DEVIZNI SISTEM i DEVIZNA POLITIKA Devizni sistem je
- Slides: 23
DEVIZNI SISTEM i DEVIZNA POLITIKA
Devizni sistem je skup pravila, propisa, mera instrumenata i institucija kojima se uređuju uslovi plaćanja sa inostranstvom. Kreira ga svaka zemlja samostalno, ali ako je član neke međunarodne ili regionalne organizacije, onda uvažava i poštuje norme koja ta organizacija nameće u skladu sa ugovorima koje je potpisala.
Glavni akteri u saradnji sa drugim zemljama su preduzeća i poslovne banke, manje fizička lica, država preko svojih organa, agencija, državnih fondova, centralne banke. . .
U granicama jedne zemlje plaćanja se obavljaju nacionalnim novcem, ali kada su u pitanju transakcije sa drugim zemljama, postoji problem nepostojanja međunarodnog sredstva plaćanja. Sve je bilo jednostavno u periodu kada je važio zlatni standard, pa se znalo koliko tačno zlata stoji iza neke valute.
Kada se radi o upotrebi konvertibilnih valuta za plaćanje, može se obaviti plaćanje korišćenjem efektivnog novca, što je retkost ili prenosom sredstava preko deviznih računa kod poslovnih banaka. Neizvesnost u pogledu budućeg kretanja deviznog kursa zove se rizik deviznog kursa.
Poslovi na deviznom tržištu: • PROMPTNI POSLOVI – UGOVARAJU SE I REALIZUJU ODMAH ILI U ROKU OD DVA RADNA DANA • TERMINSKI POSLOVI - EFEKTIVNI POSLOVI KOJI SE UGOVARAJU I REALIZUJU U NEKOM BUDUĆEM TERMINU, PO KURSU KOJI SE UGOVOROM PRECIZIRA U SADAŠNJOSTI
Plaćanja se obavljaju u: • Zlatu • Nacionalnoj nekonvertibilnoj valuti • Sintetičkim ili kompozitnim valutama
SREDSTVA MEĐUNARODNIH PLAĆANJA D E V I Z E I V A L U T E
Kao međunarodna sredstva plaćanja koriste se opšte prihvaćena sredstva plaćanja, odnosno konvertibilne valute najstabilnijih i najrazvijenijih privreda. Sredstva međunarodnih plaćanja mogu biti: • VALUTE • DEVIZE
VALUTE – efektivni novac bilo koje zemlje sveta u obliku kovanog novca ili papirnog novca (banknote).
DEVIZE – sva novčana potraživanja u stranim valutama, koja fizička ili pravna lica imaju na svojim računima u bankama u stranoj valuti, kao i efektivni strani novac, a mogu se koristiti za: podizanje gotovine sa deviznog računa ili plaćanje čekovima, menicama, nalozima, elektonski i sl. u stranoj valuti.
VALUTNI PARITET predstavlja zvanično, od strane države utvrđenu vrednost nacionalne valute u zlatu ili nekoj drugoj nacionalnoj valuti, više drugih valuta (korpa valuta) ili specijalnim pravima vučenja.
DEVIZNI KURS
Cena valute/devize jedne zemlje izražena u valuti druge zemlje naziva se devizni kurs.
Realni devizni kurs, tj. kurs ravnoteže uspostavlja se kada se kurs realno formira na deviznom tržištu na osnovu ponude i tražnje. Ponuda stranog novca > Tražnje za stranim novcem = Smanjenje deviznog kursa Ponuda stranog novca < Tražnje za stranim novcem = Povećanje deviznog kursa
Razlikujemo tri vrste deviznih kurseva: * fiksni devizni kurs * fleksibilni devizni kurs * višestruki devizni kurs
Devizni kurs ili kurs valuta svoju primenu nalazi u trgovanju valutama na međunarodnom finansijskom tržištu, FOREX MARKET-u.
Devizno tržište je mesto susreta ponude i tražnje konvertibilnih sredstava plaćanja, valuta i deviza. Devizne transakcije se obavljaju: - između ovlašćenih poslovnih banaka i njihovih komitenata; - između ovlašćenih poslovnih banaka; - na međubankarskom sastanku gde se kao učesnik pojavljuje i centralna banka.
Na deviznom tržištu trguje se na spot (odmah) ili na termin.
Silvija Stefana Snežana III/2
- Devizni sistem
- Devizni sistem
- Devizna kontrola
- Devizna stednja po vidjenju
- Devizni kurs definicija
- Kurs
- Devizni kurs definicija
- Devizni kurs
- Devizni kursevi
- Devizni kursevi
- Devizni kurs definicija
- Yazm
- Politika epismentu
- Teorija i politika bilansa
- Antiplagiátorská politika řeší:
- Spoločná poľnohospodárska politika
- Politika cijena
- Politika yapıcıların temel amaçları
- Politika epismentu
- Restriktivna monetarna politika
- Politika publike
- Teorija i politika bilansa
- Olasz egység
- Politika