Cukrsk technologie plen hmota a listov tsto Nzev

  • Slides: 19
Download presentation
Cukrářské technologie – pálená hmota a listové těsto Název školy Střední škola hotelová a

Cukrářské technologie – pálená hmota a listové těsto Název školy Střední škola hotelová a služeb Kroměříž Číslo projektu CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0911 Autor Mgr. Eva Drlíková, Mgr. Jana Vašinová Název šablony VY_32_INOVACE CUT Název DUMu CUT. 0606. 1 C Stupeň a typ vzdělávání Odborné vzdělávání Vzdělávací oblast Zpracování surovin a materiálů Vzdělávací obor Cukrářské technologie Vzdělávací okruh Pálená hmota Druh učebního materiálu Prezentace Cílová skupina Žák, 16 - 19 let Anotace Prezentace seznamuje žáky s tvarováním, pečením pálené hmoty a korpusů. Prezentaci lze rozdělit do více vyučovacích hodin. Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova Tvarování, pečení, skladování. Datum 15. 1. 2013

6. Tvarování, pečení a skladování pálené hmoty a korpusů

6. Tvarování, pečení a skladování pálené hmoty a korpusů

osnova 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Způsoby tvarování pálené

osnova 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Způsoby tvarování pálené hmoty Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Tvarování hydraulickým tvarovacím strojem Pečení korpusů z pálené hmoty Procesy probíhající při pečení Charakteristika upečeného korpusu Hmotnost běžných korpusů Skladování korpusů Kontrolní otázky Seznam použité literatury a zdroje

1. Způsoby tvarování pálené hmoty Pálená hmota se stříká na čisté, slabě pomazané plechy.

1. Způsoby tvarování pálené hmoty Pálená hmota se stříká na čisté, slabě pomazané plechy.

Způsoby tvarování pálené hmoty Ručně stříkáním pomocí cukrářských sáčků a řezaných i hladkých trubiček.

Způsoby tvarování pálené hmoty Ručně stříkáním pomocí cukrářských sáčků a řezaných i hladkých trubiček. hmotu lze tvarovat i pomocí papírových kornoutků (při přípravě ozdob).

Způsoby tvarování pálené hmoty Strojově na hydraulických tvarovacích strojích.

Způsoby tvarování pálené hmoty Strojově na hydraulických tvarovacích strojích.

2. Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Věnečky se stříkají krouživým pohybem do tvaru

2. Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Věnečky se stříkají krouživým pohybem do tvaru o průměru asi 7 cm.

Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Banány se stříkají přímočarým pohybem do tvaru tyčinky

Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Banány se stříkají přímočarým pohybem do tvaru tyčinky - banánu o délce asi 9 cm.

Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Větrníky se stříkají krouživým pohybem spirálovitě do tvaru

Tvarování pomocí sáčku a řezané trubičky Větrníky se stříkají krouživým pohybem spirálovitě do tvaru kolečka s ukončením na středu.

3. Tvarování hydraulickým tvarovacím strojem Obsluha tvarovacího stroje je náročná a při jeho použití

3. Tvarování hydraulickým tvarovacím strojem Obsluha tvarovacího stroje je náročná a při jeho použití musí být dodržovány tyto zásady: • správné nastavení tlaku, • dodržování správné vzdálenosti plechů od stříkací desky, • včasné odsátí vzduchu po nastříkání hmoty na plech, • plechy musí být rovné, jinak není dodržena vzdálenost plechu od stříkací desky s trubičkami. Nastříkání jednoho plechu, tj. 42 kusů věnečků, trvá deset sekund. Hydraulický tvarovací stroj (drezírka) je velmi výkonný.

4. Pečení korpusů z pálené hmoty Teplota vytvarovanou hmotu zapékáme při 240°C s párou

4. Pečení korpusů z pálené hmoty Teplota vytvarovanou hmotu zapékáme při 240°C s párou a dopékáme při 160 – 180°C bez páry. Doba pečení je různá, závisí na velikosti pečeného korpusu, průměrně se pohybuje okolo 25 minut.

Pečení korpusů z pálené hmoty Kvalita vyráběných výrobků je závislá na přítomnosti vzniklé páry.

