DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIW Doradca zawodowy udziela pomocy

  • Slides: 15
Download presentation
DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW

DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW

Doradca zawodowy - udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych

Doradca zawodowy - udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego. Doradca pomaga nie tylko w wyborze zawodu i szkoły, ale także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu czy poszukiwaniu pracy. Doradca poprzez współpracę w klientem, zaznajamia go z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy oraz możliwościami zawodowymi na rynku pracy.

Jak wybrać zawód?

Jak wybrać zawód?

Krok 1 Stwórz listę wszystkich cech, które oczekujesz po idealnej pracy. Musisz przemyśleć swoje

Krok 1 Stwórz listę wszystkich cech, które oczekujesz po idealnej pracy. Musisz przemyśleć swoje mocne i słabe strony. Nie zmieniaj wyznaczonej przez siebie ścieżki kariery wyłącznie dlatego, że obawiasz się niskiego stopnia z przedmiotu lub trudnego semestru.

Krok 2 Znajdź wszystkie informacje dotyczące zawodów Po zrobieniu listy, przejrzyj książki oraz strony

Krok 2 Znajdź wszystkie informacje dotyczące zawodów Po zrobieniu listy, przejrzyj książki oraz strony internetowe zawierające informacje na temat różnych zawodów. Poszukaj takich zawodów, które posiadają wypisane przez Ciebie cechy. Sprawdź dokładnie jakiej edukacji wymaga dany zawód, co należy do obowiązków osób, które go wykonują, za co są odpowiedzialni i jakie są możliwości rozwoju w tym zakresie.

Krok 3 Znajdź osoby, które wykonują taki zawód jaki chciałbyś i spytaj czy istnieje

Krok 3 Znajdź osoby, które wykonują taki zawód jaki chciałbyś i spytaj czy istnieje możliwość towarzyszenia im podczas pracy przez dzień lub dwa. Dowiedz się co osoba pracująca w interesującym Cię zawodzie lubi w swojej pracy a czego nie lubi, oraz jakie umiejętności są konieczne do jego wykonywania.

Krok 4 Daj sobie czas na przemyślenie tego, czego nauczyłeś się o sobie oraz

Krok 4 Daj sobie czas na przemyślenie tego, czego nauczyłeś się o sobie oraz o interesujących się zawodach. Bierz udział w różnych zajęciach dodatkowych, aby zobaczyć co Cię najbardziej zainteresuje.

Możesz wybrać: • technikum • liceum ogólnokształcące • zasadniczą szkołą zawodową

Możesz wybrać: • technikum • liceum ogólnokształcące • zasadniczą szkołą zawodową

Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 3 lata, w czasie których uczysz się przedmiotów ogólnokształcących

Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 3 lata, w czasie których uczysz się przedmiotów ogólnokształcących

Nauka w technikum trwa 4 lata W technikum uczysz się również przedmiotów ogólnokształcących, z

Nauka w technikum trwa 4 lata W technikum uczysz się również przedmiotów ogólnokształcących, z których zdajesz maturę. Ale również otrzymujesz kwalifikacje zawodowe z dokumentem EUROPASS

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa 3 lata, w trakcie których odbywasz praktyczną naukę

Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa 3 lata, w trakcie których odbywasz praktyczną naukę zawodu w szkole, zakładach pracy lub w Centrum Kształcenia Praktycznego ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - cukiernik - pomocnik pomocniczy obsługi hotelowej - stolarz - kucharz - ogrodnik SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY - wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych - gospodarstwo domowe - prace artystyczne - prace ogrodnicze - elementy sadownictwa - elementy tkactwa - sporządzanie i wydawanie posiłków - elementy krawiectwa - ceramika - praca na komputerze

Mit jednego zawodu, czyli jak NIE planować kariery zawodowej W naszym społeczeństwie utarł się

Mit jednego zawodu, czyli jak NIE planować kariery zawodowej W naszym społeczeństwie utarł się mit jednego zawodu. Z pewnością znasz osoby, które przez lata pracują w tej samej firmie, mimo że: nie znoszą swojej pracy i tego, czym się zajmują, nie są dobrze opłacani, nie są pewni stabilności zatrudnienia i żyją w notorycznym strachu przed zwolnieniem. Osoby takie przez długie lata (czasem przez całe życie) trwają w te samej pracy i boją się przekwalifikowania, mimo że zmiana zawodu mogłaby przywrócić im satysfakcję z pracy! Niestety na sugestię zmiany profesji odpowiadają najczęściej: „A gdzie ja w tym wieku znajdę pracę!”… A jak to wygląda u Ciebie?

materiał opracowała Beata Matyszewska doradca zawodowy pedagog specjany

materiał opracowała Beata Matyszewska doradca zawodowy pedagog specjany