Doprava v logistickom systme podniku Logistika leteckho podniku

  • Slides: 20
Download presentation
Doprava v logistickom systéme podniku Logistika leteckého podniku Ing. Alica Tobisová, Ph. D.

Doprava v logistickom systéme podniku Logistika leteckého podniku Ing. Alica Tobisová, Ph. D.

Doprava Zabezpečuje spojenie medzi sférami výroby, obehu a spotreby, spája geograficky oddelené oblasti výroby

Doprava Zabezpečuje spojenie medzi sférami výroby, obehu a spotreby, spája geograficky oddelené oblasti výroby a spotreby. Je neoddeliteľnou súčasťou prakticky každého technologického procesu. Technická úroveň dopravy by mala zodpovedať technickej úrovni ostatných strojov a zariadení, aby sa nestala brzdou technologického procesu. Do úvahy je potrebné brať fakt, že náklady na dopravu sa pohybujú v hraniciach 10 - 30 %. Dopravné procesy môžu výrazne ovplyvniť výkonové i ekonomické výsledky výrobnej organizácie.

Doprava vs. Preprava DOPRAVA - úmyselný pohyb (jazda, plavba, let) dopravných prostriedkov po dopravných

Doprava vs. Preprava DOPRAVA - úmyselný pohyb (jazda, plavba, let) dopravných prostriedkov po dopravných cestách alebo činnosť dopravných zariadení, ktorými sa uskutočňuje preprava. Doprava je aj odvetvie národného hospodárstva. Výsledkom dopravy je PREPRAVA – vlastné premiestnenie vecí alebo osôb. Špecifikom prepravy je, že je vykonávaná hmotnými prostriedkami (dopravné prostriedky), ale sama má nehmotný charakter. Preprava je služba, nie je možné ju kvantifikovať.

Prepravný proces Súhrn časovo a vecne nadväzujúcich úkonov, ktorými sa uskutočňuje preprava. Je neoddeliteľnou

Prepravný proces Súhrn časovo a vecne nadväzujúcich úkonov, ktorými sa uskutočňuje preprava. Je neoddeliteľnou súčasťou logistického reťazca. Je definovaný ako organizovaný postup čiastkových proces nevyhnutných pri obehu tovaru a výrobcu k spotrebiteľovi, pri ktorom sa využitím unifikovanej technickej základne umožňuje integrovanými technologickými opatreniami zabezpečiť najväčší možný celospoločenský efekt. Doprava je zdrojom prínosu miesta a prispieva k tvorbe prínosu času.

Logistický reťazec Všeobecne predstavuje súbor hmotných a nehmotných tokov prebiehajúcich v rade na seba

Logistický reťazec Všeobecne predstavuje súbor hmotných a nehmotných tokov prebiehajúcich v rade na seba nadväzujúcich (dodávajúcich a odoberajúcich) článkov (podsystémov), ktorých štruktúra a chovanie sú odvodené od požiadavky pružnej a hospodárskej potreby uspokojiť danú potrebu posledného článku, t. j. potrebu zákazníka na dopravu jeho požadovaného tovaru. Zásady: Činnosť sa zmeriava na finálnu produkciu. Činnosť je koordinovaná, synchronizovaná a celkove optimalizovaná vo všetkých procesoch. Činnosť je súčasne riešená s problémami manipulácie, prepravy, skladovania, balenia. . Činnosť zahrňuje do riešenia všetky články, ktoré sprostredkúvajú pohyby materiálu, tovaru, energie, odpadu a informácií. Rozhodujúcim článkom reťazca je odberateľ – zákazník.

Logistika dopravy Koordinácia vstupujúcich a vystupujúcich množstiev materiálu, riadenie ich plynulého priebehu, znižovanie dopravných

Logistika dopravy Koordinácia vstupujúcich a vystupujúcich množstiev materiálu, riadenie ich plynulého priebehu, znižovanie dopravných nákladov pri zachovaní potrebnej úrovne služieb a dodržiavaní času prepravy a dôsledkom využívaní možností racionalizácie v rámci celého reťazca. Je to aplikovanie princípov logistiky na činnosť odvetvia národného hospodárstva – dopravy. Cieľom logistiky na všetkých úrovniach je maximalizovať efektívnosť obehových procesov a na to je nutné, aby bol vytvorený riadiaci systém, ktorý popri riadení technologických procesov v jednotlivých činnostiach obehového procesu za pomoci všetkých s tým spojených informačných procesov optimalizuje, s využitím exaktných a heuristických metód, celkový efekt obehového procesu. Takýto systém je označovaný ako logistický. Dopravný systém ktorý vyhovuje logistickému riadeniu obehových procesov, označujeme ako logistickú dopravu.

