DIDAKTICK TESTY VOD Anna Hezk VLASTNOSTI DIDAKTICKHO TESTU

  • Slides: 8
Download presentation
DIDAKTICKÉ TESTY ÚVOD Anna Hezká

DIDAKTICKÉ TESTY ÚVOD Anna Hezká

VLASTNOSTI DIDAKTICKÉHO TESTU Objektivita a srovnatelnost – Test probíhá za standardních podmínek. Žákům jsou

VLASTNOSTI DIDAKTICKÉHO TESTU Objektivita a srovnatelnost – Test probíhá za standardních podmínek. Žákům jsou předloženy shodné úlohy s předem určeným správným řešením a se stejným časovým limitem a test dává jednoznačné výsledky nezávisle na osobách administrátora, hodnotitele apod. Shodné podmínky umožňují porovnávat výsledky dosažené žáky. Validita (platnost) – Test ověřuje ty znalosti a dovednosti, pro které byl zkonstruován (test opravdu měří to, co měřit má, např. test z dějepisu není validní, pokud do něj zahrneme úlohy z matematiky). Nízká validita testu znemožňuje interpretaci výsledků, a tedy jejich další využití v pedagogické praxi. Reliabilita (spolehlivost) – Reliabilita představuje míru přesnosti a spolehlivosti testu. Výsledky testu mají vypovídat o skutečných znalostech a dovednostech žáků. Spolehlivé měření znamená, že test poskytuje stabilní, opakovatelné výsledky. V ideálním případě by měl stejný žák při opakovaném zadání testu dosáhnout shodného výsledku. Citlivost (diskriminace) – Citlivost vypovídá o schopnosti testu rozlišovat mezi žáky s různými skutečnými znalostmi a dovednostmi. Výsledky žáků by měly být přiměřeně rozprostřeny po celé bodové škále. Pokud je například možné v testu získat maximálně 30 bodů a 90 % žáků získalo 25 bodů a více, není test citlivý. (Přijímací test na VŠ musí být citlivý, ale např. u testu ověřujícího znalost osvojeného učiva, není vysoká míra citlivosti podmínkou. )

FÁZE TVORBY DIDAKTICKÉHO TESTU a) Plánování testu: 1. definování cíle testu, tj. k čemu

FÁZE TVORBY DIDAKTICKÉHO TESTU a) Plánování testu: 1. definování cíle testu, tj. k čemu mají sloužit testové výsledky 2. vymezení obsahu testu, tj. jaké učivo má být prostřednictvím testu ověřováno 3. vypracování specifikační tabulky, která obsahuje závazný počet úloh určitého typu a obsahu zařazených následně do testu b) Sestavování testu: 1. výběr testových úloh podle pravidel stanovených specifikační tabulkou 2. řazení úloh tak, aby podporovalo správné strategie řešení testu 3. odhad časové náročnosti testu 4. volba způsobu hodnocení jednotlivých úloh a celého testu 5. sestavení záznamového archu, do něhož žáci zapisují řešení úloh c) Ověřování testu: 1. posouzení obsahové a konstrukční kvality testu odbornými recenzenty 2. ověření kvality testu prostřednictvím zadání žákům (try-outy, pilotáže) d) Použití testu

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Didaktické testy se liší podle cíle, pro který jsou vytvářeny, a

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Didaktické testy se liší podle cíle, pro který jsou vytvářeny, a podle podmínek, za kterých jsou zadávány. Obvykle se didaktické testy rozlišují podle ověřovaného výsledku učení, měřené charakteristiky výkonu, formy zadání, interpretace testových výsledků.

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle ověřovaného výsledku učení Popis Kognitivní Test ověřuje znalosti a

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle ověřovaného výsledku učení Popis Kognitivní Test ověřuje znalosti a intelektové dovednosti Psychomotorické Test ověřuje psychomotorické dovednosti Testy podle měřené charakteristiky výkonu Popis Rychlost Test ověřuje, jak rychle žák dokáže řešit určené úkoly. Úkoly jsou obvykle méně komplexní a jejich počet výrazně překračuje možnosti dané časovým limitem. Úroveň Test ověřuje, zda žák dokáže řešit specifické úkoly. Úkoly jsou náročnější a čas na jejich řešení je dostatečný.

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle formy zadání Popis Zadané na papíře Test je žákům

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle formy zadání Popis Zadané na papíře Test je žákům předložen v tištěné podobě. Úlohy mají textový, případně grafický charakter. Zadané ústně Test zadává administrátor ústně nebo jej přehrává z audiozáznamu. Žák odpověď zapisuje nebo nahlas vyslovuje a zápis provádí administrátor. Zadané elektronicky Test je zadáván prostřednictvím osobního počítače. Elektronické testování umožňuje tzv. computer-adaptive-testing, ve kterém není předem dáno přesné znění úloh v testu; počítač úlohy vybírá na základě předchozích odpovědí žáka. Speciální Pro žáky se zdravotním postižením může být test zadáván prostřednictvím znakového jazyka nebo brailového písma. Kombinované Test tvořen několika subtesty, z nichž každý je zadáván odlišnou formou. Příkladem je test z cizího jazyka, který obsahuje subtest na čtení s porozuměním (zadáván písemně) a subtest poslechový (zadáván ústně).

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle interpretace výsledků Popis Rozlišující (testy relativního výkonu, NR-testy) •

DRUHY DIDAKTICKÝCH TESTŮ Testy podle interpretace výsledků Popis Rozlišující (testy relativního výkonu, NR-testy) • • • Ověřující (testy absolutního výkonu, CR-testy) • • • Cíl testu: vzájemné porovnáni výsledků žáků. Interpretace výsledků: uspořádáni žáků do pořadí podle skóre Zda je konkrétní žák hodnocen jako úspěšný nebo neúspěšný, závisí mimo jiné na výkonech ostatních žáků. Požadovaná vlastnost testu: vysoká citlivost Př. přijímací zkoušky Cíl testu ověřit, zda si žák osvojil určité znalosti a dovednosti, které jsou předem stanoveny jako podstatné. Výsledek konkrétního žáka porovnávány s předem stanovenými kritérii. Úlohy různých obtížností, standardní úlohy. Velký důraz se klade na obsahovou validitu. Př. test v autoškole Rozdělení na rozlišující a ověřující testy je spíše teoretickým modelem, v praxi je velká část testů konstruována jako kombinace ověřujícího a rozlišujícího testu.

TYPY TESTOVÝCH ÚLOH Uzavřené úlohy (žák vybírá odpověď z nabídky několika alternativ, posuzuje pravdivost/nepravdivost

TYPY TESTOVÝCH ÚLOH Uzavřené úlohy (žák vybírá odpověď z nabídky několika alternativ, posuzuje pravdivost/nepravdivost výroku apod. ) s výběrem odpovědi (multiple-choice) dichotomické (s dvoučlennou volbou) přiřazovací uspořádací a další… Otevřené úlohy (žák sám formuluje odpověď) doplňovací se stručnou odpovědí se širokou odpovědí