muzykę do 24 dzieł scenicznych oraz 4 balety, w tym pierwszy balet narodowy „Wesele krakowskie w Ojcowie” (1823). Przez 16 lat (1824 - 1840) był samodzielnym dyrektorem Opery Teatru Narodowego. Za jego kadencji wybudowany został słynny gmach Teatru Wielkiego projektu Antonia Corazziego.

Wzrastająca sława Kurpińskiego sprawiła, ze w 1819 roku na jego cześć wybito złoty medal,

Wzrastająca sława Kurpińskiego sprawiła, ze w 1819 roku na jego cześć wybito złoty medal, a car Aleksander I mianował go swym nadwornym kapelmistrzem. Obok oper pisał Kurpiński także balety (np. Wesele w Ojcowie z 1821 roku, uznane za pierwszy polski balet narodowy), utwory orkiestrowe, wśród których czołowe miejsce zajmuje świetny Koncert klarnetowy. Tworzył ponadto dzieła kameralne i fortepianowe, a ważną częścią jego twórczości były okolicznościowe polonezy. Był też aktywny jako publicysta — w latach 1820 -21 redagował „Tygodnik Muzyczny” — pierwsze pismo muzyczne na ziemiach polskich.

Pierwszą swą operę pt. Dwie chatki wystawił Kurpiński w 1811 roku, kolejną — Pałac

Pierwszą swą operę pt. Dwie chatki wystawił Kurpiński w 1811 roku, kolejną — Pałac Lucypera — w tym samym roku, co ugruntowało jego pozycję w środowisku artystycznym. W 1815 roku ożenił się z aktorką i śpiewaczką Zofią Brzowską i został członkiem Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, któremu później dedykował pracę teoretyczną pt. Wykład systematyczny zasad muzyki na klawikord (1818 r. ). Jednocześnie pisał kolejne opery, m. in. Jadwiga, królowa polska (1814 r. ), Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale (1816 r. ) oraz Zamek na Czorsztynie (1819 r. ).

Balet , , Wesele w Ojcowie “. 1821 r.

Balet , , Wesele w Ojcowie “. 1821 r.

Opera , , Dwie chatki “. 1811 r.

Opera , , Dwie chatki “. 1811 r.

W 1823 roku Kurpiński odbył podróż po Europie, zaznajamiając się z działalnością teatrów operowych,

W 1823 roku Kurpiński odbył podróż po Europie, zaznajamiając się z działalnością teatrów operowych, których zasady organizacyjne zamierzał przenieść na grunt polski. Od 1824 roku pozostał jedynym dyrygentem a zarazem dyrektorem Teatru Narodowego. Świetnie sobie radził na tym stanowisku — wystawiał nie tylko dzieła kompozytorów rodzimych, ale też słynne opery Gioacchino Rossiniego, Karola Marii Webera i wielu innych. Ponadto dyrygował prawie wszystkimi ważnymi wydarzeniami muzycznymi w stolicy, w tym prawykonaniem Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina (1830).

Podczas Powstania Listopadowego Kurpiński pisał opery o tematyce patriotycznej i pieśni, a wśród nich

Podczas Powstania Listopadowego Kurpiński pisał opery o tematyce patriotycznej i pieśni, a wśród nich Warszawiankę, traktowaną wówczas jak hymn narodowy. Warszawianka jest hymnem naszej szkoły. Rozbrzmiewa na ważnych uroczystościach. Po upadku powstania utrzymał stanowisko dyrektora opery, a w 1833 roku dyrygował inauguracyjnym przedstawieniem w nowej siedzibie — Teatrze Wielkim. W 1835 roku założył przy nim Szkołę Śpiewu, której celem było zastąpienie zlikwidowanego konserwatorium.