Rozdelenie dopravy - priestorové Hlavnou úlohou a cieľom dopravy v podniku je zabezpečiť nakládku,

Rozdelenie dopravy - priestorové Hlavnou úlohou a cieľom dopravy v podniku je zabezpečiť nakládku, vykládku a premiestňovanie požadovaného množstva a sortimentu materiálu vo všetkých oblastiach podniku, a to kvalitne, včas a s minimálnymi nákladmi.

Rozdelenie dopravy Vonkajšia doprava obstaráva dopravu materiálu mimo podniku, vlastnými dopravnými prostriedkami a vlastnou

Rozdelenie dopravy Vonkajšia doprava obstaráva dopravu materiálu mimo podniku, vlastnými dopravnými prostriedkami a vlastnou pracovnou silou. Spôsob napojenia podniku na verejnú sieť závisí od rozlohy a umiestnenia podniku. Pre túto oblasť je charakteristická tzv. vlečková a automobilová doprava, veľké Vnútorná doprava zahŕňa všetky druhy dopravy hmotných prostriedkov na území podniku uskutočňované jeho vlastnými dopravnými prostriedkami. Úlohou vnútornej dopravy je preprava materiálu v skladoch, jeho prísun do výroby, pokračuje premiestňovaním materiálu v samotnej výrobe (medzi pracoviskami) a končí sa dopravou hotových výrobkov z dielní do skladov. Medziobjektová doprava vyžaduje moderné organizačné formy dopravy (hydraulická a pneumatická doprava, doprava visutými dráhami a transportérmi, kyvadlová doprava a pod. ), čo v konečnom dôsledku znižuje i dopravné náklady. Medzioperačná doprava je realizovaná vnútri objektov medzi jednotlivými pracoviskami a technologickými operáciami. Považuje sa za rozhodujúci článok manipulácie s materiálom v našom priemysle, nakoľko na ňu pripadá až 75 % z celkových manipulačných výkonov. Operačná doprava - manipulácia úzko spojená s uskutočňovaním technologických operácií, ako sú prísun, vkladanie, upínanie, vyberanie výrobku zo stroja a do stroja. Významným prostriedkom jej zdokonaľovania je uplatňovanie priemyselných robotov a manipulátorov. Vnútropodniková (závodná) doprava tvorí významnú súčasť činnosti každého priemyselného podniku. Nedostatky v závodnej doprave sa prejavujú nielen v samotných výsledkoch dopravy, ale veľmi citeľne ovplyvňujú aj vlastný výrobný proces.

Dopravná sústava – vonkajšia doprava Je súhrnom všetkých technických prvkov a všetkých činností podieľajúcich

Dopravná sústava – vonkajšia doprava Je súhrnom všetkých technických prvkov a všetkých činností podieľajúcich sa na plnení prepravných potrieb. Základ dopravnej sústavy tvorí technická základňa dopravy a dopravné činnosti: dopravné prostriedky všetkých technických druhov dopravy, dopravné cesty všetkých technických druhov dopravy, zariadenia a stavby všetkých technických druhov dopráv. Všetky druhy dopravných systémov vytvárajú dopravnú sústavu. Tvoria ju všetky dopravné odbory verejnej aj neverejnej dopravy. (železničná, cestná, vodná, letecká potrubná) Cieľom jednotnej dopravnej sústavy je čo najefektívnejšie uspokojovanie potrieb spoločnosti ako po stránke kvalitatívnej tak i kvantitatívnej, vzájomným pôsobením dopráv železničnej cestnej, mestskej, vodnej, leteckej a potrubnej.

Dopravné odbory 1. Nákladnú dopravu Verejnú dopravu: železničnú cestnú (SAD), vodnú (riečnu), leteckú Závodnú

Dopravné odbory 1. Nákladnú dopravu Verejnú dopravu: železničnú cestnú (SAD), vodnú (riečnu), leteckú Závodnú dopravu Potrubnú dopravu 2. Osobnú dopravu Verejnú hromadnú dopravu: železničnú cestnú (SAD) vodnú (riečnu) leteckú mestskú hromadnú dopravu (MHD) Individuálny motorizmus

Rozdelenie dopravy - organizačné Pravidelná doprava Kyvadlová doprava – charakterizovaná vytváraním trvalého dopravného spojenia

Rozdelenie dopravy - organizačné Pravidelná doprava Kyvadlová doprava – charakterizovaná vytváraním trvalého dopravného spojenia medzi dvoma stálymi miestami. Okružná doprava – zabezpečuje trvalé dopravné spojenie medzi viacerými miestami, ležiacimi na určitých okružných trasách, po ktorých premáva jedno alebo viac dopravných zariadení v jednom alebo obidvoch smeroch. Doprava podľa dopravného poriadku – zabezpečuje príchod a odchod stanovených druhov mobilných dopravných prostriedkov do určitých staníc podľa časového plánu. Je najvyššou organizačnou formou kyvadlovej a okružnej dopravy.