Pečení korpusů z pálené hmoty Kvalita vyráběných výrobků je závislá na přítomnosti vzniklé páry. Správné množství páry při hlavně v počátku pečení podporuje zvětšení objemu pečených výrobků. Pečení pálené hmoty je velmi důležitá fáze výrobního procesu. Při nedodržení zásad správného pečení mohou vzniknout vady korpusu, které nelze odstranit.

5. Procesy probíhající při pečení Během pečení vznikají uvnitř dutiny, které se teplem zvětšují.

5. Procesy probíhající při pečení Během pečení vznikají uvnitř dutiny, které se teplem zvětšují. Protože hmota je řídká a neklade expandující páře velký odpor, zvětšuje se její objem. Stěny dutin uvnitř pečiva tvoří vaječné bílkoviny, které při teplotě 70 až 80°C koagulují, a tím zpevňují stěny. Pokud nejsou stěny dostatečně zpevněny, snadno se protrhávají a uvolňují páru do pečicího prostoru. Aby měl výrobek pěknou zlatohnědou kůrku, nebyl příliš rozteklý a dobře se vysoušel, musí se ke konci pečení pára z pečicího prostoru vypouštět - korpusy je třeba dopékat při pootevřené troubě nebo při otevřených tazích.

6. Charakteristika upečeného korpusu Správně upečený korpus má zlatohnědou barvu, na povrchu ostré kontury.

6. Charakteristika upečeného korpusu Správně upečený korpus má zlatohnědou barvu, na povrchu ostré kontury. Korpus nesmí být nízký a popraskaný. V řezu má být střídka s velkými póry (komůrkami) vláčná, nikoliv mazlavá. Kůrka má být křehká, vůně a chuť typická, připomínající pečená vejce.

7. Hmotnost běžných korpusů Ø věnečky 9 g Ø banány 10 g Ø větrníky

7. Hmotnost běžných korpusů Ø věnečky 9 g Ø banány 10 g Ø větrníky 20 g

8. Skladování korpusů Nejlépe vyhovuje postup, kdy se upečené korpusy po rozkrojení a vychladnutí

8. Skladování korpusů Nejlépe vyhovuje postup, kdy se upečené korpusy po rozkrojení a vychladnutí ihned plní příslušnou náplní a potahuje polevou. Všechny cenné aromatické a chuťové látky vzniklé pečením zůstávají v pečivu. Také konzistence korpusů je pro rozkrajování nejvhodnější hned po upečení.

Skladování korpusů Korpusy z pálené hmoty, které jsou určeny ke krátkodobému skladování, musí být

Skladování korpusů Korpusy z pálené hmoty, které jsou určeny ke krátkodobému skladování, musí být řádně ošetřeny. Po správném upečení se nechají dokonale vychladnout, aby se nedeformovaly. Po vychladnutí se shrnou do čistých a suchých přepravek, které se pak uskladní v chladné místnosti. Proti vysychání se přikryjí vlhkým plátnem. Při delším skladování se korpusy chuťově znehodnocují, vysychají, tvrdnou, ztrácejí hmotnost a při rozkrajování se drobí.

9. Kontrolní otázky 1. Popiš ruční tvarování pálené hmoty. 2. Vysvětli pečení korpusů z

9. Kontrolní otázky 1. Popiš ruční tvarování pálené hmoty. 2. Vysvětli pečení korpusů z pálené hmoty. 3. Jaké procesy probíhající při pečení výrobků z pálené hmoty? 4. Charakterizuj upečený korpus z pálené hmoty. 5. Jakým způsobem skladujeme korpusy z pálené hmoty?

10. Seznam použité literatury a zdroje BLÁHA, L. , CONKOVÁ, V. , KADLEC, F.

10. Seznam použité literatury a zdroje BLÁHA, L. , CONKOVÁ, V. , KADLEC, F. Cukrářská výroba I. Praha: Informatorium, 2001. ISBN 80 -86073 -86 -6 PŮLPÁNOVÁ, A. , Cukrářská technologie. Hradec Králové: R plus, 2001. ISBN 80 -902492 -2 -1 BLÁHA l. a kol. Suroviny. 4. vydání. Praha: Informatorium, 2007. ISBN 9788073330002 Obrázky - vlastní