Warszawianka Hymn naszej szkoły

Warszawianka Hymn naszej szkoły

Jego wysiłki natrafiały jednak na przeszkody: wybuchały liczne zatargi o repertuar i samodzielność działania

Jego wysiłki natrafiały jednak na przeszkody: wybuchały liczne zatargi o repertuar i samodzielność działania narodowej sceny operowej. W rezultacie w 1840 roku Kurpiński podał się do dymisji. Pozostałą część życia spędził w osamotnieniu w swym domu przy ulicy Żelaznej w Warszawie. Zmarł 18 września 1857 roku w Warszawie i pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim

Grób Karola Kurpińskiego Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Grób Karola Kurpińskiego Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Utwory Orkiestrowe m. in : ● ● ● Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę

Utwory Orkiestrowe m. in : ● ● ● Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę wyobrażająca) Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę Elegia c-moll (ok. 1825) Elegia harmoniczna na śmierć dwóch bohaterów Rosji Koncert na róg i orkiestrę Taniec polski ułożony na dzień balu miejskiego dla Najjaśniejszej Matki Imperatora Całej Rosji a Króla Polskiego D-dur Taniec polski grany na balu u J. O. Księcia Namiestnika danym w uroczystość urodzin Najjaśniejszego Cesarzewicza w. Ks. Konstantyna B-dur Polonez grany na balu u J. O. Księcia Zajączek w ostatni wtorek C-dur Polonez skomponowany w doroczną uroczystość dostojnych imienin Najjaśniejszego Cesarza i Króla Mikołaja D-dur Polonez grany na balu w sali giełdy. . . Z powodu uroczystego ogłoszenia pełnoletniości Jego Cesarzewiczowskiej Mości W. Ks. następcy tronu Aleksandra Mikołajewicza C-dur Mazurek grany na balu u J. O. Księcia Zajączek w ostatni wtorek D-dur Wielki walc z motywów Webera i Rossiniego tańczony przez pannę Mierzyńską i ułożony na orkiestrę i pianoforte Bdur

Utwory Kameralne : ● ● Fantazja C-dur na kwartet smyczkowy (ok. 1823? ) Nokturn

Utwory Kameralne : ● ● Fantazja C-dur na kwartet smyczkowy (ok. 1823? ) Nokturn G-dur na róg, fagot i altówkę Pejzaż muzyczny F-dur na róg i fagot Dumanie nad mogiłą Wandy h-moll na klawikord i skrzypce ● Cavatina na trąbkę lub puzon i fortepian (ok. 1823) ● Fantazja na róg i fagot

Fortepianowe m. in : ● ● ● ● Sześć wariacji C-dur Dziewięć wariacji d-moll

Fortepianowe m. in : ● ● ● ● Sześć wariacji C-dur Dziewięć wariacji d-moll Potpourri, czyli wariacje z różnych tematów narodowych skomponowane dla siedmioletniego J. Krogulskiego Fantazja Chwila snu okropnego c-moll Fantazja a-moll Fantazja F-dur Fuga i koda B-dur (na temat Jeszcze Polska nie zginęła)[10] Mazurek balowy D-dur Angloise D-dur Mazurek D-dur (1821) Polonez a-moll Le reveil de J. j. Rousseau au printemps romans (1823) Polonez ofiarowany Zofii Mentzel (1834)

Pieśni wielogłosowe : ● Marsz roku 1812 (Do koni bracia, do koni) na 4

Pieśni wielogłosowe : ● Marsz roku 1812 (Do koni bracia, do koni) na 4 -głosowy chór męski z fortepianem (1812) ● Bohaterowi (Nieśmiertelność nieba w nagrodę co dały) śpiew masoński na chór mieszany (1814) ● Hymn (Próżno na piasek słońce śle oświaty) na 4 głosy równe (1820) ● Kanon wokalny (Szanuj niewinność, szanuj mądrość) na 3 głosy