Rozdelenie dopravy - organizačné Nepravidelná doprava – nemá stanovené časy ani dopravné trasy. Využíva

Rozdelenie dopravy - organizačné Nepravidelná doprava – nemá stanovené časy ani dopravné trasy. Využíva sa pri: Plnení nepravidelných dopravných úloh Zvládnutí dopravných špičiek Vytváraní dopravného spojenia Nevýhodnom situačnom rozmiestnení Špeciálnych vlastnostiach prepravovaného materiálu Kombinované formy dopravy Dopravné linky – kyvadlo, ktoré sa dotýka viacerých staníc podľa potreby. Kombinácia okružnej s kyvadlovou alebo nepravidelnou dopravou – medzi objektmi sa realizuje veľký presun materiálu. . .

Logistické prvky v doprave Dopravný systém tvoria tri prvky: technológia dopravy, technická základňa dopravy

Logistické prvky v doprave Dopravný systém tvoria tri prvky: technológia dopravy, technická základňa dopravy a legislatíva v doprave. Tok materiálu v logistickom systéme zabezpečujú pasívne a aktívne logistické prvky. Pasívne logistické prvky sú v podstate objekty (suroviny, základný a pomocný materiál, diely, polovýrobky a hotové výrobky), ktoré sú predmetom dopravných a manipulačných operácií, postupne menia voči okoliu svoju polohu a orientáciu. Pohyb objektu dopravy a manipulácie je chápaný ako pasívny, pretože sa pohybuje pomocou dopravného a manipulačného prostriedku. Aktívne logistické prvky menia polohu a orientáciu pasívneho prvku. Aktívnymi prvkami v logistickom systéme sú technické prostriedky a zariadenia pre manipuláciu, prepravu, skladovanie, balenie, fixáciu a ďalšie pomocné prostriedky a zariadenia, ktoré fungujú v spojení s potrebnými budovami, skladovacími plochami a dopravnými komunikáciami.

Aktívne logistické prvky zabezpečujú premiestnenie všetkých pasívnych prvkov v logistickom reťazci spolu s operátormi.

Aktívne logistické prvky zabezpečujú premiestnenie všetkých pasívnych prvkov v logistickom reťazci spolu s operátormi. Pri výbere aktívnych prvkov je potrebné zvážiť ich funkčné vlastnosti, vyjadrené technickoekonomickými a ekologickými parametrami. Rozdelenie aktívnych prvkov je nasledovné: dopravné prostriedky; manipulačné prostriedky – vozíky, dopravníky; pomocné prostriedky – váhy, teplomery, stohovače, rampy, mostíky, paletizátory; informačné prostriedky; operátori.

Pasívne logistické prvky Podstatnú časť hmotnej stránky logistických systémov predstavujú pasívne logistické prvky t.

Pasívne logistické prvky Podstatnú časť hmotnej stránky logistických systémov predstavujú pasívne logistické prvky t. j. suroviny, základný a pomocný materiál (obaly), diely, polovýrobky a hotové výrobky. V logistickom systéme pasívne prvky nadobudnú podobu manipulovaných, prepravovaných alebo skladovaných objektov (kusov, jednotiek, zásielok), ktorých premiestnenie z miesta a okamžiku ich vzniku cez rôzne výrobné a distribučné články do miesta a okamžiku ich výrobnej alebo konečnej spotreby zabezpečujú aktívne logistické prvky. Majú výlučne netechnologický charakter, teda nemení sa ich množstvo ani podstata, t. j. fyzikálne, chemické a iné vlastnosti surovín, materiálov a hotových výrobkov. Štruktúra pasívneho prvku môže byť plynná, kvapalná a tuhá. Je možné ho premiestňovať ako voľne ložená, v kusoch, v podobe manipulačných a prepravných jednotiek.

Pasívne logistické prvky

Pasívne logistické prvky

Pasívne logistické prvky Manipulačnou jednotkou je pasívny logistický prvok, ktorý tvorí spolu s prepravným

