DRUGI SVJETSKI RAT 1939 1945 PRVA OSVAJANJA NJEMAKE
- Slides: 27
DRUGI SVJETSKI RAT ( 1939. -1945. ) PRVA OSVAJANJA NJEMAČKE I ITALIJE. POLITIKA POPUŠTANJA
P. PICASSO, GUERNICA
JAPAN- MILITARIZAM 1931. Japan je osvojio bogatu kinesku pokrajinu Mandžuriju- prvo veće kršenje Versajskog poretka
ITALIJA- FAŠIZAM 1936. ETIOPIJA ( ABESINIJA) 1939. ALBANIJA Unatoč demonstraciji moći talijanske vojske, Hitler je sumnjao u njezinu učinkovitost.
Izjave o mandžurijskoj i abesiniskoj krizi • Wellington Koo, kineski predstavnik u Ligi, 1933. : “Odsutnost bilo kakve efikasne akcije Lige naroda ohrabrila je one koji su cijelo vrijeme tvrdili da je sila zakon. ” • Haile Selassie, etiopski car, u svom obraćanju Ligi naroda, 1936. : Tvrdim da je problem koji je danas izložen pred Skupštinom mnogo širi od običnog rješavanja talijanske agresije; riječ je o kolektivnoj sigurnosti, o samom opstanku Lige naroda. ”
NJEMAČKA- NACIZAM 1936. REMILITARIZACIJA PORAJNJA
Američki dopisnik iz Berlina, William Shirer, zapisao je: • “ Ministar obrane, koji je prije pet dana vlastoručno izdao zapovijed da se maršira, počeo je gubiti živce. Sutradan sam saznao da je zapovjedio trupama da se povuku preko Rajne, u slučaju da im se Francuzi odupru. ” Hitlerov tumač Paul Schmidt, prenosi Hitlerovo priznanje: • “ Četrdeset osam sati nakon marša u Rajnsku oblast bijahu najmučniji u mom životu. Da su Francuzi tada ušli u Rajnsku oblast, morali bismo se povući podvučena repa, jer snage koje smo imali na raspolaganju nisu bile dovoljne čak ni za osrednji otpor. ”
1936. OSOVINA RIM- BERLIN ANTIKOMINTERNSKI PAKT: NJEMAČKA- JAPAN
POLITIKA POPUŠTANJA Razlozi: q posljedice Prvog svjetskog rata i gospodarske krize- svježe q mirovni ugovor s Njemačkom bio je nepravedan q strah od širenja komunizma
“ Hitler za trpezom “
1938. ANSCHLUSS Hitler u Beču NJEMAČKA PRIPOJILA AUSTRIJU
1938. SUDETI q zapadni dio Čehoslovačke, gorje uz njemačku granicu s oko 3 milijuna Nijemaca
1938. KONFERENCIJA U MÜNCHENU
1938. MINHENSKI SPORAZUM Neville Chamberlain, britanski premjer: “Vjerujem da smo time osigurali mir za naše doba (…) Stoga vam preporučam da odete kući i spokojno spavate u svojim krevetima: ”
Winston Churchill, britanski oporbeni političar: • Pretrpjeli smo potpuni poraz. Sve je gotovo(…) Smatram da će u dogledno vrijeme nacistički režim progutati Čehoslovačku. Ovo je jedna strašna prekretnica u našoj povijesti koja je poremetila kompletni odnos snaga u Europi (…) I nemojte misliti da je ovo kraj. Ovo je tek početak obračuna. • Engleskoj je ponuđen izbor između rata i sramote. Izabrala je sramotu, no dobit će rat. • Političar koji vodi politiku popuštanja je onaj koji hrani krokodila, nadajući se da će njega pojesti na kraju.
KOMADANJE ČEHOSLOVAČKE NJEMAČKI TENKOVI U PRAGU
Europska krizna žarišta između dva rata
NJEMAČKI ZAHTJEV ZA POLJSKIM TERITORIJEM VELIKA BRITANIJA I FRANCUSKA S POLJSKOM SKLAPAJU VOJNI SAVEZ
1939. PAKT O PRIJATELJSTVU I NENAPADANJU Molotov i Ribbentrop prilikom potpisivanja Pakta o prijateljstvu i nenapadanju u Moskvi 23. kolovoza 1939.
1939. PAKT O PRIJATELJSTVU I NENAPADANJU TAJNI DIO O PODJELI POLJSKE PRIBALTIČKIH ZEMALJA IZMEĐU NJEMAČKE I SSSR-a “ KOLIKO ĆE POTRAJATI MEDENI MJESEC? ”
TKO JE KOGA POVEO U ŠETNJU?
1. 9. 1939. NJEMAČKA JE NAPALA POLJSKU- POČETAK DRUGOG SVJETSKOG RATA
Blitzkrieg- “ munjeviti rat “ Suština munjevitog rata je iznenadni i brzi prodor u neprijateljski teritorij čime se onemogućuje uspostava obrane.
NAPAD NA POLJSKU VARŠAVA U RUJNU 1939 POLJSKA KONJICA
Direktiva br. 1, Hitlerova naredba za napad na Poljsku, 31. kolovoza 1939. : • Budući da su iscrpljene sve političke mogućnosti da se na istočnoj fronti na miroljubiv način riješi situacija koja je nepodnošljiva za Njemačku, odlučio sam se za rješenje silom (…) Datum napada: 1. rujna 1939. Sat napada: 4, 45 sati.
POČETAK DRUGOG SVJETSKOG RATA UZROCI politika popuštanja: • 1938. – anschluss; Minhenski sporazum- vrhunac politike popuštanja 1939. - Pakt o prijateljstvu i nenapadanju ( tajni dio ) POVOD • 1. 9. 1939. - NJEMAČKA NAPALA POLJSKUPOČETAK DRUGOG SVJETSKOG RATA
- Drugi svjetski rat kviz
- Drugi svjetski rat
- Politika popuštanja
- Politika popuštanja drugi svjetski rat
- Povijest 8 razred hladni rat
- Ulazak sad-a u prvi svjetski rat
- Krize pred prvi svjetski rat
- Sing 1 rat
- Rimska osvajanja
- Justinijanova osvajanja
- Bitka kod auskuluma
- Posledice turskih osvajanja
- Napoleonova vladavina
- Rimska osvajanja apeninskog poluotoka
- Justinijanova osvajanja
- Nauka o leptirima
- Oujka
- Oujka
- Svjetski dan pisanja pisma
- Svjetski dan voda pano
- Svjetski dan jabuka
- Dan vode prezentacija
- 19.11. svjetski dan prevencije zlostavljanja djece
- Kako se množe decimalni brojevi
- Svjetski dan smijeha ppt
- Svjetski dan nauke
- Hitler versaillesfreden
- Raymond chandler 1939