Dyslektycy s wrd nas Hans Christian Andersen Co

  • Slides: 18
Download presentation
„Dyslektycy są wśród nas” - Hans Christian Andersen

„Dyslektycy są wśród nas” - Hans Christian Andersen

Co to jest dysleksja? Dysleksja jest jedną z wielu trudności w uczeniu się. Jest

Co to jest dysleksja? Dysleksja jest jedną z wielu trudności w uczeniu się. Jest specyficznym zaburzeniem o podłożu językowym. Charakteryzuje pojedynczych się trudnościami w odczytywaniu słów, jak również różnorodnymi trudnościami w komunikacji językowej. Często oprócz trudności w czytaniu pojawiają się poważne trudności w opanowaniu czynności pisania i poprawnej pisowni.

Dysleksja, czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. M. Bogdanowicz zaproponowała rozróżnienie na:

Dysleksja, czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. M. Bogdanowicz zaproponowała rozróżnienie na: dysleksję (trudności w czytaniu), dysortografię (trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych) dysgrafię (niski poziom graficzny pisma).

Dysleksja nie jest przeszkodą, której nie można pokonać, czasem trudności pomagają nam w drodze

Dysleksja nie jest przeszkodą, której nie można pokonać, czasem trudności pomagają nam w drodze do sukcesu. Uczą wytrwałości, konsekwencji, „zmuszają” do szukania nowych metod, sposobów radzenia sobie z naszymi ograniczeniami Dysleksja to „przypadłość”, z jaką musieli się mierzyć najwięksi i najmądrzejsi, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój nauki, sztuki, medycyny. Są wśród nich słynni artyści estrady, projektanci, architekci, pisarze, sportowcy, prawnicy, lekarze, uczeni, politycy i ludzie biznesu, a oni sami są najlepszym dowodem na to, że sukces jest w zasięgu możliwości, a można go osiągnąć cierpliwością i systematyczną pracą, dzięki wspieraniu talentów, pasji i zainteresowań.

Słynni ludzie z dysleksją - Hans Christian Andersen Słowa nauczyciela kierowane do Hansa Ch.

Słynni ludzie z dysleksją - Hans Christian Andersen Słowa nauczyciela kierowane do Hansa Ch. Andersena na określenie jego trudności w szkole w opanowaniu poprawnej pisowni: „Gdybym to wiedział, nigdy nie zabierałbym pana do Elsynoru, ma pan najbardziej tępy łeb, jaki kiedykolwiek widziałem, i w dodatku jeszcze pan sobie wyobraża, że pan coś wart”. „Dość już mam pana po uszy, a ponad to wiem, że zawsze będzie mnie pan nie cierpiał, ponieważ mówiłem panu prawdę. Jest pan wstrętnym głupim stworzeniem!” Hans Ch. Andersen - klasyk światowej literatury dziecięcej popełniał błędy ortograficzne. W listach opisuje, jak dużo przykrości i zniewag przeżył w szkole właśnie z tego powodu. „Języków uczę się z trudem, gramatyki, które ich trzon stanowią szczerzą, ku mnie zęby, niczym ohydne szkielety, czują słabość mają, a to mi wiarę odbiera”.

Hans Christian Andersen - dyslektyk Pisarz duński, autor najpiękniejszych baśni, był dyslektykiem. Nawet jako

Hans Christian Andersen - dyslektyk Pisarz duński, autor najpiękniejszych baśni, był dyslektykiem. Nawet jako osoba dorosła nigdy nie nauczył się pisać poprawnie i jego manuskrypty zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dysleksji. W jednym z listów pisze o swoim nauczycielu: „Codziennie okazuje mi niechęć, a gdy w niedzielę rano przynoszę mu moje łacińskie ćwiczenia, przy każdym błędzie wstrząsa moją duszą, mówiąc mi najstraszliwsze prawdy. [. . . ] Poprzedniej niedzieli przyniosłem moje zadania, a on, rozgniewany błędami, zawołał: „Przy maturze dostanie pan pałę za takie zadanie. Sądzi Pan, że jedna litera nic nie znaczy, że to obojętne, czy napisze pan >>e<< czy też >>i<<? (. . . ) Ma pan najbardziej tępy łeb, jaki kiedykolwiek widziałem, i w dodatku jeszcze pan sobie wyobraża, że pan coś wart. . . ”

Hans Christian Andersen - biografia - Urodził się w najbiedniejszej dzielnicy Odense jako syn

Hans Christian Andersen - biografia - Urodził się w najbiedniejszej dzielnicy Odense jako syn szewca Hansa Andersena i niepiśmiennej praczki Anne Marie z domu Andersdatter (1774– 1833). Ojciec umarł z powodu komplikacji zdrowotnych po udziale w wojnie napoleońskiej w 1816 roku, matka z powodu alkoholizmu. - W krainę baśni pierwsza wprowadziła go babcia (ze strony ojca). Andersen bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem i gdzie później przebywał jego chory psychicznie dziadek. Kilka motywów z opowieści babci zostało później wykorzystanych przez Andersena w jego utworach. Po śmierci ojca i powtórnym małżeństwie matki Andersen wyjechał we wrześniu 1819 do Kopenhagi z zamiarem zostania aktorem. W latach 1820– 1821 uczęszczał do szkoły baletowej. Próbował także gry w teatrze, ale nie przyjęto go. Karierę rozpoczął jako śpiewak z wysokim sopranem, ale utracił go po mutacji głosu.

