dev 2 Piktogram 4 Adet Piktogram Tasarm Yaplacak

  • Slides: 8
Download presentation
 Ödev 2: Piktogram 4 Adet Piktogram Tasarımı Yapılacak Grafik Anasanat Dalı GRF 201

Ödev 2: Piktogram 4 Adet Piktogram Tasarımı Yapılacak Grafik Anasanat Dalı GRF 201 Grafik Tasarım-I

Ödev 2: Piktogram Bu ödevde toplam 4 ayrı piktogram çalışması yapılacaktır. Çalışma Yol Haritası

Ödev 2: Piktogram Bu ödevde toplam 4 ayrı piktogram çalışması yapılacaktır. Çalışma Yol Haritası Önce bir çalışma alanı belirlenecek. Örneğin; Olimpiyatlar, hastaneler, tarihi ve turistik yerler, oteller, moteller, alışveriş merkezleri, hava alanları veya holdingler gibi alanlardan biri seçilecek. Seçilen ilgili alanda kullanılabilecek 4 farklı birim seçilerek, seçilen birimlerin pktogramları tasarlanacak. Örneğin; Hastane seçen bir öğrenci bu alanda ameliyathane, hemşire odası, ağrı ünitesi, polikilinikler, kulak burun boğaz (KBB), ortopedi servisi, endokrinoloji, kardiyoloji vb. birimlerden 4 adet seçerek piktogram tasarımları yapacaktır. Toplam 4 farkıl piktogram tasarımı yapılacak ve her tasarım negatif ve pozitif olmak üzere iki türde A 4 boyutlarında (21 x 29, 7 cm) sunumu yapılacak. Ayrıca piktogramların renkli uygulamaları da aynı boyutlarda sunulacak. Tasarımlar jpg veya pdf formatlarında 72 dpi kaydedilerek dijital ortamda teslim edilecek. Piktogram tasarımları bu sunumda gösterildiği şekilde ekte verilen şablon içerisine yerleştirilerek sunumu yapılacak. Toplam çalışma süresi 3 haftadır. İş Teslim Tarihi: 25 Kasım 2020

Piktogram Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? • Piktogramlarda bir işaret karakteri bulunmalıdır, resimleme olmamalıdır.

Piktogram Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? • Piktogramlarda bir işaret karakteri bulunmalıdır, resimleme olmamalıdır. • Piktogramlar tarafsız olmalı, farklı kültür gruplarından insanlar tarafından anlaşılmalıdır. • Piktogramlar tabuları çiğnememelidir. • Piktogramlar eğitim yönünden tarafsız olmalıdır, yani, farklı meslek grubu altındaki insanlar tarafından anlaşılır olmalıdır. • Piktogramlar okunabilir ve bilgiler kolay anlaşılır olmalıdır. • Piktogramlar dilin gramer yapısıyla eşdeğer olmalı ve o değerlere göre geliştirilmelidir.

Piktogram Tasarım İlkeleri Nelerdir? Ota’ya göre Uluslararası Standart Organizasyonu ISO’nun Tasarım İlkeleri Şunlardır: •

Piktogram Tasarım İlkeleri Nelerdir? Ota’ya göre Uluslararası Standart Organizasyonu ISO’nun Tasarım İlkeleri Şunlardır: • Piktogram boyutunda yüksekliğin simetrik olması bir karakter niteliği sağlamaktadır. • Piktogram olabildiğince yalın olmalıdır. Piktogramlarda gereksiz detaylardan kaçınmak, algılamayı kuvvetlendirir. • Her bir metrelik bakış uzaklığı için piktogramda en çok 1 mm. lik detay olmalıdır. • Bir piktogramdaki ileti birden çok biçimle aktarılmak durumunda ise mümkün olduğunca az biçim kullanılmalıdır. • Eğer bir piktogram serisinde farklı çerçeve biçimleri kullanılacaksa (kare, üçgen, daire v. s. ) her sembolün bulunduğu çerçeve içindeki boyutunun aynı büyüklükte algılanabilmesi için bir oran ayarı yapılmalıdır • Bir piktogram serisinde semboller fosforlu renklerle tasarlanmışsa bunların boyutları %20 oranında değişim gösterebilmektedir. O nedenle tek uyarlama yapılmalı ve seri ona göre oluşturulmalıdır.

Piktogram Sunum Şablonu Piktogram çalışma sayfası örneği Siyah-beyaz uygulama

Piktogram Sunum Şablonu Piktogram çalışma sayfası örneği Siyah-beyaz uygulama

Piktogram çalışma sayfası örneği Üstte Negatif, Altta ise Pozitif uygulama Görünmektedir. Siyah-beyaz uygulama

Piktogram çalışma sayfası örneği Üstte Negatif, Altta ise Pozitif uygulama Görünmektedir. Siyah-beyaz uygulama

Piktogram çalışma sayfası örneği Üstte Negatif, Altta ise Pozitif uygulama Görünmektedir. Renkli uygulama

Piktogram çalışma sayfası örneği Üstte Negatif, Altta ise Pozitif uygulama Görünmektedir. Renkli uygulama

Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.