Pasívne logistické prvky Manipulačnou jednotkou je pasívny logistický prvok, ktorý tvorí spolu s prepravným prostriedkom alebo bez neho vytvára jednotku vhodnú na manipuláciu bez ďalších úprav manipulačnými operáciami. Pre klasifikáciu manipulačných jednotiek bol vytvorený unifikovaný štvorúrovňový systém. Manipulačná jednotka I. rádu je prispôsobená ručnej manipulácii. Zaraďujeme sem napr. ukladacie debny a prepravky, môže to byť tiež jednotka tvorená len pomocou obalu v rôznej forme (lepenkový kartón, podložka krytá zmršťovacou fóliou, vrece, sud atď. ). Manipulačná jednotka II. rádu je prispôsobená k manipulácii mechanizovanej alebo automatizovanej, pričom môže byť ukladaná v skladoch alebo slúžiť k medzioperačnej manipulácii. Takýmito jednotkami sú palety, prepravky, roltajnery a malé kontajnery. Manipulačná jednotka III. rádu sa využíva výhradne k diaľkovej a vonkajšej preprave a s ňou súvisiacej manipulácii. Používajú sa predovšetkým veľké kontajnery a výmenné nástavby. Manipuláciu vykonávajú žeriavy, portálové zdvíhacie vozy alebo špeciálne vysokozdvižné vozíky. Manipulačná jednotka IV. rádu je určená pre kombinovanú riečnu a námornú dopravu. Prepravnými prostriedkami sú člnkové kontajnery. Spôsob manipulácie je palubnými žeriavmi alebo priamym vplávaním do námorných nosičov.

Pasívne logistické prvky Obaly zohrávajú dôležitú úlohu v logistickom prepravnom procese. Hlavným poslaním obalu

Pasívne logistické prvky Obaly zohrávajú dôležitú úlohu v logistickom prepravnom procese. Hlavným poslaním obalu je chrániť výrobok pred negatívnymi vplyvmi, aby sa zachovala jeho úžitková hodnota a boli uľahčené dopravné a manipulačné procesy a operácie. Obal musí spĺňať nasledujúce požiadavky: vybavenosť na zabezpečenie, t. j. fixáciu v priebehu manipulácie a prepravy; vhodnosť vzhľadom na hmotnosť náplne; vhodnosť vzhľadom na jednorázové alebo opakované používanie; rozmery v súvislosti s jednotnou sústavou rozmerov – obalov; vhodnosť na stohovanie; riešenie s ohľadom na nakladanie, vykladanie a prekladanie; riešenie súvisiace s priestorovými nárokmi. Klasifikácia druhov obalu: spotrebiteľský obal- škatule, vrecka, fľaše, a pod. ; distribučný obal - kartón, podložka pre spotrebiteľské obaly obalené zmrštiteľnou fóliou; prepravný obal - palety.

Pasívne logistické prvky ukladacie debny - vyrábajú sa z kovu alebo plastu ako rovné,

Pasívne logistické prvky ukladacie debny - vyrábajú sa z kovu alebo plastu ako rovné, skosené, alebo zásuvkové, sú uspôsobené na ručnú mechanickú a automatickú manipuláciu. Unifikovaný rozmerový rad vyjadruje pre každý rozmer vlastnú nosnosť a sťahovaciu nosnosť debny; prepravky - sú charakterizované ako prepravné prostriedky so stohovacím systémom, určené na nakladanie materiálu, prispôsobené sú aj na ručnú alebo mechanizovanú manipuláciu; palety - sú základnou jednotkou prepravných prostriedkov, lebo sú najvhodnejšie pre manipuláciu kusového tovaru. Sú vhodné pre skladovanie, manipuláciu a prepravu počas celého procesu obehu tovarov. Paleta je teda prostriedok na prepravu s ložnou a opornou podlahou pre vidlicovú manipuláciu a je prispôsobená pre stohovanie; roltajery - sú prepravnými prostriedkami s vlastným podvozkom. Bežne sa používajú ako mobilné zásobníky súčiastok na montážnych pracoviskách. Môžu slúžiť aj ako predajné miesto; prepravníky – sú vhodné na prepravu kvapalných, kašovitých alebo sypkých materiálov. Majú úplne alebo čiastočne uzatvorenú nádobu z kovu alebo polyuretánu s objemom 500 -6000 l; kontajnery - kontajnerový dopravný systém (KDS) sa využíva, hlavne v železničnej, lodnej a cestnej doprave. Jeho výhodou je zrýchlenie ložných prác v prekladiskách a prístavoch i zrýchlený obeh prepravných prostriedkov. Kontajnery sú najčastejšie majetkom špecializovaných organizácií a spoločností, ktoré ich zapožičiavajú prepravcom za poplatok; výmenné nadstavby - sú záležitosťou predovšetkým európskych krajín. Odstraňujú niektoré nevýhody veľkých kontajnerov. Ich vnútorný priestor umožňuje bez problémov ukladať' EURO palety, čím je lepšie využitá ich plocha a v koncových bodoch prepravy je možno výmennú nadstavbu zložiť a naložiť na vozidlo bez pomoci manipulačného zariadenia. Nevýhodou výmenných nadstavieb je, že sa v termináloch nedajú nakladať' rovnakým uchopovacím zariadením ako veľké kontajnery a tiež, že ich nemožno vo všeobecnosti stohovat'.

Ďakujem za pozornosť! Logistika leteckého podniku Ing. Alica Tobisová, Ph. D.

Ďakujem za pozornosť! Logistika leteckého podniku Ing. Alica Tobisová, Ph. D.