Hans Christian Andersen - biografia - Za wszelką cenę starał się być jak najbliżej

Hans Christian Andersen - biografia - Za wszelką cenę starał się być jak najbliżej teatru, w którym zadebiutował jako autor w 1829 sztuką „Miłość na Wieży Mikołaja”. Od tego czasu pisał sporo sztuk teatralnych, które nie zawsze cieszyły się powodzeniem. Ze względu na brak wykształcenia jego sztuki pełne były błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Krytycy od początku je odrzucali. - Dzięki wytrwałości dostał w 1822 stypendium królewskie, które umożliwiło mu dalszą naukę w szkole, a później studia. Pomógł mu Jonas Collins, który od początku wierzył w talent chłopca. Pewniejsza sytuacja materialna pozwoliła na kontynuowanie pracy twórczej i rozwijanie zainteresowań. Zwiedził niemal całą Europę. Ciekawość świata i ludzi, ale także nieustanny niepokój ducha, poczucie osamotnienia, kompleksy, skomplikowany charakter, nadmierna wrażliwość i egocentryzm uniemożliwiały mu znalezienie stałego miejsca i prowadzenie ustabilizowanego życia. Martwił się, iż oszaleje, podobnie, jak jego dziadek. Miewał stany depresyjne i melancholiczne, a pod koniec życia chorował na gruźlicę.

Hans Christian Andersen - biografia - Miał wielu wybitnych i sławnych znajomych, należeli do

Hans Christian Andersen - biografia - Miał wielu wybitnych i sławnych znajomych, należeli do nich: Bertel Thorvaldsen, Adam Oehlenschlager, Johanne Luise Heiberg, Jenny Lind, Bjørnstjerne Bjørnson, Charles Dickens, Søren Kierkegaard czy bracia Grimm. - W 1851 w wyrazie uznania dla wiedzy i zasług Andersena przyznano mu tytuł profesora, a w 1874 tytuł radcy. - Jego najpopularniejsze dzieła to: „Dzielny cynowy żołnierzyk”, „Głupi Jaś”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Krzesiwo”, „Brzydkie kaczątko”, „Świniopas”, „Słowik”, „Stokrotka”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”. - Zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi (obecnie na terenie Østerbro – północnej dzielnicy stolicy Danii).

Hans Christian Andersen - utwory

Hans Christian Andersen - utwory

Inni słynni ludzie z dysleksją

Inni słynni ludzie z dysleksją

Słynni ludzie z dysleksją - pisarze mark twain charles dickens hans ch. andersen ernest

Słynni ludzie z dysleksją - pisarze mark twain charles dickens hans ch. andersen ernest hemingway

Słynni ludzie z dysleksją – aktorzy Marilyn Monroe Whoopie Goldberg Dustin Hoffman

Słynni ludzie z dysleksją – aktorzy Marilyn Monroe Whoopie Goldberg Dustin Hoffman

Słynni ludzie z dysleksją - malarze, rzeźbiarze Michał Anioł Buonarotti Pablo Picasso Leonardo da

Słynni ludzie z dysleksją - malarze, rzeźbiarze Michał Anioł Buonarotti Pablo Picasso Leonardo da Vinci

Słynni ludzie z dysleksją - kompozytorzy Ludwik van Beethoven Wolfang Amadeusz Mozart

Słynni ludzie z dysleksją - kompozytorzy Ludwik van Beethoven Wolfang Amadeusz Mozart

Słynni ludzie z dysleksją - politycy n o t s n i ill h

Słynni ludzie z dysleksją - politycy n o t s n i ill h c r u h C W Geo rge Bus h

Bibliografia http: //www. dysleksja- rozwojowa. strefa. pl/Slawnidyslektycy. htm https: //pl. wikipedia. org/wiki/Hans_Christian_And ersen https:

Bibliografia http: //www. dysleksja- rozwojowa. strefa. pl/Slawnidyslektycy. htm https: //pl. wikipedia. org/wiki/Hans_Christian_And ersen https: //www. google. pl/search? q=hans+ch+anderse n&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0 ah. UKEwif w. Kr. Ppb 7 WAh. WCQpo. KHSHPCSAQ_AUICig. B&biw= 1366&bih=636 Grafika: pixabay. com

Dziękuję za obejrzenie prezentacji Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 we Włocławku Krzysztof Siemianowski klasa

Dziękuję za obejrzenie prezentacji Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 we Włocławku Krzysztof Siemianowski klasa 5 c