Dzejas valodas tlainba LITERATRA 10 klase Izgltbas Inovciju

Dzejas valodas tēlainība LITERATŪRA, 10. klase Izglītības Inovāciju fonda projekts „ Latviešu valodas labirinti elektroniskajā vidē” © A. Vanaga, A. Zariņš, Āgenskalna Valsts ģimnāzija Rīga 2009

Retoriskās figūras 1. Retoriskais jautājums-emocionāls jautājums, uz kuru negaida tiešu atbildi “Kurš ūdens tā būtu smējies, Ja to pasmeļ ar sauju? ” ( “Gauja’’) 2. Retoriskais izsauciens- ekspresīva domu un jūtu izpausme “Pūt, vējiņi, dzen laiviņu, Aizdzen tautu mūžībā!” 3. Retoriskā uzruna- uzdevums piešķirt atbilstošu intonāciju “Neārdies, Gauja. . . ”

Atkārtojuma figūras 1. Anafora- atkārtojums rindu sākumā “Kas ir ziedi, kas ir ērkšķi, kas ir dzīve, kas to zina. . . ” 2. Epifora-atkārtojums rindu beigās “Bet taču puķe tev zied visapkārt? Bet taču koki tev aug visapkārt? ” 3. Divkāršojums, daudzkāršojums “Gāju, gāju garu ceļu, pretī brauca liels kundziņis. . . ”

4. Uzskaitījums jeb sablīvējums –dažādu parādību virknes “ Jēkabi, Jāņi, Kriši un Mārtiņi, Un visi līdzīgie viņiem mazliet. . . ” 5. Gredzens- vienāda posma atkārtojums panta vai dzejoļa sākumā un beigās “Savu dzīvi Viņš nodzīvojis ir godīgi-” ( “Nekrologs. ) 6. Pakare- teikuma beigas atkārtojas, sākot jaunu teikumu

Citas figūras Inversija- atkāpšanās no ierastās vārdu kārtības teikumā “Es domāju- labi varbūt, Ka pasaulē prot tikai meitenes retas Mazlietiņ te līdzīgas būt.

Mākslinieciskie tēlainās izteiksmes līdzekļi 1. Epitets-emocionāli spilgts, neparasts apzīmētājs, oksimorons-epitets, loģisks pretstats apzīmējamam vārdam (vislabākie meli) 2. Salīdzinājums-divu parādību salīdzināšana ( viļņi kā zirgi) 3. Personifikācija-priekšmeti un parādības tiek tēlotas kā dzīvas būtnes plašākā nozīmē Saule brida jūriņā/ Samta svārkus pacēlusi: Ne tai mirka zelta kurpes, / Ne sudraba ielociņi. 4. Simbols- tēls, kurš apzīmē kādu ideju ( gaismagudrība, kultūra, izglītība) 5. Paradokss-šķietami nesavienojamā sasaistīšana ( sapņi tavi grāvī iebrauks)

6. Metafora- uz līdzības pamata satuvinātas parādības, viena īpašība saule kur uguni 7. Metonīmija- parādības nosaukšana citā vārdā uz cieša sakara pamata Uz nākotni valoda traucas Melnajiem gadsimtiem cauri. Un šodien ir tava mēle Šīs valodas dārznieks un sargs. 8. Hiperbola- māksliniecisks pārspīlējums Kad es gāju, kad es braucu, Visi meži līgojās.
- Slides: 7