Doradztwo zawodowe Dlaczego jest wane Usuga ekspercka Doradztwo

  • Slides: 11
Download presentation

Doradztwo zawodowe. Dlaczego jest ważne?

Doradztwo zawodowe. Dlaczego jest ważne?

Usługa ekspercka Doradztwo całożyciowe

Usługa ekspercka Doradztwo całożyciowe

Cele doradztwa zawodowego opierają się na 4 głównych obszarach aktywizacji działań ucznia: 1. Poznawanie

Cele doradztwa zawodowego opierają się na 4 głównych obszarach aktywizacji działań ucznia: 1. Poznawanie własnych zasobów, m. in. : q rozpoznanie własnych zasobów (zainteresowań, zdolności, uzdolnień, kompetencji, predyspozycji zawodowych oraz stanu zdrowia); q określenie aspiracji i potrzeb w zakresie własnego rozwoju i możliwych sposobów ich realizacji; q rozpoznanie własnych ograniczeń jako wyzwań w odniesieniu do planów edukacyjno-zawodowych.

2. Świat zawodów i rynek pracy, m. in. : q wyszukiwanie i analizowanie informacji

2. Świat zawodów i rynek pracy, m. in. : q wyszukiwanie i analizowanie informacji na temat zawodów oraz charakteryzowanie wybranych zawodów, uwzględniając składowe ich opisów, w tym dróg ich zdobywania; q uzasadnianie znaczenia pracy w życiu człowieka; q wyjaśnianie zjawisk i trendów zachodzących na współczesnym rynku pracy; q porównywanie własnych zasobów i preferencji z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców.

3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, m. in. : q charakteryzowanie

3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie, m. in. : q charakteryzowanie struktury systemu edukacji formalnej oraz możliwości edukacji pozaszkolnej w Polsce; q analizowanie ofert szkolnictwa ponadpodstawowego i wyższego pod kątem możliwości dalszego kształcenia, z wykorzystaniem dostępnych źródeł informacji; q analizowanie znaczenia uczenia się przez całe życie.

4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych, m. in. : q określanie marzeń,

4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych, m. in. : q określanie marzeń, celów i planów edukacyjno-zawodowych na bazie własnych zasobów; q planowanie ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej, z uwzględnieniem konsekwencji podjętych wyborów; q podejmowanie decyzji o dalszej drodze edukacyjno-zawodowej samodzielnie lub przy wsparciu doradczym.

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 1/3 q Zapoznanie z zawodami i typami szkół

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 1/3 q Zapoznanie z zawodami i typami szkół ponadpodstawowych. q Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym, porzucaniu szkoły, a potem pracy, jako konsekwencjom niewłaściwych wyborów.

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 2/3 q Uświadomienie konieczności i możliwości zmian w

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 2/3 q Uświadomienie konieczności i możliwości zmian w planowanej karierze zawodowej. q Przygotowanie do wkraczania i poruszania się po rynku pracy.

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 3/3 q Wzmocnienie samoświadomości ucznia (wiedzy o sobie),

Korzyści z prowadzonego doradztwa zawodowego – 3/3 q Wzmocnienie samoświadomości ucznia (wiedzy o sobie), motywacji i samooceny. q Kształtowanie postaw proaktywnych, uniwersalnych i rozwijanie umiejętności wymaganych na rynku pracy.