Pieśni na głos i fortepian m. in : ● ● ● ● Bolesław Krzywousty

Pieśni na głos i fortepian m. in : ● ● ● ● Bolesław Krzywousty ● Król Aleksander ● Zygmunt August ● Władysław IV ● Stefan Czarniecki Michał Korybut Wiśniowiecki Dumka (Gdy słowik zanuci) Elfryda (Gdy w kwiecie młodości) romans Ludmiła w Ojcowie (Nastała cisza z nocą ponurą) Dumka włościan Jabłonny o Panu (Była ta pora przeszła nie wróciła) Czerna (Piękna i śmiała) Marsz obozowy (Bracia do bitwy nadszedł czas) (1831) Warszawianka (Oto dzień dziś krwi i chwały) Litwinka, czyli hymn Legionów Litewskich (Wionął wiatr błogi na Lechitów ziemie) Uczucia patrioty – Śpiew Narodowy (Jakiż to odgłos uszy me uderza) Dzień świętej walki nadchodzi marsz (1831) Serenada, czyli śmiertelna dobranoc (1835)

Pieśni na głos i orkiestrę : Śpiew do Orła Białego (Wstań biały orle czarne

Pieśni na głos i orkiestrę : Śpiew do Orła Białego (Wstań biały orle czarne pióra z siebie zrzuć) (1831) ● Oblężenie Warszawy (Moskal chce dostać Warszawy) mazur (1831)

Kantaty : Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki na recytację i orkiestrę Religijne : ●

Kantaty : Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki na recytację i orkiestrę Religijne : ● ● ● Pieśń przy mszy św. . Dla ludu polsko-katolickiego [msza wiejska] na sopran, tenor, bas i organy Msza C-dur na 3 (4) -głosowy chór mieszany i organy (ok. 1835) Msza e-moll na 4 -głosowy chór mieszany i organy Oratorium C-dur na alt, 2 tenory, bas, 2 trąbki, 2 puzony, kontrabas, kotły i organy (ok. 1840) Hymn do Boga o zachowanie wolności na głos solo i fortepian Zdrowaś Maryjo na głos solo, chór, instrumenty dęte i organy Pienia nabożne Karola Kurpińskiego z poezją Felińskiego, Minasowicza i innych poświęcone czci i chwale w Trójcy Świętej Jedynego Boga a użytkowi rzymsko-katolickiego chrześcijaństwa w Polsce na 1 -3 głosy z towarzyszeniem organów lub fortepianu i puzon ad libitum Te Deum Laudamus na głos solo, chór i orkiestrę Święty Boże psalm na głos solo, chór, harfę i organy Na Śmierć Chrystusa na głos solo i harfę Wzniesienie myśli do Boga na głos solo i organy lub fortepian

Sceniczne m. in : ● ● ● ● ● Pałac Lucypera opera komiczna w

Sceniczne m. in : ● ● ● ● ● Pałac Lucypera opera komiczna w 4 aktach (1811) ● Dwie chatki komedioopera w 1 akcie (1812) ● Ruiny Babilonu melodramat w 3 aktach ● Marcinowa z Dunaju w Stambule w seraju komedioopera w 3 aktach ● Szarlatan opera komiczna w 2 aktach ● Łaska Imperatora opera komiczna w 1 akcie (1814) Dziadek i wnuk melodramat w 2 aktach Jan Kochanowski w Czarnym Lesie komedioopera w 2 aktach Bateria o jednym żołnierzu melodramat [intermezzo] w 1 akcie Czaromysł książę słowiański, czyli nimfy jeziora Gopło komedioopera w 1 akcie Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda opera komiczna w 2 aktach [11] Kalmora, czyli prawo ojcowskie Amerykanów melodramat w 2 aktach (1820) Leśniczy z Kozienickiej Puszczy komedioopera w 1 akcie Cecylia Piaseczyńska opera komiczna w 2 aktach

Balety : ● Nowa osada Terpsychory nad Wisłą w 1 akcie ● Mars i

Balety : ● Nowa osada Terpsychory nad Wisłą w 1 akcie ● Mars i Flora balet alegoryczny w 1 akcie

Jak mogliśmy zauważyć twórczość Karola Kurpińskiego była bardzo duża

Jak mogliśmy zauważyć twórczość Karola Kurpińskiego była bardzo duża

Dziękujemy za uwagę ! SU Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie

Dziękujemy za uwagę ! SU Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie